Ζάκυνθος Πληροφοριες για Ζακυνθο

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
γεια σας, ηθελα να μου πειτε για Ζακυνθο τωρα τον Σεπτέμβριο τι αξιζει να κανει κανεις με 3,5 χρονων παιδακι! Ρωταω για να μαθω "φρεσκες " πληροφοριες γιατι ειδα ειναι πολυ παλιο το τοπικ
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
γεια σας, ηθελα να μου πειτε για Ζακυνθο τωρα τον Σεπτέμβριο τι αξιζει να κανει κανεις με 3,5 χρονων παιδακι! Ρωταω για να μαθω "φρεσκες " πληροφοριες γιατι ειδα ειναι πολυ παλιο το τοπικ
το θέμα είναι τι θέλεις και εσύ.Στο καλαμάκι πάντως έχει εξαιρετικό παιδότοπο με φουσκωτά και πολλές δραστηριότητες . Τα προιόντα για κατανάλωση φαγητά γλυκά είναι ποιοτικά και καλές τιμές..carreta kindom.
Στον ίδιο χώρο υπάρχει και πάρκο με νεροτσουλήθρες για το πρωί ,συγκριτικά με το αντίστοιχο πάρκο με νεροτσουλήθρες στο Σαρακινάδο είναι σίγουρα μικρότερα αλλά οικονομικότερο. Πήγα την 4 ετών κόρη μου και καταχάρηκε και τις νεροτσούληθρες και τον παιδότοπο το βραδύ.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Τι θελει η μικρή είναι το θέμα!!! Το είδε το πάρκο στο Google maps και ξετρελάθηκε ! Παραλιες οργανωμένες με οικονομικές ξαπλώστρες υπάρχουν? Γιατί το μωρό δεν πρέπει να είναι σε ήλιο πολλή ώρα....

Νεροτσοθλιθρες για τόσο μικρά υπάρχουν? Έχω άσχημη εμπειρία γιατί Κρήτη είχα κόψει το χέρι μου σε νερότσουλήθρα πριν 25 χρόνια ...
 
Last edited by a moderator:

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Νεροτσοθλιθρες για τόσο μικρά υπάρχουν?
έχει μια αρκετά μεγάλη πισίνα με 10-20 πόντους νερό και μικρές νεροτσουλήθρες για παιδάκια.
. Ίσως χρειαστεί λίγο χρόνο για να συνηθίσει αλλά αν κάνει τσουλήθρα στην παιδική χαρά θα της αρέσει και εκεί. Όλες οι παραλίες έχουν ξαπλώστρες με τιμές από 5 ευρώ το σετ.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Αλλά μέρη έχετε να προτείνετε ?
 

kapa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ζάκυνθος
καλησπερα σας! εχω ξαναμπει σε αυτο το φορουμ και περυσι και με ειχε βοηθησει πολυ...λοιπον θελουμε να παμε ζακυνθο 2-3 ατομα...θα εχουμε αμαξι...και ενημερωθηκαμε οτι η νυχτερινη ζωη και η τρελα ειναι στον λαγανα...και ουσιαστικα ψαχνουμε ξεφτιλικια και τετοια!ισχυει κατι τετοιο...επισης πιοιεσ παραλιες αξιζουν!και γενικα θελουμε νεο κοσμο απο το πρωι μπιτσ μπαρ και λοιπα!μπορει καποιος να με βοηθησει?
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
καλησπερα σας! εχω ξαναμπει σε αυτο το φορουμ και περυσι και με ειχε βοηθησει πολυ...λοιπον θελουμε να παμε ζακυνθο 2-3 ατομα...θα εχουμε αμαξι...και ενημερωθηκαμε οτι η νυχτερινη ζωη και η τρελα ειναι στον λαγανα...και ουσιαστικα ψαχνουμε ξεφτιλικια και τετοια!ισχυει κατι τετοιο...επισης πιοιεσ παραλιες αξιζουν!και γενικα θελουμε νεο κοσμο απο το πρωι μπιτσ μπαρ και λοιπα!μπορει καποιος να με βοηθησει?

Καλησπέρα φίλε! Με το καλό να πάτε..
Εξαρτάται απο το τί ψάχνεις...
Λαγανάς είναι ξεκάθαρα για βρωμοδιασκέδαση. Μπόμπες ποτά γυμνοκατάσταση και συχνές φασαρίες..
Εξαιρείται ένα πολύ ωραίο μαγαζί το cheers το οποίο είναι στην παραλία...
Διαφορετικά για coctail Μπόχαλη ή πλατεία Αγίου Μάρκου στο Base για coctail απο άλλο πλανήτη! Κλαμπάκια έχει αρκετά στο Αργάσι !
Παραλίες θα πάς συγκεκριμένα (κατά την γνώμη μου οι καλύτερες)στον Βασιλικό. Άγιο Νικόλαο ,Porto Azzurro και Porto Banana...

Προσωπικά μου άρεσε πολύ και στον Μαραθία. Όχι και τόσο γνωστή παραλία είναι ψιλοκαβατζωτική κοντά στο Κερί!
 

BEKATSA

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Καλησπέρα σε όλους!Μήπως έχουμε εδώ μόνιμους κατοίκους Ζακύνθου (χώρα) να μου δώσουν κάποιες πληροφορίες?Υπάρχει το ενδεχόμενο μετακόμισης και αναρωτιέμαι αν η πόλη είναι βιώσιμη το χειμώνα ή θα πάθουμε κατάθλιψη από την ερημιά....
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Καλησπέρα σε όλους!Μήπως έχουμε εδώ μόνιμους κατοίκους Ζακύνθου (χώρα) να μου δώσουν κάποιες πληροφορίες?Υπάρχει το ενδεχόμενο μετακόμισης και αναρωτιέμαι αν η πόλη είναι βιώσιμη το χειμώνα ή θα πάθουμε κατάθλιψη από την ερημιά....
Προφανώς και είναι βιώσιμη, το θέμα όμως είναι τι θέλεις να έχει η χώρα για να μην πάθεις εσύ κατάθλιψη.
Έχεις πάει ξανά στο τζαντε?
 

BEKATSA

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
Προφανώς και είναι βιώσιμη, το θέμα όμως είναι τι θέλεις να έχει η χώρα για να μην πάθεις εσύ κατάθλιψη.
Έχεις πάει ξανά στο τζαντε?
Καλησπέρα!Έχω πάει ναι -καλοκαίρι όμως -και μου άρεσε πάρα πολύ. Ζω κ εργάζομαι Κέρκυρα, αλλά για λόγους υγείας πολύ κοντινού μου ανθρώπου, θα χρειαστεί πιθανόν στο μέλλον, να μεταφερθώ πιο κοντά στην Πάτρα από όπου κατάγομαι. Όπως καταλαβαίνεις από νησί είμαι συνηθισμένη, αλλά φοβάμαι μήπως περιοριστεί πολύ η ζωή μου, με φοβίζει σαν αλλαγή το μικρό νησί. Εσύ ζεις Ζάκυνθο?Πώς είναι η ζωή τους νεκρούς μήνες?
 

BarbaraP

Member
Μηνύματα
11
Likes
9
Παιδιά καλησπέρα.. Θέλω να μάθω μερικές πληροφορίες για την Ζάκυνθο.. Είμαστε 6 άτομα και ετοιμαζόμαστε τέλη Ιουλίου για διακοπές και έχουμε βρει καλά καταλύματα για το Τσιλιβι.. Ήθελα να μάθω αν βολεύει στις αποστάσεις και πόση ώρα είναι περίπου από. Γνωστές περιοχές πχ Βασιλικός η Ναυάγιο.. Από την πόλη και γενικά από τα πράγματα που είναι must να επισκεφτείς.. Δεν έχουμε αμάξι και αναγκαστικά θα μετακινουμαστε με συγκοινωνίες όταν θέλουμε κάτι εκτός από Τσιλιβι(που από ότι ξέρω έχει και παραλίες ωραίες γύρω γύρω και μαγαζιά) Ευχαριστω εκ των προτέρων!
 

Mikes

Member
Μηνύματα
120
Likes
921
Παιδιά καλησπέρα.. Θέλω να μάθω μερικές πληροφορίες για την Ζάκυνθο.. Είμαστε 6 άτομα και ετοιμαζόμαστε τέλη Ιουλίου για διακοπές και έχουμε βρει καλά καταλύματα για το Τσιλιβι.. Ήθελα να μάθω αν βολεύει στις αποστάσεις και πόση ώρα είναι περίπου από. Γνωστές περιοχές πχ Βασιλικός η Ναυάγιο.. Από την πόλη και γενικά από τα πράγματα που είναι must να επισκεφτείς.. Δεν έχουμε αμάξι και αναγκαστικά θα μετακινουμαστε με συγκοινωνίες όταν θέλουμε κάτι εκτός από Τσιλιβι(που από ότι ξέρω έχει και παραλίες ωραίες γύρω γύρω και μαγαζιά) Ευχαριστω εκ των προτέρων!
Οταν ειχα παει Ζακυνθο(2013 αν θυμαμαι καλα) εμεινα και γω Τσιλιβι,θελωντας να αποφυγουμε τους αγγλους που απ οτι μας ειχαν πει εμεναν απο ζακυνθο και κατω και οχι μονο στον Λαγανα...αμ δε,απλωμενοι σαν χταποδια ηταν ακομα και στο τσιλιβι.κοντα στο χωριο εχει καλες παραλιες αλλα ολες μου φαινοντουσαν ιδιες...η καλυτερη ηταν η μεγαλη που ηταν στο Τσιλιβι.Νερα κρυα αλλα πεντακαθαρα και σχετικα ρηχα σε ολες οσες πηγαμε-εκτος απο το ναυαγιο και τα ξιγκια...κινηση ειχε απο το σουρουπο εως τις 11 και μ ειχε κανει εντυπωση πως ειχα δει εξω απο μπαρ μια ταμπελα:"δε μπαινει Αγγλος στο μαγαζι"...ειχαν κανει φασαριες στα μπαρ στο παρελθον απ οτι μας ειπαν και ηταν σχετικα ανεπιθυμητοι στο χωριο...πολυ βραχιολακι επαιζε και πολλα ξενοδοχεια εστελναν τους τουριστες για φαγητο σε ταβερνες-με το γνωστο βραχιολακι παντα...ωραιο χωριο θυμαμαι πως ηταν ομως,ειχαμε νοικιασει σκουτερακι και γυρισαμε οσο μπορεσαμε σε μια βδομαδα...πηγαμε καποιες φορες(3 μερες αν θυμαμαι καλα) νοτια της πολης για μπανιο(γερακας,σε 2 πορτο την ιδια μερα,και...αγ.νικολαος αν θυμαμαι καλα...η πολη ηταν ενα 10 λεπτο το πολυ απο την πλευρα της Μποχαλης...η πιο μακρινη παραλια του γερακα ενα μισαωρο περιπου...δε ξερω αν θα σε βολεψει το κτελ σχετικα με τα δρομολογια...για ποτο,Μποχαλη κυριως(5 λεπτα)στο χωριο δεν ειχε και πολλα πραγματα απο κοσμο οπως σ ειπα(μετα τις 20/7 ειχαμε παει)...δε βρηκα κατι καλυτερο και πιο ενδιαφερον στα νοτιοτερα χωρια απο αποψη ομορφιας,μονο το νησακι στον Αγιο Σωστη για ποτο.επισης μας ειχε κανει εντυπωση πως πρωτα μας μιλουσαν στα αγγλικα και μετα στα ελληνικα...πιο πολυ ζευγαροκατασταση ηταν στο χωριο ενω στα πιο νοτια βλεπαμε πιο πολλες οικογενειες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.160
Μηνύματα
882.471
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom