Ζάκυνθος Πληροφοριες για Ζακυνθο

BarbaraP

Member
Μηνύματα
11
Likes
9
Οταν ειχα παει Ζακυνθο(2013 αν θυμαμαι καλα) εμεινα και γω Τσιλιβι,θελωντας να αποφυγουμε τους αγγλους που απ οτι μας ειχαν πει εμεναν απο ζακυνθο και κατω και οχι μονο στον Λαγανα...αμ δε,απλωμενοι σαν χταποδια ηταν ακομα και στο τσιλιβι.κοντα στο χωριο εχει καλες παραλιες αλλα ολες μου φαινοντουσαν ιδιες...η καλυτερη ηταν η μεγαλη που ηταν στο Τσιλιβι.Νερα κρυα αλλα πεντακαθαρα και σχετικα ρηχα σε ολες οσες πηγαμε-εκτος απο το ναυαγιο και τα ξιγκια...κινηση ειχε απο το σουρουπο εως τις 11 και μ ειχε κανει εντυπωση πως ειχα δει εξω απο μπαρ μια ταμπελα:"δε μπαινει Αγγλος στο μαγαζι"...ειχαν κανει φασαριες στα μπαρ στο παρελθον απ οτι μας ειπαν και ηταν σχετικα ανεπιθυμητοι στο χωριο...πολυ βραχιολακι επαιζε και πολλα ξενοδοχεια εστελναν τους τουριστες για φαγητο σε ταβερνες-με το γνωστο βραχιολακι παντα...ωραιο χωριο θυμαμαι πως ηταν ομως,ειχαμε νοικιασει σκουτερακι και γυρισαμε οσο μπορεσαμε σε μια βδομαδα...πηγαμε καποιες φορες(3 μερες αν θυμαμαι καλα) νοτια της πολης για μπανιο(γερακας,σε 2 πορτο την ιδια μερα,και...αγ.νικολαος αν θυμαμαι καλα...η πολη ηταν ενα 10 λεπτο το πολυ απο την πλευρα της Μποχαλης...η πιο μακρινη παραλια του γερακα ενα μισαωρο περιπου...δε ξερω αν θα σε βολεψει το κτελ σχετικα με τα δρομολογια...για ποτο,Μποχαλη κυριως(5 λεπτα)στο χωριο δεν ειχε και πολλα πραγματα απο κοσμο οπως σ ειπα(μετα τις 20/7 ειχαμε παει)...δε βρηκα κατι καλυτερο και πιο ενδιαφερον στα νοτιοτερα χωρια απο αποψη ομορφιας,μονο το νησακι στον Αγιο Σωστη για ποτο.επισης μας ειχε κανει εντυπωση πως πρωτα μας μιλουσαν στα αγγλικα και μετα στα ελληνικα...πιο πολυ ζευγαροκατασταση ηταν στο χωριο ενω στα πιο νοτια βλεπαμε πιο πολλες οικογενειες
Καταρχάς σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!Η αλήθεια είναι ότι αν είχαμε μεσο θα βόλευε πολύ ειδικά με αμάξι αλλά τώρα τελειώνουμε το λύκειο οπότε δίπλωμα δεν έχει κανείς προς το παρών... Μάλλον τσιλιβι θα καταλήξουμε.. Η αρχική ιδέα ήταν αργασι αλλά μου είπαν ότι το τσιλιβι είναι καλύτερο σε θέμα κόσμου και διασκέδασης ενώ το αργασι σε 2 μερες το εξαντλείς.. Τώρα ελπίζω να βολευτούμε με τα λεωφορεία για πιο μακρινές αποστάσεις και για τις βόλτες τις βραδινές εκτός από εκεί που θα μένουμε... Θα δείξει
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Καταρχάς σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!Η αλήθεια είναι ότι αν είχαμε μεσο θα βόλευε πολύ ειδικά με αμάξι αλλά τώρα τελειώνουμε το λύκειο οπότε δίπλωμα δεν έχει κανείς προς το παρών... Μάλλον τσιλιβι θα καταλήξουμε.. Η αρχική ιδέα ήταν αργασι αλλά μου είπαν ότι το τσιλιβι είναι καλύτερο σε θέμα κόσμου και διασκέδασης ενώ το αργασι σε 2 μερες το εξαντλείς.. Τώρα ελπίζω να βολευτούμε με τα λεωφορεία για πιο μακρινές αποστάσεις και για τις βόλτες τις βραδινές εκτός από εκεί που θα μένουμε... Θα δείξει
Δεν ξέρω αν είναι καλός προορισμός η Ζάκυνθος για έχει έξι δεκαοχτάχρονα χωρίς δικό τους μέσο, και μάλιστα με διαμονή εκτός πόλης. Το ταξί από Ζάκυνθο για Αργάσι κοστίζει 8€ και προς Τσιλιβί 11€, αλλά θα χρειάζεστε δύο. Για να πάτε Ναυάγιο, νομίζω μονόδρομος είναι τα πλοία που κάνουν ημερήσια εκδρομή (με το ανάλογο εισιτήριο) τον περίπλου του νησιού από το λιμάνι της Ζακύνθου και σταματούν για καμιά ώρα στο Ναυάγιο. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει με το ΚΤΕΛ αναφορικά με την πρόσβαση στις γνωστές παραλίες, φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν κάποια δρομολόγια, αλλά φοβάμαι ότι η επιστροφή θα είναι νωρίς και θα πρέπει να ξέρετε τις ακριβείς ώρες (και να περπατήσετε αρκετά από τη στάση).
Εγώ σε άτομα ηλικίας 18 ετών θα πρότεινα τον Λαγανά, πιο φθηνή η διαμονή, με την παραλία στα πόδια σου, φαΐ για όλα τα βαλάντια και μπόλικα μπαράκια για διασκέδαση, στο βαθμό που θα συνηθίσετε τους φασαριόζους Άγγλους (που νομίζω ως συνομήλικοι θα δείξετε ανοχή).
Πάντως, από τα λίγα που θυμάμαι, νομίζω ότι το Αργάσι ήταν το επίκεντρο της νυχτερινής διασκέδασης, για το Τσιλιβί δεν ξέρω, δεν πήγα.
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Συνέχεια από εδώ.

Γεια σου και σ ευχαριστώ πολύ για την εκτενέστατη απάντηση!!!! Μάλλον μας βλέπω να καταλήγουμε σε τσιλιβι με αυτά που μου είπες και γενικά με αυτά που έχω διαβάσει.. Έχουμε βρει ήδη πολύ καλές τιμές και καταλύματα και εδώ.. Τώρα όσον αφορά τις παραλίες που μου είπες ακούγονται πολλά υποσχόμενες και θα θελα να τις βάλουμε σίγουρα στο πρόγραμμα μας.. Ξερεις αν είναι από το τσιλιβι κοντά γενικά? Θα είμαστε χωρίς αυτοκίνητο οπότε αναγκαστικά η με πόδια θα τη βγάλουμε η με κάποιο μεταφορικό.. Ο βασιλικός οι αλυκές και τα υπόλοιπα που ανάφερες θυμάσαι αν είναι εύκολα προσβάσιμες και πόση ώρα περίπου?Επιπλεον έχω διαβάσει πολλά για την μποχαλη και την γραφικότητα της όπως και για μερικά γνωστά μαγαζιά όπως το Banana Baya παλι στον βασιλικό.. Μετά καλά λόγια διάβασα και για το κερί στην παραλία της Μαραθιας νομίζω, για το Πόρτο κούκλα και τον μακρύ γυαλο και εννοείται για το ναυάγιο... Άμα έχεις πληροφορίες για παραλίες και μαγαζιά σ αυτά θα ήθελα να τις μάθω.. Γενικά μας ενδιαφέρει να μένουμε κάπου που να έχουμε λίγο απ όλα και διασκέδαση κα ωραίες παραλίες και όμορφα μαγαζάκια για φαΐ και ποτό οπότε μάλλον το Τσιλιβι ταιριάζει... Δεν έχω ιδέα όμως για τα μεταφορικά που θα χρειαστεί για να πάμε στα υπόλοιπα που ανέφερα και αν αξιζουν κιόλας.. Αν έχεις και κάνα 2 αξιοθέατα να μου πεις θα χαρώ (έτσι για να πούμε ότι είδαμε και κάτι 🤣) Σ ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων ❤

Καλημέρα Βαρβάρα, όπως βλέπεις στο χάρτη, οι τοποθεσίες είναι διάσπαρτες στο νησί, με τα μόνα κοντινά μεταξύ τους τις Αλυκές και τον Αλικανά. Από το ένα μπορείς να πας στο άλλο, διασχίζοντας κάποια γεφυρούλα πάνω από το ποταμάκι που τα διαχωρίζει. Όσον αφορά το Αργάσι, πας και με τα πόδια από εκεί που δένουν τα πολοία στο λιμάνι (γύρω στα 3 km). Όμως, αν και η διαδρομή είναι επίπεδη, με τις βαλίτσες δεν το βλέπω εύκολο. Στα υπόλοιπα μέρη, δεν πηγαίνεις από το ένα στο άλλο με τα πόδια. :(

Ζάκυνθος.jpg


Πάνω στη Μπόχαλη είναι γραφικά και υπάρχουν κάμποσα ταβερνάκια. Δοκιμάστε κουνέλι με λαδοτύρι, που είναι και η σπεσιαλιτέ του νησιού. ;)

Στην Μπανάνα είχαμε πάει λίγες φορές, αν και συνήθως κατεβαίναμε παραδίπλα, στον Άγιο Νικόλαο.

Στο Κερί η παραλία δεν με ενθουσίασε. Το μέρος είναι γνωστό για την πίσσα που αναβλύζει εκεί κοντά. :rolleyes-80:
Το Πόρτο Κούκλα δεν ξέρω που είναι. Δεν μου λέει κάτι το όνομα.
Στον Μακρύ Γυαλό δεν θυμάμαι αν είχαμε πάει, θα ρωτήσω τους γονείς :haha:. Σίγουρα πάντως είχαμε πάει σε αυτόν της Κεφαλλονιάς.

Όσον αφορά το Ναυάγιο: υπάρχουν 2 τρόποι πρόσβασης. Ο ένας είναι από στεριά, όπου με αυτοκίνητο φτάνεις πάνω από το Ναυάγιο. Από εκεί έχουν τραβηχθεί οι φωτογραφίες που το βλέπεις από ψηλά. Από εκεί ψηλά δεν μπορείς να κατέβεις κάτω στην παραλία και εκεί που βρίσκεται το πλοίο. Αυτό κι εμείς δεν το γνωρίζαμε την πρώτη φορά που είχαμε πάει στο νησί.
Η δεύτερη επιλογή, είναι να πάτε με πλοίο, κάνοντας την κλασική κρουαζιέρα του γύρω του νησιού.

Με αφορμή τις κρουαζιέρες αυτές, να σου πω και εδώ λίγα πράγματα.
Τα πλοία αυτά ξεκινούν από το λιμάνι της Ζακύνθου. Απ'όσο θυμάμαι, γίνονται 2 ειδών κρουαζιέρες. Είτε πηγαίνουν στις Γαλάζιες Σπηλιές και στο Ναυάγιο και γυρνάνε πίσω, είτε συνεχίζουν και κάνουν κανονικά το γύρω του νησιού (περνώντας και απέναντι από τον Λαγανά, δηλαδή).
Οι Γαλάζιες Σπηλιές είναι μικρές διάσπαρτες παραθαλάσσιες σπηλιές στη βραχώδη βορειοανατολική ακτή. Συνήθως από το πλοιάριο σε κατεβάζουν σε ξεχωριστό φουσκωτό και σε κάνουν ένα γύρω σε μερικές από αυτές. ;)
Όσον αφορά το Ναυάγιο, όπως θα ξέρεις βρίσκεται ξεβρασμένο σε μια μικρή παραλία. Για να πας στην παραλία και να ανέβεις στο πλοίο, ο μόνος τρόπος όπως σου είπα είναι μέσω θάλασσας. Η θάλασσα εκεί είναι ΠΟΛΥ βαθιά (θα το καταλάβεις όταν πας :haha:), αλλά και πάλι με το φουσκωτό σε βγάζουν έξω. Το πλοίο είναι σκουριασμένο, οπότε προσέχετε πού πατάτε. Επίσης, ή πέρυσι ή πρόπερσι, είχε γίνει μια μικρή κατολίσθηση στον γκρεμό στα βόρεια της παραλίας. Πλέον φαντάζομαι θα το έχουν φροντίσει και η παραλία θα είναι ασφαλής.
Οι κρουαζιέρες που κάνουν τον γύρο, συνήθως κάνουν και άλλες 1-2 στάσεις για μπάνιο και μετά από το Ναυάγιο. Επίσης είναι πιθανό να δείτε και καμιά φώκια μονάχους-μονάχους ή χελώνα καρέτα-καρέτα γύρω από τον Λαγανά.
Γενικά, είναι πολύ ωραία φάση οι κρουαζιέρες αυτές και αξίζουν τα λεφτά τους. :xalara:

Για τις μετακινήσεις, δεν έχετε αυτοκίνητο. Δεν έχει κανείς σας δίπλωμα για να νοικιάσετε εκεί; Θα σας δώσει τεράστια ελευθερία μετακινήσεων.

Όσον αφορά τα άλλα αξιοθέατα, υπάρχουν μερικά.
Στα βόρεια του νησιού, κοντά στο Ναυάγιο, υπάρχει η Μονή Αναφωνήτρας. Εκεί ήταν ηγούμενος και ο Άγιος Διονύσιος, ο προστάτης Άγιος του νησιού. Στην ίδια την πόλη της Ζακύνθου υπάρχει το μουσείο του Σολωμού, όπου είναι αφιερωμένο κυρίως στον Διονύσιο Σολωμό και στον Ανδρέα Κάλβο. Στη Μπόχαλη υπάρχει κάστρο. Μιας και θα έχετε αγόρι στην παρέα, κάντε του το χατήρι και πηγαίνετέ τον και εκεί :innocent:.
 

BarbaraP

Member
Μηνύματα
11
Likes
9
Συνέχεια από εδώ.




Καλημέρα Βαρβάρα, όπως βλέπεις στο χάρτη, οι τοποθεσίες είναι διάσπαρτες στο νησί, με τα μόνα κοντινά μεταξύ τους τις Αλυκές και τον Αλικανά. Από το ένα μπορείς να πας στο άλλο, διασχίζοντας κάποια γεφυρούλα πάνω από το ποταμάκι που τα διαχωρίζει. Όσον αφορά το Αργάσι, πας και με τα πόδια από εκεί που δένουν τα πολοία στο λιμάνι (γύρω στα 3 km). Όμως, αν και η διαδρομή είναι επίπεδη, με τις βαλίτσες δεν το βλέπω εύκολο. Στα υπόλοιπα μέρη, δεν πηγαίνεις από το ένα στο άλλο με τα πόδια. :(

View attachment 353051

Πάνω στη Μπόχαλη είναι γραφικά και υπάρχουν κάμποσα ταβερνάκια. Δοκιμάστε κουνέλι με λαδοτύρι, που είναι και η σπεσιαλιτέ του νησιού. ;)

Στην Μπανάνα είχαμε πάει λίγες φορές, αν και συνήθως κατεβαίναμε παραδίπλα, στον Άγιο Νικόλαο.

Στο Κερί η παραλία δεν με ενθουσίασε. Το μέρος είναι γνωστό για την πίσσα που αναβλύζει εκεί κοντά. :rolleyes-80:
Το Πόρτο Κούκλα δεν ξέρω που είναι. Δεν μου λέει κάτι το όνομα.
Στον Μακρύ Γυαλό δεν θυμάμαι αν είχαμε πάει, θα ρωτήσω τους γονείς :haha:. Σίγουρα πάντως είχαμε πάει σε αυτόν της Κεφαλλονιάς.

Όσον αφορά το Ναυάγιο: υπάρχουν 2 τρόποι πρόσβασης. Ο ένας είναι από στεριά, όπου με αυτοκίνητο φτάνεις πάνω από το Ναυάγιο. Από εκεί έχουν τραβηχθεί οι φωτογραφίες που το βλέπεις από ψηλά. Από εκεί ψηλά δεν μπορείς να κατέβεις κάτω στην παραλία και εκεί που βρίσκεται το πλοίο. Αυτό κι εμείς δεν το γνωρίζαμε την πρώτη φορά που είχαμε πάει στο νησί.
Η δεύτερη επιλογή, είναι να πάτε με πλοίο, κάνοντας την κλασική κρουαζιέρα του γύρω του νησιού.

Με αφορμή τις κρουαζιέρες αυτές, να σου πω και εδώ λίγα πράγματα.
Τα πλοία αυτά ξεκινούν από το λιμάνι της Ζακύνθου. Απ'όσο θυμάμαι, γίνονται 2 ειδών κρουαζιέρες. Είτε πηγαίνουν στις Γαλάζιες Σπηλιές και στο Ναυάγιο και γυρνάνε πίσω, είτε συνεχίζουν και κάνουν κανονικά το γύρω του νησιού (περνώντας και απέναντι από τον Λαγανά, δηλαδή).
Οι Γαλάζιες Σπηλιές είναι μικρές διάσπαρτες παραθαλάσσιες σπηλιές στη βραχώδη βορειοανατολική ακτή. Συνήθως από το πλοιάριο σε κατεβάζουν σε ξεχωριστό φουσκωτό και σε κάνουν ένα γύρω σε μερικές από αυτές. ;)
Όσον αφορά το Ναυάγιο, όπως θα ξέρεις βρίσκεται ξεβρασμένο σε μια μικρή παραλία. Για να πας στην παραλία και να ανέβεις στο πλοίο, ο μόνος τρόπος όπως σου είπα είναι μέσω θάλασσας. Η θάλασσα εκεί είναι ΠΟΛΥ βαθιά (θα το καταλάβεις όταν πας :haha:), αλλά και πάλι με το φουσκωτό σε βγάζουν έξω. Το πλοίο είναι σκουριασμένο, οπότε προσέχετε πού πατάτε. Επίσης, ή πέρυσι ή πρόπερσι, είχε γίνει μια μικρή κατολίσθηση στον γκρεμό στα βόρεια της παραλίας. Πλέον φαντάζομαι θα το έχουν φροντίσει και η παραλία θα είναι ασφαλής.
Οι κρουαζιέρες που κάνουν τον γύρο, συνήθως κάνουν και άλλες 1-2 στάσεις για μπάνιο και μετά από το Ναυάγιο. Επίσης είναι πιθανό να δείτε και καμιά φώκια μονάχους-μονάχους ή χελώνα καρέτα-καρέτα γύρω από τον Λαγανά.
Γενικά, είναι πολύ ωραία φάση οι κρουαζιέρες αυτές και αξίζουν τα λεφτά τους. :xalara:

Για τις μετακινήσεις, δεν έχετε αυτοκίνητο. Δεν έχει κανείς σας δίπλωμα για να νοικιάσετε εκεί; Θα σας δώσει τεράστια ελευθερία μετακινήσεων.

Όσον αφορά τα άλλα αξιοθέατα, υπάρχουν μερικά.
Στα βόρεια του νησιού, κοντά στο Ναυάγιο, υπάρχει η Μονή Αναφωνήτρας. Εκεί ήταν ηγούμενος και ο Άγιος Διονύσιος, ο προστάτης Άγιος του νησιού. Στην ίδια την πόλη της Ζακύνθου υπάρχει το μουσείο του Σολωμού, όπου είναι αφιερωμένο κυρίως στον Διονύσιο Σολωμό και στον Ανδρέα Κάλβο. Στη Μπόχαλη υπάρχει κάστρο. Μιας και θα έχετε αγόρι στην παρέα, κάντε του το χατήρι και πηγαίνετέ τον και εκεί :innocent:.
Δυστυχώς όχι δεν έχει κανείς μας δίπλωμα 😓 οπότε πρέπει να βολευτούμε με τα ταξί και με τις συγκοινωνίες όσες έχει... Με βάση τον χάρτη που μου έστειλες θεωρώ ότι το τσιλιβι είναι σε καλό μέρος αλλά και το αργασι.. Επειδή είναι πιο κοντά στον Άγιο Νικόλαο οπότε αν μένεις αργασι θεωρώ θα μπορουμε να μετακινηθούμε χωρίς πολύ κόπο και στο Τσιλιβι και στον Άγιο Νικόλαο.. Δεν ξέρω εσύ τι θα πρότεινες... Τώρα αναγκαστικά το ναυάγιο είναι στην άλλη άκρη οπότε θα πάρουμε κάποιο καραβάκι από το λιμάνι... Γενικά δεν θέλουμε να γυρίσουμε και όλο το νησί σε 5 μέρες απλά να περάσουμε καλά να φάμε και να πιούμε καλά και να δούμε όμορφες παραλίες... Πιστεύω ότι είτε το τσιλιβι είτε το αργασι κάτι απ αυτά θα μας προσφέρει σίγουρα.. 🤷‍♀️Τέλος σε ευχαριστώ ξανά και πάλι για τις διαφωτιστικες απαντήσεις σου.. Να ξέρεις ότι μας βοηθάς απίστευτα πολύ 😂😊
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Προσωπικά, το Τσιλιβί μου άρεσε περισσότερο. Και η παραλία του και έχει και επιλογές για φαγητό και κανένα μπαράκι για το βράδυ.

Το κύριο ατού για το Αργάσι, είναι ότι βρίσκεται πιο κοντά στην πόλη της Ζακύνθου. Εάν δεν υπήρχε το θέμα της μετακίνησης, δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Χαίρομαι που βοήθησα, για ό,τι άλλο χρειαστείτε ποστάρετε. 👍
 

IonioAgaphmou

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Καταρχάς σ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!Η αλήθεια είναι ότι αν είχαμε μεσο θα βόλευε πολύ ειδικά με αμάξι αλλά τώρα τελειώνουμε το λύκειο οπότε δίπλωμα δεν έχει κανείς προς το παρών... Μάλλον τσιλιβι θα καταλήξουμε.. Η αρχική ιδέα ήταν αργασι αλλά μου είπαν ότι το τσιλιβι είναι καλύτερο σε θέμα κόσμου και διασκέδασης ενώ το αργασι σε 2 μερες το εξαντλείς.. Τώρα ελπίζω να βολευτούμε με τα λεωφορεία για πιο μακρινές αποστάσεις και για τις βόλτες τις βραδινές εκτός από εκεί που θα μένουμε... Θα δείξει
Μπορει να αργησα παντως θελω να πω πως δεν το πιστεύω οτι βρεθηκε ανθρωπος να σου πει "πιο καλα στο Λαγανα". Χριστε μου μεινετε οπουδήποτε αλλου βρειτε στη Ζακυνθο ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠ ΤΟ ΛΑΓΑΝΑ γινεται. Ισως το πιο απωθητικο και τρομακτικο ενιοτε μερος που εχω δει. Μη χασετε καν τον καιρο σας για επισκεψη εκει και δη το βραδυ, εκτος κ αν θελετε να εχετε να λετε οτι ειδατε αυτη την αηδια. Το γκετο των αγγλων(ως επι το πλειστον 17-20 χρονων που τους εχουν πει εκει στην χάι κλας και καθολα καθωσπρεπει και με αρχες χωρα τους οτι οι περιοχες που επισκεπτονται , βλεπε λαγανας ειναι το μπ..λο τους). Που τους φερνουν τα τσαρτερ κατευθειαν εκει για να ξεκουβαλησουν, να πιουν, να αρρωστησουν, να κανουν εμετο κι ο, τι αλλο συναδει με μεθυσι απο κατεστραμμενα ποτα-βενζινη(αν πατε τουλάχιστον καντε μια χαρη στον εαυτο σας να μην πιειτε ΤΙΠΟΤΑ) , να γμηθουν κ να τα γμησουν ολα , και να φυγουν. Παντου μαγαζακια προκατ σαν χωριο της ντισνευ βγαλμενο απο ταινια τρομου, που τα εχουν(διαχειριζονται?) ξενοι , φτιαγμενα απο αγγλους για αγγλους, παντου δελεαστικες για τελειωμενους αγγλους επιγραφες "one beer = 50 cents!!!" ( φανταζεσαι για τι μπυρα μιλαμε λοιπον) και σε καθε γωνια οχηματα ιδιωτικης ιατρικης περιθαλψης για αυτους που σωριαζονται(οι Άγγλοι φυσικα δεν περιμενουν το ΕΣΥ της Ελλαδας εχουν δικη τους ασφαλιση και δικα τους κομφορ και εναν ολοκληρο ιστο που πλαισιωνει αυτο το πανηγυρακι της γελοιοτητας) , παντουμπραβοι των μαγαζιωνφυσικα- ως Ελληνας δε θα νιωσεις και ο πιο καλοδεχουμενος αλλα ενταξει, θα σου κανουν τη χαρη , και φυσικα πρεπει παντα να προσεχεις μην πεσει κανενα τελειωμενο πανω σου καθως περπατας στο δρομο. Τουλάχιστον αν με βοήθησε να μπορω να πω σε αλλους τι να περιμενουν δεν πηγε στραφι αυτη η τραυματικη εμπειρια και λεω τραυματικη γιατι το χειροτερο που σου μενει ειναι η απορια γιατι οι Ζακυνθινοι να ανεχονται να ξεμπ...λευεται ετσι μια περιοχη του τοπου τους και γιατι ναγκετοποιειται και να εξαθλιωνεται ετσι μια ομορφη περιοχη της Ελλαδας. Δε θα παθετε κατι το πιθανοτερο, αλλα καταλαβες ελπιζω και σε καλυψα. Ασε το αλλο το καλυτερο που δεν σου ειπα, εκει στον κολπο του λαγανα αλλα και σε αλλα μερη της Ζακυνθου ολοι οι τουριστοβιομηχανοι τα κορακια δε σεβονται κανεναν νομο και κανενα ζωο και πανε συνεχεια με ταχυπλοα, με πλοια με διαφανους πατους βολτες τους τουριστες μεσα στις χελωνες που ειναι προστατευομενο ειδος και σε σξμεια που δεν πρπει να παταει ψυχη, ως εκ τουτου τραυματιζονται πολλες χελωνες καθε χρονο απ τον καθε μπουρτζοβλαχο εγκληματια . Οσο κ αν θελησετε να δτειε χελωνες(και εγω ηθελα παρα πολυ να τις πετυχαινα γιατι τις αγαπω) μην παρετε σκαφος για κανενα λογο, ενημερωθειτε απο εθελοντες της αρχελων που ειναι στο νησι και απο το ιντερνετ ποιες περιοχες πρεπει να αποφευγετε και μην πατε για μπανιο πχ, μεινετε μακρια. Γιατι ναι δεν ειναι ολες προστατευμενες απο το κοινο δια νομου δυστυχως, οπως εξηγησα παραπανω. Εχια παει σε ηλικια κοντινη με τη δκιη σας δεν ειχαμε οχημα και ναι καλυτερα να μεινετε κοντα στο κεντρο θα το μετανιωσετε αν πατε καπου χωρις συχνη συγκοινωνια , η ζακυνθος ειναι ενα ακομη νησι του Ιονίου οπου χωρις οχημα δυστυχως σου βγαινει το λαδι. Βεβαια εχει πανεμορφα μερη, για τον περιπλου του νησιου και να ψτασετε Ναυαγιο προτιμηστε αν βρειτε ΜΙΚΡΟ ιστιοπλοικο οχι να χωραει εκατονταδες γιατι δεν θα το ευχαριστηθειτε καθολου το ιδιο. Με καλυψαν κατα τ αλλα οι προλαλησαντες, Καμπι οπως και Μποχαλη υπεροχα μερη.
 

IonioAgaphmou

Member
Μηνύματα
26
Likes
17
Μπορει να αργησα παντως θελω να πω πως δεν το πιστεύω οτι βρεθηκε ανθρωπος να σου πει "πιο καλα στο Λαγανα". Χριστε μου μεινετε οπουδήποτε αλλου βρειτε στη Ζακυνθο ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠ ΤΟ ΛΑΓΑΝΑ γινεται. Ισως το πιο απωθητικο και τρομακτικο ενιοτε μερος που εχω δει. Μη χασετε καν τον καιρο σας για επισκεψη εκει και δη το βραδυ, εκτος κ αν θελετε να εχετε να λετε οτι ειδατε αυτη την αηδια. Το γκετο των αγγλων(ως επι το πλειστον 17-20 χρονων που τους εχουν πει εκει στην χάι κλας και καθολα καθωσπρεπει και με αρχες χωρα τους οτι οι περιοχες που επισκεπτονται , βλεπε λαγανας ειναι το μπ..λο τους). Που τους φερνουν τα τσαρτερ κατευθειαν εκει για να ξεκουβαλησουν, να πιουν, να αρρωστησουν, να κανουν εμετο κι ο, τι αλλο συναδει με μεθυσι απο κατεστραμμενα ποτα-βενζινη(αν πατε τουλάχιστον καντε μια χαρη στον εαυτο σας να μην πιειτε ΤΙΠΟΤΑ) , να γμηθουν κ να τα γμησουν ολα , και να φυγουν. Παντου μαγαζακια προκατ σαν χωριο της ντισνευ βγαλμενο απο ταινια τρομου, που τα εχουν(διαχειριζονται?) ξενοι , φτιαγμενα απο αγγλους για αγγλους, παντου δελεαστικες για τελειωμενους αγγλους επιγραφες "one beer = 50 cents!!!" ( φανταζεσαι για τι μπυρα μιλαμε λοιπον) και σε καθε γωνια οχηματα ιδιωτικης ιατρικης περιθαλψης για αυτους που σωριαζονται(οι Άγγλοι φυσικα δεν περιμενουν το ΕΣΥ της Ελλαδας εχουν δικη τους ασφαλιση και δικα τους κομφορ και εναν ολοκληρο ιστο που πλαισιωνει αυτο το πανηγυρακι της γελοιοτητας) , παντουμπραβοι των μαγαζιωνφυσικα- ως Ελληνας δε θα νιωσεις και ο πιο καλοδεχουμενος αλλα ενταξει, θα σου κανουν τη χαρη , και φυσικα πρεπει παντα να προσεχεις μην πεσει κανενα τελειωμενο πανω σου καθως περπατας στο δρομο. Τουλάχιστον αν με βοήθησε να μπορω να πω σε αλλους τι να περιμενουν δεν πηγε στραφι αυτη η τραυματικη εμπειρια και λεω τραυματικη γιατι το χειροτερο που σου μενει ειναι η απορια γιατι οι Ζακυνθινοι να ανεχονται να ξεμπ...λευεται ετσι μια περιοχη του τοπου τους και γιατι ναγκετοποιειται και να εξαθλιωνεται ετσι μια ομορφη περιοχη της Ελλαδας. Δε θα παθετε κατι το πιθανοτερο, αλλα καταλαβες ελπιζω και σε καλυψα. Ασε το αλλο το καλυτερο που δεν σου ειπα, εκει στον κολπο του λαγανα αλλα και σε αλλα μερη της Ζακυνθου ολοι οι τουριστοβιομηχανοι τα κορακια δε σεβονται κανεναν νομο και κανενα ζωο και πανε συνεχεια με ταχυπλοα, με πλοια με διαφανους πατους βολτες τους τουριστες μεσα στις χελωνες που ειναι προστατευομενο ειδος και σε σξμεια που δεν πρπει να παταει ψυχη, ως εκ τουτου τραυματιζονται πολλες χελωνες καθε χρονο απ τον καθε μπουρτζοβλαχο εγκληματια . Οσο κ αν θελησετε να δτειε χελωνες(και εγω ηθελα παρα πολυ να τις πετυχαινα γιατι τις αγαπω) μην παρετε σκαφος για κανενα λογο, ενημερωθειτε απο εθελοντες της αρχελων που ειναι στο νησι και απο το ιντερνετ ποιες περιοχες πρεπει να αποφευγετε και μην πατε για μπανιο πχ, μεινετε μακρια. Γιατι ναι δεν ειναι ολες προστατευμενες απο το κοινο δια νομου δυστυχως, οπως εξηγησα παραπανω. Εχια παει σε ηλικια κοντινη με τη δκιη σας δεν ειχαμε οχημα και ναι καλυτερα να μεινετε κοντα στο κεντρο θα το μετανιωσετε αν πατε καπου χωρις συχνη συγκοινωνια , η ζακυνθος ειναι ενα ακομη νησι του Ιονίου οπου χωρις οχημα δυστυχως σου βγαινει το λαδι. Βεβαια εχει πανεμορφα μερη, για τον περιπλου του νησιου και να ψτασετε Ναυαγιο προτιμηστε αν βρειτε ΜΙΚΡΟ ιστιοπλοικο οχι να χωραει εκατονταδες γιατι δεν θα το ευχαριστηθειτε καθολου το ιδιο. Με καλυψαν κατα τ αλλα οι προλαλησαντες, Καμπι οπως και Μποχαλη υπεροχα μερη.
Σημεια* δειτε * δικη σας* ειχα* σορρυ για τα "τυπογραφικα"εχει καποια προβληματακια το κιν μου κ βιαζομουν να ολοκληρωσω το μηνυμα πριν μεινει
 

BarbaraP

Member
Μηνύματα
11
Likes
9
Μπορει να αργησα παντως θελω να πω πως δεν το πιστεύω οτι βρεθηκε ανθρωπος να σου πει "πιο καλα στο Λαγανα". Χριστε μου μεινετε οπουδήποτε αλλου βρειτε στη Ζακυνθο ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠ ΤΟ ΛΑΓΑΝΑ γινεται. Ισως το πιο απωθητικο και τρομακτικο ενιοτε μερος που εχω δει. Μη χασετε καν τον καιρο σας για επισκεψη εκει και δη το βραδυ, εκτος κ αν θελετε να εχετε να λετε οτι ειδατε αυτη την αηδια. Το γκετο των αγγλων(ως επι το πλειστον 17-20 χρονων που τους εχουν πει εκει στην χάι κλας και καθολα καθωσπρεπει και με αρχες χωρα τους οτι οι περιοχες που επισκεπτονται , βλεπε λαγανας ειναι το μπ..λο τους). Που τους φερνουν τα τσαρτερ κατευθειαν εκει για να ξεκουβαλησουν, να πιουν, να αρρωστησουν, να κανουν εμετο κι ο, τι αλλο συναδει με μεθυσι απο κατεστραμμενα ποτα-βενζινη(αν πατε τουλάχιστον καντε μια χαρη στον εαυτο σας να μην πιειτε ΤΙΠΟΤΑ) , να γμηθουν κ να τα γμησουν ολα , και να φυγουν. Παντου μαγαζακια προκατ σαν χωριο της ντισνευ βγαλμενο απο ταινια τρομου, που τα εχουν(διαχειριζονται?) ξενοι , φτιαγμενα απο αγγλους για αγγλους, παντου δελεαστικες για τελειωμενους αγγλους επιγραφες "one beer = 50 cents!!!" ( φανταζεσαι για τι μπυρα μιλαμε λοιπον) και σε καθε γωνια οχηματα ιδιωτικης ιατρικης περιθαλψης για αυτους που σωριαζονται(οι Άγγλοι φυσικα δεν περιμενουν το ΕΣΥ της Ελλαδας εχουν δικη τους ασφαλιση και δικα τους κομφορ και εναν ολοκληρο ιστο που πλαισιωνει αυτο το πανηγυρακι της γελοιοτητας) , παντουμπραβοι των μαγαζιωνφυσικα- ως Ελληνας δε θα νιωσεις και ο πιο καλοδεχουμενος αλλα ενταξει, θα σου κανουν τη χαρη , και φυσικα πρεπει παντα να προσεχεις μην πεσει κανενα τελειωμενο πανω σου καθως περπατας στο δρομο. Τουλάχιστον αν με βοήθησε να μπορω να πω σε αλλους τι να περιμενουν δεν πηγε στραφι αυτη η τραυματικη εμπειρια και λεω τραυματικη γιατι το χειροτερο που σου μενει ειναι η απορια γιατι οι Ζακυνθινοι να ανεχονται να ξεμπ...λευεται ετσι μια περιοχη του τοπου τους και γιατι ναγκετοποιειται και να εξαθλιωνεται ετσι μια ομορφη περιοχη της Ελλαδας. Δε θα παθετε κατι το πιθανοτερο, αλλα καταλαβες ελπιζω και σε καλυψα. Ασε το αλλο το καλυτερο που δεν σου ειπα, εκει στον κολπο του λαγανα αλλα και σε αλλα μερη της Ζακυνθου ολοι οι τουριστοβιομηχανοι τα κορακια δε σεβονται κανεναν νομο και κανενα ζωο και πανε συνεχεια με ταχυπλοα, με πλοια με διαφανους πατους βολτες τους τουριστες μεσα στις χελωνες που ειναι προστατευομενο ειδος και σε σξμεια που δεν πρπει να παταει ψυχη, ως εκ τουτου τραυματιζονται πολλες χελωνες καθε χρονο απ τον καθε μπουρτζοβλαχο εγκληματια . Οσο κ αν θελησετε να δτειε χελωνες(και εγω ηθελα παρα πολυ να τις πετυχαινα γιατι τις αγαπω) μην παρετε σκαφος για κανενα λογο, ενημερωθειτε απο εθελοντες της αρχελων που ειναι στο νησι και απο το ιντερνετ ποιες περιοχες πρεπει να αποφευγετε και μην πατε για μπανιο πχ, μεινετε μακρια. Γιατι ναι δεν ειναι ολες προστατευμενες απο το κοινο δια νομου δυστυχως, οπως εξηγησα παραπανω. Εχια παει σε ηλικια κοντινη με τη δκιη σας δεν ειχαμε οχημα και ναι καλυτερα να μεινετε κοντα στο κεντρο θα το μετανιωσετε αν πατε καπου χωρις συχνη συγκοινωνια , η ζακυνθος ειναι ενα ακομη νησι του Ιονίου οπου χωρις οχημα δυστυχως σου βγαινει το λαδι. Βεβαια εχει πανεμορφα μερη, για τον περιπλου του νησιου και να ψτασετε Ναυαγιο προτιμηστε αν βρειτε ΜΙΚΡΟ ιστιοπλοικο οχι να χωραει εκατονταδες γιατι δεν θα το ευχαριστηθειτε καθολου το ιδιο. Με καλυψαν κατα τ αλλα οι προλαλησαντες, Καμπι οπως και Μποχαλη υπεροχα μερη.
Σ ευχαριστώ πολύ! Ναι Λαγανά δεν θα επιλέγαμε έτσι κι αλλιώς με τίποτα... Κλείσαμε τσιλιβι τελικά με πολύ κομπλέ τιμές και κατάλυμα... Θα έχει και μαγαζιά και παραλίες και ελπίζω κανένα λεωφορείο συχνό για να πάμε και αλλού..
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πριν μου είχε διαφύγει: το κέντρο της πόλης της Ζακύνθου είναι τριγύρω από τις πλατείες Σολωμού & Αγίου Μάρκου. Αν και θα τις ανακαλύψετε και μόνοι σας, γυρνώντας στην πόλη. Ειδικά η Αγίου Μάρκου ήταν γεμάτη με καταστήματα με σουβενίρ και εστιατόρια (με ανησυχεί που δεν τα βλέπω όλα όσα θυμάμαι στο Google Maps). Οι πλατείες αυτές βρίσκονται δίπλα από τον βορειότερο μόλο του λιμανιού.

Ζάκυνθος - Κέντρο.jpg
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Επειδη γραφτηκαν πολλα ασχημα για τον λαγανα και εχουν και δικιο.... Να πω και ενα θετικο; ενα πολυ ωραιο καφε - με φανατστικη ροκ μουσικη! πανω στην παραλια! Το "καφενειο"!!! μια επιστεψη αξιζει, εχει κ ωραια γλυκα! Εμεις ειχαμε παει με τα μικρα μας πρωι Σαββατο και περασαμε ωραια!
 

VassilikiMack

Member
Μηνύματα
13
Likes
3
Καλησπερα!Το ταξιδι μας θα ναι με μηχανη απο Λαρισα εως και Μανη.Θα παμε απο τη δυτικη πλευρα,καθως την ανατολικη Πελοποννησο την καναμε, εως Ελαφονησο, προπερσι(ερωτας απλα!).Σκεφτομαι λοιπον, να παμε 4 ημερες Ζακυνθο.θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με τις ισχυουσες τιμες για καραβακια για Μαραθονησι και ναυαγιο.εχω διαβασει κ τα προηγουμενα του φορουμ αλλα ειναι πριν χρονια και τωρα εχουμε και κορονοιο κ δν ξερω τι ισχυει.Η βοηθεια σας θα ναι πολυτιμη καθως θα ναι ενα δαπανηρο και αρκετων ημερων ταξιδι και θα ηθελα να γλιτωσω οτι μπορω και απο χρηματα και απο χρονο,με εγκυρη πληροφορηση!Ευχαριστω!!!
 

Insomniac

Member
Μηνύματα
16
Likes
23
Παιδιά να ρωτήσω, Ζακυνθος παλευεται 7 μερες με 3 αλλους μαντραχαλαδες 30+ ή ειναι ζευγαρονήσι και τα μονα κορασια ειναι οι Αγγλιδες; Σκεφτομαστε για Τσιλιβι ή Αργαση.
Εγω το ψήνω ως φωτογράφος αλλα σκεφτομαι τους αλλους 3.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom