Ποδηλατάκι, πιστέ μου σύντροφε!

apostolos-doc

Member
Μηνύματα
11
Likes
8
Είχα πάει Ολλανδία πριν 4 χρόνια για μετεκπαίδευση στο Ρότερνταμ και θυμάμαι είχα αγοράσει ενα παρόμοιο ποδήλατο από την πρώτη μου μέρα κιόλας!Το ποδήλατο είναι must στην Ολλανδία και θυμάμαι ότι μεγάλη σημασία είχε να αγοράσεις και καλή κλειδαριά γιατί οι κλοπές ποσηλάτων ήταν κάτι σαν hobby για ορισμένους.Τι μου θυμήσατε τώρα!!Amantab να περνάς καλά! Μην ξεχάσεις να επισκεφτείς το Delft (αν δεν έχεις πάει ήδη) και φυσικά να περάσεις από το Ρότερνταμ. Δεν έχει την ομορφιά του Αμστερνταμ αλλά έχει και αυτό το χαρακτήρα του...
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
αναρωτιομουν πως ειναι τα πραγματα εκει απο αποψης δουλειας, με μαστερ ειναι ευκολο να βρεθει μια αξιολογη δουλεια? η ειναι τα πραγματα οπως στην ελλαδα? υπαρχουν ευκαιριες η δεν αξιζει τον κοπο?
Πολύ υλικό μζεύτηκε με τις διακοπές:) IRIDA όσον αφορά τις δουλειές νομίζω εξαρτάται από τον τομέα..εγώ π.χ. που σπουδάζω ψυχολογία και κοιτάζω για δουλειά τώρα, δυσκολεύομαι γιατί οι πιο πολλοί ζητάνε να γνωρίζω Ολλανδικά. Νομίζω με τις πολυτεχνικές σχολές και θετικές επιστήμες ισχύει το αντίστροφο και είναι σε καλύτερη μοίρα απ'οτι στην Ελλάδα. Δεν θα σου έρθει η δουλειά στο πιάτο, αλλά με λίγη έρευνα βρίσκεις..

τι μάρκα είναι τα κλασσικά μαύρα ποδήλατα..
dmdoc νομίζω ο amsterdam σε κάλυψε πέραν του δέοντος. Του υποβάλλω και τα σέβη μου για τις γνώσεις του, εγώ είμαι ποδηλατο-άσχετη!

τι καιρο έχει εκει τέλη Γενάρη; να έρθω φασκιωμένη δλδ ή όχι; έχει χιόνια στους δρόμους; (να πιασουν τοπο και οι μποτες μου, γιατι εδώ στο ελλαντα ντεν εχει χιονια!)
Και πάμε για το άσχετο νολυμερο 3! tita νομίζω οι μπότες θα κάνουν απόσβεση εδώ, γιατί το χιόνι δεν λέει να σταματήσει..Ευτυχώς τώρα δεν έχει τόσο κρύο όσο πριν τις διακοπές (δλδ δεν έχει -12, μόνο -2:bleh:). Το φασκιωματάκι όμως το κρίνω απαραίτητο..διότι εντώ ντεν είναι Ελλάντα...

Μην ξεχάσεις να επισκεφτείς το Delft (αν δεν έχεις πάει ήδη) και φυσικά να περάσεις από το Ρότερνταμ. Δεν έχει την ομορφιά του Αμστερνταμ αλλά έχει και αυτό το χαρακτήρα του...
Στο Ντελφτ έχω πάει πολλάκις, πρώτον διότι είναι πανέμορφο και δεύτερον διότι έχει ωραίες μπυραρίες:)Ρότερνταμ έχω πάει μόνο σε 2 εκθέσεις..ελπίζω με το νέο έτος να το ζήσω και by night!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
τέλεια τέλεια τέλεια! ανυπομονώ να έρθει η μεγάλη μέρα!!!!αχ άντε ωραια, πλησιάζουν οι μέρες που θα πω goodbye Ελλαδιστάν!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
τι μάρκα είναι τα κλασσικά μαύρα ποδήλατα..
dmdoc νομίζω ο amsterdam σε κάλυψε πέραν του δέοντος. Του υποβάλλω και τα σέβη μου για τις γνώσεις του, εγώ είμαι ποδηλατο-άσχετη!
Ναι αλλά είσαι στην πηγή!!!!!!
Αν μάθεις πάντως κάτι...φώτισέ μας
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Πολύ υλικό μζεύτηκε με τις διακοπές:) IRIDA όσον αφορά τις δουλειές νομίζω εξαρτάται από τον τομέα..εγώ π.χ. που σπουδάζω ψυχολογία και κοιτάζω για δουλειά τώρα, δυσκολεύομαι γιατί οι πιο πολλοί ζητάνε να γνωρίζω Ολλανδικά. Νομίζω με τις πολυτεχνικές σχολές και θετικές επιστήμες ισχύει το αντίστροφο και είναι σε καλύτερη μοίρα απ'οτι στην Ελλάδα. Δεν θα σου έρθει η δουλειά στο πιάτο, αλλά με λίγη έρευνα βρίσκεις..
Σ ευχαριστω πολυ , ειμαι μηχανολογος οποτε θα κανω τις αιτησεις μου για μαστερ και ισως απο σεπτεβρη να τα πουμε κι απο κοντα!!!:D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Επανερχομαι στο θεμα με τα ποδηλατα.
Και μετα μου ελεγαν εμενα (που εχω να παρω ποδηλατο απο το γυμνασιο) οι φιλοι μου απο Γερμανια να παρω ποδηλατο για τη μια μερα που ειχαμε επισκεφτει το Αμστερνταμ!
Διαβασα τις παρα πολυ χρησιμες πληροφοριες της Αμαντας και αγχωθηκα!
Η κατασταση απαιτει πολυ εμπειρους χρηστες μου φαινεται ...χιχιχιχιχι
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρος
Επανερχομαι στο θεμα με τα ποδηλατα.
Και μετα μου ελεγαν εμενα (που εχω να παρω ποδηλατο απο το γυμνασιο) οι φιλοι μου απο Γερμανια να παρω ποδηλατο για τη μια μερα που ειχαμε επισκεφτει το Αμστερνταμ!
Διαβασα τις παρα πολυ χρησιμες πληροφοριες της Αμαντας και αγχωθηκα!
Η κατασταση απαιτει πολυ εμπειρους χρηστες μου φαινεται ...χιχιχιχιχι
Στο Άμστερνταμ?????Είσαι σίγουρη ότι ήταν φίλοι σου και δεν ήθελαν το κακό σου???:bleh: Ιδίως στο Άμστερνταμ, νομίζω η ποδηλατάδα απαιτεί εμπειρία και να χεις κάνει και ένα νευρολογικό τεστ αντανακλαστικών πρώτα, να βεβαιωθείς ότι είσαι σε φόρμα:D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Το ξερω αυτο αλλα οπως ειχα γραψει και στην ταξιδιωτικη μου ιστορια εχω να κανω ποδηλατο απο το γυμνασιο και πηγα πριν 2 Κυριακες μια ημερησια στο Αμστερνταμ.
Αν ηταν να γυρισω ολη την πολη με ποδηλατο και να πρεπει να εχω το νου μου εγω η απειρη μην με κοπανησουν ..μη φαω καμια γιαγια ..που να παω και τι να κανω ..εε χεστα ...θα μου εσπαγαν τα νευρα και δεν θα ευχαριστιομουν τιποτα.Ενω με τα ποδαρακια μου ολη μερα μια χαρα γυρισα και τριγυρισα ..και φωτο εβγαλα και περασα τελεια.
 

pswrite

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
'Αμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες! Προσπαθώ να διαβάσω και να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα, μια κι απο τέλη Αυγούστου ξεκινάω Μεταπτυχιακό στο Άμστερνταμ. Ήθελα να ρωτήσω-- Τα φωτάκια, οι τσάντες, ο,τιδήποτε διακοσμητικό πάνω στο ποδήλατο πρέπει να βγάζουμε όταν κλειδώσουμε το ποδήλατο? Υπάρχει κίνδυνος να κλέψουν αυτά? Δηλ, πας στο σούπερ μάρκετ και κουβαλάς και την τσάντα του ποδηλάτου μέσα μαζί σου?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom