Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Το θέμα είναι η Ryanair. Γι' αυτή σκοτωθείτε όσο θέλετε.
Για τα βρώμικα της Βομβάης ανοίξτε άλλο θέμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
αυτός αξίζει να δώσει 50-60 ευρουδάκια παραπάνω και να έχει το κεφάλι του ήσυχο ναι ή όχι?

Όχι, πληρώνει 10 ευρώ (και πολλά λέω, έχει και με 6?) μια ταξιδιωτική ασφάλεια και ησυχάζει. Και δε μιλάμε για τη διαφορά 50-60 ευρώ που επαναλαμβάνεις αγνοώντας το θέμα, ο φίλος μιλούσε για 250? κι εγώ για πάνω από 700?.

Και άλλα 300.000? για την Ρόδο και άλλα 300.000? για τον Βόλο και άλλα τόσα για την Κω και άλλα τόσο για τα Χανιά και άλλα τόσα για την Κέρκυρα... πολύ μπεσαλή σε βλέπω ρε Γιώργο...


Επένδυση είναι. Και μάλιστα τα λεφτά της τα βγάζει... από τον πρώτο μήνα. Παράδειγμα Γαλικίας: έβαλε μόλις 400.00 ευρώ και τα έξτρα έσοδα από τους επιβάτες που έφερε η Ryan (150.000 άτομα)αν ο καθένας από αυτούς ξόδεψε έστω και... 3 ευρώ, βγήκαν. Η επένδυση είναι λαβράκι. Δικαίωμά σου είναι να είσαι κατά των αποδοτικών επενδύσεων.

εσύ ψήφιζε όποιον θες με χέρια και πόδια εγώ όμως δεν γουστάρω να παίρνει τα λεφτά μου ο κάθε χρυσός άνθρωπος και να τα σκορπάει όπου γουστάρει χωρίς να δίνει λογαριασμό...


Εκλεγμένοι άρχοντες είναι και δίνουν λογαριασμό για το πού διαθέτουν τα χρήματα. Ίσως είναι και τα μόνα χρήματα που μαθαίνουμε πού πάνε. Τίθενται στην αξιολόγηση όλων στις επόμενες εκλογές και ο κόσμος τους ψηφίζει ανάλογα.

μαγκιά σου με ψάρωσες...
Μες στο μυαλό μου είσαι ρε θηρίο. Την Ολυμπία Καντούνη τι την έχεις;

"μην σας πιάνουν κορόιδα και πετάτε με τους άλλους που σας κλεβουν" τσέκαρε πρώτα και μετά γράφεις εξυπνάδες...
Βρες εσύ πρώτα τη λέξη "koroido" στο σάιτ της και ενημέρωσέ μας πού τη βρήκες, διότι με ενδιαφέρει. Καλό διάβασμα, ξέρω ότι απολαμβάνεις το σάιτ τους.

Από πότε ρε Γιώργο έγινε κριτήριο ανωμαλίας η εταιρία που θα πετάξει ο καθένας?

Από τότε που μας είπες ότι δεν είναι νορμάλ. Κι εγώ ρωτώ από πότε είναι abnormal.

όταν προσπαθεί να στα πάρει με δεκάδες κρυφές χρεώσεις νομίζοντας πως έχεις ΙQ μοσχαριού
Ε όχι και κρυφές, αναγράφονται στους όρους που υπογράφεις. Δεν έχω δει κανέναν σε όσες πτήσεις έχω κάνει που να μην τους γνωρίζει. Κάποιοι θα υπάρχουν φαντάζομαι, αλλά είναι μειοψηφία και πάντα υπάρχουν οι αδιάβαστοι.

όταν σε παρατάει σα μοσχάρι στη μέση του πουθενά και σου λέει κόψε το λαιμό σου για να γυρίσεις σπίτι σου
Όχι, σου επιστρέφει τα χρήματα ή σε βάζει στην επόμενη πτήση. Π.χ εχθές που το Σαρλερουά ήταν κλειστό τις πρωινές ώρες:
Flight Disruptions at Brussels Charleroi ?€" 8th Apr Brussels?€¦

Επίσης, σου λέει αγόρασε ταξιδιωτική ασφάλεια αν θες επιπλέον κάλυψη.

όταν στιβάζει σα μοσχάρια τους πελάτες της στα αεροπλάνα της
Μοουουουουουουουυου... 1 επιβάτης = 1 θέση. Μουουουουουου.

Και από όλα αυτά που είπα έβγαλες το συμπέρασμα ότι η εταιρία είναι επικίνδυνη? Γιώργο με τρομάζεις... ξέρεις κάτι που δεν ξέρω?

Ξέρω ότι είναι επικίνδυνη για την υγεία σου αν αυτά που έγραψες είναι αλήθεια: έπαθες σκολίωση, σε έπιασε η ψυχή σου, έτρεμες όταν ζύγιζες, κοράκιασες μέσα στο αεροπλάνο... Είναι επικίνδυνη για την υγεία σου, εγώ αυτό συμπέρανα. Ή υπερέβαλες σε βαθμό υστερίας.

αλλά είναι αυτά τα 40? που πρέπει να δώσω αν ξεχάσω το boarding,
Ε, μην το ξεχάσεις κι εσύ. Ένα χαρτί είναι που χωράει μέσα στο διαβατήριο. Αν το ξεχάσεις, πλήρωσε το σαραντάρι, τι να κάνουμε, είναι σαφές.

σε συνδιασμό με τα άλλα 5? που θα πρέπει να δώσω για να αγοράσω νεράκι αν ξεχάσω και δεν πάρω από πριν
5? το νεράκι; Πού; Στο αγαπημένο σου Hahn έχει 2,5? του ενός λίτρου. Αν τελικά το χρειαστείς στο αεροπλάνο της Ryan, πληρώνεις 2,75? το μικρό, όσο κοστίζει και ο καφές που σερβίρουν μέσα στο αεροπλάνο, φτηνότερος απ' ό,τι στο Ν.Ηράκλειο.

είναι πολλά τα λεφτά και μου δημιουργούν άγχος Γιώργο...
Η ανάγνωση των όρων συμμετοχής απελευθερώνει από το άγχος.

Στο θέμα των επιδοτήσεων, η λίστα με τις low-cost που έχουν πάρει επιδοτήσεις είναι μεγάλη: από τη vueling μέχρι την...AirTran. Η Ryan είναι συνεχώς στα δικαστήρια (τώρα και με τις γερμανικές εταιρείες, εκεί γίνεται ο χαμός), αλλά όσο τη θυμάμαι, τις δίκες τις κερδίζει, στην Ισπανία πατώντας στα δεδικασμένα της Vueling (που ανακοίνωνε τα ποσά επιδότησης συστηματικά). Αν κάποια στιγμή χάσει τη δίκη, προφανώς θα έχει επιπτώσεις, ίσως χρειαστεί και να επιστρέψει χρήματα. Χαράς ευαγγέλια για όποιους τα πάρουν.

Το εξαντλήσαμε το θέμα νομίζω. Ο καθένας πετάει με ό,τι νομίζει, ανάλογα με τα γούστα του, τις ανάγκες του και την περίσταση. Η πολλή επανάληψη καταντά κουραστική.

Καλό ΣΚ.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
καλά που υπάρχουν και φτηνές/ευκολες και πέφτουν και λίγο οι τιμές και στις υπόλοιπες αλλιώς θα μας ειχαν ...... υπερχρεώσει ηθελα να πω:D
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Η τιμή που ζητάει η Ryanair (79 ?) για την Samsonite που ταιριάζει στις διαστάσεις που θέλει θεωρείται καλή;

Από την άλλη έχω μια delsey που είναι οκ σε πάχος αλλά το ύψος της είναι 55 cm χωρίς τα ροδάκια ενώ με τα ροδάκια πάει στα 60 cm. Κόβομαι στο τεστ της Ryan?
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Η τιμή που ζητάει η Ryanair (79 ?) για την Samsonite που ταιριάζει στις διαστάσεις που θέλει θεωρείται καλή;

Από την άλλη έχω μια delsey που είναι οκ σε πάχος αλλά το ύψος της είναι 55 cm χωρίς τα ροδάκια ενώ με τα ροδάκια πάει στα 60 cm. Κόβομαι στο τεστ της Ryan?


Νομίζω ότι αξίζει να διαβάσεις την κριτική μιας δημοσιογράφου στο θέμα και το τι έγινε αφού δημοσιεύτηκε...

What a carry-on ... my verdict on Ryanair's no-frills luggage - Travel, Lifestyle - Herald.ie

Ryanair's hypocritical attack on fair comment | Martin Rivers | Comment is free | guardian.co.uk
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, κόβεσαι, ευκαιρία ψάχνουν να σε κόψουν, δε θα το ρισκάριζα.

Σύγκρινε τιμές εδώ:
Samsonite - Valitsa.gr
 

marian23

Member
Μηνύματα
63
Likes
760
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΜΑΙΑΜΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΒΙΕΤΝΑΜ
ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΙΝ ΤΟΠΙΚ ΕΡΩΤΗΣΗ?
ΧΘΕΣ ΕΚΛΕΙΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΡΑΙΑΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΡΩΜΗ ΓΙΑ 20 ΜΑΙΟΥ.
1ΟΝ ΤΜΕ ΗΡΘΕ ΜΝΜ ΣΤΟ ΚΙΝ Κ ΣΤΟ Ε-ΜΑΙΛ.ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΣΩ?
20Ν ΕΚΛΕΙΣΑ ΜΙΑ ΒΑΛΙΤΣΑ ΓΙΑ 2 ΑΤΟΜΑ 15Ε.ΤΤΟ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ ΤΙ ΧΕΙΡΑΠΟΣΚΕΥΗ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ?
3ΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΡΑΙΑΝ ΓΤ ΦΤΑΝΩ 1.15 ΘΕΣ/ΝΙΚΗ Κ 3 ΔΟΥΛΕΥΩ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΙΡΩΝ!
ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ CAPS LOCK K GI AYTO GRAFV KEFALAIA SYGXVRESTE ME...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1ΟΝ ΤΜΕ ΗΡΘΕ ΜΝΜ ΣΤΟ ΚΙΝ Κ ΣΤΟ Ε-ΜΑΙΛ.ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΣΩ?

Το boarding pass που σου ήρθε στο μέιλ.

20Ν ΕΚΛΕΙΣΑ ΜΙΑ ΒΑΛΙΤΣΑ ΓΙΑ 2 ΑΤΟΜΑ 15Ε.ΤΤΟ ΑΛΛΟ ΑΤΟΜΟ ΤΙ ΧΕΙΡΑΠΟΣΚΕΥΗ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΕ?

Μια βαλίτσα με διαστάσεις 55cm x 40cm x 20cm. Διάβασε προσεκτικά τα παρακάτω (π.χ να ξέρεις πως το λάπτοπ σου θα πρέπει να είναι ΜΕΣΑ στη χειραποσκευή κι όχι χώρια).

Cabin Baggage Allowance

3ΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΡΑΙΑΝ ΓΤ ΦΤΑΝΩ 1.15 ΘΕΣ/ΝΙΚΗ Κ 3 ΔΟΥΛΕΥΩ.

Σε γενικές γραμμές φτάνει λίγο νωρίτερα από την ώρα που δηλώνει. Ενώ δηλαδή το πρόγραμμά της λέει πως η πτήση διαρκεί π.χ 4 ώρες, κάνει 3 ώρες και 25 λεπτά. Έτσι εξασφαλίζει πως συνήθως φτάνει πιο πριν και από την ώρα που ανακοινώνει ως ώρα άφιξης και το πανηγυρίζει. Αν δεν έχεις καθυστέρηση για εξωτερικούς παράγοντες, λογικά θα φτάσεις και πριν τις 3.

ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ CAPS LOCK K GI AYTO GRAFV KEFALAIA SYGXVRESTE ME...

Από μένα σχωρεμένη. Άντε και καλό ταξίδι.
 

taksidiotis10

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Κατ αρχάς να πω ότι έχω ταξιδέψει με την Ryan air και ομολογώ πως έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Να είναι το κόστος? Να είναι το ότι ο σκοπός που αρχικά επέλεξα την εν λόγω εταιρεία πέτυχε (έφτασα στον προορισμό μου χωρίς καθυστερήσεις)? Δεν ξέρω, αλλά σίγουρα και με το κοστολόγιο της τελευταία θα την ξαναπροτιμήσω.

Όσοι διαθέτουν το παραδάκι, ας το δώσουν σε μια άλλη εταιρεία με τα γατιά σκυλιά παιδιά εγγόνια βαφτιστήρια τους.. Ειδικά για το θέμα ζώων οι μη έχοντες ας μην ανοίγουν θέμα που δεν γνωρίζουν. Είναι πολλές οι διαδικασίες και τα κόστη για την μεταφορά των ζωντανών. Πολλές φορές χρειάζεται και η κράτηση επιπλέον θέσης. Και πάαααααααααρα πολύ σπάνια δέχονται την μεταφορά τους μέσα στο αεροπλάνο. Τα ζώα θεωρούνται ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ.Και πολύ λίγες εταιρείες το επιτρέπουν. Αυτό όμως είναι άλλο θέμα.

Που θέλω να καταλήξω: Δεν χρειάζεται η τόση υπερβολή για μια εταιρεία που μια χαρά κάνει την δουλειά της.. Αν δεν είχα ταξιδέψει με την εταιρεία θα το σκεφτόμουν διπλά και τριπλά μετά από τα ανωτέρω. Ο χρήστης traveller το γονάτισε το θέμα. Όπως είπαν και κάποιοι .... πολυ υστερία βρε παιδάκι μου. Ψυχραιμία! Ευτυχώς που υπάρχουν και πιο λογικοί άνθρωποι και ενημερώνουν σωστά τον υπόλοιπο κόσμο.
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
γιωργο και η δυο δεν δικαιουνται απο μια χειραποσκευή;
και κατι ακομα, στισ χειραποσκευες εχει οριο βαρους;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σωστά, και οι δύο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom