Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
Την Κυριακή πετάω για Bergamo από Ν. Αγχίαλο στις 10:30 το πρωί.

Στο αεροδρόμιο πως θα μας ελέγξουν τις αποσκευές;
Το ρωτάω αυτό μιας και θα έχω και αποσκευή 15kg . Θα τις ζυγίζουν όπως συμβαίνει και στα μεγάλα αεροδρόμια.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
σιγουρα θα τις ζυγισουν. και νομιζω πως λειτουργει πλεον και το καινουργιο κτηριο οποτε κανονικα θα ειναι.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Μόλις μου έστειλαν το παρακάτω ανέκδοτο...κρύο ε??????χαχα

Oι επιβάτες μιας πτήσης της Ryanair κάθονται στις θέσεις τους και περιμένουν τους πιλότους.
Σύντομα, δύο άνδρες με στολή πιλότου μπαίνουν στον αεροπλάνο.
Φορούν μαύρα γυαλιά. Ο ένας από τους δύο συνοδεύεται από έναν σκύλο για τυφλούς κι ο άλλος βρίσκει το δρόμο του με την βοήθεια ενός άσπρου μπαστουνιού.
Προχωρούν στον διάδρομο, μπαίνουν στο πιλοτήριο και κλείνουν την πόρτα. Πολλοί από τους επιβάτες γελούν νευρικά κι όλοι κοιτάζονται με μία έκφραση που πηγαίνει από την έκπληξη στον φόβο ή τον σκεπτικισμό. Μερικοί ψάχνουν τις κάμερές τους.
Μερικά λεπτά αργότερα, οι μηχανές του αεροπλάνου ξεκινούν και το αεροπλάνο επιταχύνει στην πίστα. Τρέχει όλο και πιο γρήγορα και μοιάζει σα να μην πρόκειται να απογειωθεί ποτέ.
Οι επιβάτες κοιτάζουν από τα παράθυρά τους και διαπιστώνουν ότι το αεροπλάνο κατευθύνεται ίσια σε μια λίμνη που βρίσκεται στο τέλος του διαδρόμου απογείωσης.
Το αεροπλάνο τώρα τρέχει πολύ γρήγορα στην πίστα και πολλοί επιβάτες διαπιστώνουν ότι δεν πρόκειται να απογειωθούν ποτέ και ότι όλοι θα πέσουν στην λίμνη.
Οι φωνές των έντρομων επιβατών γεμίζουν το αεροπλάνο, αλλά αυτή ακριβώς τη στιγμή, το αεροπλάνο απογειώνεται γλυκά, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
Οι επιβάτες ηρεμούν και χαμογελούν, νιώθοντας λίγο ανόητοι που πίστεψαν σε αυτό το κακόγουστο αστείο. Λίγα λεπτά αργότερα το γεγονός ξεχάστηκε.
Στο πιλοτήριο, ο πιλότος ψαχουλεύει το ταμπλό με τα όργανα, βρίσκει το κουμπί του αυτόματου πιλότου και τον βάζει σε λειτουργία.
Mετά γυρνάει και λεει μετά στον συγκυβερνήτη:
- Ξέρεις τι πραγματικά με φοβίζει;
- Όχι, απαντά ο άλλος.
- Μια απ αυτές τις μέρες, οι επιβάτες θα βάλουν τις φωνές πολύ αργά και θα πνιγούμε όλοι μας...
 

princessakiz

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
εδιμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Δεν μπορούσα να μην γράψω σ' αυτό το τόπικ καθώς είμαι μεγάλη φαν της ryanair! Πέρσι κατά τη διάρκεια του erasmus μου ταξίδεψα σε 4 διαφορετικές χώρες με τη Ryanair! Οι τιμές των εισητηρίων εξευτελιστικές π.χ. dusseldorf (weeze) - krakow 20 ευρώ πήγαινε έλα! Δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα παρ όλο που φοβάμαι τρελά τα αεροπλάνα. ok ήταν λίγο στριμωχτά και? αν σκεφτείς πόσα λεφτά γλυτώνεις δεν σε πειράζει καθόλου!!
Επιπλέον, δεν πλήρωσα ποτέ τίποτα παραπάνω και δεν χρειάζεται να είσαι genius για να το καταφέρεις αυτό! Σε ότι αφορά τις αποσκευές ήμουν τυχερή γιατί ενώ η χειραποσκευή μου δεν χώραγε σ' αυτό το κουτί δεν μου είπαν ποτέ να τη βάλω καθώς φαινόταν ότι είχε τις κατάλληλες διαστάσεις. Άλλοι όμως την πάτησαν οπότε φροντίστε να έχει η χειραποσκευή σας τις διαστάσεις αλλά και τα κιλά που πρέπει. Όταν ταξίδευα εγώ ήταν μέχρι 10 κιλά από το φόβο μου κατέληξα να γυρνάω από Βαρκελώνη φορώντας 2 μπουφάν και 2 λεπτά πουλοβεράκια!χαχαχα
Επίσης, συμφωνώ απόλυτα με τον 'yorgos' στο ότι φτάνει νωρίτερα στον προορισμό της κι όσο καημένα κι αν είναι τα αεροδρόμια το να φτάσεις στην πόλη (π.χ. από Ciampino στη Ρώμη) είναι πανεύκολο. Έχει 1-2 εταιρείες πούλμαν μόλις βγαίνεις και σε πανε. Συνήθως έχει και τρένο και για όσους δεν μπορούν πάντα υπάρχουν τα ταξί!
Είμαστε πολύ τυχεροί που ήρθε επιτέλους στη χώρα μας κι έτσι δίνεται στους Έλληνες η ευκαιρία να ταξιδέψουν και να ανοίξουν τα μάτια τους και το μυαλό τους!Μιλώντας με παιδιά από άλλες χώρες της Ευρώπης συνειδητοποίησα πόσο πολύ είχαν ταξιδέψει κι όχι γιατί ήταν γόνοι πλούσιων οικογενειών αλλά επειδή είχαν τη ryanair!
Τέλος, οι προορισμοί από Θεσσαλονίκη είναι τέλειοι π.χ. όσλο ή στοκχόλμη! Αν και μένω Αθήνα θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά μόλις υπάρξει προσφορά τύπου 30-40 ευρώ πήγαινε έλα να κλείσω εισητήρια για στοκχόλμη άλλωστε πάντα ήθελα να επισκεφτώ τις σκανδιναβικές χώρες!
 

mixter

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
σκέφτομαι να ταξιδέψω στη Στοκχόλμη και με την Ryan βρίσκω εισιτήρια τουλάχιστον 100 ευρώ φθηνότερα απ ότι στις άλλες εταιρίες μαζί με αποσκευή για check-in. Αλλιώς μόνο με χειραποσκευή είναι γύρω στα 140 ευρώ φθηνότερα

επειδή δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με low cost θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε: βαλίτσες σε διαστάσεις 55χ40χ20 πωλούνται ευρέως στο εμπόριο;

επίσης ψιλοτρομοκρατήθηκα διαβάζοντας τον τράβελερ, αλλά μετά με καθησύχασε κάπως ο γιώργος
ποιος αλήθεια μπορεί να χάσει το boarding pass του; αν δεν έχουμε ταυτότητα/διαβατήριο και το boarding pass μας είναι δυνατόν να ξεκινήσουμε ένα ταξίδι; αν είμαι τόσο αφηρημένος, οκ ας με χρεώσουν

κάτι που δεν κατάλαβα όμως:
6.1 All passengers are required to check-in on-line on Cheap Flights - Book cheap flights to Europe with Ryanair and print out their Boarding Pass. This facility is available from 15 days up to the online Check-In Deadline of four (4) hours before each scheduled flight departure time. Each Boarding Pass must be printed and presented on an individual A4 page. No further changes can be made to passenger name(s), flight dates, times and route once a Passenger has checked in online.

δεν κατάλαβα τι εννοεί στο bold. δηλαδή οκ εκτυπώνουμε από το σπίτι το boarding pass. τι λέει εκεί με τις 15 μέρες και τις 4 ώρες πριν την αναχώρηση; :roll:

κάποια βοήθεια;

thanks :D
 

sophia_det

Member
Μηνύματα
213
Likes
225
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία,Περού,Ν.Ζηλανδία
κάτι που δεν κατάλαβα όμως:
6.1 All passengers are required to check-in on-line on Cheap Flights - Book cheap flights to Europe with Ryanair and print out their Boarding Pass. This facility is available from 15 days up to the online Check-In Deadline of four (4) hours before each scheduled flight departure time. Each Boarding Pass must be printed and presented on an individual A4 page. No further changes can be made to passenger name(s), flight dates, times and route once a Passenger has checked in online.

δεν κατάλαβα τι εννοεί στο bold. δηλαδή οκ εκτυπώνουμε από το σπίτι το boarding pass. τι λέει εκεί με τις 15 μέρες και τις 4 ώρες πριν την αναχώρηση; :roll:

κάποια βοήθεια;

thanks :D
πως μπορείς να το εκτυπώσεις max 15 μέρες πριν την ημέρα της πτήσης και το λιγότερο 4 ώρες πριν τη πτήση σου.
 

mixter

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Καλημέρα :)
Δηλαδή εγώ που θέλω να κλείσω για 20 Ιουνίου δε θα μπορώ να το εκτυπώσω από τώρα; Θα πρέπει να περιμένω μετά τις 5 Ιουνίου;
Τι κουφό και αυτό:roll:

Σ' ευχαριστώ πάντως Σοφία μου :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.530
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, δεν μπορείς. Θα σου στείλουν πάντως υπενθύμιση, μη σου πως πως θα σου τα πρήξουν. Όσο για τις διαστάσεις της βαλίτσας που λες, πωλούνται ευρέως. Τσέκαρε λίγο και πού προσγειώνεσαι στη Στοκχόλμη, γιατί δεν πετάει για το Arlanda.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.759
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom