Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η ένωση καταναλωτών να αναλάβει τα έξοδα των αεροπορικών και να μοιράζει τζάμπα εισιτήρια στο λαό για Σότσι, Κριμαία και Βαλτική. Ζήτω τα νέα Σοβιέτ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.001
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
http://www.koutipandoras.gr/article...sefyge-kata-ths-ryanair-gia-tis-xeiraposkeyes


Ένωση καταναλωτών προσέφυγε κατά της Ryanair για τις χειραποσκευές
Μια ένωση καταναλωτών στην Ισπανία ανακοίνωσε ότι απευθύνθηκε στις ισπανικές αρχές ζητώντας να επιβληθεί πρόστιμο στην αεροπορική εταιρεία Ryanair μετά την απόφασή της να χρεώνει τους επιβάτες για τις χειραποσκευές που παίρνουν μαζί τους στην καμπίνα.

"Λαικιζμος, εαν δεν τους αρεσει να παρουνε απο αλλου εισητηριο, αλλιως να πανε στα δικαστηρια!!!!1"
Αυτό που οι κουτοί της Πανδόρας ξεχνάνε να αναφέρουν είναι ότι η προσφυγή αυτή στηρίζεται σε τοπική νομοθεσία της Ισπανίας και όχι στο Ευρωπαϊκό δίκαιο.
 
Last edited:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Εκτος απο αυτα,που αναφερθηκαν,μονο εγω αισθανομαι πελατης β η και γ κατηγοριας οταν σε παει στιο πιο μακρινο τερμιναλ που μπορει να μην εχει θεση ουτε να κατσεις, με τις χειροτερες τουαλετες,η να περιμενεις ορθιος σε υποστεγο (τολ) με υψηλες θερμοκρασιες,αφου ηταν καλοκαιρι, και με διαχωριστικα συρματα για την ουρα υποτιθεται πανω απο 1 ωρα, οπως μου εχει συνεβη στη Βουδαπεστη; Τα αλλα με τα ξυστα κτλπ δεν με ενοχλουν τοσο. Σιγουρα το πιο σοβαρο ειναι η ακυρωση πτησεων και η μη αποζημιωση.
Οπως και να χει,το λεω οπως το σκεφτομαι, αν ημουν 20 με 25 χρονων δεν θα με ενοιαζε η ταλαιπωρια,επειδη δυστυχως η ευτυχως (μαλλον δυστυχως!) δεν ειμαι, προτιμω να πληρωνω κατι παραπανω και να αισθανομαι "ανθρωπος". Αν ξερεις να εκμεταλευεσαι τις προσφορες μαλιστα, η διαφορα που πληρωνεις ειναι ελαχιστη η και καθολου. Επισημαινω οτι οπως συμβαινει στους περισσοτερους δεν εχω το χρονο να ταξιδευω μεσοβδομαδα.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Εκτος απο αυτα,που αναφερθηκαν,μονο εγω αισθανομαι πελατης β η και γ κατηγοριας οταν σε παει στιο πιο μακρινο τερμιναλ που μπορει να μην εχει θεση ουτε να κατσεις, με τις χειροτερες τουαλετες,η να περιμενεις ορθιος σε υποστεγο (τολ) με υψηλες θερμοκρασιες,αφου ηταν καλοκαιρι, και με διαχωριστικα συρματα για την ουρα υποτιθεται πανω απο 1 ωρα, οπως μου εχει συνεβη στη Βουδαπεστη; Τα αλλα με τα ξυστα κτλπ δεν με ενοχλουν τοσο. Σιγουρα το πιο σοβαρο ειναι η ακυρωση πτησεων και η μη αποζημιωση.
Οπως και να χει,το λεω οπως το σκεφτομαι, αν ημουν 20 με 25 χρονων δεν θα με ενοιαζε η ταλαιπωρια,επειδη δυστυχως η ευτυχως (μαλλον δυστυχως!) δεν ειμαι, προτιμω να πληρωνω κατι παραπανω και να αισθανομαι "ανθρωπος". Αν ξερεις να εκμεταλευεσαι τις προσφορες μαλιστα, η διαφορα που πληρωνεις ειναι ελαχιστη η και καθολου. Επισημαινω οτι οπως συμβαινει στους περισσοτερους δεν εχω το χρονο να ταξιδευω μεσοβδομαδα.
Σχετικά με τα απομακρυσμένα τερμιναλ η αεροδρόμια ξέρεις από την αρχή από που απογειώνεται και προσγειώνεται και ειναι στο χέρι σου να επιλέξεις τη συγκεκριμένη εταιρία. Δεν υπάρχει λόγος να αισθάνεσαι β και γ κατηγορίας πελάτης. Στο τελευταίο μου ταξιδι του Ιουλίου πάντως μια χαρά πήγα στη Νυρεμβέργη με 30 ευρώ και σε ενα τέταρτο ημουν στο ξενοδοχείο μου. Η διαφορά με τις υπόλοιπες αεροπορικές ειναι τεράστια ακόμα και με τις προσφορές και προσωπικά δεν πληρώνω 200άρια και 300άρια για τους ίδιους προορισμούς. Σχετικά με τις ακυρώσεις πτήσεων που γίνονται το τελευταίο διάστημα έχεις δίκιο και ελπίζουμε να βελτιωθούν τα πράγματα με το προσωπικό.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Εχεις δικιο για τη νυρεμβεργη αλλα εξαρταται απο το αεροδρομιο .αν συγκρινεις τιμες για πσκ οι διαφορες δεν ειναι τοσο μεγαλες παντως
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.049
Η διαφορά με τις υπόλοιπες αεροπορικές ειναι τεράστια ακόμα και με τις προσφορές και προσωπικά δεν πληρώνω 200άρια και 300άρια για τους ίδιους προορισμούς.
Αυτο ειναι εν μερει μυθος. Αυτη τη στιγμη υπαρχουν ανοιξιατικα εισιτηρια με Aegean εξωτερικο για τον χειμωνα με 35 ευρω τη διαδρομη. Ενδεικτικα η Aegean πουλαει το Αθηνα Ρωμη φτηνοτερα απο Ryan. Σto εισιτηριο περιλαμβανεται νερο, φαγητο, καφες, αναψυκτικα, βαλιτσα, θεση αν εχεις τον νου σου, επιπλεον χειραποσκευη μαζι σου στην καμπινα και παιρνεις και μιλια- cash back για επομενο ταξιδι (που φυσικα θα εξαργυρωσεις σε πανακριβη περιοδο).
Δεν ταξιδευουν ολοι solo. Αν εχεις παιδι μαζι και θα πεινασει και θα ζηλεψει που το διπλανο παιδακι πηρε φαγητο απο το αεροπλανο, και θα διψασει και σε θελει διπλα του, αρα δεν αποφευγεις τις εξτρα χρεωσεις. Ακομη και η προτεραιοτητα ειναι διπλη, αφου δεν μπορεις να το παρατησεις στο gate. Ειδικα για οικογενειες δεν συμφερει η Ryan πια. Αν τις αθροισεις ειναι ΠΟΛΛΕΣ. Για ολα αυτα που προανεφερα κοντευεις τα 20 ευρω στο ατομο .
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Μόνο μύθος δεν είναι τα φτηνά εισιτήρια της Ryanair. Έχω κλείσει απόκριες εισιτήριο για Κολωνία με 6 ευρώ απο σοφια 20 ημέρες πριν τη στιγμή που οι τιμές των εισιτηρίων για τον ίδιο προορισμό ηταν στα ύψη.
Αυτή την περίοδο που για λίγες ημέρες έχει 40% εκπτωση η Aegean πιθανόν να συμφέρει σε ορισμένες πτήσεις για την άνοιξη αλλά αυτό προυποθετει να έχεις καταλήξει που θέλεις να πας να μπορείς να εξασφαλίσεις άδεια τη συγκεκριμένη περίοδο κλπ.
Σχετικά με τα φαγητα. Αν πάρεις και μια τυροπιτα η ενα πακέτο μπισκότα στην τσάντα σου δεν θα σου πει κανένας τίποτα. Επίσης μετά το έλεγχο αγοραζεις και 2 νερακια με μισό ευρω έκαστο και είσαι οκ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.001
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
71 σελίδες θέμα και δεν καταφέραμε ακόμα να αποφασίσουμε αν τα φτηνά εισιτήρια της Ryanair είναι μύθος ή πραγματικότητα; Η εταιρία υπάρχει νόμιμα και πουλάει ότι πουλάει σε όποιον ενδιαφέρεται. Όποιος του αρέσει, αγοράζει, όποιος δεν του αρέσει πάει σε άλλο μαγαζί (μαζί του κι εγώ, όταν δεν μιλάμε για αποκλειστικό δρομολόγιο της FR).
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Ναι ειπες απο Σοφια ομως,οχι απο Αθηνα.
Για το φαγητο συμφωνω,δεν ειναι κατι σημαντικο.
Νερακι με μισο ευρω σε ποια χωρα εκτος Ελλαδος βρισκεις; πχ στουτγκαρδη 2.50 ευρω
Οτι τωρα συμφερει με 40% δεν το συζηταμε.
90 ευρω πχ για κοπεγχαγη το μαρτιο ειναι μια χαρα
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Taver και αλλες 100 και παλι δεν νομιζω οτι θα συμφωνησουμε....ο καθενας εχει τη δικια του οπτικη.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Παρακολουθω αυτη τη συζητηση χρονια τωρα και δεν εχω καταλαβει ακομα τι νοημα εχει αυτη η αντιδικια για τις επιλογες Ραιναιρ ή κατα της Ραιαναιρ. Η εταιρια εχει αδεια λειτουργιας, προφανως και ειναι συμμορφωμενη με τους κανονες ασφαλειας που απαιτουνται απο τους ευρωπαικους οργανισμους, και παρεχει συγκεκριμενα πραγματα και συγκεκριμενες παροχες, ενω επιχειρει απο συγκεκριμενα αεροδρομια. Απο κει και περα ο καθενας κανει την επιλογη του. Αλλος δε θελει ρισκα αμα τυχει στραβη, αλλος δε θελει να πληρωνει για να κανει check in χειραποσκευη και αλλος θεωρει μαγκια εισητηριο με 6 ευρω, ενω αλλος πιστευει οτι αυτα ειναι για κοροιδα που μεταφερονται με το κτελ... Τι ακριβως προσπαθει να κανει η καθε πλευρα? Να πεισει την αλλη? Απλα επιλογες ειναι αυτα.....
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Ναι ειπες απο Σοφια ομως,οχι απο Αθηνα.
Για το φαγητο συμφωνω,δεν ειναι κατι σημαντικο.
Νερακι με μισο ευρω σε ποια χωρα εκτος Ελλαδος βρισκεις; πχ στουτγκαρδη 2.50 ευρω
Οτι τωρα συμφερει με 40% δεν το συζηταμε.
90 ευρω πχ για κοπεγχαγη το μαρτιο ειναι μια χαρα
Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάρω το αμαξάκι μου και να πάω από θεσνικη στη σοφια η και στη Φιλιππούπολη πλέον να μη σου πω και στο μπουργκας για να πετάξω με 10 ευρώ χρησιμοποιωντας κάποια low cost αεροπορική. Ενδεικτικά η wizz πετάει απευθείας για Ντουμπάι με 130 ευρώ απο σοφια τη στιγμη που απο Αθήνα έχει 400. Δεν είναι μύθος είναι πραγματικότητα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom