Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Αυτο ειναι εν μερει μυθος. Αυτη τη στιγμη υπαρχουν ανοιξιατικα εισιτηρια με Aegean εξωτερικο για τον χειμωνα με 35 ευρω τη διαδρομη. Ενδεικτικα η Aegean πουλαει το Αθηνα Ρωμη φτηνοτερα απο Ryan. Σto εισιτηριο περιλαμβανεται νερο, φαγητο, καφες, αναψυκτικα, βαλιτσα, θεση αν εχεις τον νου σου, επιπλεον χειραποσκευη μαζι σου στην καμπινα και παιρνεις και μιλια- cash back για επομενο ταξιδι (που φυσικα θα εξαργυρωσεις σε πανακριβη περιοδο).
Δεν ταξιδευουν ολοι solo. Αν εχεις παιδι μαζι και θα πεινασει και θα ζηλεψει που το διπλανο παιδακι πηρε φαγητο απο το αεροπλανο, και θα διψασει και σε θελει διπλα του, αρα δεν αποφευγεις τις εξτρα χρεωσεις. Ακομη και η προτεραιοτητα ειναι διπλη, αφου δεν μπορεις να το παρατησεις στο gate. Ειδικα για οικογενειες δεν συμφερει η Ryan πια. Αν τις αθροισεις ειναι ΠΟΛΛΕΣ. Για ολα αυτα που προανεφερα κοντευεις τα 20 ευρω στο ατομο .
Πως ακριβώς το πουλάει φθηνότερα;;Εγώ βλέπω πως δίνει 80 ευρώ το ελάχιστο για πήγαινε έλα ενώ ραιαν 30 ευρώ σταθερή τιμή ανεξαρτήτως των αριθμών των ημερών του ταξιδιού.Σίγουρα 80 ευρώ είναι καλά για aegean αλλά δεν είναι πάντα αυτή η τιμή έτυχε λόγω προσφοράς εγώ με το έξτρα 50αρικο όμως κλείνω την διαμονή μου για 3-4 μέρες ακόμα και 5 που έχει τύχει σε χώρες με φθηνή διαμονή (airbnb για να μην έχουμε παρεξηγήσεις).

Επίσης ουτε οταν ταξιδεύουμε με λεωφορείο για ταξίδι 2 ωρών συνηθίζουμε να τρώμε απλά έτσι έχουμε συνηθίσει από παλιά που σέρβιραν φαγητό στα αεροπλάνα που χρησιμοποιούσαμε περισσότερο ολυμπιακή/aegean πριν μάθουμε τις low cost στην Ελλάδα δεν θα πάθουμε και κάτι αν δεν πιουμε 2 ώρες νερό,χαλαρώστε...Ενδεικτικά σε κάποια αεροδρόμια του μπουκαλάκι νερό είναι πιο ακριβό απ ότι στο αεροπλάνο της ryanair...
ΥΓ:Η τελευταία παράγραφος είναι γενική απάντηση προς όλα τα τελευταία μηνύματα και οχι για την @paefstra και την Ρώμη
 
Last edited:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Ποσο το εχει η Ryanair το νερο; Θυμαμαι κατι για 3ευρω το μπουκαλακι 500ml;
 

dpapatsimpas

Member
Μηνύματα
134
Likes
199
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Ιραν
Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα να πάρω το αμαξάκι μου και να πάω από θεσνικη στη σοφια η και στη Φιλιππούπολη πλέον να μη σου πω και στο μπουργκας για να πετάξω με 10 ευρώ χρησιμοποιωντας κάποια low cost αεροπορική. Ενδεικτικά η wizz πετάει απευθείας για Ντουμπάι με 130 ευρώ απο σοφια τη στιγμη που απο Αθήνα έχει 400. Δεν είναι μύθος είναι πραγματικότητα!
Φίλε μου πέταξα από Σόφια για Ντουμπάι τον Ιούλιο με 70 ευρώ μεwizz πήγαινε έλα. Ανταγωνιστές τιμες,τι να πούμε τώρα.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Εισαι θεσσαλονικη οποτε λογικο.εμεις που ειμαστε Αθηνα δεν εχουμε τετοισ δυνατοτητα
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Ποσο το εχει η Ryanair το νερο; Θυμαμαι κατι για 3ευρω το μπουκαλακι 500ml;
2,5 ή 3 δεν είμαι σίγουρος,το μόνο που θυμάμαι είναι οτι τα αναψυκτικά είναι πιο φθηνά απ οτι το νερό,η γνωστή νοοτροπία του εξωτερικού που το πληρώνεις χρυσάφι.Στο αεροδρόμιο της Βασιλείας είχε 5 φράγκα περίπου 5 ευρώ δλδ και στο αεροπλάνο 2,5 η easyjet.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Την χειραποσκευη που την πληρωνεις, τη θεση που την πληρωνεις, την υπολογιζετε στο τελικο κοστος;
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Την χειραποσκευη που την πληρωνεις, τη θεση που την πληρωνεις, την υπολογιζετε στο τελικο κοστος;
Γιατί να πληρώσεις θέση;;Την προηγούμενη φορά που δεν πληρώσαμε θέση με την παρέα μου,δεν είχαμε θέσεις δίπλα δίπλα αλλά αλλάξαμε με συνεπιβάτες μας που τους βόλευε περισσότερο,γενικά υπάρχει αλληλεγγύη στις πτήσεις.Τώρα για την αποσκευή ένα 10αρικο εξτρα δεν αρκει για να πλησιάσει τις τιμες της aegean ή με τα 16 ευρω πήγαινε έλα που παραδίδεις την αποσκευή στο τσεκ ιν και παιρνάς λογικά και υγρά άνω των 100ml που για κάποιους θα είναι πιο βολικό...Τις έξτρα χρεώσεις της εταιρίας δεν σε αναγκάζει κανένας να της πάρεις αλλά και να πληρώσεις ένα 10 ευρω παραπάνω σε καμία περίπτωση δεν πλησιάζει τις τιμές άλλων "ακριβών εταιριών.Ακόμα και για οικογένειες που ανέφεραν κάποιοι επιτρέπουν να κάθεται ένα μέλος της οικογένειας δωρεάν δίπλα στον ανήλικο.Για να μην τα λέμε και τα ξαναλέμε και να τελειώνει σιγά σιγά η συζήτηση η ryanair είναι μια επιχείρηση-αεροπορική εταιρία που σαν εταιρία μας δίνει την δυνατότητα να πετάμε πολύ οικονομικά,ωστόσο επειδή είναι εταιρία προσπαθεί να μεγιστοποιήσει τα κέρδη της με τους χψ τρόπους και δεν μας πέφτει λόγος ούτε μας αναγκάζει κανένας να χρεωθούμε τις εξτρα υπηρεσίες πέρα της τιμής του ναύλου.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τι ακριβως προσπαθει να κανει η καθε πλευρα? Να πεισει την αλλη? Απλα επιλογες ειναι αυτα.....
Δεν προσπαθεί καμιά πλευρά να πείσει την άλλη. Διάβασε το τίτλο του θέματος και θα καταλάβεις γιατί γράφουμε τη γνώμη μας για τη Ryanair.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Καλά σήμερα είχε πλάκα μέσα στο αεροπλάνο.Όλοι άλλαζαν θέση μπρος πίσω,δεξιά αριστερά
και μόλις τελέιωσαν οι μετακινήσεις,βρέθηκα μόνος μου με κενό τις άλλες δύο .
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Καλά σήμερα είχε πλάκα μέσα στο αεροπλάνο.Όλοι άλλαζαν θέση μπρος πίσω,δεξιά αριστερά
και μόλις τελέιωσαν οι μετακινήσεις,βρέθηκα μόνος μου με κενό τις άλλες δύο .
Φανταζομαι στο ενδιαμεσο θα εκανες παρατηρηση σε ολους οτι δημιουργουν προβλημα στην βιωσημοτητα της επιχειρησης με αυτα τα τεχνασματα για να γλιτωσουν λιγα ψωροευρω και εαν τους αρεσουν οι κανονες ας αγορασουν αλλιως οχι. Πες μου οτι κανω λαθος.
Τυχαιο που εμεινες μονος; :)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.790
Πες μου οτι κανω λαθος.
Τυχαιο που εμεινες μονος;
Σαφέστατα κάνεις λάθος,Το ότι έμεινα μόνος είναι γιατί είμαι τυχερός.
Φανταζομαι στο ενδιαμεσο θα εκανες παρατηρηση σε ολους οτι δημιουργουν προβλημα στην βιωσημοτητα της επιχειρησης με αυτα τα τεχνασματα για να γλιτωσουν λιγα ψωροευρω και εαν τους αρεσουν οι κανονες ας αγορασουν αλλιως οχι.
Δεν έχεις φαντασία.Αδιαφορώ πλήρως τι κάνει ο καθένας ή τι κάνει η επιχείρηση.Απλά παρατηρώ και πολλές
φορές το διασκεδάζω με την μίρλα που βγάζουν μερικοί.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Μα την Μπαναγία, άμα δεν γουστάρετε την Ryanair/Wizzair μην πετάτε με αυτήν. Κρίμα, να παίρνετε την θέση κάποιου άλλου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.764
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom