Ryanair Ποιά η γνώμη σας για τη Ryanair;

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
το 1/3 ειχα απο μικρο τον100ml-και μου τα πηρε ασε απο σωματικο έλεγχο -μια μερκελ ειχε και ολο ναιν ναιν ηταν-ειχε πολυ έλεγχο
 

mixter

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Καλημέρα!
Πάω να κάνω online checkin, θα πετάξω με ταυτότητα και μου ζητάει ημερομηνία λήξης. Ξέρει κανείς τι βάζω; Κάτι στην τύχη ίσως;
Ευχαριστώ
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.887
Likes
14.468
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
βαλε 15 χρονια μετα την εκδοση
Οχι δε πρεπει να γραψεις αυτο.
Οταν ταξιδευεις με ταυτοτητα πρέπει να γράψεις την ημέρα που θα γυρίσεις από το ταξίδι σου. Το γράφει κι όλας
 

mixter

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Δεν κατάλαβα
Πετάω 19/6 για Σουηδία και επιστρέφω Ελλάδα στις 26/6
Να βάλω δηλαδή ότι λήγει στις 26/6;
Και όταν βγάλω το εισιτήριο της επιστροφής τι ημερομηνία λήξης να βάλω; Πάλι 26/6; Δηλαδή θα φαίνεται ότι λήγει την ημέρα που ταξιδεύω;
Που το γράφει;
Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις :roll:

Διάβασα την ίδια απορία στο internet. Αλλού λέει να βάλω μελλοντική ημερομηνία και αλλού την ημέρα της επιστροφής. Ότι να ναι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.884
Likes
26.837
εγω βαζω μελοντικη ημερομηνια και δεν ειχα ποτε προβλημα
 

princessakiz

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
εδιμβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Ναι ο panpan έχει δίκιο κι εγώ πάντα μία άκυρη ημερομηνία έβαζα μετά από πολλά χρόνια. Μου χει τύχει βέβαια να περιμένω λίγη ώρα στον έλεγχο γιατί δεν βρίσκανε που γράφει την ημερομηνία λήξης!!Να περάσεις τέλεια στην Σουηδία!!
 

premier

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα!
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
Από τη σελίδα του www.aia.gr

• οι επιβάτες που αναχωρούν από οποιοδήποτε αεροδρόμιο της Ε.Ε., μπορούν πλέον να πάρουν μαζί τους στις χειραποσκευές τους, στην καμπίνα του αεροσκάφους, μικρές μόνο ποσότητες προϊόντων σε υγρή μορφή είτε τα έχουν φέρει μαζί τους είτε τα αγόρασαν στο αεροδρόμιο πριν από τον Έλεγχο Κάρτας Επιβίβασης, κάτω από τις ακόλουθες προϋποθέσεις:
- Επιτρέπονται υγρά σε δοχεία χωρητικότητας μέχρι 100 ml ανά συσκευασία
- Ο συνολικός αριθμός συσκευασιών θα πρέπει να χωράει σε μία διαφανή πλαστική σακούλα, μέγιστης χωρητικότητας 1 λίτρου
- Ο κάθε επιβάτης δικαιούται να μεταφέρει ΜΙΑ μόνο τέτοια σακούλα
- Η σακούλα θα πρέπει να είναι επανασφραγιζόμενη και εντελώς κλειστή κατά την προσέλευση του επιβάτη στο σημείο ελέγχου χειραποσκευών

• Υγρά φάρμακα και διατροφικά είδη που είναι απαραίτητα στη διάρκεια του ταξιδιού, καθώς και βρεφικές τροφές, εξαιρούνται του Κανονισμού και επιτρέπονται στις χειραποσκευές.
• Δεν αλλάζει τίποτα για τις αγορές μετά τον Έλεγχο Κάρτας Επιβίβασης:
Οι επιβάτες μπορούν να μεταφέρουν όσα προϊόντα σε υγρή μορφή αγοράσουν μετά τον Έλεγχο Κάρτας Επιβίβασης όπως ίσχυε μέχρι σήμερα. Τα καταστήματα του αεροδρομίου θα τοποθετήσουν τα υγρά προϊόντα σε ειδικές συσκευασίες (tamper evident bags), όπως προβλέπει ο νέος Ευρωπαϊκός Κανονισμός.
Λοιπόν, το κακό έχει παραγίνει με τους υπαλλήλους των ελληνικών αεροδρομίων. Πρόσφατα στον έλεγχο πριν την πτήση από θεσσαλονίκη, μου κράτησαν δύο από τις τρεις συσκευασίες με υγρά που είχα (100, 50 & 50 ml αντίστοιχα), γιατί ξεπερνούσαν τα 100 ml ανά σακούλα! Πάλι καλά που με ρώτησε ποια θέλω να κρατήσω! Πριν από ένα χρόνο όμως σε πτήση από γερμανία, ένας συνταξιδιώτης μου πέρασε από έλεγχο σακούλα με καμια 10αρια μπουκαλάκια (δείγματα) των 50 ml χωρίς κανένα πρόβλημα - ούτε καν κάθησαν οι γερμανοί να κοιτάξουν πόσα ml περιέχει κάθε συσκευασία της σακούλας!

Τελικά τι ισχύει;
 

premier

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα!
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
αυτα που γραφεις τι σχεση εχουν με την rayanair ?
Ο έλεγχος στα αεροδρόμια δεν έχει καμιά σχέση με τις αεροπορικές εταιρίες.
Έκανα παράθεση σε απαντήσεις άλλων χρηστών στο ίδιο thread.
 

evitaki_boa

Member
Μηνύματα
40
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Περού & Βολιβία
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος !!!
Εμαθα για την Rayanair.... οταν ημουν Erasmus στο Πορτο...τον περασμενο χρονο.. απο θεσσαλονικη δεν ειχε ξεκινησει ακομα πτηαεις... τα εισητηρια ηταν απιστευτα οικονομικα! Να φανταστειτε..πεταξα απο Πορτο για Μαδριτη με 2 ευρω συν 6 ευρω το online check in....Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη.... στο κατω κατω... ολοι εμεις που ταξιδευουμε αρκετα... αυτο που μασ ενδιαφερει περισσοτερο ειναι οι τιμες των εισητηριων ... και οχι αν το εισητηριο θα εχει συγκεκριμενη θεση και καποια γευματα.!!!!
απο θεσσαλονικη θα πεταξω πρωτη φορα με rayanair για ρωμη την επομενη εβδομαδα !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.599
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom