Ιταλία Ποιά να συγκριθεί μαζί της; Αιώνιος έρωτας και κοσμοσυρροή στην Αιώνια Πόλη.

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Μαλλον της κορης μου....(της εκλεψαν ενα...δεν το ξεχασε):D
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Εμάς το άφησαν κάτι Έλληνες σε ένα παγωτατζίδικο και λέγαμε στην ιδιοκτήτρια Έλληνες το άφησαν και λέει δώστε το στον υπάλληλο να το δώσει.Αλλά σε δυο λεπτά ήρθε το ζευγάρι και το πήρε και μιλήσαμε για αυτό ρωτάω τον @panius αν ήταν αυτοί οι Έλληνες που ξέχασαν το κινητό. Ήρθαν λαχανιασμένοι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Είχε κοσμοπλημμύρα. Δεν ξέρω για τη Ράιν, γιατί δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με την εν λόγω εταιρία αλλά και η Αιγαίου γεμάτη ήταν την πρωτομαγιά. Μεσοβδόμαδα είχε κάτι κενές θέσεις βέβαια.

Αν και η Ρώμη είναι δημοφιλέστατη γενικώς. Προσωπικά μου έκανε εντύπωση πόσοι Λατίνοι είχαν έρθει από την άλλη άκρη της γης για τη Ρώμη. Σε κάθε βήμα Χιλιανούς και Αργεντίνους βλέπαμε.

Καλά και οι Ισπανοί ήταν πάρα πολλοί. Μάλιστα κάποιοι μας είπαν ότι στη νότια Ισπανία που έμεναν, οι εκπαιδευτικοί είχαν Puente. Οπότε έξτρα μέρες άδεια ενωμένες με την αργία και βουρ για Ρώμη.
Μάλιστα την ώρα που αρχίζαμε την ξενάγηση στο Βατικανό μου έλεγαν οι Ισπανοί "ξέρεις μεγάλο προσκύνημα για εμάς τους καθολικούς το Βατικανό" και "όλοι οι Καθολικοί ξέρουν τη σημασία του και πως πρέπει να ντύνονται σεμνά στο Βατικανό".
Αυτό το τελευταίο το είπε αγριοκοιτώντας μια λατινοαμερικάνα με σορτς που την ρωτούσε ο ξεναγός αν έχει κάτι να καλυφθεί,αλλιώς θα μείνει απέξω.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νομιζω,οτι στη Ρωμη,φετος την Ανοιξη,πηγαν περισσοτεροι Ελληνες(φτηνα εισιτηρια απο ρυαναιρ),απ'οτι στην Κωνσταντινουπολη...:)
Για ποια ραιαν λες? Καμμια σχεση η Ρωμη με την Πολη. Δεν αλλαξαν 2 πτησεις το ρευμα. Ακομα και η ομογενεια ειναι πολλαπλασια στη Ρωμη.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Καθίσαμε να απολαύσουμε το υπέροχο φαγητό της Ρώμης και να πάρουμε δυνάμεις. Το σούρουπο συνεχίσαμε προς τη Fontana di Trevi. Ξέρω, ξέρω….κάποιοι θα πούνε τι κρίμα είναι υπό επισκευή αυτή την εποχή κτλ. Ε, δεν πειράζει τι να κάνουμε θα την απολαύσουμε με σκαλωσιές. Ήταν κλειστή και δεν μπορέσαμε να τη δούμε από κοντά αλλά την απολαύσαμε καλύτερα τις επόμενες μέρες, που με ένα στενό γεφυράκι ανοιχτό τα πλήθη θαυμαστών της Ρώμης πλησίαζαν την Fontana di Trevi και την απολάμβαναν, έστω και χωρίς νερό.

Εμένα μου αρέσει ακόμα και με σκαλωσιές

DSC00205.JPG


DSC00202.JPG


Συνεχίσαμε το περπάτημα, ενώ το σούρουπο έδινε άλλη αίγλη στην γοητεία της ντίβας Ρώμης…

DSC00213.JPG
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Μάλιστα την ώρα που αρχίζαμε την ξενάγηση στο Βατικανό μου έλεγαν οι Ισπανοί "ξέρεις μεγάλο προσκύνημα για εμάς τους καθολικούς το Βατικανό" και "όλοι οι Καθολικοί ξέρουν τη σημασία του και πως πρέπει να ντύνονται σεμνά στο Βατικανό".
Αυτό το τελευταίο το είπε αγριοκοιτώντας μια λατινοαμερικάνα με σορτς που την ρωτούσε ο ξεναγός αν έχει κάτι να καλυφθεί,αλλιώς θα μείνει απέξω.
Δηλαδή μς βερμούδες οι άντρες και με σορτς οι γυναίκες δεν μπορούμε να μπούμε;Στα μουσεία φαντάζομαι δεν παίζουν ρόλο τα ρούχα που φοράς, μόνο στον Άγιο Πέτρο έτσι δεν είναι;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δηλαδή μς βερμούδες οι άντρες και με σορτς οι γυναίκες δεν μπορούμε να μπούμε;Στα μουσεία φαντάζομαι δεν παίζουν ρόλο τα ρούχα που φοράς, μόνο στον Άγιο Πέτρο έτσι δεν είναι;
Access to Vatican Museums, Sistine Chapel, Vatican Gardens and Saint Peter's Basilica is permitted only to visitors dressed appropriately (no sleeveless blouses, no miniskirts, no shorts, no hats allowed).
http://www.museivaticani.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Consigli.html
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Κοίτα να δεις στα μουσεία πήγαμε να μπούμε και η μια που φορούσε σορτς αγόρασε ένα μεγάλο μαντήλι και το φόρεσε σαν φούστα και καλύφθηκε. Επίσης σε εταιρίες που κάνουν ξενάγηση έχει πίνακα που δείχνει πως ΔΕΝ μπαινεις και δείχνει αν φοράς σόρτς ή τιράντες και ανοιχτό ντεκολτέ και βάζει ένα μεγάλο Χ.

Πριν από χρόνια ήταν πιο αυστηρά, όταν ο άντρας μου ήταν παιδάκι τον άφησαν απέξω επειδή φορούσε σορτς. Μιλάμε για παιδάκι δημοτικού. Δεν ξέρω αν κάποιος θέλει να το διακινδυνεύσει να δει αν θα τον αφήσουν ή όχι. Εμάς ξαναλέω η μοναδική, στο ισπανόφωνο γκρουπ με το οποίο πήραμε ξενάγηση, που φορούσε σορτς αγόρασε από πλανόδιο στην είσοδο ένα μεγάλο μαντήλι και καλύφθηκε.
Προσωπικά δεν θα το διακινδύνευα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Η Αιώνια Πόλη την νύχτα είναι ακόμα πιο πλανεύτρα, ακόμα πιο αιώνια. Κατευθυνθήκαμε προς τον Κυρηνάλιο λόφο και το Προεδρικό Μέγαρο που εντυπωσίαζε με το μέγεθος και την επιβλητικότητα του. Κάποια σημεία της περιοχής είχαν ελάχιστο κόσμο και πραγματικά ήταν εντυπωσιακό ένα μαγιάτικο βράδυ ,που ανήκει στην εποχή της υψηλής σεζόν, να μπορείς να απολαύσεις την Ρώμη ήρεμη.



Ο δρόμος μας έβγαλε στις Quattro Fontane. Η διασταύρωση με τις Τέσσερις Κρήνες είναι άλλη μια απόδειξη πως η Ρώμη είναι ένα ζωντανό μουσείο. Δεν χάνει την μαγεία της ούτε όταν η κίνηση των αυτοκινήτων σε εμποδίζει να βγάλεις μια φωτογραφία χωρίς αυτά. Άλλωστε η Ρώμη παντρεύει το χθες με το σήμερα. Την σαγήνη του παρελθόντος με την πεζή (ή και όχι) σημερινή πραγματικότητα.


Το τέλος της βόλτας μας βρήκε στην υπέροχη και φωτισμένη Piazza della Repubblica και μετά στο μετρό, μια και η πρώτη μας μέρα στην Ρώμη είχε λάβει τέλος.


DSC00220.JPG


DSC00219.JPG


DSC00223.JPG


DSC00232.JPG


DSC00240.JPG



DSC00246.JPG


DSC00251.JPG


DSC00254.JPG
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Ξυπνάς και είσαι στην Αιώνια. Μια απέραντη χαρά σε πλημμυρίζει. Κοιτάς την θέα από τον μπαλκόνι του δωματίου και περιμένεις να δεις τις χαρές που θα σου επιφυλάξει η νέα μέρα που μόλις αρχίζει. Μια γρήγορη βόλτα στο υπαίθριο παζάρι που στήνεται κάθε μέρα στην περιοχή και λίγες κουβέντες με τους Ιταλούς γείτονες που γνώρισες.

DSC00007.JPG


DSC00255.JPG



Αλλά για στάσου…σήμερα πάμε σε άλλο κράτος. Το Βατικανό , που ιδρύθηκε το 1929, αναφέρεται στον DK οδηγό μας ως το μικρότερο κράτος του κόσμου, που κυβερνάται από τον μοναδικό «απόλυτο μονάρχη» της Ευρώπης. Παγκοσμίως γνωστό για τα μουσεία του και βασικό προσκύνημα για τους Καθολικούς , δέχεται απίστευτο όγκο επισκεπτών καθημερινά. Αποφασισμένοι να μπούμε μέσα αυτή τη φορά, βάζουμε μακριά παντελόνια και μπλούζες που καλύπτουν τους ώμους και ειδικά ο άντρας μου ανυπομονεί να μπει και να ξεπεράσει το παιδικό τραύμα του, όπου φορούσε σορτς και έμεινε απ’έξω να κοιτάζει τους άλλους που έμπαιναν.


-Σήμερα θα μπεις, έχουμε ντυθεί προσεκτικά,του λέω και κατευθυνόμαστε προς το σταθμό μετρό.

Κατεβαίνοντας ρίχνουμε μια γρήγορα ματιά στα αναρίθμητα μαγαζιά με σουβενίρ και φτάνουμε έξω από το Βατικανό με τις ορδές των επισκεπτών από όλο τον πλανήτη να περιμένουν να μπουν μέσα.

DSC00259.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom