Ποια ειναι η καλυτερη εποχη για διακοπες στα νησια;

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Εν τω μεταξυ θα πω κι εγω αυτο που θα κανει τον @psilos3 εξαλλο: απο ενα σημειο και μετα ολα τα νησια μου φαινονται ψιλοιδια. Θα μπορουσα να πω παρα πολλα γι αυτο, αλλα θα μου την πεσουν οι εραστες των Κυκλαδων, απλα θα δηλωσω την παρουσια και ημων που βαριομαστε το προιον αυτο που μοιαζει πανομοιοτυπο.
Δε θα με χαλαγε το πανομοιοτυπο αρκει να ηταν just right. Διαφωνω ομως οτι ειναι ετσι οσον αφορα τον τροπο διακοπων. Αλλιως περνας-διασκεδαζεις στη Δονουσα, αλλιως στην Αμοργο, αλλιως στην Παρο.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Εν τω μεταξυ θα πω κι εγω αυτο που θα κανει τον @psilos3 εξαλλο: απο ενα σημειο και μετα ολα τα νησια μου φαινονται ψιλοιδια. Θα μπορουσα να πω παρα πολλα γι αυτο, αλλα θα μου την πεσουν οι εραστες των Κυκλαδων, απλα θα δηλωσω την παρουσια και ημων που βαριομαστε το προιον αυτο που μοιαζει πανομοιοτυπο.
Ισχύει εν μέρει.... με την ίδια λογική όμως όταν έχεις ταξιδεψει κάμποσο κι όλες οι ευρωπαικές πόλεις, οι καθεδρικοί ναοί, τα γεφυράκια πάνω στο ποτάμι φαντάζουν πανομοιότυπα..

Ε! δεν ειναι απαραιτητα κακό.. να κυνηγάς να ζήσεις αυτό που έχεις καταλάβει ότι γουστάρεις!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
Ισχύει εν μέρει.... με την ίδια λογική όμως όταν έχεις ταξιδεψει κάμποσο κι όλες οι ευρωπαικές πόλεις, οι καθεδρικοί ναοί, τα γεφυράκια πάνω στο ποτάμι φαντάζουν πανομοιότυπα..
Κι αυτο ισχυει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μετά από ένα σημείο τα περισσότερα νησιά του Αιγαίου φαίνονται ίδια και ας ανήκουν σε διαφορετικές περιοχές. Πχ ποια ακριβώς διάφορα έχει η Λέρος από την Ίο ή την Πάρο ή την Κάλυμνο αν εξαιρέσουμε το μέγεθος των οικισμών και επικεντρωθούμε στο φυσικό περιβάλλον και την αρχιτεκτονική.

Σωστά διαφημίζονται όλα τα νησιά και για λόγους εθνικούς γιατί χωρίς τουρισμό το πιο πιθανό να είχαν εγκαταλειφθεί απ' τους κατοίκους τους ειδικά τα μικρότερα ή να είχε συρρικνωθεί ο πληθυσμός τους.

Όμως αυτή την εποχή έχουμε φτάσει στο αντίθετο άκρο. Λόγω της υπερβολικής διαφήμισης και του πουσαρίσματος συγκεκριμένων νησιωτικών προορισμών που σε διαφορετική περίπτωση θα ήταν έρημα ακατοίκητα νησιά, να οργιάζει η εκμετάλλευση και η αισχροκέρδεια.

Οι δε ντόπιοι αντί να είναι χαρούμενοι που σε δυο-τρεις μήνες βγάζουν τα έξοδα του χρόνου και περισσότερο, ακολουθούν ολοένα και πιο επιθετική τιμολογικά πολιτική αδιαφορώντας για το μέσο επίπεδο ζωής στη χώρα.

Όταν φυσικά θα ξυπνήσει ο μέσος τουρίστας και δε θα θεωρεί λογικό το 150άρι τη βραδιά για ένα δωμάτιο σ'ένα ξερονήσι χωρίς καμία άλλη παροχή και θα τους μείνουν ανοίκιαστα τα δωμάτιά τους στα Κουφονήσια και στα κάθε Κουφονήσια, πάλι στο κράτος θα κλαίγονται οι ντόπιοι για την εγκατάλειψη των νησιωτών.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ας κρατήσουμε εδώ τη συζήτηση γύρω από την εποχή των διακοπών. Καταλαβαίνω ότι έχουμε παρόμοια threads που τρέχουν ταυτόχρονα και αυτό πιθανόν μπερδεύει.

(Τα βλέπω τα θεματάκια στο τέλος να γίνονται merge σε ένα grande :p )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.482
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom