Ποιο είναι το χειρότερο μέρος που έχετε επισκεφτεί και γιατί?

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
σωστόοοοος!:clap:

προσπαθώ να σκεφτώ ένα μέρος που εχω βρεθει για να χαρακτηρίσω ως το πιο άσχημο και δεν βρίσκω κάποιο!
Μάλλον πολύ τυχερός πρέπει να είμαι!:haha:
Ισως να φταίει το γεγονός οτι εχω ταξιδέψει μόνο Ευρώπη!:cool:
Θάνο είσαι άδικος με την Ελλάδα!:) Και η Ελλαδίτσα μας είναι πανέμορφη, όσο κι αν την πληγώνουν οι νεόπλουτοι -και μη- ελληνάρες με τους εργολάβους -τσιμεντολάβους.Πάντως και εγώ δεν μπορώ να βρω άσχημο μέρος ακόμα και με τις πόλεις ή τα χωριά της Βουλγαρίας που έχουν την σφραγίδα του σοσιαλιστικού ρεαλισμού :)().Ολη η γη είναι ωραία οι άνθρωποι φέρνουν την ασχήμια!!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ολη η γη είναι ωραία οι άνθρωποι φέρνουν την ασχήμια!!

δεν συμφωνώ απόλυτα. Καμιά φορά οι άνθρωποι δίνουν ομορφιά εκεί που δεν υπάρχει. Τα γρεβενά είναι μια εντελώς άσχημη πόλη, αλλά οι άνθρωποι που συνάντησα εγώ διόλου "άσχημοι" δεν ήταν... ίσα ίσα κάνανε και πλάκα. Μου λέγανε ότι πρέπει να γκρεμίσουνε την πόλη τους και να την ξαναχτίσουν όλη απότην αρχή μπας και φτιάξει...
 

ΠΡΕΒΕΖΑ

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ-ΚΡΟΑΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
γιατι ασχημο το λιντς?εχει ωραια εμπορικα κεντρα, αγορες και παμπ!
 

selfexiled

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ηράκλειο. Αν και κατοικώ εδω κάποια χρόνια (φοιτητής) πιστεύω είναι από τις ασχημότερες πόλεις της Ελλάδας αν συγκριθεί με Γιάννενα, ή Χανιά π.χ.
Απαράδεκτη ακρίβεια, ανύπαρκτη ρυμοτομία, για τα μάτια μου κουασιμοδούπολη. Βέβαια, κάθε πόλη έχει αυτό που λέμε "στέκι", κάποιο μαγαζί μια γωνία, ένα μέρος, που μας εκφράζει και περνάμε καλά και το Ηράκλειο έχει αρκετά τέτοια σημεία αλλά ως εκεί. Τοχω συνηθήσει το ηρακλάκι πια αλλά όχι αγαπήσει, ο κανόνας λέει αν δε μπορείς να τ'αποφύγεις κάτσε κι απόλαυσέ το!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ηράκλειο. Αν και κατοικώ εδω κάποια χρόνια (φοιτητής) πιστεύω είναι από τις ασχημότερες πόλεις της Ελλάδας αν συγκριθεί με Γιάννενα, ή Χανιά π.χ.
Απαράδεκτη ακρίβεια, ανύπαρκτη ρυμοτομία, για τα μάτια μου κουασιμοδούπολη. Βέβαια, κάθε πόλη έχει αυτό που λέμε "στέκι", κάποιο μαγαζί μια γωνία, ένα μέρος, που μας εκφράζει και περνάμε καλά και το Ηράκλειο έχει αρκετά τέτοια σημεία αλλά ως εκεί. Τοχω συνηθήσει το ηρακλάκι πια αλλά όχι αγαπήσει, ο κανόνας λέει αν δε μπορείς να τ'αποφύγεις κάτσε κι απόλαυσέ το!
Νομίζω ότι στο κεντρικό Ηράκλειο όντως δεν υπάρχει οικοδομικό τετράγωνο που να εμπίπτει στον ορισμό (αν εξαιρέσεις 2 τετράγωνα δεξιά κι αριστερά της Λ. Δικαιοσύνης). Παράλληλοι δρόμοι δεν υπάρχουν...
Αλλά αυτό γιατί είναι κακό? Γενικότερα η πόλη έχει ένα πνέυμα αναρχίας, ελέυθερου πνεύματος, και είναι ίσως η πιο ζωντανή πόλη της Ελλάδας, με άπειρες επιλογές για φαγητό ποτό και διασκέδαση.
Εκτός αυτού, έχει πολύ ενδιαφέροντα αξιοθέατα (που δεν έχουν αξιοποιηθεί όσο θα έπρεπε, είναι η αλήθεια): Το αρχαιολογικό μουσείο είναι από τα κορυφαία στον κόσμο, τα Βενετσιάνικα τείχη, αν και "βιασμένα" από τους νεοέλληνες είναι από τα καλύτερα σωζώμενα κλπ.
Ναι, οι νεοέλληνες είχαμε καταστροφική συμβολή στην εικόνα αυτής της πόλης. Είχα επισκεφτεί πρόσφατα το Dubrovnik, μια πόλη που είχε φτιαχτεί ως μια μικρή Candia (όπως λεγόταν το Ηράκλειο τότε), και δεν μπορούσα να μην κάνω τις συγκρίσεις.
ΟΚ, δεν είναι όμορφη και ευχάριστη εικόνα πόλης (αν και τα τελευταία 5-6 χρόνια έχει βελτιωθεί πάρα πολύ), αλλά δεν είναι και η χειρότερη πόλη που έχω πάει, με τίποτα. Ας με συγχωρήσουν π.χ. οι Θεσσαλονικείς, αλλά θεωρώ την πόλη τους χειρότερη.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ποιο ασχημη πολη - κομωπολη και ας με συγχωρεσουν οι συντοπιτες μου, θα ψηφισω με αφοπλιστηκη ειλικρεινια το Περαμα Μυλοποταμου

Θα ελεγα τη Θηβα αλλα περασα τοσο καλα ενα χρονο εκει εκανα τοσους φιλους που ειλικρινα.....δεν μου κανει καρδια:roll::roll:
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
taver αν και η καταγωγη μου ειναι απο ηρακλειο,(Μεσσαρα) την ιδια αποψη με το φιλο selfexiled ειχα
προχθες που ημουν ηρακλειο,αλλαξα γνωμη, πραγματικα εχουν γινει πολλα εργα, ισως ο φιλος δεν ηξερε τη πολη πριν
σαν ολυμπιακη πολη επεσαν πολλα κοινοτικα κονδυλια, η πλατεια μεταξυ κρηνης Μοροζινη. Ενετικη Λοντζια, Βασιλικη του Αγιου Μαρκου με τη πλακωστρωση εχει αλλαξει τελειως
τα ενετικα νεωρια, και γενικα η παραλιακη μου φανηκε αγνωριστη
γυρω στις 4.30 τα χαραματα και ολα τα caffe του κεντρου γεματα νεολαια να καθονται εξω,το κεντρο σου θυμιζε απογευμα ,γενικα ειναι μια ζωντανη φοιτητουπολη- εμπορικη πολη και σαν διεθνες αεροδρομιο, και το λιμανι του μονο με το Ιονιο δεν εχει συνδεση
βεβαια χρειαζεται πολυ δουλεια ακομα,αλλα συνεχεια γινονται εργα αναπλασης, πιστευω οτι καποτε θα αποκτησει την οψη που της ταιριαζει.....γιατι ο τωρινος δημαρχος ειναι ο μονος δραστηριος που περασε....
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ποιο ασχημη πολη - κομωπολη και ας με συγχωρεσουν οι συντοπιτες μου, θα ψηφισω με αφοπλιστηκη ειλικρεινια το Περαμα Μυλοποταμου
Eίσαι σίγουρη γιαυτό? Μήπως σε έβαλα εγώ να το πεις? Κάτι άλλοι χθες μας έλεγαν πόσο καταπληκτικά είναι τα χωριά του Μυλοποτάμου...

Υ.Γ. Τελικά ο αρκούδος το τρώει όλο το φαί του??
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Eίσαι σίγουρη γιαυτό? Μήπως σε έβαλα εγώ να το πεις? Κάτι άλλοι χθες μας έλεγαν πόσο καταπληκτικά είναι τα χωριά του Μυλοποτάμου...

Υ.Γ. Τελικά ο αρκούδος το τρώει όλο το φαί του??

Εχει και ωραια χωρια ο Μυλοποταμος, Γιανί-Γκαβέ (ψησταριες με τοπικη κουζινα πνιγμενο στο πρασινο,με ανθρωπους φιλικους , αληθινους) Αγγελιανα,Γαραζο,Απλαδιανά, δεν ειναι ολα μαυρα,εξ΄αλλου υπαρχει γεωγραφικο διαμερισμα στην Ελλαδα που ειναι ολα τελεια???Δεν νομιζω...
Αν καποιο χωριο του ορεινου Μυλοποταμου παρεκτραπηκε τελειως,(και ολοι λυπηθηκαμε γι΄ αυτο) ας μη αμαυρωθει ολη η περιοχη
Οπως σωστα εγραψε και ο φιλος manolism την ασχημια του καθε τοπου την κανουν οι ανθρωποι.....και συμφωνω απολυτα μαζι του
Για το Περαμα που εγραψα δεν εχω ζησει απλα δεν μου αρεσει σαν πολη....τιποτα παραπανω
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κάτι άλλοι χθες μας έλεγαν πόσο καταπληκτικά είναι τα χωριά του Μυλοποτάμου...
Οι αλλοι ποιοι ειναι;;; Οπως λεμε οι ''αλλοι'' απο το διαστημα;;; Καλα θα κανεις οταν λες κατι να εχεις το θαρρος να αναφερεσαι με ονοματα (nickname)...και επειδη πολυ ευγενικος ημουν μεχρι τωρα...απο εδω και περα θα δεις την αλλη οψη :cool:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τέτοια αυτογνωσία ειλικρινά δεν την περίμενα manolism... κάτι είχα ψιλοκαταλάβει περί UFO αλλά τώρα που το επιβεβαιώνεις τι να πω , υποκλίνομαι...

Είμαι πραγματικά πολύ περίεργος να δω την άλλη σου όψη... ίσως θα είναι ένα πράμα σαν... την άλλη όψη του Λυκόφωτος...

Έμπαινε και γοήτευε Μανωλιό!!
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Άσχετο αλλά σχετικό(!!!):

Αν αυτό εδώ το site δεν ήταν site αλλά τηλεοπτικό κανάλι, κι αυτό εδώ το φόρουμ δεν ήταν φόρουμ (με ανθρώπους που μοιράζονται το ίδιο πάθος και το ίδιο 'μικρόβιο') αλλά τηλεοπτική σειρά, ε, τότε...

...τότε αυτό το τόπικ θα είχε τίτλο 'Lost in space'.....

...και σ' αυτό ακριβώς το σημείο της συζήτης θα εμφανιζόταν το μικρό, κοντό ρομποτάκι με τις ερπύστριες για πόδια, που όλο έσωζε την κατάσταση, και θα σήκωνε τα στρουμπουλά χεράκια του και θ' άρχιζε να σκούζει 'Danger, danger!!!'....

....και η οικογένεια Ρόμπινσον (μαζί με τον μοχθηρό κύριο Σμιθ, που όλο τους έκανε άνω κάτω αλλά δεν έλειψε ποτέ από κανένα επεισόδιο, γιατί, πολύ απλά, όλη η σειρά θα έχανε το 'κάτι τι' της και όλο το πικάντικο γούστο της...), θα ήταν και πάλι ελεύθερη να ανακαλύψει καινούργιους δρόμους στο διάστημα κι εκεί όπου... 'where no man has ever been before'....
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.235
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom