Γενικά Ποιο προορισμο προτεινετε στην Ασια για πρωτη φορα?

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καμπότζη η Νεπάλ, ανάλογα και την εποχή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κίνα. Αυτά που περιγράφεις τα έχει και με το παραπάνω. Δυστυχώς έχει κι άλλα....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι αλλά έχει που θα χαρακτήριζες με αρνητικό προσδιορισμό?
Εν συντομία γιατί γράφω κι από το κινητό: Κινέζους. Με τα ατελείωτα διαμερίσματά τους, με την αισχρή σχέση τους με την καθαριότητα, με τις πόλεις με τη μεγαλύτερη ατμοσφαιρική ρύπανση παγκοσμίως, νεόπλουτους με την κακή έννοια, με την αισχρή μαζοποίηση τους, κ.ο.κ.
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Καλημέρα!

Καταρχάς και εγώ θα πρότεινα να αποφύγετε το οργανωμένο ταξίδι. Και το δικό μας πρώτο μας ταξίδι εκτός Ευρώπης το είχαμε κάνει στην Ασία μεμονωμένα και δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα. Αντιθέτως, ο ενθουσιασμός της αναζήτησης και του προγραμματισμού του ταξιδιού είναι μοναδικός.
Ψηφίζω και εγώ Ταϊλάνδη για τους εξής λόγους.
1. Είναι πολύ οργανωμένοι σε εκδρομές. Ότι εκδρομή ζητήσεις θα την βρεις. Η μετακινήσεις είναι εύκολες, έχουν συχνά δρομολόγια και συνήθως είναι on time.
2. Υπάρχουν τα τουριστικά-κουραστικά μέρη , εύκολα βρίσκεις όμως και τα πιο ήρεμα και ψαγμένα.
3. Μπορείς να δεις την ανεπτυγμένη Ταϊλάνδη και σίγουρα επηρεασμένη με τους ντόπιους να προσπαθούν να βγάλουν κάτι παραπάνω από εσένα αλλά υπάρχουν και μέρη λιγότερο ανεπτυγμένα με αμόλυντη από τον τουρισμό φύση, ντόπιους και νοοτροπία.
4. Δεν έχω πάει Σρι Λάνκα, ούτε Νεπάλ (εδώ θα σε βοηθήσουν όσοι έχουν κάνει αυτά τα ταξίδια) Έχω φτάσει μόνο μέχρι Καμπότζη και Βιετνάμ. Αν συγκρίνω λοιπόν την Καμπότζη το Βιετνάμ με την Ταϊλάνδη σε παροχές υπηρεσιών η Ταϊλάνδη είναι σίγουρα πιο αναβαθμισμένη.
5. Αν η Ταϊλάνδη μας είχε φανεί μία φορά βρώμικη και νομίζαμε ότι είδαμε και την εξαθλίωση (στα παραέξω-εκτός τουριστικών τοποθεσιών) ήμασταν γελασμένοι. Η Καμπότζη και το Βιετνάμ μας επιφύλασσαν μεγαλύτερες εκπλήξεις.
Θεωρώ λοιπόν ότι η Ταϊλάνδη λόγω του ότι δέχεται πολλά χρόνια πριν τουρίστες από τις υπόλοιπες χώρες που έχουν προταθεί είναι λίγο πιο ανεπτυγμένη συνεπώς και πιο "ανάλαφρο" και ξέγνοιαστο ταξίδι.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Εν συντομία γιατί γράφω κι από το κινητό: Κινέζους. Με τα ατελείωτα διαμερίσματά τους, με την αισχρή σχέση τους με την καθαριότητα, με τις πόλεις με τη μεγαλύτερη ατμοσφαιρική ρύπανση παγκοσμίως, νεόπλουτους με την κακή έννοια, με την αισχρή μαζοποίηση τους, κ.ο.κ.
Μα γιατί το λες αυτό? Επειδή φτύνουν παντού και συνέχεια? Επειδή κυκλοφορούν με τις μπλούζες σηκωμενες και φαίνονται οι κοιλιές τους?χαχα. Συμφωνώ σε όλα αλλά ουσιαστικά η καθαριότητα και η ατμοσφαιρική ρύπανση με ενοχλεί. Τα υπόλοιπα ως ταξιδιώτη δεν με απασχολούν ούτε με επηρεάζουν.
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Καλημέρα σας ,

Έχοντας γυρίσει μεγάλος μέρος της Ευρώπης και έχοντας πάει Τουρκία , Ιορδανία Αίγυποτ σκεφτομαι το επόμενο ταξίδι μου να είναι προς Ασία . Θα ήθελα προτάσεις για το που είναι πιο ιδανικά να παω , ως ενδιαφέροντα θα ήθελα λίγο από ολα δηλ

- ναούς
- ωραία τόπια φύση
- κανένα πάρκο ισως για σαφάρι
- περιέργα μουσεία
Σιγκαπούρη-Μπαλί θα σου πρότεινα! Η αλλιώς Ταυλάνδη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom