Ποιό "εξωτικό" μέρος προτείνετε?

kokonut

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Εγώ προτείνω κάτι διαφορετικό...τα νησιά Κουκ. Ειναί νησιά του ΕΙρηνικού που βρίσκονται στα βόρεια της Νέας Ζηλανδιάς. Πρόκειται για ένα σύμπλεγμα παραδεισένιων νησιών με βασικό νησί τη Ραροτόνγκα. Από το βασικό νησί η πρόσβαση είναι πιο δύσκολη στα άλλα νησιά αλλά υπάρχουν αεροπλάνα που πηγαίνουν σε κάποια από αυτά...
Σου το συστήνω ανεπιφύλακτα για γαμήλιο ταξίδι!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
πηγαινε αγιο δομινικο και θα το σκεφτεσαι για πολυυυυ καιρο το τι εζησες ! εγω απο ολα αυτα που λες θα ελεγα να βγαλεις πουντα κανα και να βαλεις δυο μερες μποκα τσικα και μπαγιαχιμπε οπου την μια θα πας στο νησι και την αλλη θα γυρισεις το γραφικο χωριο και τα γυρω μερη. η μποκα τσικα για εμενα ειχε το καλο οτι ειναι ηρεμη πανερμοφη παραλια και εχει και το μαγαζι μποκα μαρινα που μπορεις να περασεις εκει μια μερα και απλα να καθεσαι και να κοιτας πινοντας κοκτειλ.....
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Να'σαι καλα! Οι προτασεις θα ληφθουν υποψην, το μονο που εχουμε κλεισει προς το παρον ειναι τα αεροπορικα εισιτηρια. Και μαλλον δεν προκειται να κλεισουμε απο'δω τιποτ'αλλο παρα μονο το ξενοδοχειο ισως για την πρωτη βραδια. Θα προσπαθησουμε φυσικα να δουμε οσα περισσοτερα γινεται σε 15 μερες, οι οποιες απ'ο,τι εχω καταλαβει δεν ειναι και παααρα πολλες για το συγκεκριμενο νησι! Θα ειναι το πρωτο τοσο "οπου μας βγαλει" ταξιδι μας! Εννοειται και οτι εχω διαβασει ολη τη συνομιλια που ειχες με αλλα μελη οταν εσυ αποφασιζες που θα πας γαμηλιο και νιωθω σα να σε ξερω!! :)
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Γεια και παλι σε ολους!
Γυρισαμε απο το γαμηλιο ταξιδι στη Δομινικανη Δημοκρατια και στελνω να πω οτι ηταν φανταστικα!!!! Κατσαμε 15 μερες, νοικιασαμε αυτοκινητο και καναμε το προγραμμα οπως το εχω γραψει παραπανω. Το νησι ειναι απλα πανεμορφο, χορταινει το ματι σου πρασινο! Οι θαλασσες απο αποψη νερων και κολυμβησης δε με ενθουσιασαν, ηταν πολυ ρηχα και σε λιγες παραλιες ηταν θολα. Αυτο ειναι καθαρα θεμα καιρου ή τυχης, δεν ξερω. Εξαλλου κολυμπησαμε παρα πολλες φορες σε καταγαλανα διαυγη νερα οταν νοικιαζαμε βαρκες για να παμε στα ανοιχτα η σε αλλες παραλιες. Οι παραλιες βεβαια ειναι σα να εισαι μεσα σε καρτ ποσταλ! Η φυση δε.. τι να πω! Το τι πουλια, ζωα, ψαρια ειδαμε δεν περιγραφεται! Και το τοπ του ταξιδιου ηταν οι δραστηριοτητες που καναμε. Ενθουσιαστηκαμε τοσο με αυτο το ταξιδι οχι απλα επειδη ηταν πανεμορφα, αλλα επειδη υπηρχαν και τοσο πολλες δραστηριοτητες για οποιον αναζητα και λιγη περιπετεια! Αυτα εν ολιγοις! Ο,τι ερωτησεις εχετε, θα χαρω πολυ να βοηθησω κι εγω αυτη τη φορα!
Ευχαριστω παρα πολυ ολους οσους με βοηθησαν να καταληξω σε αυτη την επιλογη!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Και το τοπ του ταξιδιου ηταν οι δραστηριοτητες που καναμε. Ενθουσιαστηκαμε τοσο με αυτο το ταξιδι οχι απλα επειδη ηταν πανεμορφα, αλλα επειδη υπηρχαν και τοσο πολλες δραστηριοτητες για οποιον αναζητα και λιγη περιπετεια! Αυτα εν ολιγοις! Ο,τι ερωτησεις εχετε, θα χαρω πολυ να βοηθησω κι εγω αυτη τη φορα!
Να ζήσετε!!! :) Πες μας για τις δραστηριότητες και την περιπέτεια! Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον!
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Ευχαριστουμε!
Καναμε scuba diving, αφου πρωτα καναμε 1 ωρα θεωρια και 1 πισινα, μετα πηγαμε στα ανοιχτα. Ειχε κοραλλια, υφαλους, πολυχρωμα ψαρια, ψαρουκλες, σμερνες, σαλαχια, υποβρυχιες σπηλιες.. για εμας ηταν μοναδικο γιατι δεν το ειχαμε ξανακανει ποτε και το καταευχαριστηθηκαμε!
Snorkelling καναμε πολλες φορες αλλα η μια ξεχωρισε.. πηγαμε στα ανοιχτα, βουτηξαμε και ο ξεναγος πετουσε μεσα στο νερο μικρα νεκρα ψαρια αλλα και κατι σαν την τροφη που βαζουμε στα ενυδρεια .. σε δευτερολεπτα μαζευτηκαν παρα πολλα ψαρια μικρα και μεγαλα που ορμουσαν να φανε. και ολα αυτα διπλα μας, κατω μας, μας ακουμπουσαν! Χρειαστηκα 2 μερες για να βγαλω την ψαριλα απο τα μαλλια μου.
Στον καταρρακτη Limon πηγαμε με αλογα γιατι ηταν λεει πολυ βρεγμενα και τα αθλητικα μας θα γινονταν χαλια. Αρχικα νομιζαμε οτι μας κοροιδευουν για να παρουν περισσοτερα χρηματα αλλα τελικα οντως δε γινοταν να περπατησεις.. ηταν θεμα καιρου, ειχε βρεξει την προηγουμενη νυχτα. Ηταν ομως τελεια! Για 40 λεπτα ειμασταν πανω στα αλογα και περασαμε απο ποταμακια, αποκρυμνους γκρεμους και την κορυφη του βουνου. Μετα περπατησαμε αλλα 20 μεσα στη ζουγκλα και φτασαμε στον καταρρακτη ο οποιος ηταν συγκλονιστικος και κολυμπησαμε και στη λιμνουλα που υπηρχε απο κατω του.
Τα ziplines ηταν επισης ωραια εμπειρια, τα καναμε στο El Valle, ειναι λεει τα μεγαλυτερα στην Καραιβικη (οντως, περασαμε απο 13 πλατφορμες) και η θεα που βλεπαμε απο κατω μας ενω ειμασταν κρεμασμενοι απ'το σκοινι ηταν αξεχαστη! Ξεκινησαμε απο 1000 μετρα υψος και κατεβαιναμε. Καταληγεις σε ενα καταρρακτακι οπου επισης μπορεις να κολυμπησεις. Πανεμορφα!
Στο εθνικο παρκο Los Haitises νοικιασαμε κανο και πηγαιναμε κατα μηκος ενος ποταμου, μπαιναμε σε σπηλιες με σταλακτιτες και σταλαγμιτες, νυχτεριδες απο πανω μας, καβουρια στα κλαδια των δεντρων απο πανω μας.. και γενικοτερα εκει βλεπεις τοσα ειδη πουλιων να πετουν γυρω σου παντου, που νιωθεις σα να εισαι μεσα σε ντοκιμαντερ!
Ενα αλλο κορυφαιο ηταν οι καταρρακτες damajagua! Ειναι ενα ποταμι που με την ορμη του εχει σχηματισει 27 φυσικες νεροτσουληθρες. Οταν λεω φυσικες, εννοω πιο λειες κι απο water park! ειμασταν με τα μαγιω, ενα σωσιβιο γιλεκο και ενα κρανος και δεν παθαμε ουτε γρατζουνια. Η ομορφια αυτη ηταν απιστευτη. Δεξια κι αριστερα σου πανυψηλοι μαυροι βραχοι, νεροτσουληθρες ψηλες κι αποτομες που αρχικα φοβασαι να βουτηξεις αλλα τελικα ειναι απιστευτα διασκεδαστικο! ασε που ειναι πολυ βαθια και παρολο που με την ορμη που εχεις βουλιαζεις μεχρι κατω, δεν ακουμπας πουθενα να χτυπησεις αλλα και το σωσιβιο σε τραβαει προς τα πανω. Για να φτασεις περπατας 20 λεπτα μεσα στη ζουγκλα και βλεπεις φιδια, χελωνες, εξωτικα πουλια...
Τελος, στην επιστροφη απο isla saona, σταματησαμε στην piscina natural που ειναι ενα σημειο μεσα στη βαθια θαλασσα που ξαφνικα ρηχαινει, εχει λευκη αμμο, το νερο σου φτανει ως τη μεση, καταγαλανο και το σημειο ειναι γεματο τεραστιους αστεριες. Οταν φτανεις στην ακρη, κανεις ενα βημα και πια δεν πατωνεις, ειναι πολυ βαθια και η θαλασσα σκουραινει. Εκει λεει ειναι περασμα για τα "μεγαλα ψαρια" προς τα ανοιχτα της Καραιβικης θαλασσας.. δε ρωτησα λεπτομερειες!
Αυτα ηταν τα βασικα που μου αρεσαν πολυ. Ειναι πραγματα που εδω εμεις δε θα τα καναμε φανταζομαι. Περα απο το scuba diving, αλλα τι θα βλεπαμε εδω και τι ειδαμε εκει!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας αυτές τις όμορφες εμπειρίες!!! Σίγουρα ήταν τέλεια!
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Γεια και παλι σε ολους!
Γυρισαμε απο το γαμηλιο ταξιδι στη Δομινικανη Δημοκρατια και στελνω να πω οτι ηταν φανταστικα!!!! Κατσαμε 15 μερες, νοικιασαμε αυτοκινητο και καναμε το προγραμμα οπως το εχω γραψει παραπανω. Το νησι ειναι απλα πανεμορφο, χορταινει το ματι σου πρασινο! Οι θαλασσες απο αποψη νερων και κολυμβησης δε με ενθουσιασαν, ηταν πολυ ρηχα και σε λιγες παραλιες ηταν θολα. Αυτο ειναι καθαρα θεμα καιρου ή τυχης, δεν ξερω. Εξαλλου κολυμπησαμε παρα πολλες φορες σε καταγαλανα διαυγη νερα οταν νοικιαζαμε βαρκες για να παμε στα ανοιχτα η σε αλλες παραλιες. Οι παραλιες βεβαια ειναι σα να εισαι μεσα σε καρτ ποσταλ! Η φυση δε.. τι να πω! Το τι πουλια, ζωα, ψαρια ειδαμε δεν περιγραφεται! Και το τοπ του ταξιδιου ηταν οι δραστηριοτητες που καναμε. Ενθουσιαστηκαμε τοσο με αυτο το ταξιδι οχι απλα επειδη ηταν πανεμορφα, αλλα επειδη υπηρχαν και τοσο πολλες δραστηριοτητες για οποιον αναζητα και λιγη περιπετεια! Αυτα εν ολιγοις! Ο,τι ερωτησεις εχετε, θα χαρω πολυ να βοηθησω κι εγω αυτη τη φορα!
Ευχαριστω παρα πολυ ολους οσους με βοηθησαν να καταληξω σε αυτη την επιλογη!

Καλησπερα και απο μενα.
Εμεις παντρευομαστε φετος τον ιουλιο μαλλον στις 19 οποτε σκεφτομαστε να παμε καπου απο 26/7 μεχρι και 9/8. γενικα υπαρχει ευελιξια ομως στις μερες.
Εχω παθει ακριβως αυτο που ειχες παθει και εσυ.
Ξεκινησα απο samui μετα πηγα bali και τελικα εχω την εσθηση οτι μαλλον πας να με πισεις για Αγ.Δομινικο.
Τελικα τα αεροπορικα ποσο σας βγηκαν? με ποιες εταιριες πεταξατε? και ποσες ωρες κανατε να φτασετε?
Στο συνολο καταφερατε να ειστε στα 5000 η ξεφυγατε?
Το εκλεισες μονη σου η με καποιο γραφειο????
Αν μαφησεις δεν θα σταματησω να ρωταω.... οποτε βοηθαμε αν μπορεις με αυτα και αν εχεις διαθεση θα συνεχισω με τις ερωτησεις μου.
σευχαριστω!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Τσέκαρε τον καιρό για Δομηνικανή Δημοκρατία γιατί είναι η περίοδος των τυφώνων ... :rolleyes-80:
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Τσέκαρε τον καιρό για Δομηνικανή Δημοκρατία γιατί είναι η περίοδος των τυφώνων ... :rolleyes-80:
μπορω να τσεκαρω τον καιρο απο τωρα? δεν ειναι πολυ νωρις?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.051
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom