Ποιό "εξωτικό" μέρος προτείνετε?

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Μας μπέρδεψες βρε Νατάσσα.Ταυλάνδη,Μπαλί,Μαλδίβες και τελικά Άγιος Δομίνικος....
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
E εντάξει βρε παιδιά γαμήλιο ταξίδι προετοιμάζει και μάλιστα από τα ακριβά, δεν θα το ψάξει μέχρι να αποφασίσει που θα τα σκάσει τόσα χρήματα? Το "λάθος" της είναι που γράφει κ γράφει χωρίς να έχει καταλήξει, αλλά ίσως όλες αυτές οι συζητήσεις την κάνουν να καταλήξει και κάπου, εκεί που της ταιριάζει περισσότερο.

Εγώ πάντως ψηφίζω Αγ.Δομίνικο δαγκωτό!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Γεια σας και παλι!
τα κλεισαμε τα εισιτηρια επιτελους για Αγιο Δομινικο και τωρα θελω να φτιαξω σιγα σιγα ενα πλανο, μιας που τα'χω και φρεσκα αφου εψαχνα για τον προορισμο τοσο καιρο οποτε εμαθα πολλα για το νησι. Με βοηθησε πολυ η συνομιλια μεταξυ go2thebeach και gts (που εγινε το 2007!) αλλα εχω ακομα καποιες αποριες τις οποιες μπορει να μου λυσει μονο οποιος/α εχει παει. καταρχας να σας πω οτι θα ειμαστε εκει για 15μερες χωρις τα πηγαινε-ελα. το πλανο μας ειναι 3-4 μερες νοτια (1 μερα στη Boca Chica, 2 Bayahibe-isla saona, 1 Punta Cana) και τις υπολοιπες Samana με βαση το Las Terrenas και προς τις τελευταιες μας μερες 1 θα ειναι στα βορεια στο Puerto Plata και η τελευταια μας μερα θα ειναι στην πρωτευουσα, Santo Domingo. οι αποριες:
1.ποσο κοστιζει να νοικιασεις αυτοκινητο εκει? μπορω να μπω σε διαφορα sites και λογικα θα λεει και αν χρειαζεται να εχεις κανει το διπλωμα σου διεθνες σωστα?
2.τις διαφορες εκδρομες (νησακια, rafting, caving, diving κλπ) ειναι καλυτερα να τις κλεινεις μονος σου και οχι μεσω ξενοδοχειου σωστα?
3.στο Bayahibe αξιζει να μεινουμε ολη μερα ή απλα να παμε εκει για να παρουμε τη βαρκα για isla Saona?
4.(αστειο) δε βρισκω με τιποτα στο google earth το bacardi island! τι cayo Levantado εγραψα, τι Los Cacaos που ειναι απεναντι, τιποτα! μου βγαζει κατι γειτονιες στην πρωτευουσα.
5. για layover στο Μαιαμι χρειαζεται esta?
Αυτα προς το παρον! ειναι και κατι αλλες αποριες αλλα θα κοροιδευετε, τυπου "με τοσα ξενοδοχεια που θα αλλαζουμε θα ειναι ασφαλεις οι βαλιτσες στο πορτ παγκαζ?" αλλα δεν τις γραφω γιατι μεχρι και ο "καλος" μου με κοροιδευει!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
1.ποσο κοστιζει να νοικιασεις αυτοκινητο εκει? μπορω να μπω σε διαφορα sites και λογικα θα λεει αν χρειαζεται να εχεις κανει το διπλωμα σου διεθνες σωστα?
Για το κοστος δε μπορω να σου πω γιατι πανε χρονια που πηγα. Μια καλη ιδεα ειναι να ρωτησεις στο αεροδρομιο οταν φτασεις , εχει πολλα γραφεια μεσα , συγκρινε και αποφασισε επιτοπου. Αν παλι θελεις να κλεισεις απο δω κοιτα στο νετ. Εμεις δεν ειχαμε διεθνες διπλωμα (απο αμελεια) και ομως νοικιασαμε (δε σου λεω να κανεις το ιδιο ετσι?)
2.τις διαφορες εκδρομες (νησακια, rafting, caving, diving κλπ) ειναι καλυτερα να τις κλεινεις μονος σου και οχι μεσω ξενοδοχειου σωστα?
Ναι , σωστα. Στα ξενοδοχεια χτυπανε πολυ τις τιμες. Οι εκδρομες κλεινονται πανευκολα και απο Μποκα τσικα και απο Λας Τερρενας θα δεις αρκετα γραφεια που τις οργανωνουν. Ακομα και οδηγωντας πανω στο δρομο θα δειτε ντοπιους που θα σας γνεφουν για τις εκδρομες.
3.στο Bayahibe αξιζει να μεινουμε ολη μερα ή απλα να παμε εκει για να παρουμε τη βαρκα για isla Saona?
Εμενα μου αρεσε το Bayahibe..ηταν το ηρεμο μερος που ηθελα , με σνορκελ απο την παραλια και το εθνικο παρκο Del Este στην εισοδο του. Εγω δε θα εμενα Punta cana , αλλα θα εβαζα 2 μερες στο Bayahibe. Εξαλλου η πουντα κανα ειναι πολυ κοντα και μπορειτε αφου θα εχετε αυτοκινητο να πατε ενα πρωι να κολυμπησετε.
4.(αστειο) δε βρισκω με τιποτα στο google earth το bacardi island! τι cayo Levantado εγραψα, τι Los Cacaos που ειναι απεναντι, τιποτα! μου βγαζει κατι γειτονιες στην πρωτευουσα.
Cayo Levantado
5. για layover στο Μαιαμι χρειαζεται esta?
Εδω ας απαντησει καποιος αλλος :roll:
Αυτα προς το παρον! ειναι και κατι αλλες αποριες αλλα θα κοροιδευετε, τυπου "με τοσα ξενοδοχεια που θα αλλαζουμε θα ειναι ασφαλεις οι βαλιτσες στο πορτ παγκαζ?" αλλα δεν τις γραφω γιατι μεχρι και ο "καλος" μου με κοροιδευει!
Ρωτα οτι θελεις οσο χαζο κι αν νομιζεις οτι ειναι.Κανενας δε θα κοροιδεψει. Η εντυπωση που εχω εγω ειναι οτι προκειται για ασφαλες νησι αν κι εσυ εχεις το νου σου και δεν προκαλεις επιδεικνυοντας χρυσαφικα , αφηνοντας πορτοφολια και καμερες αφυλακτα...οτι θα προσεχες και στην Ελλαδα δλδ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.950
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
άντε να κατατοπιζόμαστε και εμείς γιατί ποτέ δεν ξέρεις.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
go2 το ποσο σε ευχαριστω δε λεγεται! να μπορουσα να σε κερασω καφε ή φαγητο ή κατι τελοσπαντων! :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για το cayo Levantado εσυ ρωτας για το google earth κι εγω σου εδωσα ιστοσελιδα :D δε διαβασα καλα. Δοκιμασε να γραψεις Santa Bárbara de Samaná.

Με βοηθησε πολυ η συνομιλια μεταξυ go2thebeach και gts (που εγινε το 2007!)
Το 2007 , τωρα κοντα δηλαδη! :haha: Δες μια πιο προσφατη συζητηση , ο συμφορουμιτης τελικα πηγε Δομηνικο και στις τελευταιες σελιδες γραφει εντυπωσεις - γυρισε κατενθουσιασμενος οπως θα γυρισεις κι εσυ πιστευω! Στο θεμα εχω ποσταρει σε καποια σελιδα και χαρτες απο Πουντα κανα που μπορει να σε ενδιαφερουν:
http://www.travelstories.gr/%E3%E1%...EF%F5%F1%E1-%F3%F4%EF-%EA%E5%F6%E1%EB%E9.html
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.011
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom