Ποιό "εξωτικό" μέρος προτείνετε?

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.094
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο Μπαλί έχει μία-δύο παραλίες που μπορείς να κάνεις μπάνιο (δες τις φωτογραφίες μου: η μία είναι αυτή που βλέπεις, η άλλη, η dreamland είναι δίπλα της).
Τα νέα λένε ότι τη Dreamland που ήξερες να την ξεχάσεις. Πλέον έχει γίνει resort, με νέο όνομα "New Kuta Beach".
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Παιδια μακαρι να μπορουσε να γινει αυτο (ο καφες εννοω!) εμεις ζουμε στα Χανια αν και τωρα με τον επικειμενο γαμο το καλοκαιρι θα ανεβαινουμε συχνα Αθηνα! αν και δε θα σας αρεσε ενας καφες μαζι μου, θα ηταν σα να σας παιρνω συνεντευξη!! ολοι βεβαια εδω μεσα μοιραζομαστε το ιδιο παθος, τα ταξιδια, και αν και ειναι δυσκολοι καιροι, αυτο θα ηταν το τελευταιο που θα μπορουσα να στερηθω. ολα ειναι θεμα προτεραιοτητων και για μενα εστω το ενα ταξιδι στο εξωτερικο το χρονο ειναι αναγκη και οχι πολυτελεια. και λεω "στο εξωτερικο" γιατι θες να πας καπου και να μη σε ξερει κανεις, να ακους αλλη γλωσσα, να μη σκεφτεσαι "πτωχευουμε-δεν πτωχευουμε" και να εισαι αγνωστος μεταξυ αγνωστων (τωρα ετσι που τα λεω θα νομιζετε οτι ειμαι καμια διασημοτητα :) ). εν προκειμενω λοιπον, καταληγουμε Μπαλι (επιτελους!) και το ιδανικο προγραμμα που θα θελαμε να κανουμε, αφου διαβασαμε σχεδον τα παντα στο φορουμ που λενε για το Μπαλι, ειναι το εξης:
6 μeρες Ubud
2 Seminyak
1 νησακι Nusa Lembongan
3 Gili Trawangan
3 κρουαζιερα Flores-Komodo-Rinca
2 Lombok
3 Σιγκαπουρη
Αυτα ομως ειναι 20 μερες, ενω μπορουμε να παρουμε αδεια μεχρι 15!!! αρα κατι θα πρεπει να αφαιρεσουμε :( . το σιγουρο ειναι οτι θα κλεισουμε μαλλον πρωτα τις 6 μερες σε ξενοδοχειο στο Ubud (χρειαζονται 6 ε?) και μετα απο'κει και περα βλεποντας και κανοντας!
και θελω να πω κατι ακομα, μην αρχισετε ομως να κοροιδευετε "πισωγυρισμα, μας επρηξες" κλπ!! παρατηρησα οτι οι περισσοτεροι στο φορουμ (σε αλλες συζητησεις που διαβασα) αναφερονται με ιδιαιτερο ενθουσιασμο στο ΚοΣαμουι, ΚοΠανγκαν ,ΚοΤαο και οχι με τοσο εγκαρδια σχολια στο Μπαλι! γιατι??? (ενταξει ενταξει ο,τι και να πειτε δεν αλλαζω γνωμη!) :)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Δεν είμαι ειδικός στην Ν.Α Ασία και θα μιλήσω μόνο για αυτά που ξέρω...

Θεωρώ ότι 8 μέρες στο Μπαλί είναι αυτοκτονία... το μέρος είναι υπερτιμημένο του κερατά, βιασμένο από τον τουρισμό και το πολύ σε 4 άντε 5 μέρες έχεις καθαρίσει μαζί του... το Seminyak και η γύρω περιοχή είναι ανέκδοτο... το Ubud πριν καμιά εικοσαριά χρόνια ήταν παράδεισος σήμερα ποιος ασχολείται μαζί του... συμβουλή μείνε σε αυτό το ξενοδοχείο στο Ubud να ευχαριστηθείς και κλείσε οδηγό να σας κάνει βόλτες...
TravelHippo – Ταξιδιωτικές προσφορές, αεροπορικά εισιτήρια, κρατήσεις ξενοδοχείων, ταξιδιωτικά άρθρα » Bagus Jati, ένα ησυχαστήριο στο κέντρο του Μπαλί

Επίσης αν ζητάς και από κάπου αλλού να κόψεις βγάλε την μία μέρα στην Σιγκαπούρη... δυο μέρες γιαυτό το αδιάφορο κατασκεύασμα είναι αρκετές...

Για τα ρέστα δεν έχω πάει δεν έχω άποψη αλλά εμπιστέψου με κλειστά τα μάτια αυτά που σου είπε ο babaduma... αυτός και ξέρει και έχει άποψη...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Με τους δεδομένους χρονικούς περιορισμούς σας και το ότι θέλετε και ν' αράξετε, το πρόγραμμά σας θα το διαμόρφωνα ως εξής:

6 μeρες Ubud ====> 4
2 Seminyak ====> 1
1 νησακι Nusa Lembongan ====> έξω εντελώς
3 Gili Trawangan
3 κρουαζιερα Flores-Komodo-Rinca
2 Lombok ====> έξω εντελώς
3 Σιγκαπουρη
Σημ.1. Θα μπορούσατε να μείνετε όλες τις μέρες στο Ubud.
Σημ.2. Αυτό είναι πρόγραμμα 14 ημερών. Αφήνω μία μέρα μπαλαντέρ γιατί δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσετε να συντονίσετε (και αν γίνεται εκ των πραγμάτων) την αναχώρισή σας από Gilli T για Μπαλι, αεροπορική αναχώριση για Flores και έναρξη της κρουαζιέρας την ίδια μέρα. Ίσως χρειαστείτε διαν/ση που μπορείτε να την κάνετε στη Seminyak ή στο νότο. Μια καλή περίπτωση είναι αυτή:

About Ramada Resort Benoa Bali - Hotel Facilities, Services & Map

Σημ.3. Φαντάζομαι ότι τις διαν/σεις εν πτήσει δεν τις υπολογίζεις στο σύνολο των ημερών σου.
Σημ.4. Αν πιεστείς πολύ χρονικά, κόψε μια μέρα και από τη Σινγκαπούρη.

Edit: Με πρόλαβε ο Traveller όταν τα έγραφα αυτά, αλλά, όπως βλέπεις, είναι σα να κρυφοκοιτούσε! :)
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Εσυ traveler που εχεις παει απ'ο,τι βλεπω στο χαρτη σου (σχεδον) παντου, επρεπε να μου προτεινεις κατι οταν ρωτουσα πού να παω αφου ειχα πει και τι ζηταω! ζηλευω πολυ τον πορτοκαλεμενο σου χαρτη, ευχομαι να κανω κι εγω τοσα ταξιδια καποτε! πριν 20 χρονια ομως, που το Μπαλι ηταν ακομα παραδεισος οπως λες, εγω ημουν σχεδον 6 χρονων και τωρα που μπορω, τωρα λεω να παω καπου! και σκεψου οτι γι'αυτο το ταξιδι θα επενδυσουμε οικονομιες ενος χρονου, οποτε θα εκτιμουσα πολυ μια περισσοτερο πρακτικη συμβουλη ως προς το που να παμε. κι αυτο επειδη εκτιμω πολυ τη γνωμη σου, τη δικη σου οπως και ολων εδω μεσα, γι'αυτο κιολας γραφτηκα και ξεκινησα την αναζητηση μου εδω, ενω διαβαζω το site απο περυσι!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη σου να περάσεις τις μέρες μετά τον γάμο σου σε ένα εξωτικό μέρος... το ότι το καταλαβαίνω βέβαια δεν σημαίνει ότι συμφωνώ...

Εγώ δηλαδή αν έπρεπε να κάνω τέτοιο ταξίδι στα μέσα Ιουλίου όπως λες, ούτε καν θα σκεφτόμουν να φύγω από την Ευρώπη... κατά πάσα πιθανότητα θα πήγαινα σε ένα χλιδάτο αγροτόσπιτο στη Προβηγκία ή στην Ούμπρια θα γύρναγα τα γύρω χωριά και θα έτρωγα και θα έπινα μέρα νύχτα... οι απόλυτες γαμήλιες διακοπές... αν πάλι είχα όρεξη για δράση θα πήγαινα μια Κεντρική Ευρώπη και θα την συνδύαζα με μια Ισλανδία...

Εσύ όμως δεν είσαι εγώ... θέλεις να ζήσεις τον γαμήλιο μύθο σου κάπου εξωτικά... το σέβομαι, αλλά εγώ δεν θα το έκανα, γιαυτό και δεν ασχολήθηκα με το topic σου...

Y.Γ. Επειδή το διαβάζω συνέχεια... ένα καλό ταξίδι στην Ευρώπη από άποψη κόστους δεν έχει καμία σχέση με ένα στην Ασία... είναι τρελό λοιπόν να διαβάζω συνεχώς ότι τώρα που έχω λεφτά πάω στην Ασία... μα ειδικά τώρα που έχεις λεφτά πρέπει να κάνεις ένα καλό ταξίδι στην Ευρώπη...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.094
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θεωρώ ότι 8 μέρες στο Μπαλί είναι αυτοκτονία... το μέρος είναι υπερτιμημένο του κερατά, βιασμένο από τον τουρισμό και το πολύ σε 4 άντε 5 μέρες έχεις καθαρίσει μαζί του... το Seminyak και η γύρω περιοχή είναι ανέκδοτο... το Ubud πριν καμιά εικοσαριά χρόνια ήταν παράδεισος σήμερα ποιος ασχολείται μαζί του...
Με τα υπόλοιπα και με το άλλο post παρακάτω θα συμφωνήσω σχεδόν απόλυτα και θα προσυπογράψω. Αλλά σ' αυτό το σημείο έχω ένσταση:

Είναι επόμενο κάποιος που έχει δει ένα σωρό μέρη, που έχει κάνει ένα σωρό ταξίδια, να θέλει να κάνει fast-track το Μπαλί, και κινούμενος με γρήγορους ρυθμούς να δει όσο περισσότερα μπορεί. Κι εγώ για 4 μέρες πήγα. Ένας σχετικά νέος, όμως, στα ταξίδια, και ιδίως σε γαμήλιο, θα θέλει και πρέπει κατά τη γνώμη μου να το κάνει με χαλαρότερους ρυθμούς. Και το Μπαλί είναι μέρος που προσφέρεται για χαλαρούς ρυθμούς.

Πέραν από τα παραπάνω, οι οδηγοί στο Μπαλί πλέον με μεγάλη ευκολία σε πηγαίνουν σε "buffet lunch" ή "coffee agroturism" μέρη, ή και άλλες "συγκαλυμμένες" ατραξιόν που τους δίνουν προμήθειες. Αν μπορείς να νοικιάσεις ένα μηχανάκι και να γυρίσεις το νησί ανεξάρτητα είναι καλύτερα, αλλά αναπόφευκτα χρειάζεται περισσότερο χρόνο & οργάνωση.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Είναι επόμενο κάποιος που έχει δει ένα σωρό μέρη, που έχει κάνει ένα σωρό ταξίδια, να θέλει να κάνει fast-track το Μπαλί, και κινούμενος με γρήγορους ρυθμούς να δει όσο περισσότερα μπορεί.
Ακριβως! εμεις ειμαστε "ευκολοι" ανθρωποι, πιστευω οτι απο την τοσο πυκνη βλαστηση και μονο θα ξετρελλαθουμε, δεν εχουμε παει αλλωστε σε αλλο "τροπικο" μερος. απλα προσπαθω να βεβαιωθω οτι αναμεσα στα ΚοΣαμουι-ΚοΠανγκαν-ΚοΤαο και Μπαλι με τα περιξ κανουμε οντως τη σωστη επιλογη. Προσπαθουμε να καταλαβουμε πού μπορουμε να βιωσουμε το κλισε αλλα τοσο ομορφο "κρυσταλλινα νερα/βλαστηση ως εκει που σκαει το κυμα/πραγματα να κανεις και να δεις" δεδομενου οτι εχουμε μονο 15μερες μεσα σε ιουλιο-αυγουστο. αυτο ειν'ολο!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Είναι επόμενο κάποιος που έχει δει ένα σωρό μέρη, που έχει κάνει ένα σωρό ταξίδια, να θέλει να κάνει fast-track το Μπαλί, και κινούμενος με γρήγορους ρυθμούς να δει όσο περισσότερα μπορεί. Κι εγώ για 4 μέρες πήγα. Ένας σχετικά νέος, όμως, στα ταξίδια, και ιδίως σε γαμήλιο, θα θέλει και πρέπει κατά τη γνώμη μου να το κάνει με χαλαρότερους ρυθμούς. Και το Μπαλί είναι μέρος που προσφέρεται για χαλαρούς ρυθμούς.
Κάνεις λάθος... δεν έχει να κάνει με αυτό... τουναντίων... ένας έμπειρος ταξιδιώτης ποτέ δεν κάνει ταξίδια ξεπέτες, ούτε αγώνες δρόμου... αντίθετα επιλέγει με προσοχή τα μέρη που τον ενδιαφέρουν, τα απολαμβάνει με την ησυχία του και σχεδόν πάντα κάνει επαναληπτικές στα μέρη που τον κέρδισαν... εγώ προσωπικά στην Ασία, μπορώ άνετα να πηγαίνω κάθε χρόνο και να μείνω μια εβδομάδα π.χ στη Luang Prabang ή τα Perhentian... για την Ευρώπη ή την Ν.Υόρκη δεν το συζητάω... και κάθε Σ/Κ να μπορούσα να πήγαινα δεν θα βαριόμουν ποτέ...

Το Μπαλί όμως είναι άλλη περίπτωση... του έδωσα, την μια και μοναδική φορά που το επισκέφτηκα, μια εβδομάδα... ε το μέρος για μένα είναι ο ορισμός του υπερτιμημένου προορισμού... οι παραλίες του έχουν τα χάλια τους... ο τουρισμός το καταβροχθίζει... το Ubud είναι ένα μέρος άναρχα κτισμένο γεμάτο τουριστικές παγίδες... δεν μιλάμε καν για το νότιο μέρος του νησιού που θυμίζει Μπενίτσες και Μάλλια από τον τρίτης κατηγορίας τουρισμό ... βεβαίως και έχει μερικά μοναδικά τοπία και ειδικά το κεντρικό και βόρειο μέρος του είναι αρκετά καλό, αλλά έως εκεί... αν θα ξαναπήγαινα θα έμενα σε ένα χλιδάτο μικρό ξενοδοχείο σαν αυτό που πρότεινα παραπάνω και θα είχα έναν προσωπικό οδηγό να με πάει σε πέντε μέρη που θα επέλεγα... 3 άντε 4 μέρες και πάπαλα...

Τι θέλω να πω με αυτά... δεν έχει να κάνει με το πόσο πεπειραμένος ταξιδιώτης είναι κάποιος, έχει να κάνει με το πόσο του ταιριάζει το κάθε μέρος...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Προσπαθουμε να καταλαβουμε πού μπορουμε να βιωσουμε το κλισε αλλα τοσο ομορφο "κρυσταλλινα νερα/βλαστηση ως εκει που σκαει το κυμα/πραγματα να κανεις και να δεις" δεδομενου οτι εχουμε μονο 15μερες μεσα σε ιουλιο-αυγουστο. αυτο ειν'ολο!
Σου εξήγησαν όλοι και με κάθε τρόπο ότι αυτό που λες δεν παίζει στο Μπαλί...
Ούτε κρυστάλλινα νερά έχει, ούτε ωραίες παραλίες ούτε δέντρα μέσα στη θάλασσα... το Μπαλί έχει οργιώδη βλάστηση, ωραία τοπία, ηφαίστεια, μερικούς εντυπωσιακούς ναούς και όμορφα , αν τα διαλέξεις καλά, ξενοδοχεία...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Traveller said:
Σου εξήγησαν όλοι και με κάθε τρόπο ότι αυτό που λες δεν παίζει στο Μπαλί...
Ούτε κρυστάλλινα νερά έχει, ούτε ωραίες παραλίες ούτε δέντρα μέσα στη θάλασσα... το Μπαλί έχει οργιώδη βλάστηση, ωραία τοπία, ηφαίστεια, μερικούς εντυπωσιακούς ναούς και όμορφα , αν τα διαλέξεις καλά, ξενοδοχεία...
αριστη η ανωτερω περιγραφη. ουτε κ στο βορρα αξιζει για μπανιο. χαλια.επειτα ακουσα μηχανακι?..θελει εμπειρια, θεοστενοι δρομοι,οδηγοι επικινδυνοι, γενικα με την ψυχη στο στομα..
Καραιβικη ειναι το μερος που ψαχνει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.599
Μέλη
38.930
Νεότερο μέλος
thanasisgr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom