Ποιό "εξωτικό" μέρος προτείνετε?

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Αν ξεκινησει την ιστορια του εκλεκτου μελους, παιζει και να μην την εχει τελειωσει μεχρι το γαμο... :D
Παιδια οντως διαβασα καμποσο αλλα δε γινεται αν τη διαβασω ολη! θα παθω τιποτα τοση ωρα μπροστα στον υπολογιστη! παντως οντως απο μια γευση που πηρα, η κοπελα γραφει τελεια!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.376
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αρα παιδια σε περιπτωση που παμε εκει, προτεινετε να μην κλεισουμε ξενοδοχεια αλλα να πηγαινουμε σε αυτα τα 3 νησακια οποτε βαριομαστε το προηγουμενο? (αν γινεται αυτο!)
Ειναι οπως στα λενε , 'ευκολη' χωρα για να πας χωρις να εχεις κλεισει δωματιο πουθενα , αλλα εχε υποψιν σου οτι στο Koh Phangan γινεται καθε μηνα το παρτυ πανσεληνου και τραβαει χιλιαδες (χωρις υπερβολη) κοσμο με αποτελεσμα να γεμιζουν και τα διπλανα νησια. Λιγες μερες πριν και μετα το παρτυ γινεται χαμος , οποτε ή αποφευγεις εκεινες τις μερες , ή βρες το ξενοδοχειο που σου αρεσει και κλειστο απο πριν. Δεν εχεις και πολλες μερες στο καθε νησι ωστε να εχεις την πολυτελεια να τις ξοδευεις στο ψαξιμο. Καλυτερα να τις ξοδεψεις στα μασαζ :lol:
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Μπαλι-Λομποκ-Γκιλις ή Κο Σαμούι-Κο Πανγκαν-Κο Ταο για 15μερες τελη ιουλη-αρχες αυγουστου?? help!!

Περιπλανηθηκα (νοητα δυστυχως) Μαλδιβες-Σευχελλες-Μαυρικιο-Καραιβικη-Πουκετ-Ινδονησια και κυριως λογω καιρου απεκλεισα τα περισσοτερα, μιας που οταν εδω εχουμε ιουλη ανεβαινει το ρισκο για πυκνες βροχοπτωσεις-μουσσωνες κλπ σε αυτες τις τροπικες περιοχες.
Υστερα απο μεγαλη βοηθεια απο εσας περιορισα τις επιλογες σε αυτες τις 2 που αναφερω στον τιτλο! Αν υπαρχει κανεις που να εχει παει και στις δυο περιοχες και αρα να μπορει να συγκρινει, ας μου πει παρακαλω! διαφορετικα, αν υπαρχει καποιος σημαντικος λογος που δε σας αρεσε καποιο απο τα δυο, επισης να μου πειτε!
ευχαριστω!! :)

[go2dbeach, αρα πρεπει να δω ποτε εχει πανσεληνο εκει και αντιστοιχα να πραξω!]
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
προτεινω το α πακετο
gili = 3 νησια
Trawangan= το νησι που βουλιαζει απο κοσμο με καλη διασκεδαση κλοιπα
meno= το εντελως αντιθετο λολ
air = το νορμαλ
εχω παει και στα 3 αλλα οχι για μηνα μελιτος οποτε 3 φορες εχω παει στο πρωτο.
αν πατε προς τα κει φροντιστε να μοιρασετε τις μερες ετσι ωστε νε μεινετε 2 μερες μινιμουμ σιγκαπουρη
το μπαλι ειναι γνωστο προτιμω το βορειο κομματι του νησιου και το ανατολικο επειδη εχει καλα κυματα για σερφ

ταυλανδη αφηστε για το επομενο ταξιδι σας αφου ειναι μηνας μελιτος (γνωμη μου παντα)

λιγη βροχουλα , πολυ κοσμο θα εχει γιατι ιουλιο αυγουστο , βουλιαζει το πρωτο νησι ,δεν ειναι αρνητικο αλλα αξιζει να το αναφερω.

αυτα και εχεις ολο το χειμωνα να επιλεξεις τα περαιτερω(ξενοδοχεια και λοιπες εκδηλωσεις)
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Α καταλαβα! αυτα ειναι τα 3 νησακια gili. δηλαδη προτεινεις να δουμε 1 απο αυτα? ποιο? και το λομποκ αξιζει?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.376
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική

Attachments

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.188
Περιπλανηθηκα (νοητα δυστυχως) Μαλδιβες-Σευχελλες-Μαυρικιο-Καραιβικη-Πουκετ-Ινδονησια και κυριως λογω καιρου απεκλεισα τα περισσοτερα, μιας που οταν εδω εχουμε ιουλη ανεβαινει το ρισκο για πυκνες βροχοπτωσεις-μουσσωνες κλπ σε αυτες τις τροπικες περιοχες.
Υστερα απο μεγαλη βοηθεια απο εσας περιορισα τις επιλογες σε αυτες τις 2 που αναφερω στον τιτλο! Αν υπαρχει κανεις που να εχει παει και στις δυο περιοχες και αρα να μπορει να συγκρινει, ας μου πει παρακαλω! διαφορετικα, αν υπαρχει καποιος σημαντικος λογος που δε σας αρεσε καποιο απο τα δυο, επισης να μου πειτε!
ευχαριστω!! :)

[go2dbeach, αρα πρεπει να δω ποτε εχει πανσεληνο εκει και αντιστοιχα να πραξω!]
Εγώ έχω κάνει και δύο προγράμματα και έχω να σου πω ότι δεν είναι απολύτως συγκρίσιμα....το πρώτο είναι παραλιο-κατάσταση κυρίως, με όλα τα καλούδια της Ταϋλάνδης (φαγητό, μασάζ κτλ) ενώ το 2ο έχει πολύ πράσινο (ορυζώνες), πολιτισμό (ναούς) και όχι τόσο παραλίες (εξαίρεση το Λομπόκ που δεν έχω πάει και δε ξέρω). Στα Γκίλι έχει φυσικά παραλίες, όχι κάτι ιδιαίτερο κατά τη γνώμη μου, πιο εξωτικό-τροπικό σκηνικό θα βρεις σε Phangan & Tao. Δύσκολη η επιλογή ομολογουμένως...
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Συνοψιζοντας: στο Μπαλι ειναι πιο ωραια στην ενδοχωρα, εχει πολλα πραγματα να δεις και να κανεις στα βορεια (σωστα?). τη θαλασσα ομως στο μπαλι την ξεχναμε, δεν ειναι καλη, δεν πειραζει (surfing δεν κανουμε). αξιζει επισης να παμε στο νησι Λομποκ οπως και σε καποιο απο τα Γκιλι (ή ολα?) οι παραλιες σε Λομποκ-Γκιλι ειναι ωραιες? ή μαλλον αναδιατυπωνω, οι παραλιες σιγουρα θα ειναι ωραιες. τα νερα πώς ειναι εκει? ηρεμα, καθαρα, καταλληλα για κολυμπι ή σαν το Μπαλι?

GTS πραγματικα, εισαι τοσο κατατοπιστικος αλλα παλι τωρα μπερδευτηκα! το ιδανικο θα ηταν το τροπικο-εξωτικο σκηνικο που ανεφερες αλλα και με πραγματα να δεις περα απο παραλιες! μηπως τυχον υπαρχει ενας τριτος, μαγικος προορισμος που να τα συνδυαζει ολα αυτα και δεν τον εχω σκεφτει καθολου? μαυρικιος ή μαδαγασκαρη ισως? ή πολυ το ξεψαχνιζω και να διαλεξω ενα απο τα δυο να τελειωνουμε? η αληθεια ειναι οτι απο παραλιες δε θα εντυπωσιαστουμε ευκολα, αλλα αυτο το εξωτικο-τροπικο αναζηταμε σε ενα μακρινο ταξιδι οπως αυτο και θα ειναι κριμα να μην το βρουμε!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.376
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
..το ιδανικο θα ηταν το τροπικο-εξωτικο σκηνικο που ανεφερες αλλα και με πραγματα να δεις περα απο παραλιες! μηπως τυχον υπαρχει ενας τριτος, μαγικος προορισμος που να τα συνδυαζει ολα αυτα και δεν τον εχω σκεφτει καθολου? ή πολυ το ξεψαχνιζω και να διαλεξω ενα απο τα δυο να τελειωνουμε? η αληθεια ειναι οτι απο παραλιες δε θα εντυπωσιαστουμε ευκολα, αλλα αυτο το εξωτικο-τροπικο αναζηταμε σε ενα μακρινο ταξιδι οπως αυτο και θα ειναι κριμα να μην το βρουμε!
Υπαρχει ο μαγικος προορισμος και λεγεται Μεξικο. Αλλα τον Ιουλιο υπαρχει πιθανοτητα για τυφωνα , μικρη αλλα υπαρκτη.
Επισης ο Αγιος Δομηνικος , (κατι διαβασα παραπανω για καταρραχτες και ραφτινγκ). Και τα δυο θα σε εντυπωσιαζαν απο θεμα φυσης και παραλιες και δραστηριοτητες.

Υ.Γ.Αληθεια ,τη Βραζιλια που ειναι και το ταξιδι ονειρο σου πως και δεν τη σκεφτεσαι?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
GTS πραγματικα, εισαι τοσο κατατοπιστικος αλλα παλι τωρα μπερδευτηκα! το ιδανικο θα ηταν το τροπικο-εξωτικο σκηνικο που ανεφερες αλλα και με πραγματα να δεις περα απο παραλιες! μηπως τυχον υπαρχει ενας τριτος, μαγικος προορισμος που να τα συνδυαζει ολα αυτα και δεν τον εχω σκεφτει καθολου? μαυρικιος ή μαδαγασκαρη ισως? ή πολυ το ξεψαχνιζω και να διαλεξω ενα απο τα δυο να τελειωνουμε? η αληθεια ειναι οτι απο παραλιες δε θα εντυπωσιαστουμε ευκολα, αλλα αυτο το εξωτικο-τροπικο αναζηταμε σε ενα μακρινο ταξιδι οπως αυτο και θα ειναι κριμα να μην το βρουμε!
Mαυρικιος, Μαδαγασκαρη, Γαλλική Πολυνησια, Δομινικανή Δημοκρατία, Κούβα, Ζανζιβάρη, Σευχέλες, Σρι Λάνκα, Νησιά κουκ, Νησιά του Πάσχα, Κομόρες, Αιτή, .......... Γιατί δεν ρωτάς και για αυτά? Μάλλον ταιριάζουν με αυτό που ψάχνεις. Για άρχισε τις ερωτήσεις για να δούμε πως θα σε βοηθήσουμε....

Υ.Γ.Αληθεια ,τη Βραζιλια που ειναι και το ταξιδι ονειρο σου πως και δεν τη σκεφτεσαι?
Επίτηδες το κάνεις?
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Τελειες ιδεες αυτες dim kyr αλλα τον ειρηινικο αστον,απλησιαστος.. θελουμε να δωσουμε μεχρι 6000 ολα μαζι (αεροπορικα, ξενοδοχεια, διαμονη) και μαλιστα για 15μερες! αρα θελουμε εναν φθηνο προορισμο (ως προς τη διαμονη και τα ξενοδοχεια, γιατι τα αεροπορικα ενταξει δεν το γλυτωνουμε το διχιλιαρο). επισης, να σου θυμισω οτι μιλαμε για καπου 23 ιουλη με 8 αυγουστου, οποτε μαλλον οι προορισμοι του νοτιου ημισφαιριου αποκλειονται λογω χειμωνα εκει, σωστα? ο καιρος ειναι ενα βασικο ζητημα! λιγες συντομες βροχες οκ, αλλα οχι να κρυωνουμε κιολας!

Υ.Γ.Αληθεια ,τη Βραζιλια που ειναι και το ταξιδι ονειρο σου πως και δεν τη σκεφτεσαι?
Μα παιδια συγκεντωθειτε! :) εκει ειναι χειμωνας τον ιουλιο!!! οχι???

επισης, dim kyr, βλεπω στο χαρτη σου οτι και εσυ εχεις παει και στις 2 περιοχες τις οποιες σκεφτομαι! μηπως να μου πεις ποια προτιμας απο τις 2??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.533
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom