Ποιό "εξωτικό" μέρος προτείνετε?

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.000
επισης, dim kyr, βλεπω στο χαρτη σου οτι και εσυ εχεις παει και στις 2 περιοχες τις οποιες σκεφτομαι! μηπως να μου πεις ποια προτιμας απο τις 2??
Επισης ζητα της να σου συστησει ξενοδοχειο...ειδικευεται σε 5αστερα :D
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Τα αεροπορικα ίσως σας βγουν και παραπάνω από 2000?,ιδίως για την περίοδο που θέλετε,23 Ιουλίου με 8 Αυγούστου.Κι εγώ συμφωνώ για Βραζιλία.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.183
Τελειες ιδεες αυτες dim kyr αλλα τον ειρηινικο αστον,απλησιαστος.. θελουμε να δωσουμε μεχρι 6000 ολα μαζι (αεροπορικα, ξενοδοχεια, διαμονη) και μαλιστα για 15μερες! αρα θελουμε εναν φθηνο προορισμο (ως προς τη διαμονη και τα ξενοδοχεια, γιατι τα αεροπορικα ενταξει δεν το γλυτωνουμε το διχιλιαρο). επισης, να σου θυμισω οτι μιλαμε για καπου 23 ιουλη με 8 αυγουστου, οποτε μαλλον οι προορισμοι του νοτιου ημισφαιριου αποκλειονται λογω χειμωνα εκει, σωστα? ο καιρος ειναι ενα βασικο ζητημα! λιγες συντομες βροχες οκ, αλλα οχι να κρυωνουμε κιολας!
6 χιλ.? Κλείστε να πάτε μια Σεϋχέλλες τότε, τι το συζητάτε.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
209
Βραζιλια και Σευχελλες ειναι για εκεινη την εποχη ομως? εκει θα ειναι χειμωνας! εσυ GTS προτεινεις πολυ τις Σευχελλες ε? τα συνδυαζουν ολα? αλλα και παλι ειναι το θεμα του καιρου! πολυ μπερδεμα ρε παιδι μου!
 

dimitrios9

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Γαλλικη Πολυνησια

Παντως Νατασα αν ενδιαφερεσαι για Γαλλικη Πολυνησια δες αυτο το σαιτ
Tahiti Vacations, Honeymoon Packages and Tahiti Hotels.
Το συγκεκριμενο σαιτ εξειδικευεται σε μελλονυμφους μονο ταξιδια του Ειρηνικου
!Εχει παρα πολλες προσφορες για Γαλλική Πολυνησία.Ειναι αμερικανικο μου το συστησε καποιος φιλος μου απο το LA.
Εσυ απλα θα κλεισεις τα εισιτήρια απο ΕΛΛΑΔΑ για Λος Αντζελες.

Επισης δεν και αυτο πολυ καλο.
Tahiti Tourisme - Official Web Site
Εγω σου προτεινω Γαλλικη Πολυνησια η Σευχελλες!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
ειναι για εκεινη την εποχη ομως? εκει θα ειναι χειμωνας! εσυ GTS προτεινεις πολυ τις Σευχελλες ε? τα συνδυαζουν ολα? αλλα και παλι ειναι το θεμα του καιρου! πολυ μπερδεμα ρε παιδι μου!
Ντεν έκει κειμώνα στα τροπικά μέρη καρντιά μου...

Μήπως να άνοιγες και κανένα χάρτη, να έμπαινες και σε κανένα σάιτ της κάθε περιοχής που σ' ενδιαφέρει και να έβλεπες τι και πού υπάρχει? Ε? Εγώ αυτό θα έκανα για να έχω και μια κατ' αρχήν δική μου εικόνα και να μη στηρίζομαι στο μακρύ και το κοντό του καθενός (που, στο κάτω-κάτω, την καθαρά προσωπική του άποψη εκφράζει) και ν' αλλάζω γνώμη γρηγορότερα κι από στροφόμετρο της Ferrari.

Για τα μέρη που (αυτή τη στιγμή) ενδιαφέρεσαι, αν ενδιαφέρεσαι, υπάρχουν πολλές κι ενδιαφέρουσες ιστορίες μελών για να διαβάσεις και να πάρεις ιδέες.

Επί του προκειμένου, για τις δύο εναλλακτικές (Ινδονησία ή Ταϋλάνδη) που ρωτάς, έχω πάει σε όλα (και Σαμούι, και Γκίλλι, και Μπαλί, και Λόμποκ, και...) και σου λέω ότι τα πράγματα είναι όπως σου έχουν πει και οι προηγούμενοι. Αν επέλεγα το "πακέτο" της Ινδονησίας, ωστόσο, δεν θα έμενα καθόλου Σινγκαπούρη (όπως σου προτείνανε) αλλά, αντ' αυτής, θα έβαζα μια τριήμερη κρουαζιέρα Flores-Komodo-Rinca (που μπορείς να κλείσεις και online αλλά, αν το κάνεις επί τόπου στο Μπαλι, θα σου βγεί στα μισά λεφτά) που θα είναι (για μένα) όλα τα λεφτά του ταξιδιού σου.

Και για να σε κάνω να πελαγώσεις ακόμη περισσότερο, θα σου προτείνω μια τρίτη εναλλακτική - που τα έχει όλα:

Kuala Lumpur (or, Singapore) - Kuching - Kota Kinabalu (& Mt. Kinabalu) - Tawau - Sipadan, Mabul, Kabalai.

Και φτηνές εσωτερικές πτήσεις έχει, και μεγάλη πόλη θα δεις αλλά και την ομορφότερη (κατά πολλούς) πόλη της περιοχής (Kuching), και φύση μπόλικη με ό,τι θες από βουνά, ζούγκλες, ουρανγκοτάνγκους και ιθαγενείς, και θα πας σε νησιά που ελάχιστοι έχουν πάει και η θάλασσα και ο βυθός καμμία σχέση δεν έχουν με τις άλλες επιλογές, και θα είσαι στη χλίδα (Hilton - Kuala Lumpur, Hilton - Kuching, Meridien - Kota Kinabalu) αλλά στο τζάμπα, και θα δοκιμάσεις laksa και μετά δε θα θες να φας τίποτ' άλλο, και φρέσκα εξωτικά φρούτα και χυμούς να βαρεθείς, αλλά και αρακλαμάρ και snorkeling και diving όσο θες σε χλίδα resort...

Α, και ναι, το καλοκαίρι (Ιούλιος - Αύγουστος) ο καιρός είναι τέλειος για εκείνα τα μέρη.

Κάνε στον εαυτό σου τη χάρη, καλή μου, και ψάξ'το λίγο μόνη σου. Μόνον έτσι θα καταλήξεις κάπου. Και τότε ξαναρωτάς επί συγκεκριμένου...
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
babaduma
στο μονο σημειο που διαφωνω ειναι η σιγκαπουρη
για καποιον που δεν εχει παει αξιζει ενα 2μερο(μηνα μελιτος κανουν) τραπεζι στο γιοτ club
περιφορα στη κινεζικη ,αραβικη για γευσεις,ψωνακια μια επισκεψουλα σεντοζα και αρκετα αλλα.
εγω που σταματαω εκει απο το 1977 παντα βρισκω κατι να κανω .
χειμωνα βεβαια δεν εχει αλλα τα βραδυα ειναι λιγο περιεργα (υγρασια στο 90%)
 

sophie_3601

Member
Μηνύματα
103
Likes
92
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα Σινικό Τείχος
Natasa έχω να σου προτείνω να δεις όλα τα μέρη που θέλεις να πας και που σου προτείνουν τα παιδιά στο google earth! Εμένα πάντα με βοηθάει πάρα πολύ αυτό! Ψάχνω και βρίσκω ακόμα και που βρίσκονται οι διάφορες δραστηριότητες - αξιοθέατα που αφορούν το κάθε μέρος και βλέπω και φωτογραφίες και έτσι απορρίπτω ή επιλέγω ένα μέρος! Π.χ. μπορείς να μπεις στα μέρη που προτείνει ο babaduma να μπεις να δεις και σιγκαπούρη και ότι άλλο θες και να δεις τι σου αρέσει και τι όχι. Και σίγουρα σε ότι θέλεις μπορούμε να σε βοηθήσουμε ο καθένας μας ανάλογα τα μέρη που έχει επισκεφτεί!
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
209
Παντα τα κοιταζω στο google earth! πραγματι με βοηθαει πολυ! οι προορισμοι που προτεινε ο Κωστας (Μαλαισια) ειναι για μας δυσκολοι γιατι πρεπει να μπαινουμε σε ενα αεροπλανο ολη την ωρα και θα θελαμε -οσο μπορουμε- να αποφυγουμε τοσες πτησεις. παραμενω αναμεσα στους παραπανω 2 προορισμους (ΚοΣαμουι-ΚοΠανγκαν-ΚοΤαο ή Μπαλι-Λομποκ-Γκιλλι και τωρα σ'αυτο προσθεσα και την κρουαζιερα που προτεινε ο Κωστας στα Φλορες-Κομοντο-Ρινκα, το εψαξα και εχει δραστηριοτητες στη φυση κλπ, φαινεται τελειο!) η αληθεια ειναι οτι τεινουμε περισσοτερο προς Μπαλι, κυριως επειδη προσφερει περισσοτερα στην ενδοχωρα αλλα δε μου εχει λυθει η απορια ως προς τη θαλλασσα στο Λομποκ (η οποια ειναι και η μονη μας ελπιδα - στο Μπαλι δεν ειναι καλη, στα Γκιλι τιποτα ιδιαιτερο, ε! να πας σε τροπικο μερος και να μη χαρεις και εκεινα τα γαλαζοπρασινα νερα κριμα ειναι). αν λοιπον υπαρχει καποιος να μου πει αν εστω στο Λομποκ τα νερα ειναι (πολυ) καλα, ε καταληγουμε εκει! βρηκαμε και με 1800 ευρω τα 2 εισιτηρια!!!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Παντα τα κοιταζω στο google earth! πραγματι με βοηθαει πολυ! οι προορισμοι που προτεινε ο Κωστας (Μαλαισια) ειναι για μας δυσκολοι γιατι πρεπει να μπαινουμε σε ενα αεροπλανο ολη την ωρα και θα θελαμε -οσο μπορουμε- να αποφυγουμε τοσες πτησεις. παραμενω αναμεσα στους παραπανω 2 προορισμους (ΚοΣαμουι-ΚοΠανγκαν-ΚοΤαο ή Μπαλι-Λομποκ-Γκιλλι και τωρα σ'αυτο προσθεσα και την κρουαζιερα που προτεινε ο Κωστας στα Φλορες-Κομοντο-Ρινκα, το εψαξα και εχει δραστηριοτητες στη φυση κλπ, φαινεται τελειο!) η αληθεια ειναι οτι τεινουμε περισσοτερο προς Μπαλι, κυριως επειδη προσφερει περισσοτερα στην ενδοχωρα αλλα δε μου εχει λυθει η απορια ως προς τη θαλλασσα στο Λομποκ (η οποια ειναι και η μονη μας ελπιδα - στο Μπαλι δεν ειναι καλη, στα Γκιλι τιποτα ιδιαιτερο, ε! να πας σε τροπικο μερος και να μη χαρεις και εκεινα τα γαλαζοπρασινα νερα κριμα ειναι). αν λοιπον υπαρχει καποιος να μου πει αν εστω στο Λομποκ τα νερα ειναι (πολυ) καλα, ε καταληγουμε εκει! βρηκαμε και με 1800 ευρω τα 2 εισιτηρια!!!
Κοίτα, εδώ ίσως γίνεται κάποια παρεξήγηση: Όταν εγώ λέω ότι οι θάλασσες "δεν λένε" εννοώ ότι (κατά κανόνα) δεν μπορείς να κολυμπήσεις επειδή τα νερά είναι ρηχά (και γίνονται ακόμη πιο ρηχά όταν έχει άμπωτη). Ένα άλλο προβληματάκι που μπορεί να συναντήσεις σε κάποιες παραλίες σ' εκείνα τα μέρη είναι τα πολλά σπασμένα κοραλλάκια στο βυθό που κόβουν άτιμα και δυσκολεύουν την πρόσβαση στα βαθύτερα νερά (καλού-κακού έχε ένα ζευγάρι παπουτσάκια της θάλασσας μαζί σου). Συνεπώς: Τα γαλαζοπράσινα νερά τα ευχαριστιέσαι είτε αραχτή στην παραλία, είτε με βάρκα στα βαθειά.

Σύμφωνα με τα παραπάνω, συνοπτικά, οι θάλασσες (παραλίες) είναι στο ίδιο στυλ σε όλα τα νησιά (είτε Ταϋλάνδη, είτε Ινδονησία, είτε Μαλαισία). Κάπου, ίσως λίγο καλύτερα, κάπου ίσως λίγο χειρότερα.

Στο Μπαλί έχει μία-δύο παραλίες που μπορείς να κάνεις μπάνιο (δες τις φωτογραφίες μου: η μία είναι αυτή που βλέπεις, η άλλη, η dreamland είναι δίπλα της).

Στα Γκίλλι (Τ και Άιρ) έχει από μια παραλία καλούτσικη (με τα ίδια κριτήρια).

Αντίστοιχα, στο Λόμποκ είδα 2-3 στο νότιο μέρος, μία στο βόρειο, στο ανατολικό δεν πήγα, δεν ξέρω. Ίσως έχει περισσότερες, είτε ανατολικά, είτε δυτικά.

Αν κάνεις την κρουαζιέρα (που δεν σου την πρότεινε ο Κώστας, εγώ την πρότεινα ;) ), θα έχεις την ευκαιρία να κολυμπήσεις σε νερά που θα είσαι μόνον εσύ και ο θεός (εντάξει, και το σκάφος με τους λίγους επιβάτες του). Θα πετάξετε από Denpasar για Labuanbajo κι από κει θα πάρετε το καΐκι. Να πάρετε οπωσδήπτε καμπίνα με a/c - αξίζει τα έξτρα, άλλωστε γαμήλιο κάνετε. Και να σιγουρέψετε ότι θα πάτε και στο νησί Misa με τους τσιγγάνους της θάλασσας. Από κει και πέρα, εγώ το μόνο που μπορώ να σας υποσχεθώ είναι ότι τις ανατολές και τα δειλινά που θα δείτε απ' το καΐκι θα τα θυμάστε για πάντα.

http://www.sunshine-cruise.com/english/misa-indonesie.html
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
μην ξεχναμε οτι τα χρωματα της θαλασσας διαμορφωνονται απο διαφορους παραγοντες

πχ ηλιοφανεια βυθος(κοραλια πετρωματα) οι φωτο μερικες φορες παραπλανουν γιατι ειναι τραβηγμενες κατω απο ιδανικες συνθηκες και συγκεκριμενες ωρες της ημερας.

μπανιο θα κανεις σε πολλα μερη και οπως ειπε ο φιλτατος προσεχε οπου εχει τριμμενα κοραλια γιατι απο εμπειρια στο σερφ ξερω οτι δεν επουλωνουν ευκολα μικροτραματισμοι απο κοραλια.
πολλα θα ερθουν στην επιφανεια με το καιρο οποτε μεχρι που να πας θα εισαι οργανωμενη μην ανυσηχεις , εσυ επελεξε τους προορισμους που νομιζεις οτι θα σου δωσουν αυτα που θελεις

βαλε στοχο 2 μερη σαν στανταρ πχ σιγκαπουρη μπαλι και μετα επιλεγεις τι μπορεις να κανεις αν εχεις ορεξη για περαιτερω γιατι μπορει να σου αρεσει παρα πολυ το μπαλι πχ και να μην θελεις να κανεις κατι παραπανω.(αν σας ηξερα σα ζευγαρι ισως να ελεγα αλλα πραγματα ):lol:

εδω θα ελεγα οτι μια φορα το μηνα τα μελη του φορουμ που μενουν αθηνα θα μπορουσαμε να βρισκομαστε σε καποιο καφε για συζητηση ,καφε ,ποτο.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom