Ποιό σημείο στη Νέα Υόρκη σας αρέσει περισσότερο;

magdouil

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Everywhere
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
αν και δεν εχω παει ακομα πιστευω οτι η Brooklyn Bridge θα ειναι τοσο ωραια οσο το περιγραφετε...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επίσης μαι βόλτα στην Little Italy για καφεδάκι μπυριτσα καπουτσίνο ή πίτσα στο πεζοδρόμιο και να χαζεύεις τους τουρίστες και την κινηση στο δρόμο.

Πολύ όμορφα.

Δείτε τη φωτογραφία από την περιοχή αυτή.

Πήγατε εκεί εσείς;
Ναι πηγα Little Italy μετα απο Chinatown και ομολογω οτι μου αρεσε περισσοτερο.Eδιναν πολυ ζωντανια και οι Ιταλοι με το γνωστο τους ταμπεραμεντο.
 
Last edited by a moderator:

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε 13 ημέρες θα προσγειωθώ ΝΥ!!!
Δεν σας κρύβω οτι αδημονώ...το σκέφτομαι κάθε μέρα.....
Αυτο που θέλω πολύ να κάνω είναι να πάρω τενεκεδάκια μπύρας με τους φίλους και να πάμε κάτω απο την γέφυρα του Μπρούκλιν να δούμε τον ήλιο να δύει, και να κάνουμε σχέδια για το μέλλον!!!
 

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όλα είναι τμήματα του unique New york experience που δε συναντάς σε κανένα bestof, αλλά όλα μαζί είναι at the top.
Μόλις το διάβασα ένιωσα οτι την βλέπω μέσα απο τα μάτια σου...με έκανες να θέλω ακόμη περισσότερο να πάω!!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Η Νέα Υόρκη είναι μια......τούρτα!!!! Η πιο μεγάλη και η πιο γλυκιά του Κόσμου!!!! Βουτάς μέσα και ανάλογα με τον τρόπο σου, τον χαρακτήρα σου, την άποψη ζωής σου και τα ενδιαφέροντά σου, αρχίζεις και τρως. Την τρως οοοοολη μέχρι σκασμού. Και επειδή δεν προλαβαίνεις (υπάρχει πάντα ένα εισιτήριο επιστροφής...), μόλις γυρίσεις αρχίζεις να ετοιμάζεσαι για την επόμενη βούτα!!!
Απαντώντας στην αρχική ερώτηση, πάντως, ενώ έκανα πολλά από όσα λέγονται παραπάνω, αν με "ξεχνούσαν" καθισμένο στις κόκκινες "ευτελείς" καρέκλες με τα κόκκινα "ευτελή" τραπεζάκια καφενείου της Times Sq....θα μπορούσα να περάσω ώρες χαζεύοντας γύρω (μπανάλ???).
Σημ.
Κάτι που νομίζω δεν αναφέρθηκε (θα το γράψω αναλυτικά στην Ταξιδ.Ιστορία μου):
Μια επίσκεψη στο κεντρικό campus του Columbia Univ. και στα γύρω κτήρια

(και μετά κάνεις και κάτι συγκρίσεις και καταλαβαίνεις ....γιατί είναι ποοοολύ αργά για να ....έχουμε έστω και την παραμικρή ελπίδα στο μέλλον)
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
...και μια ερώτηση φιλομάθειας:
ποιος άραγε έχει αφήσει στην Τ.Sq. τα κόκκινα τραπεζάκια και τις καρέκλες.
Διότι σερβιτόροι από τα πέριξ μαγαζιά δεν έρχονται για παραγγελίες......
Δεν κατάλαβα να ανήκουν σε κάποια επιχείρηση υγειονομικού ενδιαφέροντος.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
...και μια ερώτηση φιλομάθειας:
ποιος άραγε έχει αφήσει στην Τ.Sq. τα κόκκινα τραπεζάκια και τις καρέκλες.
Διότι σερβιτόροι από τα πέριξ μαγαζιά δεν έρχονται για παραγγελίες......
Δεν κατάλαβα να ανήκουν σε κάποια επιχείρηση υγειονομικού ενδιαφέροντος.
Αυτό έγινε όταν ξεκίνησε η πεζοδρόμηση με απλές πλαστικές καρέκλες και τελικά εξελίχθηκε.

Διάβασε για λεπτομέρειες το παρακάτω:
Times Square Alliance - Times Square: Then and Now - Theatre: Brief Tour
 

highlander

Member
Μηνύματα
72
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Καλημέρα,
αν και πηγαίνω σε 9 μέρες (θεού θέλοντος και τέφρας επιτρέποντος) φαντάζομαι στο μυαλό μου ότι από brooklyn bridge η θέα θα είναι το κάτι άλλο συν οποιοδήποτε άλλο σημείο έχει θέα εξωτερική θέα manhattan (roosvelt ) όπως και harlem.

Ξεκοκκαλίζω και ένα ταξιδιωτικό οδηγό DK (ο καλύτερος που έχω δει) και βλέποντας και κάνοντας (ωραία φάση θα ήταν και ένα picnic σε central park την κυριακή-για να δούμε).

Το κακό είναι ότι υπάρχουν πολλά 'γνωστά' μέρη. Φανταστείτε τι κρύβει ακόμα σαν πόλη

Αυτά
 

Takis-Gwgw

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ψαχνομαστε...
Συμφωνω με ολα οσα αναφερατε.Προσωπικα,στην Times Square καθομουνα με τις ωρες μονο και μονο να βλεπω τον κοσμο να πηγαινοερχεται,καποιους μαυρους αστεγους που ανηκαν σε ενα ιδρυμα να ζητανε δωρεες με χαρακτηριστικο τροπο και καποιους πλανοδιους να λενε 'Obama condoms,for hard situations'!!ΧΑ,ΧΑ!Καταλαβατε τι πωλουσαν!!Επισης Pier 17 και η θεα απο το φερρυ βοατ γυρνωντας στο Manhantan απο το Ellis Island.
Σιγουρα υπαρχουν και αγνωστα στους τουριστες σημεια που ελπιζω να δω οταν την ξαναεπισκευτω!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα,
αν και πηγαίνω σε 9 μέρες (θεού θέλοντος και τέφρας επιτρέποντος) φαντάζομαι στο μυαλό μου ότι από brooklyn bridge η θέα θα είναι το κάτι άλλο συν οποιοδήποτε άλλο σημείο έχει θέα εξωτερική θέα manhattan (roosvelt ) όπως και harlem.
Την ίδια η και καλύτερη θέα έχεις από το Dumbo (Fulton landing), από τα brooklyn heights,από το Staten Island Ferry κλπ. Αν πας μόνο για τη θέα, σκέψου και τις εναλλακτικές.
Επίσης, όχι, το harlem δεν είναι κάτι διαφορετικό. Είναι απλά μια γειτονιά. Αν θες διαφορετικό, πήγαινε στο East Village, γύρω από το Tompkins square park.

Ξεκοκκαλίζω και ένα ταξιδιωτικό οδηγό DK (ο καλύτερος που έχω δει) και βλέποντας και κάνοντας (ωραία φάση θα ήταν και ένα picnic σε central park την κυριακή-για να δούμε).
To picnic κάντο, αλλά πάρε κάποιο καλύτερο οδηγό.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
To picnic κάντο, αλλά πάρε κάποιο καλύτερο οδηγό.

απ' το στόμα μου το πήρες!! απορώ πως είναι δυνατόν να αρέσουν σε κάποιον οι DK... μόνο κατ΄ανάγκη διαβάζονται αν ντε και καλά θέλεις οδηγό στα Ελληνικά..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.825
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom