Ποιό σημείο στη Νέα Υόρκη σας αρέσει περισσότερο;

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Έτσι, feel the city! :clap:
(Από τη δεύτερη επίσκεψη και μετά :D)
 

on-off

Member
Μηνύματα
24
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
serbia
Ταξίδι-Όνειρο
κίνα-βόρεια κορέα
μαγική πόλη.η πλάκα είναι ότι τις πρώτες φορές που βρέθηκα νεα υόρκη έμενα στα ξεδέρφια μου long island και κατέβενα για βόλτα στην πόλη λίγες ώρες.είχα εντυπωσιαστεί δεν λέω αλλά θεωρούσα το λονδίνο η το παρίσι πιό όμορφο και ελκυστικό.όταν με τα χρόνια στα επόμενα ταξείδια περνούσα περισσότερες ώρες στην πόλη και ανακάλυπτα τις γειτονιές και τα κρυφα της σημεια μου έκλεψε την καρδιά για πάντα.
ένα μέρος που πραγματικά συγκλονίζει αν και αυτό το επισκέφθηκα στο τελευταίο μου ταξίδι είναι η wall street.ολη η παγκόσμια οικονομία σε ένα τετράγωνο.
επίσης η παρακολούθηση της άνεγερσης του καινουριου ουρανοξίστη στο grand zero από τα απέναντι κτήρια είναι όλα τα λεφτα.είχα κολλήσει κάμποσες ώρες παρακολουθώντας τα συνεργεία που δουλεύαν στα θεμέλια του ουρανοξίστη.

Νέα Υόρκη και μετά όλα τα άλλα
 

YBONNH

Member
Μηνύματα
234
Likes
115
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Το Flatiron! Καθε φορα που περνουσα μπροστα απο αυτο το κτηριο η καρδια μου φτερουγιζε-κυριολεκτικα!Νομιζα πως ξανασυναντουσα ενα φιλο που ειχα νατον δω πολυ καιρο...
Λες να εμενα στο flatiron σε προηγουμενη ζωη;:roll:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Το Flatiron! Καθε φορα που περνουσα μπροστα απο αυτο το κτηριο η καρδια μου φτερουγιζε-κυριολεκτικα!Νομιζα πως ξανασυναντουσα ενα φιλο που ειχα νατον δω πολυ καιρο...
Λες να εμενα στο flatiron σε προηγουμενη ζωη;:roll:
Μπα..μάλλον σε πιάνει το ρεύμα που έχει πάντα σε αυτή τη γωνία
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Το Flatiron! Καθε φορα που περνουσα μπροστα απο αυτο το κτηριο η καρδια μου φτερουγιζε-κυριολεκτικα!Νομιζα πως ξανασυναντουσα ενα φιλο που ειχα νατον δω πολυ καιρο...
Λες να εμενα στο flatiron σε προηγουμενη ζωη;:roll:
Συμφωνώ απόλυτα!!!! Το έβλεπα και ...δεν το πίστευα...Σαν σκηνικό!!! Δεν μοιάζει αληθινό!!! Λυπόμουν να φύγω. Θα έβαζα δίπλα του και την Times Sq. για την ενέργεια που σου μεταδίδει, καθώς βρίσκεσαι ...μέσα σ΄αυτό το παραλληλόγραμμο, ηλεκτρονικό ...πηγάδι. Το Flatiron όμως είναι για ...χάιδεμα με τα μάτια!!!
Και όποιος κατάλαβε....κατάλαβε. Μερικά πράγματα δεν περιγράφονται με λόγια (ενός απλού ανθρώπου)
 

Jkh

Member
Μηνύματα
47
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ-Καμπότζη
Ευτυχώς, οταν πηγα ειχα την πολυτελεια να την περπατησω σχεδον ολοκληρη.Πέρα απο την Times sq που ειναι must(αν και καποιον μπορει να τον "πνιγει" η τοση πολυκοσμια), το αγαπημενο μου σημειο ηταν το νοτειοτερο σημειο της, δηλαδη το financial district με αποκορύφωμα το Battery park.Εκει ο κοσμος ειναι πολυ λιγοτερος και μπορεις να δεις τη γεφυρα του μπροοκλυν, το αγαλμα της ελευθεριας και το ελλισ island...Θα μπορουσα να καθομαι ολόκληρη μερα κατω απο το Monetary Authority-Singapore(απο τα αγαπημενα μου κτιρια εκει) και να αγναντεύω τη θάλασσα, το παρκο και τους ανθρωπους να πηγαινοέρχονται..

οπως ειπαν και καποιοι σε προηγουμενα ποστ, καποια πραγματα δεν περιγραφονται με λογια..
(τωρα θυμήθηκα περπατητο ολοκληρη τη γεφυρα του μπροοκλυν, απο το μπροοκλυν στο μανχαταν την ωρα που επεφτε ο ήλιος... )..love love love
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ευτυχώς, οταν πηγα ειχα την πολυτελεια να την περπατησω σχεδον ολοκληρη.Πέρα απο την Times sq που ειναι must(αν και καποιον μπορει να τον "πνιγει" η τοση πολυκοσμια), το αγαπημενο μου σημειο ηταν το νοτειοτερο σημειο της, δηλαδη το financial district με αποκορύφωμα το Battery park.Εκει ο κοσμος ειναι πολυ λιγοτερος και μπορεις να δεις τη γεφυρα του μπροοκλυν, το αγαλμα της ελευθεριας και το ελλισ island...Θα μπορουσα να καθομαι ολόκληρη μερα κατω απο το Monetary Authority-Singapore(απο τα αγαπημενα μου κτιρια εκει) και να αγναντεύω τη θάλασσα, το παρκο και τους ανθρωπους να πηγαινοέρχονται..

οπως ειπαν και καποιοι σε προηγουμενα ποστ, καποια πραγματα δεν περιγραφονται με λογια..
(τωρα θυμήθηκα περπατητο ολοκληρη τη γεφυρα του μπροοκλυν, απο το μπροοκλυν στο μανχαταν την ωρα που επεφτε ο ήλιος... )..love love love
Συμφωνω απολυτα! Να προσθεσω... βραδακι στο Pier 17 αγναντευοντας την Brooklyn Bridge...
Αχχ, αχχχ, αχχ !:(:(
 

Jkh

Member
Μηνύματα
47
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ-Καμπότζη
απ' το στόμα μου το πήρες!! απορώ πως είναι δυνατόν να αρέσουν σε κάποιον οι DK... μόνο κατ΄ανάγκη διαβάζονται αν ντε και καλά θέλεις οδηγό στα Ελληνικά..
Τι ειναι αυτη η προκαταληψη που εχετε με τους DK?Το θεωρω αδιανοητο.Μια φορα μου εδειξε μια φιλη μου εναν οδηγο που ειχε παρει για την Ολλανδια (νομιζω lonely planet ηταν) και εβαλα τα γελια.Ασπρομαυρες σελιδες και κατι μικρες εικονιτσες με απειρα κατεβατα λες και θα εδινες εξετασεις ιστοριας..Αυτοι οι οδηγοι σας αρεσουν?Οι DK ειναι υπεροχη οδηγοι (στα ελληνικα) και πολυ μας ειναι κιολας.
 

Jkh

Member
Μηνύματα
47
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ-Καμπότζη
To picnic κάντο, αλλά πάρε κάποιο καλύτερο οδηγό.
απ' το στόμα μου το πήρες!! απορώ πως είναι δυνατόν να αρέσουν σε κάποιον οι DK... μόνο κατ΄ανάγκη διαβάζονται αν ντε και καλά θέλεις οδηγό στα Ελληνικά..
Τι ειναι αυτη η προκαταληψη που εχετε με τους DK?Το θεωρω αδιανοητο.Μια φορα μου εδειξε μια φιλη μου εναν οδηγο που ειχε παρει για την Ολλανδια ( lonely planet ηταν) και εβαλα τα γελια.Ασπρομαυρες σελιδες και κατι μικρες εικονιτσες με απειρα κατεβατα λες και θα εδινες εξετασεις ιστοριας..Αυτοι οι οδηγοι σας αρεσουν?Οι DK ειναι υπεροχοι οδηγοι (στα ελληνικα) και πολυ μας ειναι κιολας που υπαρχουν και στη γλωσσα μας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ασπρομαυρες σελιδες και κατι μικρες εικονιτσες με απειρα κατεβατα λες και θα εδινες εξετασεις ιστοριας..
Ναι, ξέρεις, βιβλία είναι, όχι περιοδικά..... Άμα ήθελα εικονίτσες και χρωματάκια θα έπερνα το ciao, όχι το Lonely planet :).
 

Jkh

Member
Μηνύματα
47
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ-Καμπότζη
προτιμω να τυπωσω σελιδες με πληροφοριες απο το ιντερνετ και να τις κουβαλαω σ ολο το ταξιδι παρα να αγορασω οδηγο lonely planet.πραγματικα απαραδεκτοι.Σκοπος ειναι να σου δειξει το μερος με μια περιγραφη.Αμα ηθελα μια τεραστια περιγραφη χωρισ καμια εικονα ή τουλαχιστον καπια υποτυπώδη παραστατικοτητα θα επαιρνα ενα λογοτεχνικο βιβλιο.Προφανως πρεπει να "δεις" μεσα απο τον οδηγο καποια πραγματα πριν πας, και οχι να τα φανταστεις.
 
Μηνύματα
10
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ, ΚΙΝΑ, ΝΕΠΑΛ
1) Η βόλτα στον παραλιακό πεζόδρομο του δυτικού lower μανχάταν, από την προβλήτα που φεύγουν τα φέρι για Staten Island μέχρι το Παγκόσμιο Κέντρο Εμπορίου. Η θέα προς τους ουρανοξύστες του μανχάταν, αλλά και του Τζέρσεϊ, η κίνηση στην θάλασσα και στον ποταμό Hudson και η ησυχία της ανήσυχης πόλης είναι μαγευτική. Ένας καφές στο χέρι και η χαλαρή διαδρομή της 1 ώρας θα σας χαρίσει πανέμορφες αναμνήσεις.
2) Απόγευμα-σούρουπο στη Pier 17 με θέα την εντυπωσιακή γέφυρα του Μπούκλιν και τις ανατολικές περιοχές της Νέας Υόρκης. Καθήστε στα ξύλινα παγκάκια και ζήστε χαλαρές στιγμές στην πόλη. Κατόπιν φαγητό σε κάποιο εστιατόριο στο Fulton Market, ακριβώς δίπλα στην Pier 17, με τοπική μπύρα και φυσικά μπριζόλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom