Πολιτισμικό Σοκ!

vasilaki

Member
Μηνύματα
93
Likes
26
εγω παντως απο οσες πολεις επισκεφθηκα μονο στη Μαδριτη ειδα τετοια υπερβολη. Ενω μπορει καποιος να αφησει πχ τη χαρτοπετσετα πανω στο τραπεζακι η στον παγκο την πεταει κατω. Με θαρρος και αρχοντια!

Η αληθεια βεβαια ειναι οτι οι χαρτοπετσετες τους μονο για να σκουπιστεις δεν κανουν... αληθεια γιατι τις φτιαχνουν ετσι?:roll:
Να πω την αλήθεια την ποιότητα των χαρτοπετσετών τους δεν τη θυμάμαι. Και μια που είμαστε στο "ευχάριστο" θέμα των σκουπιδιών, μου εκανε επίσης εντύπωση ότι πουθενά, στους κάδους των σκουπιδιών δεν υπήρχε σακούλα! Ακόμα και στο Intercontinental (σημείωση:το είχα κερδίσει το ταξίδι, δεν υπήρχε περίπτωση να δώσω τόσα λεφτά για ξενοδοχείο!);)
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ένα άλλο πολιτισμικό σοκ που τώρα μου ήρθε είναι πως όποιος έχει πάει στην τουρκία σίγουρα θα πρόσεξε πως η χώρα αυτή λόγω της δράσης Κούρδων με βόμβες δεν έχει κάδους σκουπιδιών.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ωραία προτιμούν να μείνουν χωρίς κάδους παρά να λύσουν τα προβλήματα τους με τους Κούρδους, πολύ λογικό :bash::harakiri:
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ωραία προτιμούν να μείνουν χωρίς κάδους παρά να λύσουν τα προβλήματα τους με τους Κούρδους, πολύ λογικό :bash::harakiri:
Όχι βέβαια...αλλά από το να σου σκάσει μία βόμβα καθώς περπατάς αμέριμνος είναι μία αρχή. Δεν είδες τι έγινε και σε μας στο Σύνταγμα με τον μικρό αυτό αθώο κάδο;;;
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Όχι δεν αμφιβάλλω ότι έχει μια λογική, και πολύ σωστά πράξανε από άποψη ασφάλειας. Ήθελα περισσότερο να τονίσω τη λογική μιας γενοκτονίας και των επακόλουθων της που αρχίζουν από μετακινήσεις πληθυσμών και καταλήγουν σε μετακινήσεις κάδων και αυτό δεν έχει να κάνει φυσικά μόνο με τους Τούρκους. Ίσως να μην έχει να κάνει ούτε καν με αυτό το τόπικ για αυτό συγνώμη για το άσχετο, ήταν αυθόρμητο.
 
Last edited by a moderator:

Stavros_GG

Member
Μηνύματα
39
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι-Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Περιπλους της Ευρωπης!
To πιο ευχαριστο πολιτισμικο σοκ που εχει αναφερθει και σε προηγουμενα post και που σιγουρα ολοι μας νιωσαμε καποια στιγμη ειναι αυτο που οι οδηγοι σταματανε για να περασεις τη διαβαση. Δεν θα ξεχασω τη σκηνη, οταν φευγαμε απο Στοκχολμη, και μια Ελληνιδα κοπελιτσα σερνοντας την τεραστια βαλιτσα της πηγαινε προς τη διαβαση. Λιγο πριν φτασει εκει βλεπω απο το βαθος του δρομου να στριβει μια ολοκληρη Ferrari, η οποια διενυσε τα 50 μετρα μεχρι να κανει η κοπελια 1 μετρο και προλαβε να σταματησει ακριβως τη στιγμη που σταματουσε και η δικια μας :bleh: Κλασσικα, μετα απο 3-4 δευτερολεπτα το κοριτσι αντιληφθηκε οτι ο οδηγος θα την περιμενε για οσο χρειαζοταν να συρει τη βαλιτσα απεναντι και διεσχισε το δρομο.

----------------------------------------------------------------------

Ενα αλλο χαριτωμενο σοκ (οχι τοσο πολιτισμικο αλλα τελος παντων) ηταν στο ιδιο ταξιδι στη Στοκχολμη αλλα την πρωτη του μερα. Μας δειξανε ενα... πολυρεστοραν θα το ελεγα (Kungshalle πρεπει να λεγοτανε) που μεσα ειχε καμια 20αρια τμηματα με κουζινα απο ολο τον κοσμο. Σκεφτομαστε λοιπον, ας μην παμε στα x-treme ουτε στο Ελληνικο, ας παμε σε ενα τουρκικο που το γνωριζουμε στο περιπου. Καθως παραγγελνουμε ρωταω τον τυπα πισω απο τον παγκο αν ειναι Τουρκος, με διαθεση να επιδειξω τις 5-10 λεξεις που ξερω ;). Οχι απανταει αυτος και σε λιγο με ρωταει:

-Italiano?
-No, Greco.
-Ah, ok.
-And you?
-Ιρακινος.
- (εγω=:shock:) Εχεις κανει Ελλαδα?
-Τρια χρονια πριν ερθω εδω.

Τι σου ειναι η παγκοσμιοποιηση, και τι πορτα που ειναι και η Ελλαδα!
Μετα εμαθα απο Σουδους οτι οι εκατονταδες χιλιαδες μεταναστες απο το Ιρακ και το Αφγανισταν αρχιζουν να προκαλουν κλυδονισμους στο αριστο και αλλοτε ατρωτο συστημα ιατρικης ασφαλισης και τωρα η Σουηδικη κυβερνηση κανει περικοπες σε αυτον τον τομεα.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
δεν ξερω τι να πρωτοπω
τα μηχανακια στη σαιγκον την παιδεραστια την φτωχια την εχουν αναφερει..
λοιπον θα πω για την διαδηλωση στη κινα να τους ξαναεπιτρεψουν να τρωνε αρουραιους αραχνες και κατι αλλο που δεν θυμαμαι που απαγορευτηκε μετα απο τις αρρωστιες...
τον οδηγο στο τζιπ της υεμενης που ειχε βγαλει την σαγιοναρα του εβαλε το ποδι του διπλα στο τιμονι και καθαριζε τα νυχια του ενω μασουλουσε κατ... αλλο σοκ αυτο με το πρησμενο μαγουλο απο το κατ...και φυσικα οδηγουσε και τραγουδουσε
δεν θα ξεχασω στην υεμενη ενα κοριτσακι που του εδωσα μια κουκλα και τσιριζε και την εσφιγγε απο την χαρα της ενω στροβιλιζονταν
οπως και ενα παιδακι που του εδωσα 1 μολυβι και το εδιχνε σαν επαθλο σε καμια 20αρια παιδια που ηταν φορτωμενα σε ενα φορτηγο
στο μπαχρει κυριες με μπουρκες να αγοραζουν τοσο σεξι εσωρουχα που δε εχω δει στην ελλαδα...
ενας ανθρωπος παλι στην υεμενη να ξεψυχα εξω απο το αεροδρομιο και να βλεπω το ρογχο που ειχε και το γουρλωμα των ματιων του καθως εβγαινε η ψυχη του
στο αμστερνταμ τα προκατ ουρητηρια αντρων στο κεντρο των πλατειων που ηταν στη κοινη θεα ολων..
στη κουβα που μαγαζια ηταν οι εισοδοι πολυκατοικιων και τα αντικειμενα που φτιαχνουν απο κοκα κολες και τα κοσμηματα απο κουταλια και πιρουνια
το μουσειο βασανιστηριων στην καμποτζη με μηχανηματα που βγαζουν ματια συνθλιβουν κεφαλια και πως ηταν πριν ο ανθρωπος κ μετα την εφαρμογη σε φωτο...εγω δεν μπηκα..απλα μου περιεγραψαν
το ελατηριο που βαζουν οι πρωτογονες φυλες στο πεος τους στη μαλαισια για να ικανοποιησουν τις γυναικες αλλα και για να τις τραυματισουν μη πανε με αλλους οταν λειπουν.. περισσοτερα στο θεμα περιεργα ηθη και εθιμα
στο μπαλι η ευκολια που σου λενε οτι πουλανε κοκα κολα σπραι και ναρκωτικα...
στο αμστερνταμ που υπηρχε ταμπελα πανω απο την πισινα του χοτελ οτι πρεπει να κανουν μπανιο με μαγιο....
στην υεμενη παλι που 8χρονα φορουσαν μπουρκα και κρυβονταν μη τα βγαλεις φωτο..
και τελος στο ρεθυμνο το σοκ που επαθα την πρωτη μερα στο πανεπιστημιο που ειχε ομιλια με τιτλο η βια των ντοπιων απεναντι στους φοιτητες.. και τι δεν ακουσαν εκει τα αφτια μου... αποπειρες βιασμων απειλες με οπλα και τελος συσταθηκε ομαδα φοιτητων να προστατευει τις φοιτητριες .....και ελεγα που ηρθα?
να βλεπεις γερο στο ρεθυμνο με 2 οπλα κατω απο σακακι να περπατα τον παραλιακο ενω διπλα καμναμε μπανιο.. αλλα φυσουσε αερας και αποκαλυπτε τα οπλα...
να πω για τα 15 χρονα που οδηγουσαν αυτοκινητο...
για νυχτερινο κεντρο που μπροστα μου γεμισε τρυπες απο θαμωνα....
και τελος μια συναδερφος μου την ειχαν βαλει στο ματι επεισαν την σπιτονοικοκυρα της οτι ειναι δηθεν υποπτη για πορνεια..και οσο ελειπε ανοιξαν το δωματιο της και ανοιξαν μεχρι και τα γραμματα του φιλου της..φυσικα δεν βρηκαν τιποτα..
καλα ειναι τοσα πολλα απο τα τοσα ταξιδια που αν θυμηθω και αλλα θα τα αναφερω
 

elliot

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος ΗΠΑ
λοιπόν, ας πω κι εγώ για τα δικά μου. αλλά πρώτα να σχολιάσω κάποια που μου έκαναν εντύπωση (εντύπωση για το τι μπορεί να θεωρήσει κάποιος πολιτισμικό σοκ περισσότερο)

Ενα άλλο πολιτισμικό σοκ που επαθα είναι στην Ισπανία στα διαφορα μπαράκια..ζητάς για παραδειγμα ένα johnny με κοκα κόλα και σου φέρνουν ενα ποτήρι με δειγμα ουισκιού (και καλά μεζούρα) και ένα μπουκάλι κοκα κόλα δίπλα!! είναι δυνατον?!?:mad:
κι εμένα μου συνέβη αυτό, αλλά πρώτη φορά το είχα πετύχει στην αγγλία. μετά από αυτό (ίσως και πριν) έτυχε να διαβάσω ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος να σερβίρονται τα ποτά και ότι υπάρχουν και μερικά "καλά ποτάδικα" στην αθήνα που σερβίρουν έτσι (δεν έχω πάει όμως). δείχνει και καλά ότι σου βάζει το ποτό που ζήτησες και γενικά ότι βλέπεις τι πίνεις. ακόμα και τον πάγο τον βάζουν εκείνη την ώρα. έχω την εντύπωση ότι ανάλογα συμβαίνει σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες. ακόμα και στα βουλγάρικα (ναι βουλγάρικα, στη βουλγαρία!!!) κλαμπ έτσι συμβαίνει. παραγγέλνεις π.χ. "ένα διπλό ουίσκι και μια κοκα κόλα." και μετά αν τελειώσεις παραγγέλνεις και 2ο ουίσκι και βάζει όση κόλα περίσσεψε ανάλογα με τα γούστα. αμ, πως;

Το ίδιο σοκάρομαι και όταν βλέπω τα παιδιά της γειτονιας να καιγονται στα ουφάδικα με τα ηλεκτρονικά μέχρι τα ξημερώματα...αντί να κάνουν οτιδήποτε άλλο πιο δημιουργικό.....
μην το λες... σε πληροφορώ ότι πρόκειται για μια δραστηριότητα η οποία απαιτεί πολύπλοκες δεξιότητες. αν κάτσω να παίξω με τα 13χρονα ξαδέρφια μου με έχουν κυριολεκτικά ισοπεδώσει! τώρα για αν θα τους χρησιμεύει πουθενά, τι να σ πω;

Να πω την αλήθεια την ποιότητα των χαρτοπετσετών τους δεν τη θυμάμαι.
έτσι γίνεται εκεί. οι χαρτοπετσετούλες (οι οποίες είναι συνήθως σε dispencers) πάνε κατευθείαν μετά τη χρήση στο πάτωμα! επίσης, έχω παρατηρήσει ότι οι συγκεκριμένες χαρτοπετσέτες - γυαλόχαρτο κάνουν θαύματα σε λαδομένα χέρια. πολλοί ταξ. οδηγοί/άρθα σε περιοδικά και ιντερνετ λένε ότι οι πολλές χαρτοπετσέτες στο πάτωμα είναι δείγμα ότι το συγκεκριμένο μαγαζί είναι καλό (και αυθεντικό φαντάζομαι)!

και τώρα στα δικά μου σοκ. θα τα χωρίσω σε 2 κατηγορίες και θα εξαιρέσω εμπειρίες από όταν πρωτομετακόμισα στην αθήνα για σπουδές (γιατί ήταν πάρα πολλές).
1η κατηγορία "σκηνικά - σοκ" που πέτυχα στο εξωτερικό.
1) όταν ημουνα παιδί είχαμε ταξιδέψει στο παρίσι και επιστρέφοντας το βράδυ στο ξενοδοχείο πέσαμε πάνω σε καυγά στο δρόμο. ήμουνα παιδάκι και μου έκανε εντύπωση, αφού καυγά είχα δει μόνο στην αυλή του σχολείου μου.

2ο και αρκετά σοκαριστικό) ταξιδεύοντας από το Κάιρο στην Αλεξάνδρεια με λεοφωρείο και λίγο πριν μπούμε στην πόλη βλέπουμε ένα αμάξι να παρασύρει έναν πεζό με πολύ μεγάλη ταχύτητα. δε θυμάμαι αν σταμάτησε το αμάξι ή όχι. όμως, ο οδηγός του λεωφορείου μας, πιστός μουσουλμάνος (πράγμα που μαρτυρούσε και το καρούμπαλο στο μέτωπό του από τις πολλές προσευχές) σταμάτησε αμέσως το λεωφορείο και (αφού πρώτα ξέσπασε σε κλάματα) τηλεφώνησε στα νοσοκομεία/αστυνομίες κλπ. και αφού ηρέμησε λίγο κι αυτός και ήρθαν οι αρχές φύγαμε κι εμείς.

στη 2η κατηγορία βάζω πράγματα που δεν είχα σκεφτεί ποτέ. δεν είναι τόσο "σοκ" όσο κάτι που σου άνοιγε τα μάτια.
1) όταν πήγα σε παραλία στις ΗΠΑ. ήμουνα παιδάκι τότε, αλλά ακόμα και σήμερα δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχουν εκτός ελλάδας παραλίες (όχι επειδή πιστεύω ότι είμαστε η καταπληκτικότερη χώρα στον κόσμο, κάθε άλλο, αλλά μάλλον θέμα συνήθειας). επίσης πρώτη φορά "είδα" ωκεανό!

2) όταν επισκέφτηκα το μόναχο, επειδή κατάλαβα ότι στη γερμανία (που δε μου έκανε ποτέ κλικ σαν ταξιδιωτικός προορισμός) μπορεί να κάνει κάποιος ένα πολύ όμορφο ταξίδι.

μεγάλο δε βγήκε το ποστ;
 

Demetrius

Member
Μηνύματα
32
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Australia-N.Zealand
Να σε σταματάει αστυνομικός, να σε βάζει μέσα στο περιπολικό μάρκας lada και να σου ζητάει λεφτά για να αγοράσει βότκα, αλλιώς δεν σε αφήνει...>Κισινάου
Περίμενα μόνος μου στη στάση λεωφορείου στην άκρη του σκεπαστρου και γιαγιά ήρθε και έκατσε ακριβώς πίσω μου και βρεχόταν λόγω της καταρρακτώδους βροχής...μόλις έκανα λίγο μπροστά έκανε και αυτή...δεν βρεχόταν ποιά!!! :)
Επίσης, οι ζητιάνοι καλοντυμμένοι όλοι σαν να πήγαιναν σε όπερα...διαφορετικά τους μάζευαν...!!!>Eδιμβούργο
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
και τελος στο ρεθυμνο το σοκ που επαθα την πρωτη μερα στο πανεπιστημιο που ειχε ομιλια με τιτλο η βια των ντοπιων απεναντι στους φοιτητες.. και τι δεν ακουσαν εκει τα αφτια μου... αποπειρες βιασμων απειλες με οπλα και τελος συσταθηκε ομαδα φοιτητων να προστατευει τις φοιτητριες .....και ελεγα που ηρθα?
να βλεπεις γερο στο ρεθυμνο με 2 οπλα κατω απο σακακι να περπατα τον παραλιακο ενω διπλα καμναμε μπανιο.. αλλα φυσουσε αερας και αποκαλυπτε τα οπλα...
να πω για τα 15 χρονα που οδηγουσαν αυτοκινητο...
για νυχτερινο κεντρο που μπροστα μου γεμισε τρυπες απο θαμωνα....
και τελος μια συναδερφος μου την ειχαν βαλει στο ματι επεισαν την σπιτονοικοκυρα της οτι ειναι δηθεν υποπτη για πορνεια..και οσο ελειπε ανοιξαν το δωματιο της και ανοιξαν μεχρι και τα γραμματα του φιλου της..φυσικα δεν βρηκαν τιποτα..
καλα ειναι τοσα πολλα απο τα τοσα ταξιδια που αν θυμηθω και αλλα θα τα αναφερω
Aγαπητη Famek διαβαζοντας τη αναφορα σου για το Ρεθυμνο.......νομιζω οτι ζω στη ιδια πολη.....και στα 4 χρονια που μενω μονιμα βια των ντοπιων εναντια στις φοιτητριες δεν εχει παρατηρηθει ουτε εχει αναφερθει σε τοπικες εφημεριδες....
Αν ειδες ενα 15χρονο να οδηγαει....να ξερεις οτι οι ελεγχοι ειναι πολυ αυστηροι.....και δεν νομιζω οτι ΜΟΝΟ στο Ρεθυμνο εχει οδηγησει μικρο παιδι αυτοκινητο και πουθενα αλλου.....
Λυπηρο το περιστατικο για τη συναδελφο σου....αλλα κατι δεν μου κολαει εμενα....ποιο λογο ειχε αυτος που το εκανε....γιατι παραβιασαν το δωματιο της....και οποιος πειθει το αλλον για οτι τον βολευει.....πρεπει να εχει αυτη τη μεταχειρηση ?????Αντιλογος...καταγγελια....τιποτα ????
Οσο για το γερο με τα οπλα...αν ειχε αδεια οπλοφοριας ή αν ηταν ψευτικα πρεπει να εχει και καρτελακι γι αυτο ???? ή μηπως ειναι ο μοναδικος στην Ελλαδα που οπλοφορει ....Αν φορουσε τοπικη ενδυμαδια στη μεση εχει οπλο...με τη διαφορα οτι ειναι αντικες...
Τελος κλεινω με μια μαντιναδα...για μας ειναι τροπος εκφρασης.....

Μεσα στα παρανομα
ολη η Ελλαδα πλεει
μαθαμε οτι γινεται
το Ρεθυμνο τα φταιει...

Πολυ-πολυ φιλικα
Ευη.
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
κοιτα μιλαω πριν 14 χρονια που ημουν εκει τωρα δεν ξερω τι γινετε..
καλε τι καταγγελια μετα δεν θα επαιρνες πτυχιο..,,... πας καλα.... απειλες οπλα και τετοια
Ο τυπος μαλλον την ειχε βαλει στο ματι μαλιστα ηταν πολυ τυχερη γιατι μια μερα που ειμασταν μαζι και χωρισαμε και την εβαλα σε ταξι εμενε στα περιβολια.. οχι στο κεντρο... ο ταξιτζης την πηγε σε βουνα και μαλλον θα ταν θυμα βιασμου αν δεν ηταν πολυ πολυ τυχερη που επεσε πανω στο αμαξι ενας γερακος που ειχε μεγαλη αναγκη και ετσι η δικια μου την γλυτωσε..
και σορυ αλλα εγω στους δρομους δεν βλεπω ανθρωπους να οπλοφορουν εκτος απο αστυνομικους.... και επισης τα 15 χρονα με αμαξι ηταν συνηθισμενο φαινομενο τοτε τωρα δεν ξερω..
ασε που τοτε το καμακι στο ρεθυμνο ειναι το εξης... ιντα κοπελι εισαι..? αν πεις κρητικου ειναι τυπικος και χαρηκα ...... και φευγει...αν εισαι ξενη,... αρχιζει το ψισιμο.. τουλαχιστον τοτε ετσι ηταν....
λυπαμαι αλλα εγω αυτα εζησα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom