Πολιτισμικό Σοκ!

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τελκά δεν έχω ζήσει πολιτισμικό σοκ...βρε παιδιά τι εικόνες είναι αυτες;
Με όλα αυτά γιατί να πάει κάποιος σε αυτή τη χώρα;
πες τα πες τα..

βλέπω σε παρέπεμψαν να διαβάσεις τα περί κινήτρων,απλά να υπενθυμίσω γιατί έχει μεγάλη σημασία ότι το έναυσμα για να ξεκινήσει εκείνη η κουβέντα στάθηκαν κάποιες συζητήσεις-σχόλια που έγιναν στην ιστορία του Χρήστου ξάγρυπνος στην Ινδία(σε εξέλιξη)
αν έχεις χρόνο διάβασε,πολύ ενδιαφέρουσα,βέβαια είναι αρκετές σελίδες,εγώ θα αναφέρω τις επίμαχες σελίδες που έχουν σχέση με τη συζήτηση "περί κινήτρων"σελ 9,16,17,18,19
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
κοιτα μιλαω πριν 14 χρονια που ημουν εκει τωρα δεν ξερω τι γινετε..
καλε τι καταγγελια μετα δεν θα επαιρνες πτυχιο..,,... πας καλα.... απειλες οπλα και τετοια
Ο τυπος μαλλον την ειχε βαλει στο ματι μαλιστα ηταν πολυ τυχερη γιατι μια μερα που ειμασταν μαζι και χωρισαμε και την εβαλα σε ταξι εμενε στα περιβολια.. οχι στο κεντρο... ο ταξιτζης την πηγε σε βουνα και μαλλον θα ταν θυμα βιασμου αν δεν ηταν πολυ πολυ τυχερη που επεσε πανω στο αμαξι ενας γερακος που ειχε μεγαλη αναγκη και ετσι η δικια μου την γλυτωσε..
και σορυ αλλα εγω στους δρομους δεν βλεπω ανθρωπους να οπλοφορουν εκτος απο αστυνομικους.... και επισης τα 15 χρονα με αμαξι ηταν συνηθισμενο φαινομενο τοτε τωρα δεν ξερω..

Ουτε εγω ζουσα στο Ρεθυμνο τοτε για να δω τι γινοταν.....αλλα απο τοτε που εμεινα μονιμα...υπαρχουν ριζικες αλλαγες.....ισως η κακη εικονα της πολης που εδωσαν καποια θλιβερα γεγονοτα......- δεν ειναι η μοναδικη πολη που εχει ατυχες περιστατικα - λιγο τα αυστηρα μετρα που ετεροχρονισμενα παρθηκαν....λιγο η ευαισθητοποιηση των κατοικων για την ανατροπη του θλιβερου κλιματος....μπορω να πω με σιγουρια....οτι εφεραν θετικα αποτελεσματα....και ολοι θελουμε να ειναι μονιμα....

ασε που τοτε το καμακι στο ρεθυμνο ειναι το εξης... ιντα κοπελι εισαι..? αν πεις κρητικου ειναι τυπικος και χαρηκα ...... και φευγει...αν εισαι ξενη,... αρχιζει το ψισιμο.. τουλαχιστον τοτε ετσι ηταν....
λυπαμαι αλλα εγω αυτα εζησα
Εδω εχω τις εντασεις μου.....εχεις ζησει στη πολη και ξερεις....οτι απο το καλημερα καταλαβαινεις αν καπιος ειναι ξενος ή ντοπιος....δεν ειναι απαραιτητη η ερωτηση... η προφορα προδιδει.....και η ερωτηση ' ιντα κοπελι εισαι ¨ δεν υπαρχει....η συνταξη ειναι λαθος....
Εξ΄αλλου ενα ταξιδι στη πολη ισως σε πεισει....για τη διαφορα του τοτε με το τωρα......ενα ρακομελλο θα το κερασουμε....;)
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
πες τα πες τα..

βλέπω σε παρέπεμψαν να διαβάσεις τα περί κινήτρων,απλά να υπενθυμίσω γιατί έχει μεγάλη σημασία ότι το έναυσμα για να ξεκινήσει εκείνη η κουβέντα στάθηκαν κάποιες συζητήσεις-σχόλια που έγιναν στην ιστορία του Χρήστου ξάγρυπνος στην Ινδία(σε εξέλιξη)
αν έχεις χρόνο διάβασε,πολύ ενδιαφέρουσα,βέβαια είναι αρκετές σελίδες,εγώ θα αναφέρω τις επίμαχες σελίδες που έχουν σχέση με τη συζήτηση "περί κινήτρων"σελ 9,16,17,18,19
έχω αρχίσει και τη διαβάζω από την αρχή λίγο λίγο καθε μέρα!!! :D
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
κοιτα μιλαω πριν 14 χρονια που ημουν εκει τωρα δεν ξερω τι γινετε..
καλε τι καταγγελια μετα δεν θα επαιρνες πτυχιο..,,... πας καλα.... απειλες οπλα και τετοια
Ο τυπος μαλλον την ειχε βαλει στο ματι μαλιστα ηταν πολυ τυχερη γιατι μια μερα που ειμασταν μαζι και χωρισαμε και την εβαλα σε ταξι εμενε στα περιβολια.. οχι στο κεντρο... ο ταξιτζης την πηγε σε βουνα και μαλλον θα ταν θυμα βιασμου αν δεν ηταν πολυ πολυ τυχερη που επεσε πανω στο αμαξι ενας γερακος που ειχε μεγαλη αναγκη και ετσι η δικια μου την γλυτωσε..
και σορυ αλλα εγω στους δρομους δεν βλεπω ανθρωπους να οπλοφορουν εκτος απο αστυνομικους.... και επισης τα 15 χρονα με αμαξι ηταν συνηθισμενο φαινομενο τοτε τωρα δεν ξερω..

Ουτε εγω ζουσα στο Ρεθυμνο τοτε για να δω τι γινοταν.....αλλα απο τοτε που εμεινα μονιμα...υπαρχουν ριζικες αλλαγες.....ισως η κακη εικονα της πολης που εδωσαν καποια θλιβερα γεγονοτα......- δεν ειναι η μοναδικη πολη που εχει ατυχες περιστατικα - λιγο τα αυστηρα μετρα που ετεροχρονισμενα παρθηκαν....λιγο η ευαισθητοποιηση των κατοικων για την ανατροπη του θλιβερου κλιματος....μπορω να πω με σιγουρια....οτι εφεραν θετικα αποτελεσματα....και ολοι θελουμε να ειναι μονιμα....


Εδω εχω τις εντασεις μου.....εχεις ζησει στη πολη και ξερεις....οτι απο το καλημερα καταλαβαινεις αν καπιος ειναι ξενος ή ντοπιος....δεν ειναι απαραιτητη η ερωτηση... η προφορα προδιδει.....και η ερωτηση ' ιντα κοπελι εισαι ¨ δεν υπαρχει....η συνταξη ειναι λαθος....
Εξ΄αλλου ενα ταξιδι στη πολη ισως σε πεισει....για τη διαφορα του τοτε με το τωρα......ενα ρακομελλο θα το κερασουμε....;)
κοιτα για την συνταξη μπορει να χεις δικιο αλλα δεν την πολυθυμαμαι και να σου πω δεν πολυκαταλαβαινα παντα την προφορα..
μακαρι να αλλαξαν τα πραγματα αν και για να το διαπιστωσω αυτο θα επρεπε να ρωτησω τους φοιτητες..
αλλη ειναι η συμπεριφορα σε τουριστες και αλλη σε φοιτητες.
επισης σαν φοιτητρια διδαξα και στο τοτε πολυκλαδικο λυκειο ρεθυμνου και εκει ειχα πολυ καλη αντιμετωπιση αλλα οσοι δεν το ξεραν και δηλωνα φοιτητρια ηταν καπως
τωρα θυμηθηκα το σοκ που επαθα την πρωτη μερα στο ρεθυμνο ηταν 11 το βραδυ και βλεπω ανοιχτο μαγαζι ...περιεργη παω να δω τι ηταν...
λοιπον ηταν μαγαζι που πουλουσε σφαιρες ..διανυκτερευε ...και εγραφε απεξω.. στα 2 κουτια σφαιρες το 3 δωρο...τυφλα να χουν τα σαμπουαν
κοιτα εμενα παντως τυχαινε να με ρωτανε λες να μοιαζω με κρητικια χαχα
σε ευχαριστω για το κερασμα
εμενα το αγαπημενο μου μερος ηταν το βενετσιανικο λιμανακι
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
το καλάσνικοφ πόσο πήγαινε? πήρε το μάτι σου?
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
το καλάσνικοφ πόσο πήγαινε? πήρε το μάτι σου?
kαλα αυτο ηταν αλλο σοκ πρωτη ωρα γνωριμια του πατερα μου με τον σπιτονοικοκυρη μου
μας οδηγει στο υπογειο το προγραμμα εχει επιδειξη οπλων.... 3 παλια και καμια 6-8 νεα τα 3 ηταν καλασνικοφ....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
3 παλια και καμια 6-8 νεα τα 3 ηταν καλασνικοφ....
Αφελής ερώτηση αλλά... πώς τα ξεχώρισες? είχαν ταμπελάκια? το μάθατε στο σχολείο? σου εξήγησε ο ιδιοκτήτης?
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
χαχα αν ζησεις για καιρο στη κρητη και εσυ θα τα μαθεις... εξαλλου και ξαναειδα εκει κ μας το πε ο ιδιος .... και τα εμπεδωσα 15 μερες στην υεμενη 8 ωρες την μερα... αυτο ηταν αλλο πολιτισμικο σοκ που το ξεχασα...
πως να ζησετε 15 μερες με συνοδεια καλασνιφοκ και με το φοβο της απαγωγης...
τελειες διακοπες..
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Πολιτισμικό σοκ στη Θεσσαλονίκη

Συνέβη στην προηγούμενή μου επίσκεψη.
Κατά τις δέκα το πρωί βρέθηκα στην οδό Κασσάνδρου κοντά στον Αγ. Δημήτριο. Είδα ένα καφενείο και μπαίνω. Ανακαινισμένο με ξύλινα καθίσματα και τραπέζια στο παραδοσιακό στυλ, καθαρότατο, η πινακίδα στα ελληνικά,
δεν ήταν ούτε καφέ πολυτελειεας ούτε στέκι φοιτητών. Ένας φιλικός χώρος.
Κείνη την ώρα υπήρχε μόνο ένας πελάτης καλοντυμένος συνταξιούχος που διάβαζε εφημερίδα.
Παραγέλνω ένα ελληνικό. Μάλιστα μου λέει ο γύρω στα τριάντα και κάπως
σνομπ ιδιοκτήτης.
Στη μέση του καφέ υπήρχε ένα τραπεζάκι τοποθετημένες πάνω του εφημερίδες της ημέρας. Σηκώνομαι παίρνω μια τοπική κι αρχίσω να διαβάζω τα κουτσομπολιά της πόλης. Δεν πρόλαβα να διαβάσω πέντε αράδες, και νάσου πάνω μου ο καφετζής : -Η χόβολη χάλασε και δεν μπορώ να κάνω ελληνικο. -οκ εφχ. σηκώθηκα και έφυγα. Σαν να μου είπε ήλθες εδώ να διαβάσεις τζάμπα εφημερίδα και να πληρώσει κι ελληνικό;
Του την έχω στημένη όμως την επόμενη φορά όπου θα κάνω την ίδια κίνηση.....και τότε θα φύγω μετά το διάβασμα....

Μωρέ μπράβο "φτωχομάνα";;; πρώτη φορά να πιώ καφέ και να με διώχνετε; κοίτα φίλε μου συμπεριφορά προς ένα επισκέπτη απο την άλλη άκτη της Ελλάδας........
Να συμβαίνει τώρα αυτό σε όλη τη Θεσ/κη ή σε όλη τη Μακεδονία..........;;;
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
καλα καλε κ εσυ τι το πηρες προσωπικα δικο τους λαθος ηταν... αφου σου ειπαν οτι ειχε στην αρχη....ας προσεχαν....
και αληθεια τι επρεπε να κανουν να περιμενουν να τελειωσεις την εφημεριδα κ μετα να στο πουνε....τοτε ηταν που θα τους εβριζες γιατι θα περιμενες αρκετη ωρα...
αυτο να υποθεσω οτι ηταν αντιποινα επειδη εγραψα για το ρεθυμνο χαχα
γεια σου κρητικε.... εδω σε μας αλλα ελεγες...
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Aγαπητη Famek διαβαζοντας τη αναφορα σου για το Ρεθυμνο.......νομιζω οτι ζω στη ιδια πολη.....και στα 4 χρονια που μενω μονιμα βια των ντοπιων εναντια στις φοιτητριες δεν εχει παρατηρηθει ουτε εχει αναφερθει σε τοπικες εφημεριδες....
Αν ειδες ενα 15χρονο να οδηγαει....να ξερεις οτι οι ελεγχοι ειναι πολυ αυστηροι.....και δεν νομιζω οτι ΜΟΝΟ στο Ρεθυμνο εχει οδηγησει μικρο παιδι αυτοκινητο και πουθενα αλλου.....
Λυπηρο το περιστατικο για τη συναδελφο σου....αλλα κατι δεν μου κολαει εμενα....ποιο λογο ειχε αυτος που το εκανε....γιατι παραβιασαν το δωματιο της....και οποιος πειθει το αλλον για οτι τον βολευει.....πρεπει να εχει αυτη τη μεταχειρηση ?????Αντιλογος...καταγγελια....τιποτα ????
Οσο για το γερο με τα οπλα...αν ειχε αδεια οπλοφοριας ή αν ηταν ψευτικα πρεπει να εχει και καρτελακι γι αυτο ???? ή μηπως ειναι ο μοναδικος στην Ελλαδα που οπλοφορει ....Αν φορουσε τοπικη ενδυμαδια στη μεση εχει οπλο...με τη διαφορα οτι ειναι αντικες...
Τελος κλεινω με μια μαντιναδα...για μας ειναι τροπος εκφρασης.....

Μεσα στα παρανομα
ολη η Ελλαδα πλεει
μαθαμε οτι γινεται
το Ρεθυμνο τα φταιει...

Πολυ-πολυ φιλικα
Ευη.


Εύη είσαι φοβερή...τα λες πολύ ωραία....
φρίκαρα με αυτά που διάβασα από την Famek...φυσικά δεν την διαψεύδω...αλλά δεν το περίμενα τόσο πολύ???? ειδική παρουσίαση στο Πανεπιστήμιο για την προστασία των φοιτητριών???? πλάκα κάνει?? Το κάνουν και σε άλλες πόλεις αυτό ή το Ρέθυμνο έχει τα πρωτεία στην Ελλάδα??? Εδώ Χανιά ελάτε άφοβα πάντως χιχιχιχιχιχι
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
κοιτα αυτη η ομιλια ηταν φλεβαρη του 1994 .απο τοτε μπορει πολλα να αλλαξαν....δεν ξερω...κ το πανεπιστημιο ηταν στα περιβολια....
δυστυχως ο γερος δεν φορουσε τοπικη ενδυμασια.... λες να πηγαινε για τσαμπουκα...τι να πω δεν γνωριζω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom