Πολιτισμικό Σοκ!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η ατάκα της χρονιάς!!!!
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
στην Αίγυπτο

- όταν, μετά την ξενάγηση στο Τοπ Καπί, μία ηλικιωμένη κυρία τού γκρούπ σχολίασε "αυτό μάλιστα. Αυτό είναι Καπί. οχι σαν καί τα δικά μας"!!!!

Όντως, μεγάλη ατάκα!!!! :bleh:
 

orbit

Member
Μηνύματα
48
Likes
10
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολιτισμικό σοκ έπαθα στη Μογγολία από την ώρα που έφτασα μέχρι την ώρα που έφυγα.
Προσγείωση στο Ulan Bator, δίπλα στη πόρτα εξόδου του αεροδρομίου έβοσκε μία αγελάδα. Η πρωτεύουσα έχει χτιστά σπίτια στο πολύ κεντρικό σημείο και περιφερειακά οι γιούρτες.
Τρεις ημέρες διαμονή στην έρημο Gobi. Νομαδική ζωή, πίστευα ότι ήταν θεματολογία γραφικών ταινιών. Εκεί είναι «έτσι είναι η ζωή». Τα άλογα τους είναι τα αυτοκίνητά μας. Η γιούρτα τους, το σπίτι μας. Μου φαινόταν αδιανόητο πόσο απλή μπορεί να είναι η ζωή.
Ήπια βότκα από γάλα καμήλας.
....
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Επισης ηλικιωμενη κυρια εξω απο την Αγια Σοφια
"Ωραιο τζαμι"
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λοιπόν εγώ ένα "πολιτισμικό σόκ"τόπαθα εν Ελλάδι από Γερμανούς τουρίστες....
Το καλοκαίρι που μάς πέρασε...2 συνεχόμενα σαβκύριακα ήμουν σε ξενοδοχ.της Χαλκιδικής όπου τυχαίνει να είναι φίλη μου μία από τις κοπέλες της ρεσεψιόν.Αρχή σεζόν οι Ελληνες είμασταν πολύ λίγοι,οι περισσότεροι ξένοι,Ρώσοι και Γερμανοί εκείνο το διάστημα με all inclusive 15ημερα πακέτα.Το πρώτο σαβκύριακο λοιπόν θυμόμουν(όταν μετά η φίλη μου μου είπε το συμβάν)ένα ζευγάρι Γερμανών ηλικιωμένων η γυναίκα γύρω στα 70 και κάτι ο άνδρας αρκετά μεγαλύτερος και φαινόταν ...καταβεβλημένος και αδύναμος...
όταν ξαναπήγα το επόμενο σαβκύριακο πέτυχα στο πρωινό και στο φαγητό την κυρία μόνη της...και τί έμαθα από τη φίλη μου...ο άνδρας είχε βαρειά προβλήματα υγείας υπό έλεγχο βέβαια γιαυτό και αποφάσισαν τις διακοπές...απεβίωσε τέσσερις μέρες πριν την προγραμματισμένη αναχώρηση τους για Γερμανία και η σύζυγος ψύχραιμη:shock:ζήτησε από τη φίλη μου νά έρθει σε συννενόηση με την προισταμένη ...πράγμα που έγινε...και να προβούν στις απαραίτητες συννενοήσεις με τις υπεύθυνες υπηρεσίες της Θεσνίκης για να διατηρηθεί ο θανών (συγγνώμη βρε παιδιά για το μακάβριο θέμα αλλά...)στο ψυγείο μέχρι τη μέρα που ήταν η αναχώρηση για την πατρίδα τους...δεν άλλαξε το πρόγραμμα της.
Οι κοπέλες της ρεσεψιόν σοκαρίστηκαν με την στάση της συζύγου αλλά απ ότι μου είπε η φίλη μου που δουλεύει στο χώρο χρόνια και...βλέπει πολλά και έρχεται κοντά πολλές φορές με τους πελάτες πιάνουν κουβέντα κλπ,
ότι έτυχε πάλι Γερμανίδα που ήταν σε διακοπές να της εκμηστηρευθεί ότι της ανακοινώθηκε τηλεφωνικά θάνατος της μητέρας της (στη Γερμανία δηλαδή)και τους είπε άς τη βάλουν στο"ψυγείο"μέχρι να ολοκληρώσει τις διακοπές της ...:shock:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Ετσι οπως τα λες.Μακάβριο αλλά πραγματικό.Το εζησα πρόσφατα στήν Αγγλία.Γηραιά κυρία ήταν στο ξενοδοχείο μόνη της Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά.Σε συζήτηση με κοινη γνωστή μάθαμε οτι ο ανδρας της ηταν ετοιμοθάνατος(τον ειχε αφήσει με μια εξαδελφη) και προτίμησε να περάσει τίς γιορτές μόνη της.Σημειώνω ότι τό ξενοδοχείο απείχε από τό σπίτι της 50-60 χλμ. μόνον.Φυσικά μπορεί νά πεί κάνεις για ψυχολογικούς λόγους κτλ,αλλλα πάλι είναι λίγο¨"κρύο".΄Η όχι?
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Λοιπόν εγώ ένα "πολιτισμικό σόκ"τόπαθα εν Ελλάδι από Γερμανούς τουρίστες....
Το καλοκαίρι που μάς πέρασε...2 συνεχόμενα σαβκύριακα ήμουν σε ξενοδοχ.της Χαλκιδικής όπου τυχαίνει να είναι φίλη μου μία από τις κοπέλες της ρεσεψιόν.Αρχή σεζόν οι Ελληνες είμασταν πολύ λίγοι,οι περισσότεροι ξένοι,Ρώσοι και Γερμανοί εκείνο το διάστημα με all inclusive 15ημερα πακέτα.Το πρώτο σαβκύριακο λοιπόν θυμόμουν(όταν μετά η φίλη μου μου είπε το συμβάν)ένα ζευγάρι Γερμανών ηλικιωμένων η γυναίκα γύρω στα 70 και κάτι ο άνδρας αρκετά μεγαλύτερος και φαινόταν ...καταβεβλημένος και αδύναμος...
όταν ξαναπήγα το επόμενο σαβκύριακο πέτυχα στο πρωινό και στο φαγητό την κυρία μόνη της...και τί έμαθα από τη φίλη μου...ο άνδρας είχε βαρειά προβλήματα υγείας υπό έλεγχο βέβαια γιαυτό και αποφάσισαν τις διακοπές...απεβίωσε τέσσερις μέρες πριν την προγραμματισμένη αναχώρηση τους για Γερμανία και η σύζυγος ψύχραιμη:shock:ζήτησε από τη φίλη μου νά έρθει σε συννενόηση με την προισταμένη ...πράγμα που έγινε...και να προβούν στις απαραίτητες συννενοήσεις με τις υπεύθυνες υπηρεσίες της Θεσνίκης για να διατηρηθεί ο θανών (συγγνώμη βρε παιδιά για το μακάβριο θέμα αλλά...)στο ψυγείο μέχρι τη μέρα που ήταν η αναχώρηση για την πατρίδα τους...δεν άλλαξε το πρόγραμμα της.
Οι κοπέλες της ρεσεψιόν σοκαρίστηκαν με την στάση της συζύγου αλλά απ ότι μου είπε η φίλη μου που δουλεύει στο χώρο χρόνια και...βλέπει πολλά και έρχεται κοντά πολλές φορές με τους πελάτες πιάνουν κουβέντα κλπ,
ότι έτυχε πάλι Γερμανίδα που ήταν σε διακοπές να της εκμηστηρευθεί ότι της ανακοινώθηκε τηλεφωνικά θάνατος της μητέρας της (στη Γερμανία δηλαδή)και τους είπε άς τη βάλουν στο"ψυγείο"μέχρι να ολοκληρώσει τις διακοπές της ...:shock:
Τζιζους Κραϊστ! Παλι καλα που δε ζητησαν και παραταση διακοπων!
 

nikosfp

Member
Μηνύματα
56
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βερολίνο-Δρέσδη
Ταξίδι-Όνειρο
Oρλάντο Φλόριδα-ΗΠΑ
Επειδή έχει καταπληκτική αρχιτεκτονική, απίστευτη φύση, ιστορία χιλιετιών, επική κουζίνα, καταπληκτικά χρώματα, φοβερή ποικιλία σε πρόσωπα, θρησκείες, τοπία, πολιτισμούς, ωραίες παραλίες, φανταστικά βουνά και ευκαιρίες για trekking, είναι ασφαλής, έχει χαμογελαστούς ανθρώπους και επειδή δε μοιάζει με καμία άλλη χώρα στον κόσμο. Θες κι άλλα;
Και τι μ αυτο???
Και ο Χιτλερ ειχε δημιουργησει φοβερο στρατο με πειθαρχια,χαρμα ειδεσται απο δυναμη και παθος για τα πιστευω τους,ομως οπου ηταν το περασμα του αφηνε νεκρους και φωτια!!!Τι να την κανω τις ομορφιες αυτης της χωρας οταν εκατομμυρια του λαου της εχουν κατωτερη σημασια απο τα ποντικια!!!Ποτε δεν θα πηγαινα σε μια χωρα που θεωρει ανωτατα οντα τα μοσχαρια απο τον ιδιο της τον λαο!!!!!!!!!!!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
οταν εκατομμυρια του λαου της εχουν κατωτερη σημασια απο τα ποντικια
Δεν ξέρω πώς σου ήρθε αυτή η ιδέα... Αν θες μπορώ να σου προτείνω βιβλία για την ινδική κουλτούρα και νομοθεσία.

μια χωρα που θεωρει ανωτατα οντα τα μοσχαρια απο τον ιδιο της τον λαο!!!!!!!!!!!!!
Αυτό από πού προκύπτει;;; Απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει καμία σχετική διάταξη, ούτε η ακραία φτώχεια που βλέπει κανείς στην Ινδία και σε άλλα μέρη της Ασίας οφείλεται στο ότι σε κάποιες επαρχίες απαγορεύεται η σφαγή αγελάδων.

Η σύγκριση ανάμεσα σε μια φιλήσυχη χώρα (και δημοκρατική ειρήσθω εν παρόδω, μιλάμε για την πολυπληθέστερη δημοκρατία του πλανήτη, πράγμα αξιοθαύμαστο κατ' εμέ) και του στρατού του Χίτλερ είναι ολίγον αστεία. Πώς συγκρίνεις ένα στρατό με μια κοινωνία; Μια δολοφονική μηχανή με μια νοικοκυρά, έναν αγρότη ή έναν πυρηνικό επιστήμονα;; Εγώ μίλησα για το πόσο ελκυστική είναι η χώρα σε επίπεδο φύσης, αρχαιολογίας, ανθρωπογραφίας, ιστορίας, αρχιτεκτονικής, μουσικής, γαστρονομίας, πολιτισμού, ανθρώπων κι εσύ τη συνέκρινες με ένα φασιστικό στράτευμα...

Το αν σε ενοχλεί η ακραία φτώχεια και επιλέγεις να πηγαίνεις μόνο σε πλούσιες χώρες είναι προσωπικό σου θέμα και απολύτως κατανοητό. Η σύγκριση της χώρας με τα SS είναι ακατανόητη, ειδικά όταν μιλάμε για τη χώρα όπου άνθισε η κουλτούρα της μη βίας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.000
Και τι μ αυτο???
Και ο Χιτλερ ειχε δημιουργησει φοβερο στρατο με πειθαρχια,χαρμα ειδεσται απο δυναμη και παθος για τα πιστευω τους,ομως οπου ηταν το περασμα του αφηνε νεκρους και φωτια!!!Τι να την κανω τις ομορφιες αυτης της χωρας οταν εκατομμυρια του λαου της εχουν κατωτερη σημασια απο τα ποντικια!!!Ποτε δεν θα πηγαινα σε μια χωρα που θεωρει ανωτατα οντα τα μοσχαρια απο τον ιδιο της τον λαο!!!!!!!!!!!!!

Ενώ εδώ στην Ελλάδα η κρατική μέριμνα και η φροντίδα προς τους απλούς πολίτες και ειδικά προς τους μη έχοντες, είναι αξιοσημείωτη και προσεγγίζει τα βορειοευρωπαικά πρότυπα...


...για να μην σχολιάσω την ατυχή σύγκριση με τα χιτλερικά στρατεύματα...:shock:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Η σύγκριση ανάμεσα σε μια φιλήσυχη χώρα (και δημοκρατική ειρήσθω εν παρόδω, μιλάμε για την πολυπληθέστερη δημοκρατία του πλανήτη, πράγμα αξιοθαύμαστο κατ' εμέ) και του στρατού του Χίτλερ είναι ολίγον αστεία.

Η σύγκριση της χώρας με τα SS είναι ακατανόητη, ειδικά όταν μιλάμε για τη χώρα όπου άνθισε η κουλτούρα της μη βίας.

Συμφωνώ μαζί σου για τη μοναδικότητα της χώρας, τα μνημεία κλπ κλπ.
Στην Ινδία έχω πάει εφτά φορές και όσες και αν ξαναπάω, δεν την χορταίνω.
Η ένσταση μου είναι άλλη.
Η Ινδία μπορεί τυπικά να είναι μια δημοκρατία με εκλογές και να κυβερνά αυτός που ψηφίζεται από το λαό.
Δεν παύει όμως να είναι μια ιμπεριαλιστική δύναμη με επεκτατική πολιτική.

Η Ινδία έχει προβλήματα με ΟΛΟΥΣ τους γείτονες της:

Με εμπλοκή στις εσωτερικές υποθέσεις και εξοπλισμό των ανταρτών στο Νεπάλ.
Με εμπλοκή στις εσωτερικές υποθέσεις και εξοπλισμό των ανταρτών στη Σρι Λάνκα.
Ντεφάκτο προσάρτηση του Κασμίρ, καταπατώντας τη συνθήκη που είχε κάνει με το Πακιστάν περί μουσουλμανικής πλειοψηφίας.
Ντεφάκτο προσάρτηση του Σικκίμ.
Συνεχείς διενέξεις και αμφισβητήσεις συνόρων εις βάρος της Κίνας.
Συνεχείς διενέξεις και αμφισβητήσεις συνόρων εις βάρος της Βιρμανίας.
Συνεχείς διενέξεις και αμφισβητήσεις συνόρων εις βάρος του Μπάγκλαντες.

Πλήρης ισοπέδωση της κουλτούρας και της εθνικής ταυτότητας λαών που ζουν στην επικράτεια της Ινδίας, αλλά ουδεμία εθνική σχέση έχουν μ'αυτή.
Αναφέρω τα νησιά Ανταμάν και Νικομπάρ, όπου έχει πλέον εξινδουϊστεί το σύνολο σχεδόν του πληθυσμού και έχει αλλιωθεί η δημογραφική εικόνα, λόγω της αθρόας αποστολής Ινδών εποίκων.
Το ίδιο στο Κασμίρ, όπου ο στρατός είναι στην κυριολεξία στρατός κατοχής.

Ερχόμαστε τώρα στη μη-βία:
Η Ινδία είναι σήμερα - και ήταν και στο παρελθόν - από τις βιαιότερες χώρες στον πλανήτη.
Μια ματιά στις Ινδικές εφημερίδες αρκεί.
Φρικτές δολοφονίες, βόμβες σε παζάρια, επιθέσεις σε τρένα, ακρωτηριασμοί παιδιών, εμπρησμοί ναών όλων των θρησκειών, βασανιστήρια, πογκρόμ και μαζικές δολοφονίες εθνικών και θρησκευτικών ομάδων, πυρπολήσεις διαζευγμένων γυναικών και χηρών, κλπ κλπ.
Αυτά ούτε τα μαθαίνουμε εδώ, αλλά όταν πάμε εκεί, μια χαρά τα μαθαίνουμε, γιατί καθ'ότι δημοκρατική χώρα, έχει ελευθερία του τύπου.

Αν διαβάσει κανείς για τις φρικαλεότητες των Ινδουϊστών εναντίον των Σιχ, όταν δολοφονήθηκε η Ιντίρα Γκάντι, θα νομίσει ότι τού'στριψε..
Μήπως για τα εκατομμύρια σφαγιασθέντων, τη δεκαετία του 40, όταν η χώρα χωρίστηκε στα δύο?
Σωστά διαβάσατε, εκατομμύρια.
Που κάηκαν ζωντανοί μέσα σε πυρπολημένα τρένα και κομματιάστηκαν από τον εξαγριωμένο όχλο, μετά από φρικτά βασανιστήρια πάντα, για να μη ξεχνιόμαστε.
Επειδή ο Γκάντι πρέσβευε τη μη-βία δεν σημαίνει ότι οι υπόλοιποι Ινδοί πρεσβεύουν το ίδιο.

Τέλος θεωρώ εντελώς αντιδημοκρατικό, βίαιο και εντελώς βάναυσο το σύστημα με τις κάστες, που έχει καταδικάσει εκατοντάδες εκατομμύρια σε ένδοια.
Όσο μορφωμένος και αν είσαι, όσο μοναδική προσωπικότηατ και αν έχεις, αν ανήκεις σε κατώτερη κάστα σε τρώει η μαρμάγκα και ο άλλος που ανήκει σε ανώτερη, τρέχει να πλυθεί αν τον αγγίξει η σκιά σου...

Όλα αυτά τα χαρωπά που προανέφερα, δεν μειώνουν το γεγονός ότι η Ινδίαείναι μια μαγική χώρα με μεγάλο πολιτισμό, αρχιτεκτονική, φυσικά τοπία και όλα τα άλλα που αναφέρθηκαν πιο πάνω.
Δηλώνω λάτρης της, αλλά νομίζω ότι η αλήθεια πρέπει πάντα να λέγεται.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Φίλε traveladdict, στο κατά πόσον αξίζει τον κόπο να επισκεφθεί κανείς την Ινδία και μια δυο και δεκαεπτά φορές συμφωνούμε απολύτως. Αυτή ήταν και η βασική μου διαφωνία με το φίλο, συν το ότι θεσμικά, κανείς νόμος δεν υπάρχει που να θεωρεί τους πολίτες κατώτερους από ποντίκια, αγελάδες, λιβελούλες και λοιπά συμπαθή ζωντανά.

Στα υπόλοιπα:
Η Ινδία έχει προβλήματα με όλους της τους γείτονες, αλλά κατά τη γνώμη δεν έχει και το φταίξιμο στις διενέξεις με όλους. Ειδικά με το Πακιστάν και την Κίνα, μάλλον το θύμα είναι. Στο κάτω-κάτω, οι κακές σχέσεις με τους γείτονες είναι στην ημερήσια διάταξη από την Τουρκία, το Ιράν, την Κολομβία, τη Νότιο Αφρική μέχρι τα τόσο γνωστά μας Βαλκάνια, δεν είναι και καμιά εξαίρεση η Ινδία, που αποτελεί κι ένα κράτος με απίστευτη ανάμιξη θρησκειών, εθνοτήτων και που διαμελίστηκε μόλις πρόσφατα και δέχεται και συνεχείς επιθέσεις από εισαγόμενους φανατικούς (π.χ Πακιστανούς στις πρόσφατες επιθέσεις), που δε λειτουργούν κι ως ενδείξεις καλής γειτνίασης.

Σε προκαλώ να μου πεις ΜΙΑ μεγάλη χώρα/περιφερειακή δύναμη που δεν εμπλέκεται στα εσωτερικά άλλων. Πόσες χούντες έχουν επιβάλλει οι ΗΠΑ; Πόσους εμφύλιους προκάλεσε η Μ.Βρετανία; Σε πόσες χώρες έχουν εμπλακεί σε επίπεδο μυστικών υπηρεσιών το Ισραήλ, η Κίνα, η Ιταλία, η Κούβα, η Νιγηρία, το Μαρόκο, η Ιαπωνία, το Βιετνάμ, η Αυστραλία,η Λιβύη, η Ρωσία; Με βάση το μέγεθος, τον πληθυσμό της και την ανάπτυξή της, η Ινδία πρέπει να είναι από τις αθωότερες υπερδυνάμεις στην ιστορία της ανθρωπότητας. Παναγίτσα σε σχέση με σχεδόν όποιον άλλον μπορώ να σκεφτώ... (η Βραζιλία μου κάνει κάτι σε σχετικά αθώα, να την πω την αμαρτία μου)

Η Ινδία είναι σήμερα - και ήταν και στο παρελθόν - από τις βιαιότερες χώρες στον πλανήτη. Μια ματιά στις Ινδικές εφημερίδες αρκεί.

Διαφωνώ, κι εγώ και ο Independent που αναλογικά με τον πληθυσμό της την ανέδειξε σε μια από τις λιγότερο βίαιες κοινωνίες του πλανήτη (σε αντίθεση με το Ην.Βασίλειο και τη Ρωσία για παράδειγμα), διαιρώντας το πλήθος των βίαιων συμβάντων με τον πληθυσμό της. Αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτό. Η αναφορά του φίλου στη βία ήταν σε επίπεδο στρατών, σε θεσμικό και πάλι επίπεδο: συνέκρινε τον κρατικά οργανωμένο ναζιστικό στρατό με την Ινδία ως χώρα, η αναφορά δεν ήταν σε επίπεδο ενδοοικογενειακής βίας. Η σύγκριση με ένα κράτος που οργανωμένα επιδόθηκε στο να κατακτήσει τον πλανήτη σφάζοντας ήταν άτυχη.

Όσο για την ιστορική αναδρομή στις αγριότητες...πες μου μια χώρα που πέρασε εμφύλιο ή είχε θρησκευτικές συρράξεις και δεν έγιναν τα ίδια και χειρότερα. Στη Ρουάντα, την Ελλάδα, τη Γιουγκοσλαβία, την Κίνα, την Ινδονησία, την Κολομβία, τις Φιλιππίνες, τις ΗΠΑ, την Ισπανία κλπ κλπ, τα ίδια και χειρότερα όπου και να πας. Εγώ εξακολουθώ να βρίσκω την Ινδία μια σχετικά φιλειρηνική χώρα και πάρα πολύ ασφαλή για ταξίδι. Ειδικά για τις μειονότητες μια ματιά στην ελληνική ιστορία (και γενικότερα τη βαλκανική, την ιβηρική, τη λατινοαμερικάνικη, την αφρικανική, την ασιατική...) είναι διαφωτιστική. Εγώ δεν θα απέρριπτα να επισκεφθώ την Ινδία επί το 40 έγιναν σφαγές.

Τέλος θεωρώ εντελώς αντιδημοκρατικό, βίαιο και εντελώς βάναυσο το σύστημα με τις κάστες, που έχει καταδικάσει εκατοντάδες εκατομμύρια σε ένδοια.

Κι εγώ. Είναι πολιτιστικό και θρησκευτικό σύστημα και όχι θεσμικό. Αν κάτι γίνεται στην Ινδία εδώ και αρκετά χρόνια, είναι να περνάνε συνεχώς νόμοι που να προσπαθούν να επιβάλλουν ισονομία, αλλά δυστυχώς το θεσμικό δίκαιο (από τη δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση) δεν επικρατεί πάντα του εθιμοτυπικού. Εκεί διαφώνησα και με τον προηγούμενο φίλο. Δεν είναι η "χώρα" που θεωρεί τους πολίτες της κατώτερους, ούτε το κράτος, ούτε το σύστημα δικαιοσύνης. Είναι μια θρησκεία, που ξεπερνά τα όρια της Ινδίας ως χώρας και ως κράτους. Δηλαδή η έκφραση "μια χώρα που θεωρεί τους πολίτες της..." δίνει την αίσθηση πως πρόκειται για νόμο, λες και είναι η Ινδία κάποιο κράτος που έχει νόμους τύπου Ιράν, όπου δια νόμου η ζωή της γυναίκας αξίζει το μισό από αυτή του άνδρα (π.χ σε αποζημίωση σε περίπωτση ατυχήματος!).

Το ίδιο ισχύει και για τις κάστες: αν κάτι γίνεται νομοθετικά στην Ινδία τις τελευταίες δύο δεκαετίες είναι να περνάνε νόμοι που να περιορίζουν ένα άδικο και απάνθρωπο σύστημα, αλλά το θέμα δεν είναι τι λέει ο νόμος αλλά το τι γίνεται από τον πολίτη καθημερινά. Εγώ θα το έβρισκα παράλογο να έλεγε κανείς "δεν πάω στην Ελλάδα διότι είναι ένα κράτος που θεωρεί ότι στο πρέπει να πληρώνεις φακελάκι για να εγχειριστείς, να πετάς κροτίδες στα γήπεδα ακρωτηριάζοντας κοπέλες (Αθλητισμός - Ακρωτηριασμός υπαλλήλου ασφαλείας από κροτίδα στο «αιώνιο» ντέρμπι του ΟΑΚΑ) και να τραγουδάμε ρατσιστικά τραγουδάκια στις παρελάσεις (Ρατσιστικά μηνύματα από ΟΥΚ στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου) ".

Αυτή είναι η ένστασή μου κι όχι η διάθεση του να παρουσιάσω την Ινδία ως τη νέα Νορβηγία. Το ότι το χαώδες αυτό μωσαϊκό ανθρώπων, θρησκειών και φυλών καταφέρνει σε συνθήκες φτώχειας να έχει δημοκρατικές εκλογές, κράτος δικαίου, ελευθερία Τύπου και πρωθυπουργό που προέρχεται από μια μειονότητα στην οποία ανήκει μόλις το 1% των πολιτών, εγώ το θεωρώ μέγα επίτευγμα και άξιο θαυμασμού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom