Ελλάδα Πολλα αγκαθια στο δρομο για το Τηγανι βρε παιδι μου.....

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Κοντά στο χωριό σου μάλλον!Πριν το χωριό Τραχήλα, στον Άγιο Δημήτριο, εκεί που είναι το σπήλαιο Καταφύγιο...Νομίζω πως ακόμη ακούω τη θάλασσα να σκάει στον βράχο...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Το χωριο μου ειναι απο πανω στο γκρεμο..κοιταει την Τραχηλα δηλ ..αλλα με αυτοκινητο ειναι κανενα μισαωρο ...δεν ειναι τοσο κοντα .Τι μου θυμισες τωρα με το σπηλαιο Καταφυκι...πριν χρονια μπηκαμε μεσα με κατι κερια και χαθηκαμε ...τι σε υπογειες λιμνες κολυμπησαμε ...τι καταγδαραμε τις πλατες μας σκαρφαλωνοντας σε γλιστερα βραχια ...χασαμε το δρομο...κακην κακως βγηκαμε εξω...θα αφηναμε τα κοκαλακια μας εκει μεσα....
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Αααα, οκ!
Την εμπειρία σας από το σπήλαιο λίγοι την έχουν..Μα πώς σας ήρθε; Μπορώ να το καταλάβω μόνο αν είχατε για παρέα έναν σπηλαιολόγο...κανέναν απόγονο των Πετροχειλων!!
Εγώ πάλι ως εκεί έφτασα P4250034.jpg

P4250041.jpg P4250027.jpg
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Οχι Πετροχειλους δεν ειχαμε ,αλλα ημασταν 18 ετων...αυτο λεει πολλα...
Τα κατσαβραχα που ποσταρες εξω απο τη σπηλια (σημειωτεον το σπηλαιο ειναι πολυ μεγαλο ...περασαμε απο 2 λιμνες μεχρι να σταματησουμε κ να γυρισουμε πισω..μαλιστα οι ντοπιοι λενε οτι ολη η Μανη ειναι κουφια με υπογειο συστημα σπηλαιων ..μεχρι το Διρο και το Ακροταιναρο)τα κατσαβραχα λοιπον ειναι οι Πλακες ...παραλια γυμνιστων και οχι μονο.Ισως εχω ξαναναφερει εδω μεσα οτι ξαδελφες πηγαν στις Πλακες για να κανουν γυμνισμο και επεσαν πανω σε θειο τους γυμνο με τα καλλη του εξω ........:haha::haha:
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Δίπλα στις Πλάκες μείναμε, από το σπίτι κατεβαίναμε (δε βούτηξα βέβαια, μόνο απολάμβανα το άγριο τοπίο)..Της ηλικίας ήταν η απόφαση να εξερευνήσετε το σπήλαιο λοιπόν..Μπράβο σας που βγήκατε σώοι!Όσο για τον γυμνό θείο τι να πω!!Αυτά έχει η επαρχία να πω;;;;;
Το είδα το θέμα για τις παραλίες λίγο βιαστικά πριν φύγω αλλά, μιας και θα ήταν η πρώτη μου φορά στη λακωνική Μάνη, δεν έδωσα βάση στις θάλασσες (την επόμενη θα είμαι συνεχώς για μπάνιο, άνοιξη ή φθινόπωρο θα ξαναπάω, εννοείται!) Κοίτα που έμενα στις Πλάκες και δεν το ήξερα (α,τώρα θυμήθηκα..Είδα βιαστικά το θέμα για τις παραλίες γιατί δεν άνοιγαν όλα όσα είχες ποστάρει και θύμωσα...:( )
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Καμια βλακεια θα ειχα κανει παλι με την επισυναψη αρχειων ...γιαυτο.Παντως αν ξαναπας δευτερη φορα ..ειμαι στη διαθεση σου για οποιαδηποτε πληροφορια θελεις ,αναφορικα με διαδρομες ,χωρια,εστιατορια,καφε,παραλιες και αξιοθεατα.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Ευχαριστώ πολύ!Σίγουρα θα σε χρειαστώ, η επόμενη φορά θα έχει πεζοπορία στα χωριά (πολύ καλά σηματοδοτημένα τα μονοπάτια μού φάνηκαν) και κολύμπι!! Ήμουν σίγουρη πως θα λατρέψω αυτόν τον τόπο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom