Πολυ social δεν πεφτει;;

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Άλλο πρόβλημα που νομίζω υπάρχει με τους διαγωνισμούς είναι ότι βάζετε πάρα πολλές ιστορίες μαζί λίγοι θα κάτσουν να διαβάσουν εκατοντάδες σελίδες μέσα σε λίγες εβδομάδες.
Συμφωνώ απόλυτα...Για παράδειγμα, ο διαγωνισμός για την ιστορία του μήνα Μάρτιος/Απρίλιος 2009 περιλάμβανε 20 ιστορίες και έπρεπε να τις διαβάσουμε μέσα σε 15 μέρες!! Είναι δυνατόν;
Μα μία να διάβαζα κάθε μέρα και πάλι δεν θα προλάβαινα..Κ είναι κρίμα, γιατί είναι ένας τρόπος καινούρια μέλη, όπως εγώ, να γνωρίσουν πραγματικά "ταξιδιωτικά διαμαντάκια"..Το είχα επισημάνει και στο ίδιο το θέμα της ιστορίας, αλλά δεν είδα κάποιον να σχολιάζει κάτι επ' αυτού..
Ελπίζω την επόμενη φορά να έχουμε περισσότερες μέρες.
 

Peregrinator

Member
Μηνύματα
36
Likes
47
Ποιο google ήμουν σαφής δε μιλάω για κείμενα ανοικτά στο κοινό, λέω ότι τα ίδια άτομα που έγραφαν ιστορίες εδώ επιλέγουν πια να τις ανταλάζουν μεταξί τους αντί να τις βάζουν στο φόρουμ και δεν είναι προσβάσιμες παρά μόνο για τα μέλη αυτής της στενότερης κοινότητας όσο και να ψάχνεις στο google δε θα βρεις καμία και δεν είναι επαγγελματικά κείμενα οπότε ούτε copyright ούτε τίποτα δε νομίζω να είμαι και ο μόνος που είναι στο reading list ή subscription list ή όπως θες πες το απλώς οι περισσότεροι προτιμούν τον κλειστό κύκλο. Για τους διαγωνισμούς βλέπω ότι δεν είμαι ο μόνος που θεωρεί πως είναι πολλές οι ιστορίες που διαγωνίζονται πάρα πολλές για να προλάβει να τις διαβάσει κανείς αλλά πάλι μπήκαν πολλές μαζεμένες. Να πω πάντως ότι κοιτόντας τις ιστορίες τις παλιές βλέπω ότι το επίπεδο έχει ανέβει πάρα πολύ τα τελευταία δύο χρόνια ακόμη και από τον ίδιο συγγραφέα βλέπει κανείς πολύ καλύτερη δουλειά και αυτό είναι αξιόλογο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.585
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν νομίζει ότι οδηγεί πουθενά η συζήτηση για το OF. Εξυπακούεται πως υπάρχουν και άλλα φόρα και εννοείται πως κάποιοι συναντιούνται είτε σε φυσικούς είτε σε΄διαδικτυακούς χώρους για να συζητήσουν για ό,τι τους ενδιαφέρει ή έχουν κοινό, εν προκειμένω τα ταξίδια. Ναι, υπάρχουν φοβερές ιστορίες στο OF, ναι είναι κρίμα να μένουν σε στενό κύκλο, αλλά αυτό επέλεξαν οι συγγραφείς τους και δε διαφέρει από το να βρισκόμαστε μια φορά την εβδομάδα κάποιοι και να λέμε ταξιδιωτικές ιστορίες που για κάποιους λόγους δε θέλουμε να βάλουμε σε κάποιο ανοιχτό φόρουμ, δε βρίσκω κάτι το μεμπτό.

Το να αποδίδεις την ύπαρξη του OF στην αγένεια κάποιων είναι υπερβολικό. Ωραία, κάποιοι όντως γράφουν εκεί διότι θέλουν να αποφύγουν κάποια σχόλια, αλλά δεν νομίζω πως η αντιπάθεια προς 3-4-10 χαρακτήρες του φόρουμ (που είναι λογικό να υπάρχουν σε μια κοινότητα) είναι ο λόγος για τον οποίο γράφουν όλοι εκεί, υπάρχυν και άλλοι λόγοι, εγώ είμαι μια κλασική περίπτωση, εσύ μια άλλη.

Τώρα, το γιατί "πέφτει" ή "έπεφτε" πολύ σόσιαλ είναι μεγάλο θέμα. Σίγουρα ο κόσμος ταξιδεύει λιγότερο, αλλά νομίζω πως τίθεται και θέμα ποιότητας ιστοριών πλέον. Βλέποντας το τι ιστορίες έχουν γραφτεί για το Α ή το Β μέρος, δύσκολα γράφει κάποιος μια ιστορία που τη θεωρεί υποδεέστερη ή ότι δεν προσφέρει κάτι παραπάνω.

Θα είχε ενδιαφέρον να μας πει κάποιος από τους mods αν από την ώρα που το σόσιαλ δεν είναι πια... τόσο ορατό, αυξήθηκαν οι ιστορίες εις βάρον των θεμάτων σόσιαλ. Γενικώς πάντως, από το λίγο που έχω δει, τελευταία έχω δει πολύ ωραίες ιστορίες και για πιο "περίεργους" προορισμούς.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
νομίζω πως τίθεται και θέμα ποιότητας ιστοριών πλέον. Βλέποντας το τι ιστορίες έχουν γραφτεί για το Α ή το Β μέρος, δύσκολα γράφει κάποιος μια ιστορία που τη θεωρεί υποδεέστερη ή ότι δεν προσφέρει κάτι παραπάνω. .
Πάντως για εμένα ισχύει αυτό που γράφεις παραπάνω. Δε θα με πτοούσε (πιστεύω) να ακούσω άσχημα σχόλια για την ιστορία μου τόσο, όσο το να προσθέσω ακόμα μια χιλιοειπωμένη αφήγηση η οποία θα μπερδεύει ενδεχομένως τους μελλοντικούς ταξιδιώτες. Άρα, θέλοντας να περιγράψω μια βδομάδα πχ στο Παρίσι, ή θα επιλέξω συναρπαστικό τρόπο αφήγησης για να έχει άλλου είδους ενδιαφέρον, ή θα περιγράψω κάποια πράγματα από οπτική γωνία που θεωρώ ότι δεν έχει ξαναναφερθεί (όπως του νέου επισκέπτη, του γνώστη, του business traveller, του γαστροτουρίστα κλπ).
Δυστυχώς, ως τώρα ούτε η οπτική γωνία ούτε οι προορισμοί μου διαφέρουν ριζικά από των υπολοίπων 90% των μελών, οπότε όλο το αναβάλλω :)

Βέβαια, ιστορίες είναι και τα διάφορα σχόλια που διαβάζω κατά καιρούς, τα οποία σε μια παράγραφο συμπυκνωμένα αποτυπώνουν ένα ταξίδι.. Όπως αυτό: http://www.travelstories.gr/386589-post30.html

Σχετικά με το σόσιαλ, την περίοδο που ανοίχτηκε το θέμα αυτό θεωρώ ότι όντως υπήρχε μεγάλη δυσαναλογία σόσιαλ θεμάτων σε σχέση με τα ταξιδιωτικά. Ήταν όμως όλο το προηγούμενο έτος μια χρονιά τρελών πολιτικών εξελίξεων, επομένως ήταν φυσικό να μεταφέρονται τα θέματα, οι εντάσεις, οι καβγάδες, οι μη ταξιδιωτικές συζητήσεις σε ένα φόρουμ που τα περισσότερα μέλη θα τσεκάρουν ακόμα και καθημερινά το περιεχόμενο. Τώρα που ο κόσμος λίγο βαρέθηκα (απόκαμε..) και εξαντλήθηκε να ασχολείται με τα ρεζιλίκια μας, βλέπω το σόσιαλ να μειώνεται λιγάκι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι, υπάρχουν φοβερές ιστορίες στο OF,
Ποιο ειναι αυτο το OF;

Σχετικά με το σόσιαλ, την περίοδο που ανοίχτηκε το θέμα αυτό θεωρώ ότι όντως υπήρχε μεγάλη δυσαναλογία σόσιαλ θεμάτων σε σχέση με τα ταξιδιωτικά. Ήταν όμως όλο το προηγούμενο έτος μια χρονιά τρελών πολιτικών εξελίξεων, επομένως ήταν φυσικό να μεταφέρονται τα θέματα, οι εντάσεις, οι καβγάδες, οι μη ταξιδιωτικές συζητήσεις σε ένα φόρουμ που τα περισσότερα μέλη θα τσεκάρουν ακόμα και καθημερινά το περιεχόμενο. Τώρα που ο κόσμος λίγο βαρέθηκα (απόκαμε..) και εξαντλήθηκε να ασχολείται με τα ρεζιλίκια μας, βλέπω το σόσιαλ να μειώνεται λιγάκι.
Πολυ φοβαμαι πως εχεις δικιο... Κι αυτο ουτε μας τιμα, ουτε για το καλο μας ειναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.138
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom