Πολυ social δεν πεφτει;;

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τριπάκια, υπάρχει savoir faire στις on-line συζητήσεις;

Ακολουθούν κάποια σημεία που όλοι είναι καλό να θυμόμαστε πριν πατήσουμε το κουμπί "submit".

Ας ξαναδιαβάσουμε λοιπόν αυτό που γράψαμε απαντώντας στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Θα λέγατε face-to-face στον συνομιλητή σας αυτό που μόλις γράψατε

2.Είστε έτοιμοι να συζητήσετε το post που μόλις γράψατε με συναδέρφους σας, με τους 2-3 πιο κολλητούς σας ή τον εργοδότη σας;

3. Νιώθετε έντονη συναισθηματική φόρτιση με όσα μόλις διαβάσατε; Αν ναι μήπως θα έπρεπε να περιμένετε 15 λεπτά πριν απαντήσετε;

4. Θα νιώθατε άνετα αν το κείμενο που μόλις γράψατε το βλέπατε την επόμενη μέρα δημοσιευμένο σε όλο το internet ακόμα και στον ημερήσιο τύπο;

5. Καταλαβαίνετε ότι αυτό που μόλις γράψατε -ακόμα και το πιο μικρό κείμενο- αποτελεί "δημοσίευση";

6. Αυτό που μόλις γράψατε μπορεί να το διαβάσει ο καθένας. Κυριολεκτικά ο κάθε Έλληνας! Μήπως να το ξανασκεφτείτε;

7. Το κείμενό σας είναι διάσημο. Υπάρχει στις μηχανές αναζήτησης. Μπορεί να το βρει ο καθένας. Είστε ΟΚ με αυτό; Αυτό θέλατε πραγματικά να πείτε;

8. Για ξανασκεφτείτε... αυτό που μόλις γράψατε δίνει αξία στην συζήτηση; προσθέτει κάτι; Αν ναι μόλις βοηθήσατε πολλούς on-line φίλους σας... Υ.Γ. Μπορεί να είστε ανώνυμος σε ένα forum. Μπορεί απλά να είστε ο Β428. Όμως δεν παύει, στο συγκεκριμένο φόρουμ να είστε μία προσωπικότητα. Σε ένα χωριό ή μία πόλη 20.000 ανθρώπων και χιλιάδων επισκεπτών καθημερινά, τι σημασία έχει αν σε λένε Β428 ή Χρήστο Ακρατόπουλο;

Υπάρχει "Savoir vivre" στις on-line συζητήσεις;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αχ ρε παιδια μην δινετε τοσο πολυ σημασια στους χαρακτηρισμους. Αυτα που εχω ακουσει εγω εδω μεσα, λιγοι τα εχετε ακουσει. Αλλα εξω εχω ακουσει -ισως με οχι τετοια συχνοτητα- χειροτερα.
Το θεμα ειναι να πιστευουμε στην γνωμη μας.
Λ.χ. εγω λεω πως δεν μου αρεσει η Ρωμη. Κι οσες φορες και να το γραψω θα δεχτω επιθεση. Μεχρι να αποδεχτουν την αποψη μου εγω θα το γραφω. Αυτο δεν το κανω γιατι πρεπει να νικησω καποιον, αλλα ακριβως γιατι πρεπει να δουν οσοι διαβαζουν τα σχετικα τοπικ πως υπαρχει και η αντιθετη οπτικη.
Αυτο που ειπε ο φιλος πως πολλοι ζητουν συγνωμη ή φοβουνται να γραψουν κατι για να μην γινουν δεκτες αρνητικων σχολιων ειναι οντως αληθεια. Εχει να κανει ομως με ταμπου που κυριως προερχονται απο την γενικοτερη ζωη.
Κι επειδη πηρα το παραδειγμα της Ρωμης κι επειδητην θεωρω την πιο υπερεκτιμημενη πολη αυτη τη στιγμη στον κοσμο, συνεχιζω με δαυτη: σε κουβεντα σ' ενα τραπεζι που ειχα το καλοκαιρι, περιχαρες απο το προσφατο ταξιδι του ζευγαρι εκθιαζει την "αιωνια". Το υπολοιπο τραπεζι κουνα καταφατικα το κεφαλι και συμπληρωνει τα θετικα της πολης, καθως και μικρες ιστοριες. Παιρνω το λογο εγω (που ως γνωστον δεν με τρελαινει) αρχιζοντας να προβαλλω τα οσα δεν μου αρεσαν στο ταξιδι μου. Σε λιγο τα αρνητικα επεφταν βροχη. Το τι θαψιμο επεσε δεν λεγεται. Το συμπερεσμα 5 απο τους 7 ειχαν μια αρνητικη εικονα απο τη Ρωμη. Και οι περισσοτεροι απο αυτους δεν εχουν καμμια επιθυμια να ξαναπανε.
Αυτοι οι ανθρωποι δεν ηταν μελη του φορουμ. Αλλα φοβοταν να πουν τη γνωμη τους μην τυχον και τοποθετηθουν στη μειονοτητα. Θελω να πω πως αυτο συμβαινει παντου. Μην ζηταμε λοιπον να μπουν κανονες στο φορουμ που ερχονται σε αντιθεση με την κοινωνια, δεν προκειται να εφαρμοστουν.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τριπάκια, υπάρχει savoir faire στις on-line συζητήσεις;
Εμενα ρωτας; Εγω καλη βαλιτσουλα, εφαγα μπαν για μια βδομαδα με την αιτιολογια "συνεχη υβριστικα σχολια". Που να ξερω 'γω απο savoir faire και savoir vivre;

Παντως να εχω τον αλλον face to face και να του μιλαω με το σεις και με το σας δεν μπορω να το κανω. Δεν μπορω ρε παιδακι μου, με πιανουν τα γελια...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αυτα που γραφει η Βαλιτσουλα ειναι πολυ αληθινα ..και καμια φορα παρασυρομαστε ..ξεχνιομαστε ...και γραφουμε τα πολυφοβερα (ιδιως στο οφ τοπικ ) νομιζοντας οτι αυτα ειναι αναγνωσιμα μονο απο τα μελη και τα φιλαρακια μας στο φορουμ.Αμ δε...
Βεβαια θα μου πεις το Σοσιαλ ειναι εμφανισιμο μονο στα μελη ..αλλα αυτο δε μας προφυλασσει απο διαφορων μορφων κακοβουλους....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Βεβαια θα μου πεις το Σοσιαλ ειναι εμφανισιμο μονο στα μελη ..αλλα αυτο δε μας προφυλασσει απο διαφορων μορφων κακοβουλους....
Τι θα πει μόνο στα μέλη? Γιατί, ξέρεις μήπως ποιος είναι μέλος, ή ποιος θα γραφεί στο μέλλον και θα τα διαβάσει?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. εγω λεω πως δεν μου αρεσει η Ρωμη. Κι οσες φορες και να το γραψω θα δεχτω επιθεση.
2. Μεχρι να αποδεχτουν την αποψη μου εγω θα το γραφω.
3. και η αντιθετη οπτικη.
4. Κι επειδη πηρα το παραδειγμα της Ρωμης κι επειδητην θεωρω την πιο υπερεκτιμημενη πολη αυτη τη στιγμη στον κοσμο,
5. Το συμπερεσμα 5 απο τους 7 ειχαν μια αρνητικη εικονα απο τη Ρωμη. Και οι περισσοτεροι απο αυτους δεν εχουν καμμια επιθυμια να ξαναπανε.
κρίμα να γίνει σοσιαλ κ αυτό το θέμα, γι αυτό ένα κ μόνο μικρό σχόλιο..
1. ε αφού πας γυρεύοντας κ το γράφεις προβοκατόρικα πάντα, μη μας βγεις κ θύμα τωρα..άστα τα ψόφια.
2. να αποδεχτούμε τι? ποια άποψη? ότι δεν σ' αρέσει? σεβαστή η αποψή σου αλλά όχι κ να τη δεχτούμε.
3. πάντα υπάρχει.
4. μέχρι που μιλάς για τον εαυτό σου οκ. αλλά όταν πιάνεις τη γνώμη άλλων, την εκτίμηση άλλων ξεφεύγεις από το σωστό δρόμο και αερολογείς. μείνε στα του οίκου σου και άσε την "υπερεκτίμηση" σε άλλους..
5. μα αλίμονο να άρεσε σε όλους! δεν είναι Ντίσνευλαντ να ξέρεις ακριβώς τι να περιμένεις και να διασκεδάσεις. πρώτος εγώ το λέω ότι είναι μία δύσκολη πόλη. πολύ ιστορία που αν δεν έχεις ενδιαφέρον σε κουράζει καθόσον επηρεάζει και τη σύγχρονη ζωή της πόλης (μετρό, κυκλοφοριακό κλπ), φαγητό ιδιαίτερο (ούτε mc donalds, ούτε μακαρόνια κιμά). μη ιδιαίτερα γλωσσομαθείς λαός κλπ. το ξέρω ότι δεν είναι για τη μάζα, για τους πολλούς είναι η ντισνευλαντ, λονδινάκια-παρισάκια. συμφωνώ απόλυτα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.879
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
μια παρενθεση-προταση:επειδη μπηκα στην ενοτητα "ταξιδιωτικα παιχνιδια και διαγωνισμοι" μηπως θα επρεπε ολες οι δημοσκοπησεις για την ιστορια του μηνα να γινουνε sticky οπως για παραδειγμα η τελευταια;
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F1%E9%EF%F2-%EC%DC%F1%F4%E9%EF%F2-2009-a.html
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κατ'αρχήν επειδή με κέντρισε το ποστ της βαλιτσούλας,πιστεύω πως οι περισσότεροι εννοούν μέχρι κεραίας αυτά που γράφουν εδώ μέσα και πιθανόν εκτός φόρουμ να λένε κι άλλα τόσα που απλώς βαριούνται να γράψουν εδώ.Ίσως πάλι να κρίνω εξ'ιδίων.

Ας κάνω όμως μια ενδοσκόπηση πριν πιάσω τους άλλους.

Τέλη καλοκαιριού επέστρεψα από ένα όμορφο κεντροευρωπαϊκό τουρ και ξεκίνησα να γράφω ιστορία.Αυτά που έγραψα τα θεώρησα κατώτερα των προσδοκιών μου,χωρίς να ασχοληθώ για το πως νοιώθουν οι υπόλοιποι αναγνώστες,μιας και δεν ικανοποιούσαν εμένα τον ίδιο.

Πάγωσα την συγγραφή την ίδια μέρα που το συνειδητοποίησα.Μπορεί να την ξαναπιάσω αν μου έρθει έμπνευση ή να συνεχίσω στο ίδιο χαμηλό επίπεδο απλώς για να χαλαρώσω,όμως αλλού θέλω να εστιάσω.

Αυτή τη στιγμή ζούμε μια περίοδο,τόσο ιστορικά σημαντική,που κατά την άποψή μου θα καθορίσει το Ευρωπαϊκό και πιθανόν το παγκόσμιο γίγνεσθαι του επόμενου αιώνα που θα διανύσει η ανθρωπότητα.Εκτός από τα προσωπικά προβλήματα που λίγο πολύ μας βασανίζουν όλους,ένα big picture έχει ανοίξει μπροστά στα μάτια όλων μας φέρνοντάς μας αντιμέτωπους με ζητήματα που άπτονται πιο φιλοσοφικών,πολιτικών και υπαρξιακών αναζητήσεων από τις οποίες η κοινωνία της κατανάλωσης μας είχε απομακρύνει την τελευταία 20ετία της "ευφορίας",άλλους λιγότερο κι άλλους περισσότερο.Εντάξει είναι και κάποιοι που ποτέ δεν είχαν τέτοιου είδους αναζητήσεις,χωρίς να τους θεωρώ απαραίτητα υπαίτιους,οι οποίοι έχουν ή σύντομα θα υποστούν και το ισχυρότερο σοκ,αφού δεν θα μπορούν να διαχειριστούν καθόλου τέτοιου είδους καταστάσεις.

Έτσι έπιασα τον εαυτό μου να θεωρεί ότι αυτή τη στιγμή υπάρχουν άλλες προτεραιότητες στη ζωή μου και στη σκέψη μου από το να γράφω ταξιδιωτικές ιστοριούλες στο φόρουμ.Μέχρι που βαριέμαι να τσακωθώ με τον North ή με τον Traveller αφού όλα αυτά έχουν περάσει σε δεύτερη μοίρα πλέον.Ζούμε στιγμές που θα κάποτε θα διαβάζουμε στα Κυριακάτικα ένθετα πίνοντας τον καφέ μας και αναπολώντας "που ήμουν τότε εγώ;".Αν βέβαια μείνει ως έχει ο τρόπος ζωής μας κι αν υπάρχουν Κυριακάτικα ένθετα.

"Καίγομαι" καθημερινά σε συζητήσεις με άλλους και με τον εαυτό μου,με αποτέλεσμα όταν κάτσω το απόγευμα-βράδυ με σκοπό να γράψω έστω και μια σαχλαμάρα να μην έχω τίποτα να πω.

Είναι ωραίες οι κουβέντες περί βελτίωσης του φόρουμ,της συγγραφής ιστοριών κλπ κλπ όμως δεν πρέπει να παραβλέπουμε το περιβάλλον μέσα στο οποίο ζούμε όλοι μας και μας καθορίζει.Και ναι,καθορίζει από τις πιο σημαντικές μέχρι τις πιο μικρές λεπτομέρειες της καθημερινότητάς μας αυτό το οποίο βιώνουμε στις μέρες μας.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Είναι μεγάλο πρόβλημα η αναζήτηση για μένα τουλάχιστον που δεν ξέρω να τη χρησιμοποιώ γιατί είμαι νέος.
Mα όταν αποδέχεσαι την εγγραφή σε ένα φόρουμ, υποτίθεται ότι είναι στα καθήκοντά σου να μάθεις πως λειτουργεί η αναζήτηση. Αν δεν ξέρεις, τότε σημαίνει ότι δε θες να συμμετάσχεις με τους όρους που έχει θέσει το φόρουμ αλλά με τους δικούς σου.

Είναι σημαντική αυτή η παρατήρηση γιατί πολλοί παραμένουν αναγνώστες και δε γράφουν ακριβώς επειδή τα μέλη θέλουν να καλύψουν τις ανάγκες τους. Τελικά το φόρουμ είναι για να γράφουν 20 άτομα ή για να διαβάζουν μερικές χιλιάδες;
Ονομάζεται η Αρχή του 90-9-1... 1 γράφει, 9 διορθώνουν και 90 διαβάζουν. Η συμπεριφορά του Ανθρώπου-Χρήστη στο διαδίκτυο είναι εκ φύσεως παρασιτική, θέλει να κερδίζει και όχι να προσφέρει.

Αλλά άμα γράψει την άποψή του θα πεταχτεί κανένας και θα πει «ρε συ το ξέρεις το Παρίσι στα σίγουρα;», «σιγά το εστιατόριο, πήγαινε στο τάδε και θα δεις τι είναι πραγματικό φαγητό, άσχετε» και θα χειροκροτηθεί και από τους φίλους του οπότε κανείς πια δε γράφει απόψεις αφού οι «σωστές» απόψεις έχουν ειπωθεί.
Γεγονός που συμβαίνει σε όλα τα φόρουμ παγκοσμίως... έχεις διαβάσει τσακωμούς στο Flyertalk σχετικά με το αν η χ ή ψ αεροπορική σερβίρει την καλύτερη σαμπάνια και ποια έχει το ανετότερο υποπόδιο? Κάθε άποψη έχει της δική της ομάδα υποστήριξης.

three-hundred-pound gorilla in the room that nobody wants to talk, Ultimate Truth, moderating team, bickering, self-restraint, newbie bashing, opinionated, conflict creating, expert, ταξιδιωτικό baggage, can't we all just get along?
Στο πλαίσιο των παραπόνων σου, θα μπορούσα και εγώ να πω ότι θα ήθελα να διαβάζω δημοσιεύσεις που δε θα χρειάζομαι αγγλοελληνικό λεξικό για να τις παρακολουθήσω!
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
1. Υπάρχει η εντύπωση πως όλα έχουν γραφτεί για κάποιους προορισμούς, δηλαδή τι να πω εγώ για τη Ρώμη ή το Παρίσι, αφού υπάρχει ο ειδικός τάδε που τα έχει πει ήδη όλα και θα με διορθώσει κι άμα πω κάτι λάθος, ή κάτι που νομίζει πως είναι λάθος

2. Η εικόνα που δίνεται στον απέξω είναι πως υπάρχει μια ομάδα 20-25 ατόμων που γνωρίζονται προσωπικά, βγαίνουν, μιλάνε με το μικρό τους όνομα αντί για το όνομα του χρήστη που είναι πολύ άβολο για το νέο χρήστη και οι οποίοι μερικές φορές είναι και αγενείς προς τους νέους. Οπότε σου λέει ο άλλος, από το να τα βάλω με μια συμπαγή ομάδα και με καλό επίπεδο γιατί όντως είναι ψηλό το επίπεδο επειδή δεν έφαγα στο εστιατόριο τάδε ή μου άρεσε το Ντουμπάι που είναι σαβούρα για κάποιον άλλο ή πήγα στις Σευχέλλες αντί να κάνω τον Ιντιάνα Τζόουνς στο Αφγανιστάν, άστο καλύτερα, αφού αποφάσισαν οι άλλοι ποια είναι η Ultimate Truth εγώ δεν έχω λόγο να τους αλλάξω μυαλά
Το ύφος και το αντικείμενο του φόρουμ (πρέπει να) είναι ξεκάθαρα υποκειμενικό.
Τις απόψεις που προσπαθούν να επιβληθούν με μη πολιτισμένες μεθόδους φροντίζουμε όσο είναι δυνατόν να τις αποτρέψουμε.
Οτιδήποτε πέφτει στην αντίληψή σας και δεν έχει "διορθωθεί", report it.
Πραγματικά είναι αδύνατο μία ομάδα λίγων ανθρώπων να προλαβαίνει να παρακολουθεί όλα τα thread.

3. Είναι μεγάλο πρόβλημα η αναζήτηση για μένα τουλάχιστον που δεν ξέρω να τη χρησιμοποιώ γιατί είμαι νέος. Δηλαδή προσπαθώ να βρω ας πούμε τα θέματα που αναφέρθηκε η λέξη Χ και πρέπει μετά να ξαναψάξω στο θέμα δεύτερη αναζήτηση, έτσι δε γίνεται, είναι πολύ κουραστικό και προτιμώ να κάνω μια ερώτηση χιλιοειπωμένη για να βρω το ζητούμενο κι ας κουράσω. Μετά κουράζω κάποιους και με ειρωνεύονται οπότε φεύγω και το φόρουμ χάνει ένα χρηστη που μπορεί η ιστορία που θα έγραφε για τον προορισμό που έψαχνε πληροφορίες να ήταν πολύ ενδιαφέρουσα
H αλήθεια είναι πως η μηχανή αναζήτησης δεν είναι η καλύτερη δυνατή, ποτέ δεν ήταν στα vbulletin based forums.
Δυστυχώς όπως αντιλαμβάνεσαι αυτό δεν είναι κάτι που μπορεί να διορθωθεί άμεσα, ίσως λυθεί σε ..μεγάλο βάθος χρόνου.

Μέχρι τότε, μία εναλλακτική μέθοδος είναι η google, προσθέτοντας στις λέξεις που ψάχνετε το "travelstories.gr" ώστε να βρείτε γρηγορότερα σχετικά αποτελέσματα.



Ναι κι εδώ μάλιστα είναι και η αξία του σόσιαλ για το οποίο δε συμφωνώ που εξαφανίστηκε για μενα κακή απόφαση.
Δεν εξαφανίστηκε ποτέ το social.
Είναι εκεί που ήταν πάντα. ;)

Αν εννοείς την αφαίρεσή του από το μενού των νέων μηνυμάτων, ήταν μία επιλογή για καθαρά πρακτικούς λόγους, σε πολλά μεγάλα φόρουμ με συγκεκριμένο αντικείμενο υπάρχει παρόμοια ρύθμιση χωρίς να επηρεάζεται ουσιαστικά η κίνηση στο αντίστοιχο subforum.



Η συμπεριφορά του Ανθρώπου-Χρήστη στο διαδίκτυο είναι εκ φύσεως παρασιτική, θέλει να κερδίζει και όχι να προσφέρει.
Αυτό από πού προκύπτει;
Γιατί εγώ έχω ακριβώς την αντίθετη εντύπωση.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτό από πού προκύπτει;
Γιατί εγώ έχω ακριβώς την αντίθετη εντύπωση.
Aπ' το βαθμό συμμετοχής των χρηστών στη δημιουργία νέου περιεχομένου στο διαδίκτυο. Παράδειγμα το Μάρτη του 2006, το Wikipedia είχε 25,000,000 επισκέπτες και μόλις το 1-2% αυτών πρόσθεσε νέο περιεχόμενο στις σελίδες του.

The 1% Rule: Charting citizen participation: Church of the Customer Blog

Άρα έχουμε εικοσιπέντε εκατομμύρια χρήστες που σερφάρουν άσκοπα λαμβάνοντας πληροφορίες και μερικές χιλιάδες που σπαταλούν χρόνο να γράψουν νέο υλικό.
Ο κλασικός ορισμός μιας παρασιτικής κοινωνίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom