Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Το αμάξι κυρίως θα το πάρω για την την μετακίνηση μου στο Αουσβιτς και στην Βαρσοβία. Εξάλλου 100 ευρώ για τις 3 μέρες θα μου κοστίσει. Για αυτό το σκέφτηκα! Συν ότι την πρώτη μέρα φτάνουμε 8 η ώρα και τσεκ ιν θα πρέπει να κάνουμε στις 14:00. Άρα θα παρατήσω κάπου το αμάξι με της βαλίτσες μέσα και θα βολτάρω στην Κρακοβία. Τι λες?
Επιμένω αμάξι δεν θες! Γιατί άλλωστε να μην πας με το λεωφορείο όπως πάμε όλοι μας ? Σου ξανά λέω έτσι θα νιώσεις την πόλη ποιο όμορφα! Πετάμενα λεφτά 100 ΕΥΡΩ! Το ότι κάνεις Check in στις 2 δεν λέει κάτι! Μπορείς να πας να αφήσεις τις βαλίτσες στο ξενοδοχείο και να φύγεις βόλτα έξω!
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Επιμένω αμάξι δεν θες! Γιατί άλλωστε να μην πας με το λεωφορείο όπως πάμε όλοι μας ? Σου ξανά λέω έτσι θα νιώσεις την πόλη ποιο όμορφα! Πετάμενα λεφτά 100 ΕΥΡΩ! Το ότι κάνεις Check in στις 2 δεν λέει κάτι! Μπορείς να πας να αφήσεις τις βαλίτσες στο ξενοδοχείο και να φύγεις βόλτα έξω!
Καλησπέρα φίλε μου. Διάβασα το ποστ σου για το ταξίδι και η αλήθεια είναι οτι μου άλλαξες όλα τα πλάνα. Καταρχάς συγχαρητήρια. Έχεις ένα τέλειο ποστ. Θα σε ρωτήσω και εγώ ότι και πολλοί. Έχεις κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας του Κου Πέτρου. Νομίζω ότι δεν θα νοικιάσω αμάξι έπειτα από το ποστ σου.
 

burtonitsa

Member
Μηνύματα
98
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή (Μπουένος Άιρες
Καλή σας ημέρα. Θα ταξιδέψουμε για ένα 3ήμερο στη Βαρσοβία. Γνωστή μας που μένει εκεί μας συμβούλεψε να κλείσουμε κέντρο. Γνωρίζετε σε πια περιοχή υπάρχουν συγκεντρωμένες αξιόλογες Pub; Γιατί θέλουμε να είναι κοντά στο ξενοδοχείο μας για να μην μας τρώνε οι δρόμοι το βράδυ.
Έχουμε βρεί κάτι αξιόλογο για τη διαμονή μας στη στάση metro Centrum Και το άλλο δίπλα στο Εθνικό πάρκο (Saxon Garden) από το οποίο περνάει απ'έξω λεωφορείο για αεροδρόμιο. Τι μας συμβουλεύεται;

Πάντως απο ότι πρόσεξα τα 50€/βράδυ δεν τα γλυτώνουμε, εάν θέλουμε να μείνουμε σε κάτι αξιόλογο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Μπες στη σελιδα της Accor και ψαξε τα ibis της Βαρσοβιας. Θα βρεις φτηνοτερα απο 50 εως και πολυ φτηνοτερα.
Με τοσο φτηνο uber, αποκλειεται να σας προβληματισει το περπατημα.
 

burtonitsa

Member
Μηνύματα
98
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή (Μπουένος Άιρες
Μπες στη σελιδα της Accor και ψαξε τα ibis της Βαρσοβιας. Θα βρεις φτηνοτερα απο 50 εως και πολυ φτηνοτερα.
Με τοσο φτηνο uber, αποκλειεται να σας προβληματισει το περπατημα.
Το έχω ήδη τσεκάρει. Στο ibis μας προβλημάτησαν τα μέτρια σχόλια για τη διαμονή και η απόσταση 2χλμ απο το κέντρο. Και το ένα που είδαμε απο Accor είναι το Novotel. Εσείς που μείνατε και τι ευκολίες είχατε για τη βραδυνή σας μετακίνηση;; Εμείς θέλουμε να έχει αρκετές επιλογές γύρω απο το ξενοδοχείο ώστε να μη χάνουμε πολύ χρόνο το βράδυ, γιατί το πρωί θα είμαστε συνέχεια περπάτημα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Απλα στη Βαρσοβια καθως και ολη την Πολωνια οπως ανεφερα το uber ειναι πολυ οκονομικο, δεν χρειαζεται σκεψη η αποσταση καθως δεν περπατας. Και αριστες συγκοινωνιες. Δεν ειναι στιλ Ρωμης. Οτιδηποτε σχετικα κοντα στη Stare Miasto ειναι ενταξει για ολα.
 

SophieNik

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα παιδιά! Τέλος Ιουλίου σκοπεύω να επισκεπτώ την Πολωνία και πιο συγκεκριμένα την Βαρσοβία (3 ημέρες) και την Κρακοβία (4 ημέρες). Θα ήθελα να ρωτήσω ποια μουσεία έχετε επισκεπτεί και θεωρείτε απαραίτητα για την κάθε πόλη, καθώς κι αν κάποιο από αυτά χρειάζεται να κλείσω εισιτήρια εκ των προτέρων;
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα παιδιά! Τέλος Ιουλίου σκοπεύω να επισκεπτώ την Πολωνία και πιο συγκεκριμένα την Βαρσοβία (3 ημέρες) και την Κρακοβία (4 ημέρες). Θα ήθελα να ρωτήσω ποια μουσεία έχετε επισκεπτεί και θεωρείτε απαραίτητα για την κάθε πόλη, καθώς κι αν κάποιο από αυτά χρειάζεται να κλείσω εισιτήρια εκ των προτέρων;
Για την Κρακοβία θα πάτε στο Άουσβιτς και στο Αλατωρυχείο. Μην τα βάλεις την ίδια μέρα γιατί θα είναι σκότωμα. Την μια μέρα στο ένα και την άλλη μέρα στο άλλο έτσι θα είστε ποιο ξεκούραστοι και θα το χαρείτε περισσότερο. Και για τα δύο είχαμε κλείσει μέσο Internet.

Επίσης αν θες ρίξε μια ματιά στην ιστορία μας αλλά λείπει η τελευταία μέρα

https://www.travelstories.gr/community/threads/Πολωνία-Κρακοβία.58614/
 

Georgia1982

Member
Μηνύματα
11
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη-Γκρατζ-Λιουμπλιάνα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα! Για Βαρσοβία το POLIN οπωσδήποτε. Είναι από τα πλέον καλοστημένα μουσεία και τρομερά ενδιαφέρον. Θυμάμαι ότι πριν 2-3 που το επισκέφτηκα είχε κάποια μέρα δωρεάν είσοδο. Δεν χρειάζεται να κλείσεις εισιτήριο εκ των προτέρων. Απλά υπολόγησε 2-3 ώρες σίγουρα μέσα στο μουσείο. Γενικά οι Πολωνοί στήνουν φανταστικά μουσεία τα τελευταία χρόνια.

Στην Κρακοβία το Κάστρο του Βάβελ έχει ενδιαφέρον αλλά αν έχεις δει αντίστοιχα μουσεία δεν το θεωρώ κάτι το ιδιαίτερο. Ακριβώς απέναντι από το ποτάμι υπάρχει το Κέντρο Ιαπωνικής Τέχνης και Τεχνολογίας (και όμως!) το οποίο ήταν πολύ ενδιαφέρον και με αρκετές διαδραστικές δραστηριότητες (πχ σε ντύνουν με παραδοσιακά Κιμονό κλπ). Και εδώ θυμάμαι ότι έχει δωρέαν είσοδο κάποια μέρα. Προσωπικά το συστήνω για 1-2 χαλαρές ώρες.

Φαντάζομαι ότι θα πας Άουσβιτς. Για μένα (άλλοι διαφωνούν) το ιδανικό είναι tour μαζί με αλατωρυχεία. Δεν είναι κουραστικό. Έχει πρωινή έναρξη και επιστροφή 6-7 το απόγευμα, οπότε έχεις χρόνο για βόλτα στην πόλη μετά.

Εύχομαι καλό ταξίδι!
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Καλησπέρα παιδιά! Τέλος Ιουλίου σκοπεύω να επισκεπτώ την Πολωνία και πιο συγκεκριμένα την Βαρσοβία (3 ημέρες) και την Κρακοβία (4 ημέρες). Θα ήθελα να ρωτήσω ποια μουσεία έχετε επισκεπτεί και θεωρείτε απαραίτητα για την κάθε πόλη, καθώς κι αν κάποιο από αυτά χρειάζεται να κλείσω εισιτήρια εκ των προτέρων;
Σχετικά με την Βαρσοβία για μένα άχαστο είναι το Warsaw Uprising Museum. Διαδραστικό, σύγχρονο, με πολλές και κατατοπιστικές πληροφορίες για την υπό ναζιστική κατοχή Βαρσοβία, την εξέγερση των κατοίκων αλλά και την στάση των Συμμάχων. Την περίοδο της Πρωτοχρονιάς του 2017 δεν είχε χρειαστεί να κλείσω από πριν εισιτήρια. Αν θυμάμαι καλά, είναι κλειστά τις Τρίτες. Στην Βαρσοβία είναι απαραίτητο κατά την γνώμη μου να αφήσετε χρόνο για επίσκεψη στο Lazienki Park. Ήταν πανέμορφα τον χειμώνα, οπότε υποθέτω θα είναι ακόμα πιο ξεχωριστά το καλοκαίρι! Εκεί, απ' όσο ξέρω, τις Κυριακές του καλοκαιριού μπορείτε να απολαύσετε και κάποιο κονσέρτο δίπλα από το άγαλμα του Σοπέν! Να περάσετε υπέροχα!
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Στην Κρακοβία το Κάστρο του Βάβελ έχει ενδιαφέρον αλλά αν έχεις δει αντίστοιχα μουσεία δεν το θεωρώ κάτι το ιδιαίτερο
Ομοίως δεν εντυπωσιάστηκα. Εν τούτοις, αν σας ενδιαφέρει, έχει περιορισμένο αριθμό επισκεπτών σε κάθε μουσείο που υπάρχει στο Κάστρο του Βάβελ.

Φαντάζομαι ότι θα πας Άουσβιτς. Για μένα (άλλοι διαφωνούν) το ιδανικό είναι tour μαζί με αλατωρυχεία. Δεν είναι κουραστικό. Έχει πρωινή έναρξη και επιστροφή 6-7 το απόγευμα, οπότε έχεις χρόνο για βόλτα στην πόλη μετά.
Θα συμφωνήσω απόλυτα! Δεν είναι ιδιαίτερα κουραστικό. Εμείς πάντως βγήκαμε και για μπύρα το βράδυ!
 

SophieNik

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Ήταν πολύ κατατοπιστικές!
Έχω κλείσει ήδη για τα αλατωρυχεία, αλλά στο Άουσβιτς μάλλον δεν θα πάμε διότι έχουμε επισκεφτεί το Νταχάου και η εμπειρία ήταν αρκετά ψυχοπλακωτική! Στο Lazienki Park θα πάω οπωσδήποτε όπως και στο Warsaw Uprising Museum και στο POLIN. Στο μουσείο Chopin της Βαρσοβίας έχει πάει κανείς; Μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον και διαδραστικό! Το Muzeum Czartoryskich στην Κρακοβία, επίσης, το έχετε επισκεφτεί;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom