Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

spirosleon

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
καλησπερα σας. Τον Μαρτιο 2018 εχουμε προγραμματισει 4 ζευγαρια ενα ταξιδι 3διανυκτερευσεις στην Βαρσοβια. τα εισητηρια κλεισμενα οπως επισης και το διαμερισμα που θα μας φιλοξενησει.Θα μεινουμε στην παλαια πολη σε ενα(θελω να πιστευω ) ευρυχωρο διαμερισμα.Απ οσα εχω διαβασει εδω μεσα, οι μετακινησεις με ΜΜΕ ειναι πολυ καλες τακτικες και οικονομικες. Βεβαια θα δουμε και τι τιμες παιζουν με uber μηπως αξιζει καλυτερα. Θα ηθελα μερικες συμβουλες σχετικα με το που αξιζει να φαμε και τι αξιζει να δουμε. μια ιδεα εχω παρει , οπως την αγορα στην "λαικη" praga ,παρκο και παλατι που πρεπει να επισκεφθουμε.
Φτανουμε εκει Παρασκευη βραδυ (modlin) και αναχωρουμε Δευτερα απογευμα (modlin), βαση αυτου του χρονοδιαγραμματος αξιζει να επισκεφθουμε το Αουσβιτς?Σκεφτομαστε για την Κυριακη , μια ολοκληρη μερα να την αφιερωσουμε εκει. Βεβαια κριτιριο και για αυτο θα ειναι το κοστος μετακινησης μας εως εκει μιας και ειναι 375 χλμ εαν δεν κανω λαθος, δηλαδη 3,5 ωρες και βαλε . αξιζει τρενο ή ενοικιαση βαν ? σας ευχαριστω εκ των πρωτερων για οποιαδηποτε απαντηση και πληροφορια μου δωσετε.
 
Last edited:
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας.
Σχεδιάζουμε να κάνουμε ένα ταξίδι Βαρσοβία - Κρακοβία στις αρχές Οκτώβρη, για 6 μέρες. Τα εισιτήρια μας είναι προς και από τη Βαρσοβία. Σκέφτομαι για τη μετακίνηση από Βαρσ σε Κρακ να νοικιάσουμε αυτοκίνητο αλλά δεν έχω πληροφορίες για τον δρόμο που συνδέει αυτές τις δύο πόλεις. Είναι σαν τη δική μας Εθνική οδό κάπως? Η βοήθειά σας εδώ θα ήταν πολύτιμη. Επίσης θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για τη μετακίνηση με τραίνο καθώς και χρόνους. Αξιοθέατα κλπ θα σας τα ζητήσω σε μεταγενέστερο χρόνο και αφού διαβάσω λίγο τα σχετικά θέματα που έχουν αναρτηθεί εδώ, για να μη σας κουράζω άδικα.....
Σας χιλιοευχαριστώ
 

milt94

Member
Μηνύματα
48
Likes
103
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Τέλη Απριλίου θα βρίσκομαι Βαρσοβία για 4 ημέρες.Σκέφτομαι την 3η μέρα να πάω Κρακοβία με flixbus, 12 το μεσημέρι θα είμαι εκεί και θα αναχωρήσω στις 6 το απόγευμα. Αξίζει ή δεν θα προλάβω να δω τίποτα ;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.186
Likes
4.035
Τέλη Απριλίου θα βρίσκομαι Βαρσοβία για 4 ημέρες.Σκέφτομαι την 3η μέρα να πάω Κρακοβία με flixbus, 12 το μεσημέρι θα είμαι εκεί και θα αναχωρήσω στις 6 το απόγευμα. Αξίζει ή δεν θα προλάβω να δω τίποτα ;
5 ώρες στην Κρακοβία;; προλαβαινετε μόνο τα παρα πολύ βασικά του κέντρου. Η Κρακοβία είναι πολύ όμορφη και σίγουρα αξίζει χρόνο. Πολύ κακό για το τίποτα. 10 ώρες στο λεωφορείο για να κάνετε μόνο ένα πέρασμα από το κέντρο.
 

milt94

Member
Μηνύματα
48
Likes
103
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
5 ώρες στην Κρακοβία;; προλαβαινετε μόνο τα παρα πολύ βασικά του κέντρου. Η Κρακοβία είναι πολύ όμορφη και σίγουρα αξίζει χρόνο. Πολύ κακό για το τίποτα. 10 ώρες στο λεωφορείο για να κάνετε μόνο ένα πέρασμα από το κέντρο.
Πιστεύω πως έχεις δίκιο... Μάλλον θα την αφήσουμε για μια άλλη φορά
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Πολυ πιο βολικη εκδρομη το Τορουν ειδικα αν αναχωρειτε απο Modlin. Απεχει μονο 3 ωρες, ειναι μικροτερη πολη αλλα κουκλα, μπορειτε να κανετε την τελευταια διανυκτερευση εκει και με Modlin bus να φυγετε απ'ευθειας για αεροδρομιο χωρις καμια αλλαγη μεσων στη Βαρσοβια. Ετσι το καναμε εμεις και βγηκε τελεια.
 

spirosleon

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Με σωστη διαχειριση χρονου, θες 3 γεματες μερες στην Βαρσοβια και θα τα εχεις δει ολα.Οργασμος νεων κατασκευων,πολυοροφα κτιρια, εμπορικα κεντρα και γενικοτερα μια φρενιτιδα στο θεμα αναπτυξης!Οπωσδηποτε ο επισκεπτης πρεπει να επισκεφθει το μουσειο Β Παγκοσμιου πολεμου, και φυσικα το Sky bar Panorama στον 40ο οροφο του Mariott ! Μην πληρωσετε να ανεβειτε στο Μουσειο τεχνης και πολιτισμου στο 30ο οροφο, μιας και η θεα απο το Marriot ειναι πολυ πιο καλη και τσαμπα! Εμεις, οδικος πηγαμε Κρακοβια σε μονοημερη και προσωπικα εχω καλυτερες εντυπωσεις για την Βαρσοβια η οποια εχει περισσοτερα να δειξει στον τουριστα(μουσεια, παρκο, παλατι, παλαια πολη κ.α)παρα η Κρακοβια που αλλο απο την κεντρικη πλατεια και τον καθαρα τουριστικο-εκμεταλλευτικο της χαρακτηρα δεν εχει να δειξει κατι αλλο.Ισως να εχει κι αλλα μερη εκτος του κεντρου και εμεις δεν προλαβαμε να τα δουμε....ισως.
Οδικος οπως εγραψα παραπανω πηγαμε και Αουσβιτς. Κουραστικο ταξιδι διαρκειας 4,5-5 ωρων περιπου λογο οτι το οδικο δικτυο εως εκει σε ενα μεγαλο του μερος ειναι υπο κατασκευη. Πολυ προσοχη στα ορια ταχυτητας, συχνα πυκνα μπλοκα και καμερες ασφαλειας.Αποσταση 417 χλμ. Εαν θα ξανα πηγαινα θα επελεγα το τρενο, 3 ωρες εως Κρακοβια και αλλη μια ωρα εως Oswiecim(Αουσβιτς).Βεβαια αξιζε ο κοπος και ο χρονος! Ενα ταξιδι που πρεπει να κανει οποιος παει Πολωνια. Θες 4 ωρες γεματες να το γυρισεις ολο, και τα 2 στρατοπεδα και θα φυγεις με αναμεικτα συναισθηκατα πονου, θλιψης και οργης.Το εισητηριο ειναι δωρεαν εαν γινει η κρατηση μεσω Ιντερνετ. Eμεις δεν ειμασταν στην ωρα μας στο μουσειο, παρολο αυτα, δεν ειχαμε προβλημα στην εισοδο. Εαν περισσευουν ευρω, περνεις ξεναγο,60 PLN το ατομο!!!, απο την αλλη, υπαρχει στην εισοδο του μουσειου βιβλιοπωλειο οπου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρεπει να παρει ο επισκεπτης τοn οδηγο του μουσειου που κανει ακριβως την ιδια δουλεια με τον ξεναγο με μολις 19 PLN.
 

mmm

Member
Μηνύματα
22
Likes
22
γεια σας, σχεδιαζω ταξιδι στην Βαρσοβια -Κρακοβια για τον Μαιο. Οι πτησεις ειναι αθηνα-βαρσοβια-αθηνα. Θέλω τη γνώμη σας πως θα ταξιδεψουμε απο Βαρσοβια στην Κρακοβια? με τρενο η λεωφορείο? ωρες ταξιδιου και τιμη εισιτηριου. Θελουμε να μεινουμε 3 μερες στην Κρακοβια (με επισκεψη στο στρατοπεδο ιπωσδηποτε) και 1 μερα στη βαρσοβια. Καμμια ιδέα η συμβουλή? Ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom