Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Αν κλείσεις τρένο κατά τις 11-12 νομίζω θα είναι safe επιλογή, πόση καθυστέρηση να έχει πια :confused: Το πολύ πολύ αν χάσετε αυτό το τρένο να κλείσετε εισητηριο για άλλο τρένο αργοτερα, άντε με το πιο αργό για να μην είναι πολύ ακριβό. Η Βαρσοβια έχει πολλες παμπ και μπαρ στο κέντρο της. Προσοχή, όχι στην παλιά πόλη :p Στο νέο της κέντρο. Εμεις ψάχναμε ένα βράδυ στην παλιά πόλη και δεν βρίσκαμε τίποτα. Αν πατε όμως Παρασκευή ή ΣΚ, πρέπει να πατε αρκετά νωρίς για να βρείτε κάπου να καθίσετε. Εμεις είχαμε ξεκινήσει κατά τις 9 να ψάχνουμε για παμπ και ήταν τα πάντα γεμάτα, τα πάντα όμως! Ένα βράδυ απογοητεύτηκαμε και γυρίσαμε πίσω στο διαμέρισμα :p Για την Κρακοβια δεν γνωρίζω. Με μια αναζήτησή στο TripAdvisor θα πάρετε πολλες ιδέες.
Τέλεια ευχαριστώ πολύ :)
 

ARIAKOS

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Καλημέρα σας. Ψάχνοντας βρήκα τις συζητήσεις σας οπότε κατάλαβα πως μάλλον μόνο εσείς μπορείτε να με βοηθήσετε. Έκλεισα ταξιδάκι λοιπόν 17 με 21 Δεκεμβρίου για τη Βαρσοβία. Φτάνω στις 17 Δεκεμβρίου στις 8 το βράδυ και επιστρέφω στις 21 9 το πρωί περίπου. Συγκεκριμένα βρήκα πολύ φθηνά αεροπορικά με τη ryanair που όμως πετάει στο αεροδρόμιο Μόντλιν. Απ όσο διάβασα από εσάς θα πρέπει οπωσδήποτε να επισκεφθώ τη Κρακοβία. Η αλήθεια είναι πως θέλω οπωσδήποτε να πάω στο Άουσβιτς. Απ ότι βλέπω όμως οι αποστάσεις δεν είναι και μικρές. Προσπάθησα να βρω ανταπόκριση από Μόντλιν για Κρακοβία ώστε να πάω ή μόλις φτάσω ή πριν φύγω αλλά δε βλέπω κάτι. Μήπως δεν υπάρχει και πρέπει να πάω ανάμεσα στο ταξίδι μου? Ή είναι καλή ιδέα να κοιτάξω για ενοικίαση αυτοκινήτου? Θα μπορούσατε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε εσείς που έχετε πάει?
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Τρένο για Warszawa Centralna και από εκεί τρένο για Krakow. Κάτι τέτοιο θα κάνω και εγώ σε λίγες μέρες, με την εξαίρεση ότι θα μείνω και στην Βαρσοβία. Γενικά θεωρώ ότι θα πας λίγες μέρες. Τον χειμώνα απ'ότι έχω δει από φωτογραφίες φίλων είναι πανέμορφο και το Κατοβίτσε και το Ζακοπάνε.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Τρένο για Warszawa Centralna και από εκεί τρένο για Krakow. Κάτι τέτοιο θα κάνω και εγώ σε λίγες μέρες, με την εξαίρεση ότι θα μείνω και στην Βαρσοβία. Γενικά θεωρώ ότι θα πας λίγες μέρες. Τον χειμώνα απ'ότι έχω δει από φωτογραφίες φίλων είναι πανέμορφο και το Κατοβίτσε και το Ζακοπάνε.
Ας μην προτείνουμε και άλλες πόλεις γιατί σε 3 μέρες αν κάποιος έχει σκοπό να παει σε όλα αυτά, θα δει στο τέλος μόνο τα τρενα και τα λεωφορεία :p
Δεν έχεις πολύ χρόνο στην διάθεση σου... Θα πρέπει να φύγεις για Κρακοβια μόλις φτασεις Πολωνία. Εννοείται θα πάρεις τρένο, είναι πιο γρήγορο. Θα πας Δεκέμβριο όποτε να είσαι προετοιμασμενος για το κρυο. Kαλυτερα να πας Κρακοβια που είναι και πιο νότια και δεν θα παγώσεις τόσο :p Μπορείς 18 και 19 να είσαι Κρακοβια και 20 μεσημεράκι να γυρίσεις Βαρσοβια, να κανεις και μια βόλτα στην πόλη. Να τσεκάρεις τον καιρό πριν φύγεις.
 

ARIAKOS

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Τρένο για Warszawa Centralna και από εκεί τρένο για Krakow. Κάτι τέτοιο θα κάνω και εγώ σε λίγες μέρες, με την εξαίρεση ότι θα μείνω και στην Βαρσοβία. Γενικά θεωρώ ότι θα πας λίγες μέρες. Τον χειμώνα απ'ότι έχω δει από φωτογραφίες φίλων είναι πανέμορφο και το Κατοβίτσε και το Ζακοπάνε.
Φτάνω ήδη 8 το βράδυ οπότε μάλλον ειναι δύσκολο να πάρω τρένα. Θα πρέπει να ταξιδεύω ολη τη νύχτα. Κ εγώ θα μείνω στη Βαρσοβία. Απλά έλεγα μήπως φτάνοντας μπορώ να πάω αμεσως Κρακοβία ή αν γίνεται να μείνω Βαρσοβία τα 2 βράδια και μετά να πάω Κρακοβία και από εκεί στο Μόντλιν για την επιστροφή.

Ας μην προτείνουμε και άλλες πόλεις γιατί σε 3 μέρες αν κάποιος έχει σκοπό να παει σε όλα αυτά, θα δει στο τέλος μόνο τα τρενα και τα λεωφορεία :p
Δεν έχεις πολύ χρόνο στην διάθεση σου... Θα πρέπει να φύγεις για Κρακοβια μόλις φτασεις Πολωνία. Εννοείται θα πάρεις τρένο, είναι πιο γρήγορο. Θα πας Δεκέμβριο όποτε να είσαι προετοιμασμενος για το κρυο. Kαλυτερα να πας Κρακοβια που είναι και πιο νότια και δεν θα παγώσεις τόσο :p Μπορείς 18 και 19 να είσαι Κρακοβια και 20 μεσημεράκι να γυρίσεις Βαρσοβια, να κανεις και μια βόλτα στην πόλη. Να τσεκάρεις τον καιρό πριν φύγεις.
Ναι απλά νομίζω πως η Κρακοβία είναι αρκετά μακριά απ το Μόντλιν. Αν θέλω 2 τρένα για να φτάσω είναι αδύνατον.
Εκτός κι αν το κάνω στην επιστροφή αλλά και πάλι αν χρειάζονται 2 τρένα δε γίνεται. Ισως πρέπει αναγκαστικά μείνω στις 17 και 18 στη Βαρσοβία και στις 19 πάω Κρακοβία και γυρίσω στις 20 το βράδυ.
 
Last edited by a moderator:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Ναι απλά νομίζω πως η Κρακοβία είναι αρκετά μακριά απ το Μόντλιν. Αν θέλω 2 τρένα για να φτάσω είναι αδύνατον.
Εκτός κι αν το κάνω στην επιστροφή αλλά και πάλι αν χρειάζονται 2 τρένα δε γίνεται. Ισως πρέπει αναγκαστικά μείνω στις 17 και 18 στη Βαρσοβία και στις 19 πάω Κρακοβία και γυρίσω στις 20 το βράδυ.
Χμμ καταλαβαινω ότι θα είστε ήδη κουρασμένοι από το αεροπλάνο... Παντως δεν είναι τόσο μεγάλο ταξίδι όσο φαντάζεσαι. Κανένα μισαωρο το πολύ χρειάζεσαι να φτασεις στον σταθμό των τρένων και από εκεί η Κρακοβια είναι δυόμιση ώρες με το γρήγορο τρένο. Μπορεί να σου ακούγεται μεγάλη φασαρία αλλά δεν είναι τίποτα και το γρήγορο τρένο είναι πολύ ξεκούραστο. Η Πολωνία είναι τεράστια χώρα και οι Πολωνοί περνουν ακόμα και έξι ώρες και βαλε στα τρενα για να πάνε στις πόλεις τους (η Κρακοβια από εκεί που ζούσα εγω ήταν 6 ώρες) όποτε το δίωρο όπως καταλαβαίνεις δεν είναι τίποτα για αυτούς και ούτε τόσο μεγάλο χάσιμο χρόνου είναι για εσένα :p Μπορείς να κανεις και αυτό που λες αλλά δεν ξέρω ποσο θα ευχαριστηθείς την πόλη, με το που θα φτασεις την επόμενη μέρα θα πρέπει να φύγεις. Θες να πας και Αουσβιτς και αλαρωτυχεια;
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Κρακοβία + Άουσβιτς σε μία-μίαμιση μέρα ΔΕΝ βγαίνει.
 

themargav

Member
Μηνύματα
135
Likes
24
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα,
6 Σεπτεμβρίου φτάνω αργά το απόγευμα στη Βαρσοβία και στις 13 Σεπτεμβρίου αναχωρώ από Κρακοβία νωρίς το μεσημέρι, οπότε έχω στη διάθεση μου 6 γεμάτες μέρες στη χώρα. Σκεφτόμουν να τις χωρίσω από 6-9 Σεπτεμβρίου Βαρσοβία και από 10-13 Κρακοβία.

-Θεωρείτε ότι αρκούν τόσες μέρες σε κάθε πόλη ή ότι είναι υπερβολικές και θα μπορούσα να κάνω κάποιες μονοήμερες εκδρομές γύρω τους;

Δεδομένου ότι για την μετακίνηση θα χρησιμοποιήσω μόνο τρένο και ότι εξαρχής σκοπέυω να επισκεφτώ Άουσβιτς και αλατορυχεία από την Κρακοβία.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Καλημέρα,έχω γράψει και πιο πάνω σχετικά με τον προβληματισμό μου σχετικά με το πως να μοιράσω τις ημέρες τελικά σκέφτομαι να μείνω και τα 4 βράδια Βαρσοβία και να κάνω την τελευταία μέρα Δεύτερα μονοήμερη στο Άουσβιτς γιατί yoloχαχαχ (πέρα απ την πλάκα μπορεί απ τους 5 μας να μην ξανατύχει κανένας να έρθει Πολωνία οπότε αξίζει τον κόπο και την ταλαιπωρία να το κάνουμε).Βλέπω έχει τρένο στις 9 παρα τέταρτο το πρωί από Βαρσοβία και άφιξη Κρακοβία 11:00 ακούγεται τέλειο.Πίνουμε κανα καφέ εκεί τριγύρω στο σταθμό ή κάνουμε καμιά μικρή βόλτα εκεί στην περιοχή και μετά απ ότι βλέπω η εταιρία Lajkonik έχει δρομολόγιο για Άουσβιτς στις 12:30 με άφιξη 13:55 και εγώ θα έχω κάνει προκράτηση για την δωρεάν είσοδο χωρίς ξεναγό που είναι στις 16:00.Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι εαν μπορώ να φτάσω εκεινή την ώρα (13:55) και να πάω απευθείας με το δωρεάν αστικό στο Μπιρκεναου χωρίς να έχω παραλάβει άκομα το εισιτήριό μου,(πείτε μου αν χρειάζεται να το παραλάβω και για το Μπιρκεναου) να αφιερώσω ένα 2ώρο εκεί και κατά τις 16:00 που είναι η ώρα του εισιτηρίου μου να πάω Άουσβιτς1 και να αφιερώσω και εκει άλλο ένα 2ωράκι και μετά ώρα αναχώρησης περίπου έχει 18:15 που φτάνει Κρακοβία 19:40 και είναι λίγο οριακό για το τρένο για Βαρσοβία το οποίο νομίζω φεύγει 20:00 και το τελευταίο 20:17 όμως οι σταθμοί είναι δίπλά και η αμέσως προηγούμενη επιλογή με Lajkonik από Άουσβιτς είναι στις 17:45 με άφιξη Κρακοβία 19:10.Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω πόσο χρόνο περίπου χρειάζεται για να αφιερώσω σε κάθε στρατόπεδο;; και αν θα πρέπει να παραδώσουμε στην είσοδο ένα σακίδιο πλάτης που θα έχουμε μαζί; (τύπου σχολική τσάντα) και επίσης σκεφτόμαστε να αγοράσουμε ένα βιβλίο οδηγό στα ελληνικά από εκεί,χρειάζεται κ αυτό προκράτηση από κάπου ή μπορω να το αγοράσω επιτόπου από εκει;;;
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Ολα οσα γραφεις γινονται .Μια αμφιβολια εχω για το Μπιρκεναου. Ομως αν εχεις στα χερια σου το εκτυπωμενο εισητηριο γιατι να μην γινεται πρωτα Μπιρκεναου και μετα Αουσβιτς. Προσωπικα δεν πηγα στο Μπιρκεναου λογω κουρασης και διοτι ειναι επιπεδος χωρος ουσιαστικα αφου οι Γερμανοι το ισοπεδωσαν.Αν σου δινει χρονο αφιξης ενα τεταρτο νωριτερα εισαι πολυ οριακα για το 20.00 αλλα ανετα για το 20 17. Ο σταθμος ειναι εντελως διπλα το πολυ 5 λεπτα βαλε 10 με ανεση για να βρεις το τρενο σου. Παντως η Κρακοβια ειναι πολυ ομορφη
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
New York
Ολα οσα γραφεις γινονται .Μια αμφιβολια εχω για το Μπιρκεναου. Ομως αν εχεις στα χερια σου το εκτυπωμενο εισητηριο γιατι να μην γινεται πρωτα Μπιρκεναου και μετα Αουσβιτς. Προσωπικα δεν πηγα στο Μπιρκεναου λογω κουρασης και διοτι ειναι επιπεδος χωρος ουσιαστικα αφου οι Γερμανοι το ισοπεδωσαν.Αν σου δινει χρονο αφιξης ενα τεταρτο νωριτερα εισαι πολυ οριακα για το 20.00 αλλα ανετα για το 20 17. Ο σταθμος ειναι εντελως διπλα το πολυ 5 λεπτα βαλε 10 με ανεση για να βρεις το τρενο σου. Παντως η Κρακοβια ειναι πολυ ομορφη
Μάλιστα ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση..Ρωταω αν γίνεται να πας πρώτα Μπιρκεναου και να κάνεις όλο αυτό επειδή νομίζω κάπου το ξαναδιάβασα εδώ στο φορουμ και δυστυχώς δεν το σημείωσα γιατί δεν ήταν σίγουρο αν θα βάλουμε το Άουσβιτς στο πρόγραμμα και τώρα που θα το τολμήσουμε έκανα μια προσπάθεια να βρω το μήνυμα αλλά είναι αδυνστο να ξαναδιαβάσω τις άπειρες σελίδες στα αντίστοιχα τοπικ για αυτό όποιος γνωρίζει κάτι θα του ήμουν ευγνώμων εάν μου έλυνε την απορία...Επίσης μήπως μπορείς να μου πεις πόση ώρα αφιερώσεις στο Άουσβιτς1;
 

teoper

Member
Μηνύματα
88
Likes
135
Νομίζω καθίσαμε γύρω στις δύο ώρες ακολουθώντας τις οδηγίες που πήραμε από το βιβλιαράκι που πήραμε στην εισοδο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom