Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλημερα σε ολους , θα παμε και εμεις βαρσοβια και κρακοβια ( ειμαστε 2 ζευγαρια ) το πασχα για 5 μερες. φτανουμε 18 απριλιου στης 17:00 και φευγουμε 23 απριλιου στης 5:40 το πρωι. Σκεφτομαστε με το που φτασουμε στο αεροδρομιο της βαρσοβιας mondlin να νοικιασουμε αμαξι μια που ειμαστε 4 ατομα και να παμε κατευθειαν κρακοβια , οπου θα φτασουμε κατα της 9 το βραδυ στο δωματιο και μια βολτα για φαγητο. την επομενη να παμε αουσβιτς και αλατορυχεια και να διανυκτερευσουμε παλι στην κρακοβια. και την επομενη να βολταρουμε στην πολη και το απογευμα να παμε βαρσοβια οπου θα μεινουμε τα επομενα 3 βραδυα πριν φυγουμε. τι λετε ?
Την ίδια μέρα Άουσβιτς και αλατωρυχεία δεν βγαίνει.Μπορείτε να πάτε τη μια μέρα στο Αουσβιτς και το απόγευμα βόλτα στην πόλη και την επομένη αλατωρυχεία το πρωί και μετά αναχώρηση για Βαρσοβία...Έτσι πιστεύω θα το φέρετε εις πέρας πιο εύκολα ...
 

kpv

Member
Μηνύματα
29
Likes
17
Την ίδια μέρα Άουσβιτς και αλατωρυχεία δεν βγαίνει.Μπορείτε να πάτε τη μια μέρα στο Αουσβιτς και το απόγευμα βόλτα στην πόλη και την επομένη αλατωρυχεία το πρωί και μετά αναχώρηση για Βαρσοβία...Έτσι πιστεύω θα το φέρετε εις πέρας πιο εύκολα ...
Ναι , μαλλον ειναι προτιμοτερο. σαν γενικο πλανο διανυκτερευσεων πως το βρισκεις ? καμια καλη εταιρεια για να νοικιασουμε αυτοκινητο ξερουμε ?
 

Μαίρη π

Member
Μηνύματα
71
Likes
20
καλημερα σε ολους , θα παμε και εμεις βαρσοβια και κρακοβια ( ειμαστε 2 ζευγαρια ) το πασχα για 5 μερες. φτανουμε 18 απριλιου στης 17:00 και φευγουμε 23 απριλιου στης 5:40 το πρωι. Σκεφτομαστε με το που φτασουμε στο αεροδρομιο της βαρσοβιας mondlin να νοικιασουμε αμαξι μια που ειμαστε 4 ατομα και να παμε κατευθειαν κρακοβια , οπου θα φτασουμε κατα της 9 το βραδυ στο δωματιο και μια βολτα για φαγητο. την επομενη να παμε αουσβιτς και αλατορυχεια και να διανυκτερευσουμε παλι στην κρακοβια. και την επομενη να βολταρουμε στην πολη και το απογευμα να παμε βαρσοβια οπου θα μεινουμε τα επομενα 3 βραδυα πριν φυγουμε. τι λετε ?
Μια χαρά . Πολύ ωραίο πρόγραμμα και εμείς δυο μέρες μείναμε Κρακοβία και δυο Βαρσοβία . Να περάσετε υπέροχα είναι τέλεια με τελεια πάρκα και πολύ φύση . Πάντως και αυτοκίνητο να μην νοικιάσετε με το τρένο είναι κοντά και ξεκούραστη ωραία διαδρομή .
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ναι , μαλλον ειναι προτιμοτερο. σαν γενικο πλανο διανυκτερευσεων πως το βρισκεις ? καμια καλη εταιρεια για να νοικιασουμε αυτοκινητο ξερουμε ?
Εμεις ειχαμε μεινει 3 ημερες Κρακοβια που εχει και περισσοτερα πραγματα να δεις και 2 Βαρσοβια αλλα προσγειωθηκαμε εκει και πηγαμε με τραινο Βαρσοβια απο οπου πεταξαμε μετα για Ελλαδα....
Αν θελεις αμαξι μπες εδω https://www.rentalcars.com/?affilia...3ge4Vu8gC9AwK3X2sfIYsvWenh4ZsKBxoCNJUQAvD_BwE εχει πολλες εταιρειες .Κοιτα να εχει απεριοριστα χιλιομετρα και προτιμησε να αγορασεις ασφαλεια απο το γκισε εκει κ οχι απο νετ...Τις 3 τελευταιες φορες που νοικιασα την αγορασα πολυ ακριβοτερα απο το net σε σχεση με τις τιμες που μου εδιναν απο κοντα ..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@kpv την ίδια μέρα φυσικά και βγαίνει και Άουσβιτς και Αλατωρυχεία. Ακόμα και με τα μέσα μεταφοράς εφόσον κλείσεις την πρωινή είσοδο στο Άουσβιτς στις 07:45 ή έστω των 9:00. Θες 3 ώρες το λιγότερο στα στρατόπεδα που είναι επαρκής χρόνος. Και κλείνεις απογευματινή ξενάγηση στα Αλατωρυχεία. Ειδικά αν έχετε αυτοκίνητο βγαίνει πανεύκολα δεν το συζητώ. Οι μέρες είναι λίγες οπότε προτείνω να συμπιέσεις σε μια μέρα αυτά τα δυο αξιοθέατα ώστε να έχεις έστω μια ολόκληρη μέρα στην Κρακοβία . Θα συμφωνήσω να βάλεις 3 μέρες Βαρσοβία, είναι πιο ενδιαφέρουσα πιο μεγάλη και έχει περισσότερα πράγματα να δεις.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@kpv την ίδια μέρα φυσικά και βγαίνει και Άουσβιτς και Αλατωρυχεία. Ακόμα και με τα μέσα μεταφοράς εφόσον κλείσεις την πρωινή είσοδο στο Άουσβιτς στις 07:45 ή έστω των 9:00. Θες 3 ώρες το λιγότερο στα στρατόπεδα που είναι επαρκής χρόνος. Και κλείνεις απογευματινή ξενάγηση στα Αλατωρυχεία. Ειδικά αν έχετε αυτοκίνητο βγαίνει πανεύκολα δεν το συζητώ. Οι μέρες είναι λίγες οπότε προτείνω να συμπιέσεις σε μια μέρα αυτά τα δυο αξιοθέατα ώστε να έχεις έστω μια ολόκληρη μέρα στην Κρακοβία . Θα συμφωνήσω να βάλεις 3 μέρες Βαρσοβία, είναι πιο ενδιαφέρουσα πιο μεγάλη και έχει περισσότερα πράγματα να δεις.
Είτε πας με αμάξι είτε με συγκοινωνία θέλεις 4-6 ώρες μαζί με τα πηγαινε-ελα.Ο δε δρόμος δεν ενδείκνυται για προσπεράσεις κ αυτό από μόνο του ειδικά αν μπροστά σου είναι λεωφορεία προκαλεί καθυστερήσεις. Τα αλατωρυχεια επίσης θέλουν 2 ώρες σιγουρα εκεί και μια ώρα πήγαινε έλα..Ένα άτομο λοιπόν που θα κλείσει 8 το πρωί Άουσβιτς θα πρέπει να ξυπνήσει 6 κ 6.30 να φεύγει.Αν υποθέσουμε ότι το κάνει, το μεσημέρι θα γυρίσει κομμάτια κ ναι μεν χρονικά βγαίνει να πας κ στα δυο αλλά ουσιαστικά όχι..Πιο άνετο θα είναι την επόμενη αλλά υπάρχουν κ κασκαντερ που το κάνουν κ στην ίδια λόγω πίεσης χρόνου...Ο σκοπός είναι να δεις κ να απολαύσεις τις στιγμές κ όχι να κάνεις αγώνα δρόμου ...
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
@kpv θα συμφωνήσω με τον @giannismits για το θέμα αλατωρυχείων και Άουσβιτς. Δεν το λέω θεωρητικά, το έχω κάνει. Ναι μεν απαιτεί πολύ πρωινό ξύπνημα αλλά με την ευκολία του αυτοκινήτου δεν θα χάσετε καθόλου χρόνο στην αναμονή για μέσα μεταφοράς. Εμείς δεν είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο αλλά είχαμε κλείσει μεταφορά. Πήγαμε πρώτα Άουσβιτς, μετά στα αλατωρυχεία και επιστρέψαμε απογευματάκι. Εγώ που δεν έχω φοβερή φυσική κατάσταση δεν το βρήκα πάντως εξοντωτικό. Μια χαρά βγήκα και το βράδυ για βόλτες στην πόλη. Με αυτόν τον τρόπο θα δεις λίγο πιο άνετα την Κρακοβία (να πάτε οπωσδήποτε και στο Kazimierz).
Ένα αρνητικό είναι ότι μετά το Άουσβιτς το μυαλό μένει κολλημένο σε αυτά που είδες εκεί.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@vagar78 όλα σχετικά είναι. Όπως λέει και η @Tonia L. ούτε εγώ το βρήκα εξοντωτικό. Ένα πρωινό ξύπνημα στις 6 δεν είναι και τόσο τραγικό. Έναν προγραμματισμό θέλει. Επαναλαμβάνω βγαίνει και με τα μέσα μεταφοράς. Εγώ πάντως 3+ ώρες στο Άουσβιτς δεν κουράστηκα καθόλου. Όταν έχεις τόσες λίγες μέρες και θες να τα δεις όλα, θα πρέπει να κάνεις μια θυσία παραπάνω!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
@vagar78 όλα σχετικά είναι. Όπως λέει και η @Tonia L. ούτε εγώ το βρήκα εξοντωτικό. Ένα πρωινό ξύπνημα στις 6 δεν είναι και τόσο τραγικό. Έναν προγραμματισμό θέλει. Επαναλαμβάνω βγαίνει και με τα μέσα μεταφοράς. Εγώ πάντως 3+ ώρες στο Άουσβιτς δεν κουράστηκα καθόλου. Όταν έχεις τόσες λίγες μέρες και θες να τα δεις όλα, θα πρέπει να κάνεις μια θυσία παραπάνω!
Παω διακοπες να ξεκουραστω ομως ρε συ και να δω κ καποια πραγματα αμα ειναι να ξυπνησω 6 παω και στη δουλεια :). Περα απο τη πλακα αν καποιος παει μονοημερη ας το κανει κ ας μην ευχαριστηθει τοσο, αλλα τωρα ο ανθρωπος εχει αλλη μια μερα ..Ας αποφασισει τι θελει να κανει, εγω που ειμαι τρελος με αυτα κ θελω να ξεκιναμε τη μερα 9 μαξ,αν πω σε παρεα το 6 δεν θα ερθει κανεις ξανα μαζι μου εκδρομη :p
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Παω διακοπες να ξεκουραστω ομως ρε συ και να δω κ καποια πραγματα αμα ειναι να ξυπνησω 6 παω και στη δουλεια :). Περα απο τη πλακα αν καποιος παει μονοημερη ας το κανει κ ας μην ευχαριστηθει τοσο, αλλα τωρα ο ανθρωπος εχει αλλη μια μερα ..Ας αποφασισει τι θελει να κανει, εγω που ειμαι τρελος με αυτα κ θελω να ξεκιναμε τη μερα 9 μαξ,αν πω σε παρεα το 6 δεν θα ερθει κανεις ξανα μαζι μου εκδρομη :p
Μα τι διακοπές, δεν είναι και Μαλδίβες :p Για το Άουσβιτς αξίζει να πας πρωί μπας και βρεις λιγότερο κόσμο γιατί γίνεται χαμός με τα γκρουπ. Εγώ συμφωνώ πως μπορεί να πετύχεις κίνηση στο δρόμο και το διαπίστωσα καλά κι εγω. Αλλά ξαναλέω χρονικά βγαίνουν και τα δύο ειδικά με αυτοκίνητο. Ας μας πει τη γνώμη του και ο @georgeant που τα επισκέφτηκε και τα δύο την ίδια μέρα με αυτοκίνητο.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Αφού έχει περιθώριο, ποιος ο λόγος να τα κάνει σε μια μέρα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom