Πολωνία Πολωνία - Βαρσοβία - Κρακοβία

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Και η δική μου προσωπική άποψη είναι πως αυτά τα 2 δεν κολλάνε την ίδια μέρα και ειδικά όταν καποιος έχει περιθώριο να πάει άλλη μέρα! Γιατί να τρέχει και να μην φτάνει όταν μπορεί να τα κάνει ξεχωριστά και να δώσει ακόμα μεγαλύτερη βάση στο τι βλέπει; Γιατί όταν είσαι και κομμάτια ο εγκέφαλος δεν λειτουργεί σωστά και μιλάνε άλλοι παράγοντες εκείνη την στιγμη!

Βεβαία ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός από την άλλη όμως τότε δεν έχει νόημα να γινονται τέτοιες ερωτήσεις! Όταν ρωτάει καποιος αν βγαίνει να τα κάνει και τα 2 την ίδια ήμερα και οι 5 λένε πως γίνεται και οι άλλοι 5 πως δεν γίνεται, μόνο άκρη δεν θα βγάλει αλλά θα μπερδευτεί ακόμα περισσότερο!

Οπότε καλύτερα είναι ο καθένας προτού κάνει τέτοιου τύπου ερωτήσεις να μας λέει αν αντέχει το τρέξιμο η τις χαλαρές ξεναγήσεις / βόλτες! Πολλά μπορείς να δεις / κάνεις με τρέξιμο! Αξίζει όμως ;

Αυτό το ξέρει ο καθένας ξεχωριστά!
 

kpv

Member
Μηνύματα
29
Likes
17
Ειτε συνδιασεις αουσβιτς και αλατωρυχεια την ιδια μερα , ειτε πας την επομενη τι ειναι προτιμοτερο , να κλεισεις απο εδω τα εισητηρια η επι τοπου ?? αν τα κλεισεις απο δω φανταζομαι γλυτωνεις ουρες αλλα απο την αλλη αν κατι δεν παει καλα στο προγραμμα και αργησεις χανεις τα εισητηρια ? και επισης στα αλατωρυχεια εχει 2 διαδρομες , mines route και tourist route , ποια κλεινουμε ?
 
Last edited:

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Ειτε συνδιασεις αουσβιτς και αλατωρυχεια την ιδια μερα , ειτε πας την επομενη τι ειναι προτιμοτερο , να κλεισεις απο εδω τα εισητηρια η επι τοπου ?? αν τα κλεισεις απο δω φανταζομαι γλυτωνεις ουρες αλλα απο την αλλη αν κατι δεν παει καλα στο προγραμμα και αργησεις χανεις τα εισητηρια ? και επισης στα αλατωρυχεια εχει 2 διαδρομες , mines route και tourist route , ποια κλεινουμε ?
Εμείς είχαμε κλείσει την tourist route. Κλείσαμε on line για το Άουσβιτς, που θα πηγαίναμε πρώτα και είχαμε σιγουριά για το τι ώρα θα είμαστε εκεί. Για αλατωρυχεία κλείσαμε μόλις φτάσαμε, περιμένοντας λίγο στην ουρά.
 

Maria.st

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Καλησπέρα παιδιά, πρώτη φορά γράφω στην παρέα σας.
Θα ήθελα μερικές πληροφορίες αν και έχω δει ότι το θέμα Πολωνία είναι πολύ παιγμένο ωστόσο θα ήθελα μερικά ακόμη πράγματα.
Έχω στη διάθεσή μου από Τετάρτη απόγευμα που φτάνω κρακοβια μέχρι Δευτέρα απόγευμα που φεύγω από βαρσοβια.
Το αρχικό μου πλάνο ήταν 3 και 2 βραδιά, ωστόσο με τις απόψεις σας εδώ με βάλατε σε σκέψεις για 4-1 απλα ο ενδοιασμός μου είναι τι θα προλάβω αν φτάσω Κυριακή κατά τις 11 το πρωί στη βαρσοβια και φύγω Δευτέρα κατά τις 3 για το αεροδρόμιο;
Επιπλέον στην κρακοβια διαβάζω για διαμονή στην παλιά πόλη ωστόσο απ ότι βλέπω στην εβραϊκή συνοικία είναι μαζεμένα τα μαγαζιά πχ να βγεις το βράδυ να φας να πιεις ένα ποτό κτλ αρα με δεδομένο αυτό δεν είναι πιο συμφέρον να μείνεις εβραϊκή να είσαι κοντά τα βραδιά και να είσαι λίγο πιο μακριά τα πρωινά αφου έχεις διάθεσή και φως για να περπατας;
Ακόμη θα ήθελα να μάθω ποια είναι τα λεωφορεία ή τρένα που σε πάνε στα αλατορυχεια και στο Αουσβιτσ και αν ισχύει η δωρεάν είσοδος στο Άουσβιτς κάποιες ώρες της μέρας και ποιες είναι αυτές.
Ακόμη θα ήθελα να μου προτείνετε μαγαζιά για φαγητό (Street food αλλά και πιο ακριβά) θέλω όμως να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό ή κάτι πολύ νόστιμο όχι ότι έχουμε και στην Ελλάδα αλλά και κάποιο ωραίο μπαράκι με πολωνική μουσική ή ένα ωραίο καφέ και ένα μέρος που να έχει πολύ ωραία θέα.
Τέλος θέλω τις ίδιες πληροφορίες και για την Βαρσοβια για τα μαγαζιά δηλαδή
Αλλα και ποια είναι τα λεωφορεία ή τρένα που σε πάνε στο αεροδρόμιο και στις δύο πόλεις
Υ.Γ. με κάρτα revolut είμαι καλυμμένη ή θα χρειαστώ και μετρητά με συνάλλαγμα

Ευχαριστώ πολύ όλους σας, κάθε πληροφορία σας θα είναι χρήσιμη, μέσα Νοέμβρη θα πάω!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.940
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες στο Travelstories και καλά ταξίδια!

Το αρχικό μου πλάνο ήταν 3 και 2 βραδιά, ωστόσο με τις απόψεις σας εδώ με
Η γνώμη μου είναι να μείνεις σ' αυτό το πλάνο, οργανώνοντας τα όλα από πριν όμως για να μη χάσεις χρόνο σε άσκοπες μετακινήσεις. Εγώ στη θέση σου θα έφευγα Σαββατο για Βαρσοβία.
Επιπλέον στην κρακοβια διαβάζω για διαμονή στην παλιά πόλη ωστόσο απ ότι βλέπω στην εβραϊκή συνοικία είναι μαζεμένα τα μαγαζιά πχ να βγεις το βράδυ να φας να πιεις ένα ποτό κτλ
Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα. Γνώμη μου είναι να προτιμήσεις τη περιοχή του Kazimierz για διαμονή εκεί που θα τα βρεις όλα αυτά μαζεμένα:
Untitled.jpg
Ακόμη θα ήθελα να μάθω ποια είναι τα λεωφορεία ή τρένα που σε πάνε στα αλατορυχεια και στο Αουσβιτσ
Τα γράφω αναλυτικά όλα στην ιστορία μου για τη Κρακοβία με επισήμανση στις στάσεις αναχώρησης για να μη μπερδευτεί κανείς:
Πολωνία - Στον …καύσωνα της Κρακοβίας
αν ισχύει η δωρεάν είσοδος στο Άουσβιτς κάποιες ώρες της μέρας και ποιες είναι αυτές.
Υπήρχε δωρεάν είσοδος πριν τις 9 το πρωί και μετά τις 5μιση το απόγευμα, κατά τη γνώμη μου όμως δεν αξίζει σε καμία περίπτωση, ο ξεναγός είναι ένα πολύ σημαντικό κεφάλαιο της επίσκεψης και αξίζει να πληρώσεις το χαμηλό εισιτήριο που περιλαμβάνει και τη ξενάγηση. Ασε που νομίζω ότι πλέον λόγω πανδημίας δεν υφίσταται η δωρεάν είσοδος.
Ακόμη θα ήθελα να μου προτείνετε μαγαζιά για φαγητό (Street food
Θα βρεις άπειρα στην Εβραϊκή συνοικία
Υ.Γ. με κάρτα revolut είμαι καλυμμένη ή θα χρειαστώ και μετρητά με συνάλλαγμα
Σχεδόν παντού ναι, την έχουν δουλέψει στη Πολωνία αρκετοί απο δω μέσα χωρίς πρόβλημα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Το αρχικό μου πλάνο ήταν 3 και 2 βραδιά, ωστόσο με τις απόψεις σας εδώ με βάλατε σε σκέψεις για 4-1 απλα ο ενδοιασμός μου είναι τι θα προλάβω αν φτάσω Κυριακή κατά τις 11 το πρωί στη βαρσοβια και φύγω Δευτέρα κατά τις 3 για το αεροδρόμιο;
Ακόμη θα ήθελα να μάθω ποια είναι τα λεωφορεία ή τρένα που σε πάνε στα αλατορυχεια και στο Αουσβιτσ και αν ισχύει η δωρεάν είσοδος στο Άουσβιτς κάποιες ώρες της μέρας και ποιες είναι αυτές.
Αν σκοπεύεις να πας και Άουσβιτς και Αλατορυχεία και δεν το κάνεις την ίδια μέρα και για τα 2 (για μένα σκότωμα) τότε να επιλέξεις 4-1. Έτσι βέβαια δεν θα δεις σχεδόν τίποτα από την Βαρσοβία.

Επιπλέον στην κρακοβια διαβάζω για διαμονή στην παλιά πόλη ωστόσο απ ότι βλέπω στην εβραϊκή συνοικία είναι μαζεμένα τα μαγαζιά πχ να βγεις το βράδυ να φας να πιεις ένα ποτό κτλ αρα με δεδομένο αυτό δεν είναι πιο συμφέρον να μείνεις εβραϊκή να είσαι κοντά τα βραδιά και να είσαι λίγο πιο μακριά τα πρωινά αφου έχεις διάθεσή και φως για να περπατας;
Όντως στην εβραϊκή συνοικία είναι όλη η νυχτερινή ζωή, με τα καλά και τα άσχημα της. Θα είσαι δίπλα σε όλα τα μπαράκια και τις πλατείες που μαζεύεται η νεολαία και όπου υπάρχουν όλοι οι πάγκοι με το street food αλλά θα έχεις και φασαρία την νύχτα, αν και δεν θα είσαι εκεί Παρασκευή ή Σάββατο που γίνετια ο χαμός. Επιπλέον στην εβραϊκή συνοικία θα βρεις σαφώς οικονομικότερες τιμες στα καταλύματα.

Ακόμη θα ήθελα να μου προτείνετε μαγαζιά για φαγητό (Street food αλλά και πιο ακριβά) θέλω όμως να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό ή κάτι πολύ νόστιμο όχι ότι έχουμε και στην Ελλάδα αλλά και κάποιο ωραίο μπαράκι με πολωνική μουσική ή ένα ωραίο καφέ και ένα μέρος που να έχει πολύ ωραία θέα.
Το καλύτερο φαγητό στην Κρακοβία (και σχετικά οικονομικό) το έφαγα εδώ στο Starka, Józefa 14, στην εβραϊκή συνοικία. Πολύ καλό το ξεκοκαλισμένο κότσι και οι σούπες του.
Άλλα προτεινόμενα είναι τα εξής:
Pod Aniołami, Grodzka 35, Πάνω στον κεντρικό δρόμο για την πλατεία με τραπέζια στο πάνω χώρο αλλά και στο κελάρι που όμως μάλλον θέλει κράτηση (μάλλον ακριβό).
Morskie Oko, Plac Szczepanski 8, Στην διπλανή πλατεία από την κεντρική (Plac Szczepański). Πολωνικό φαγητό (καλές τιμές).
C.K. Browar, Podwale 6/7, Έξω μόλις από την παλιά πόλη προς την πίσω μέρος της πλατείας Rynek και δίπλα από το Teatr Bagatela. Ποικιλία από μπύρες, μάλλον στο υπόγειο πιο ωράια από ότι στο ισόγειο.
Manzana, Miodowa 11, Μεξικάνικο (μέτριες τιμές)

Για street food πολλοί πάγκοι στην πλατεία Okrąglak στην εβραϊκή συνοικία. Εκεί βρίσκεται και το Alchemia Μπάρ, ul. Estery 5, με τζάζ αλλά και rock μουσική (έχει και φαγητό – πρωϊνό).

Τέλος θέλω τις ίδιες πληροφορίες και για την Βαρσοβια για τα μαγαζιά δηλαδή
Φαγητό στην Βαρσοβία

Freta 33, Freta 33/35
Portretowa, Piekarska 6 (μέτριες τιμές – καλό φαγητό και εξυπηρέτηση)
Pierogarnia na Bednarskiej, Ul. Bednarska 28 (Φθηνό – Εξειδικευμένο στα pierogi’s)

Αλλα και ποια είναι τα λεωφορεία ή τρένα που σε πάνε στο αεροδρόμιο και στις δύο πόλεις
Εξαρτάται το αεροδρόμιο. Από το Modlin π.χ. για Βαρσοβία υπάρχει το Modlin Bus που γενικά εξυπηρετεί. Αν και για να πω την αλήθεια εμείς είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο και πέρα από την χρήση του Modlin Bus για μια φορά δεν ξέρω άλλες πληροφορίες.
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα παιδιά, πρώτη φορά γράφω στην παρέα σας.
Θα ήθελα μερικές πληροφορίες αν και έχω δει ότι το θέμα Πολωνία είναι πολύ παιγμένο ωστόσο θα ήθελα μερικά ακόμη πράγματα.
Έχω στη διάθεσή μου από Τετάρτη απόγευμα που φτάνω κρακοβια μέχρι Δευτέρα απόγευμα που φεύγω από βαρσοβια.
Το αρχικό μου πλάνο ήταν 3 και 2 βραδιά, ωστόσο με τις απόψεις σας εδώ με βάλατε σε σκέψεις για 4-1 απλα ο ενδοιασμός μου είναι τι θα προλάβω αν φτάσω Κυριακή κατά τις 11 το πρωί στη βαρσοβια και φύγω Δευτέρα κατά τις 3 για το αεροδρόμιο;
Επιπλέον στην κρακοβια διαβάζω για διαμονή στην παλιά πόλη ωστόσο απ ότι βλέπω στην εβραϊκή συνοικία είναι μαζεμένα τα μαγαζιά πχ να βγεις το βράδυ να φας να πιεις ένα ποτό κτλ αρα με δεδομένο αυτό δεν είναι πιο συμφέρον να μείνεις εβραϊκή να είσαι κοντά τα βραδιά και να είσαι λίγο πιο μακριά τα πρωινά αφου έχεις διάθεσή και φως για να περπατας;
Ακόμη θα ήθελα να μάθω ποια είναι τα λεωφορεία ή τρένα που σε πάνε στα αλατορυχεια και στο Αουσβιτσ και αν ισχύει η δωρεάν είσοδος στο Άουσβιτς κάποιες ώρες της μέρας και ποιες είναι αυτές.
Ακόμη θα ήθελα να μου προτείνετε μαγαζιά για φαγητό (Street food αλλά και πιο ακριβά) θέλω όμως να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό ή κάτι πολύ νόστιμο όχι ότι έχουμε και στην Ελλάδα αλλά και κάποιο ωραίο μπαράκι με πολωνική μουσική ή ένα ωραίο καφέ και ένα μέρος που να έχει πολύ ωραία θέα.
Τέλος θέλω τις ίδιες πληροφορίες και για την Βαρσοβια για τα μαγαζιά δηλαδή
Αλλα και ποια είναι τα λεωφορεία ή τρένα που σε πάνε στο αεροδρόμιο και στις δύο πόλεις
Υ.Γ. με κάρτα revolut είμαι καλυμμένη ή θα χρειαστώ και μετρητά με συνάλλαγμα

Ευχαριστώ πολύ όλους σας, κάθε πληροφορία σας θα είναι χρήσιμη, μέσα Νοέμβρη θα πάω!!
χωρις να εχω παει αλλα επειδη την εχω και εγω στο προγραμμα 6-13 δεκ και εχω ψαχτει θα σου ελεγα 3-2 ειναι καλα.
για αουσβιτς εχει φρεε εισητηρια στο επισημο σαιτ, εγω εκλεισα σαββατο 11 δεκ στης 12 το πρωι δωρεαν,χωρις ξεναγο.
για διαμονη στην κρακοβια εκλεισα κοντα στον κεντρικο σταθμο και προς το κεντρο,εκει διπλα ειναι και ο σταθμος τον λεωφορειον που φευγουν κ για τα στρατοπεδα.
βαρσοβια λογο στολισμου διαλεξα παλια πολη.
με την ροβολουτ λογικα θα ειμαστε οκ.
στο θεμα φαγητου εχει αρκετες κ καλες προτασεις για κρακοβια στο φορουμ,στην βαρσοβια εχω στα σοσ την hala koszyki πρεπει να ειναι υπεροχος χωρος.
καλα να περασεις.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.615
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Λίγο πολύ τα έγραψαν τα παιδιά.
Συμπληρώνω επιβεβαιώνοντας τον @psilos3 λόγω της πανδημίας το Άουσβιτς μπορείς πλέον να το επισκεφτείς μόνο με ραντεβού κ ξεναγό αλλά συμφωνώ ότι η εμπειρία είναι πολύ σημαντική κ η πληροφορία του ξεναγού ανεκτίμητη.
Για τη διαμονή οπουδήποτε στην παλιά πολη είναι καλά...μην κολάς στο Καζιμίερς, ναι μεν η διασκέδαση είναι εκεί αλλά είναι όλα κοντά κ περπατίσιμα.
Επίσης τα μπαράκια είναι μαζεμένα σε κοντινή απόσταση, εύκολα περνάς ακούς τι σου αρέσει κ αναλόγως μπαίνεις ή προσπερνάς.
Εγώ 3 βράδια έμεινα κ είδα 3 διαφορετικά λάιβ...
Πληρωμές με ρέβολουτ κ μόνο...μετρητά δε χρειάστηκε καθόλου.
Επίσης πολύ φθηνό το ταξί με την εφαρμογή Bolt. Κατέβασε το app, σύνδεσε τη ρέβολουτ κ απόλαυσε διαδρομές από 1-4 ευρώ (4 ως το αεροδρόμιο κ το αλατορυχείο) !
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Για την διαμονή θα συμφωνήσω, οι αποστάσεις δεν είναι μεγάλες. Και στην παλιά πόλη να κλείσεις, όλα είναι κοντά. Άσε που θα σου αρέσει πολύ να περπατάς μέσα από την παλιά πόλη, έχει υπέροχη ατμόσφαιρα.
Νομίζω και εγώ πως αν πάτε μόνο 1 βράδυ στην Βαρσοβια δεν θα δείτε και πολλά.
Στην Βαρσοβια προτείνω να πάτε στο Manekin, έχει πολύ ωραίο φαγητό τύπου brunch:D
 

Maria.st

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
χωρις να εχω παει αλλα επειδη την εχω και εγω στο προγραμμα 6-13 δεκ και εχω ψαχτει θα σου ελεγα 3-2 ειναι καλα.
για αουσβιτς εχει φρεε εισητηρια στο επισημο σαιτ, εγω εκλεισα σαββατο 11 δεκ στης 12 το πρωι δωρεαν,χωρις ξεναγο.
για διαμονη στην κρακοβια εκλεισα κοντα στον κεντρικο σταθμο και προς το κεντρο,εκει διπλα ειναι και ο σταθμος τον λεωφορειον που φευγουν κ για τα στρατοπεδα.
βαρσοβια λογο στολισμου διαλεξα παλια πολη.
με την ροβολουτ λογικα θα ειμαστε οκ.
στο θεμα φαγητου εχει αρκετες κ καλες προτασεις για κρακοβια στο φορουμ,στην βαρσοβια εχω στα σοσ την hala koszyki πρεπει να ειναι υπεροχος χωρος.
καλα να περασεις.

Πως έκλεισες χωρίς ξεναγό στο σαιτ τους ; γιατί εγώ που μπήκα τωρα να κλείσω για Νοέμβρη εχει μόνο επιλογή με ξεναγό.
Επίσης άλλοι λένε ότι αξίζει ο ξεναγός γιατί σου εξηγεί και άλλοι λένε ότι είναι καλύτερο να πας δίπλα να αγοράσεις έναν χάρτη στα ελληνικά και να περιηγήθεις μόνος σου για να πηγαίνεις όπου εσύ θες και με όποιο ρυθμό θες

Αν σκοπεύεις να πας και Άουσβιτς και Αλατορυχεία και δεν το κάνεις την ίδια μέρα και για τα 2 (για μένα σκότωμα) τότε να επιλέξεις 4-1. Έτσι βέβαια δεν θα δεις σχεδόν τίποτα από την Βαρσοβία.



Όντως στην εβραϊκή συνοικία είναι όλη η νυχτερινή ζωή, με τα καλά και τα άσχημα της. Θα είσαι δίπλα σε όλα τα μπαράκια και τις πλατείες που μαζεύεται η νεολαία και όπου υπάρχουν όλοι οι πάγκοι με το street food αλλά θα έχεις και φασαρία την νύχτα, αν και δεν θα είσαι εκεί Παρασκευή ή Σάββατο που γίνετια ο χαμός. Επιπλέον στην εβραϊκή συνοικία θα βρεις σαφώς οικονομικότερες τιμες στα καταλύματα.



Το καλύτερο φαγητό στην Κρακοβία (και σχετικά οικονομικό) το έφαγα εδώ στο Starka, Józefa 14, στην εβραϊκή συνοικία. Πολύ καλό το ξεκοκαλισμένο κότσι και οι σούπες του.
Άλλα προτεινόμενα είναι τα εξής:
Pod Aniołami, Grodzka 35, Πάνω στον κεντρικό δρόμο για την πλατεία με τραπέζια στο πάνω χώρο αλλά και στο κελάρι που όμως μάλλον θέλει κράτηση (μάλλον ακριβό).
Morskie Oko, Plac Szczepanski 8, Στην διπλανή πλατεία από την κεντρική (Plac Szczepański). Πολωνικό φαγητό (καλές τιμές).
C.K. Browar, Podwale 6/7, Έξω μόλις από την παλιά πόλη προς την πίσω μέρος της πλατείας Rynek και δίπλα από το Teatr Bagatela. Ποικιλία από μπύρες, μάλλον στο υπόγειο πιο ωράια από ότι στο ισόγειο.
Manzana, Miodowa 11, Μεξικάνικο (μέτριες τιμές)

Για street food πολλοί πάγκοι στην πλατεία Okrąglak στην εβραϊκή συνοικία. Εκεί βρίσκεται και το Alchemia Μπάρ, ul. Estery 5, με τζάζ αλλά και rock μουσική (έχει και φαγητό – πρωϊνό).



Φαγητό στην Βαρσοβία

Freta 33, Freta 33/35
Portretowa, Piekarska 6 (μέτριες τιμές – καλό φαγητό και εξυπηρέτηση)
Pierogarnia na Bednarskiej, Ul. Bednarska 28 (Φθηνό – Εξειδικευμένο στα pierogi’s)



Εξαρτάται το αεροδρόμιο. Από το Modlin π.χ. για Βαρσοβία υπάρχει το Modlin Bus που γενικά εξυπηρετεί. Αν και για να πω την αλήθεια εμείς είχαμε νοικιάσει αυτοκίνητο και πέρα από την χρήση του Modlin Bus για μια φορά δεν ξέρω άλλες πληροφορίες.

Η γνώμη για τα αλατορυχεια ποια ειναι; πας μόνο με ξεναγό ή και μόνος σου ; και τι αξίζει από τα δύο;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.940
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η γνώμη για τα αλατορυχεια ποια ειναι; πας μόνο με ξεναγό ή και μόνος σου ; και τι αξίζει από τα δύο;
Δεν προβλέπεται κάπου χωρίς.
Σε χωρίζουν έτσι κι αλλιώς σε ομάδες υπό την επίβλεψη κάποιου που διεξάγει τη ξενάγηση, δίνοντας σου συσκευή με ακουστικά.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Η γνώμη για τα αλατορυχεια ποια ειναι; πας μόνο με ξεναγό ή και μόνος σου ; και τι αξίζει από τα δύο;
Υποχρεωτικά με ξεναγό, δεν υπάρχει επιλογή για ελεύθερη περιήγηση. Εξάλλου, πέρα από το γεγονός ότι δεν είναι δυνατόν να βρεις άκρη μόνος σου, ο ξεναγός εξηγεί πολλές λεπτομέρειες που δεν θα έπαιρνες καν είδηση.
Υπάρχουν ξεναγήσεις σε πολωνικά και αγγλικά σίγουρα αλλά τουλάχιστον το ‘17 που είχα πάει εγώ δεν είχε για άλλες γλώσσες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom