Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

gkalla

Member
Μηνύματα
1.255
Likes
6.742
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλησπέρα σας. Σκεφτόμαστε Σεπτέμβριο να επισκεφτούμε την Πολωνία για 5 μέρες. Δυστυχώς η άδεια δεν μας δίνει την ευκαιρία για περισσότερες μέρες.
Θα το εκτιμούσα πολύ να μου πει κάποιος που την έχει επισκεφτεί για αυτές τις μέρες τι θα ήταν καλύτερο να κάνουμε.
Έχω διαβάσει ότι η Κρακοβία είναι από τις πιο όμορφες πόλεις, και σκεφτόμαστε να μείνουμε εκεί. Από εκεί και πέρα με βάση την Κρακοβία στις 5 αυτές μέρες τι άλλο θα μπορούσαμε να δούμε;
Έχω κάνει παλιότερα σε 5-5,5 μέρες τον συνδιασμό Βαρσοβία - Κρακοβία. Η αλήθεια είναι πως "τρέξαμε" αρκετά βλέποντας τα βασικά στις 2 πόλεις.
Από το Βρότσλαβ που προτείνει ο @Triplover επέστρεψα πριν 10 μέρες και είναι επίσης μια πολύ καλή επιλογή. Μπορείς να πας με το γρήγορο τραίνο από Κρακοβία σε σχεδόν 3 ώρες με κόστος 12€ το άτομο, βλέπεις σχεδόν τα πάντα σε 2 μέρες και μπορείς να επιστρέψεις από εκεί Ελλάδα.
Από την άλλη βλέποντας τα κλασικά στην Κρακοβία μαζί με Άουσβιτς και αλατωρυχεία της Βιέλιτσκα θεωρώ πως μια χαρά είναι οι 5 μέρες. Δεν θα βαρεθείς.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Καλησπέρα σας. Σκεφτόμαστε Σεπτέμβριο να επισκεφτούμε την Πολωνία για 5 μέρες. Δυστυχώς η άδεια δεν μας δίνει την ευκαιρία για περισσότερες μέρες.
Θα το εκτιμούσα πολύ να μου πει κάποιος που την έχει επισκεφτεί για αυτές τις μέρες τι θα ήταν καλύτερο να κάνουμε.
Έχω διαβάσει ότι η Κρακοβία είναι από τις πιο όμορφες πόλεις, και σκεφτόμαστε να μείνουμε εκεί. Από εκεί και πέρα με βάση την Κρακοβία στις 5 αυτές μέρες τι άλλο θα μπορούσαμε να δούμε;
Kαλημέρα. Η Κρακοβία είναι μια πανέμορφη πόλη και έχει πολλά πράγματα να δείτε μέσα στην πόλη αλλά και εκτός όπως τα γνωστά πλέον σε όλους Αλατωρυχεία και το Άουσβιτς. Μια πολύ όμορφη πόλη επίσης είναι το Wroclaw που πήγα ένα τριήμερο του Αγίου Πνεύματος πέρυσι και ενθουσιάστηκα. Εάν χωρέσει στο πρόγραμμα σας καλό θα ήταν να πάτε έστω και μια μέρα. Πληροφορίες για Κρακοβία μπορείς να βρεις στην ιστορία μου εδώ Πολωνία - Τέσσερις.......αταίριαστες στην παγωμένη Κρακοβία!!!!!! Για το Βρότσλαβ ότι χρειαστείτε στείλτε μου.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
641
Καθώς διαμορφώνουμε τα must see & must do σε κάθε πόλη της Πολωνίας, και μιας που θα πάμε και Αύγουστο (και θα θυσιάσουμε τα μπάνια στα νησιά), ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κολυμπήσει πουθενά στην Πολωνία και ήταν ωραία.

Sopot? Gdynia? Αξίζουν;

Κάποιο ποτάμι / λίμνη που να επιτρέπεται το κολύμπι; Κάπου στη Μαζουρία ίσως;

Ευχαριστώ
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.255
Likes
6.742
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Sopot? Gdynia? Αξίζουν;
Αν σας αρέσουν τα καφέ-πράσινα θολά νερά με μπόλικο φύκι, ναι…
😂
Στο Σόποτ πριν 15 μέρες ο φίλος που είμασταν μαζί και είχε καημό να κολυμπήσει στη Βαλτική αρνήθηκε πεισματικά να μπει στη θάλασσα.
Τώρα για ποτάμια ίσως να υπάρχει κάτι καλό προς το Ζακοπάνε και τα βουνά εκεί γύρω αλλά δεν έχω κάτι να προτείνω.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
641
Αν σας αρέσουν τα καφέ-πράσινα θολά νερά με μπόλικο φύκι, ναι…
😂
Στο Σόποτ πριν 15 μέρες ο φίλος που είμασταν μαζί και είχε καημό να κολυμπήσει στη Βαλτική αρνήθηκε πεισματικά να μπει στη θάλασσα.
Τώρα για ποτάμια ίσως να υπάρχει κάτι καλό προς το Ζακοπάνε και τα βουνά εκεί γύρω αλλά δεν έχω κάτι να προτείνω.
χαχαχ κατάλαβα! Ό,τι μπάνιο κάνουμε θα το κάνουμε στην Αθήνα φέτος :p (οριακά προτιμάω τα φύκια και τα θολά νερά) :eek:
 
Μηνύματα
109
Likes
605
Μην λησμονήσετε να επισκεφτείτε ενα milk bar. Είναι ενα εστιατόριο στη Πολωνία σοβιετικού τύπου. Αξίζει. Έχει μεγάλες μερίδες και καλό και φτηνό. Πιστεύω οτι όλες οι μεγάλες πόλεις έχουν τέτοιο τύπο φαγάδικο.

Στη νότια Πολωνία έχουν πολλά και ωραία κάστρα. Με βάση το πανέμορφο Βροτσλαβ ή τη μυθική Κρακοβία μπορείτε να επισκεφτείτε λόγου χάρη το Οgrodzieniec castle {σούπερ} ή Moszna Castle
ή Czocha Castle {αν και αυτό δεν θυμάμαι να το επισκέφτηκα αλλά φαίνεται ωραίο}. Τα δυο πρώτα κάστρα τα είχαμε επισκεφτεί τέλη της προηγούμενη χιλιετίας κατα τη πρώτη μου για μένα επίσκεψη στη Πολωνία και δεν είχε και κανένα ή ελάχιστους τουρίστες.Αυτό θα έχει αλλάξει μάλλον. Νότο έχει αρκετά κάστρα και το γνωστό σε όλους Wawel στη Κρακοβία.

Αν κανείς λατρεύει τη φύση μπορεί να το συνδυάσει ας πούμε το Ζακοπάνε με τη Σλοβακία Τάτρα {Poprad + Zdiar}

Κάποτε στο μέλλον εύχομαι να πάω για 4ή!!!!! φορά στη Πολωνία και αυτή τη φορά στο βορρά που τον έχω αμελήσει και ειδικά στο Γκντανσκ που για πολλούς είναι η ωραιότερη της Πολωνίας. Για να δώ τι ισχύει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.455
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μην λησμονήσετε να επισκεφτείτε ενα milk bar. Είναι ενα εστιατόριο στη Πολωνία σοβιετικού τύπου. Αξίζει. Έχει μεγάλες μερίδες και καλό και φτηνό. Πιστεύω οτι όλες οι μεγάλες πόλεις έχουν τέτοιο τύπο φαγάδικο.
Και πως τα αναγνωρίζεις αυτά τα φαγάδικα;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.255
Likes
6.742
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Και πως τα αναγνωρίζεις αυτά τα φαγάδικα;
Είναι σαν τα δικά μας μαγέρικα. Συνήθως κλείνουν νωρίς κι αν πας ας πούμε 4-5 το απόγευμα θα τα βρεις κλειστά ή θα τους έχουν μείνει ελάχιστα φαγητά.
Στα πολωνικά λέγονται Bar Mleczny και γενικά υπάρχουν πολλά.
Έχω σταμπάρει κάποια οπότε αν μου πεις πόλη μπορώ να σου προτείνω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.455
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Είναι σαν τα δικά μας μαγέρικα. Συνήθως κλείνουν νωρίς κι αν πας ας πούμε 4-5 το απόγευμα θα τα βρεις κλειστά ή θα τους έχουν μείνει ελάχιστα φαγητά.
Στα πολωνικά λέγονται Bar Mleczny και γενικά υπάρχουν πολλά.
Έχω σταμπάρει κάποια οπότε αν μου πεις πόλη μπορώ να σου προτείνω.
Μπράβο μικρούλη! Κράτα τις σημειώσεις σου, θα τις χρειαστώ όταν έρθει η ώρα!!! Θα σου πω :)
 

Giannal

Member
Μηνύματα
27
Likes
8
Γειά σας, θέλω να ταξιδέψω για τα Χριστούγεννα από Αθήνα για Πολωνία, για ένα πιο εορταστικό κλίμα αλλά δε ξέρω ποια πόλη να προτιμήσουμε, έχω διάβασει διαφορά ποστ κατά καιρούς αλλά δεν έχω καταλήξει, είναι προτιμότερο να μοιράσουμε τις μέρες ανάμεσα σε δύο πόλεις; κ ποιες προτείνετε;
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
641
Γειά σας, θέλω να ταξιδέψω για τα Χριστούγεννα από Αθήνα για Πολωνία, για ένα πιο εορταστικό κλίμα αλλά δε ξέρω ποια πόλη να προτιμήσουμε, έχω διάβασει διαφορά ποστ κατά καιρούς αλλά δεν έχω καταλήξει, είναι προτιμότερο να μοιράσουμε τις μέρες ανάμεσα σε δύο πόλεις; κ ποιες προτείνετε;

Μόλις επέστρεψα από Πολωνία.

Πόσες μέρες έχετε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.680
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom