Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Καλησπερα!
Κλείσαμε εισιτήρια για Πολωνια τον Ιουλιο, άφιξη στην Κρακοβία στις 12 και αναχώρηση από Βαρσοβία στις 21 του μήνα. Θα εχουμε μαζί μας τα παιδια, 9 και 6 ετών, και το μωρό που είναι κάτω του έτους. Θέλουμε να είμαστε χαλαροί στο πρόγραμμα, γι'αυτό κλείσαμε για 10 μέρες ενώ ίσως έβγαινε και σε 8. Λέμε να τα χωρίσουμε έτσι:
4 μέρες Κρακοβία
2 Βρότσλαβ
3 Βαρσοβία

Θέλω να ρωτήσω:
1. Στα αλατορυχεια, επιτρέπεται να μπει και το μωρό; Μηπως μυρίζει ή είναι αποπνικτικα και θα προτεινατε να μην μπει;
2. Υπαρχει μια ώρα μακριά από την Κρακοβία ένα παρκο που λέγεται Εnergylandia, έχει παει κανείς να μου πει αν το προτεινει;

Γενικά ψάχνω ιδέες για να περασουν καλά τα παιδια, όποτε κάθε προταση ευπρόσδεκτη!
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Καλησπερα!
Κλείσαμε εισιτήρια για Πολωνια τον Ιουλιο, άφιξη στην Κρακοβία στις 12 και αναχώρηση από Βαρσοβία στις 21 του μήνα. Θα εχουμε μαζί μας τα παιδια, 9 και 6 ετών, και το μωρό που είναι κάτω του έτους. Θέλουμε να είμαστε χαλαροί στο πρόγραμμα, γι'αυτό κλείσαμε για 10 μέρες ενώ ίσως έβγαινε και σε 8. Λέμε να τα χωρίσουμε έτσι:
4 μέρες Κρακοβία
2 Βρότσλαβ
3 Βαρσοβία

Θέλω να ρωτήσω:
1. Στα αλατορυχεια, επιτρέπεται να μπει και το μωρό; Μηπως μυρίζει ή είναι αποπνικτικα και θα προτεινατε να μην μπει;
2. Υπαρχει μια ώρα μακριά από την Κρακοβία ένα παρκο που λέγεται Εnergylandia, έχει παει κανείς να μου πει αν το προτεινει;

Γενικά ψάχνω ιδέες για να περασουν καλά τα παιδια, όποτε κάθε προταση ευπρόσδεκτη!
Στα αλατορυχεία μπορεί να μπει αλλά δεν θα καταλάβει τίποτε τα άλλα 2 και εσείς θα ενθουσιαστείτε. Αν μπορείτε κλείστε τα εισητήρια σας διαδυκτιακά και απλά τα ανταλάσσετε λίγο πρίν μπείτε μέσα με το κανονικό. 2 ώρες από Κρακοβία είναι το Ζακοπάνε αν θέλετε για μονοήμερη εκδρομή είναι πανέμορφο. Το Άουσβιτς είναι στην διαδρομή από Βρότσλαβ προς Κρακοβία. Βαρσοβία αρκετά όμορφη μείναμε 2 μέρες αλλά πιο ωραία η Κρακοβία. Το Βρότσλαβ πανέμορφο με έναν πανέμορφο ζωολογικό κήπο και το ενυδρείο. Επίσης υπάρχει 1 εκδήλωση που γίνεται το καλοκαίρι με τα dancing waters και είναι πολύ εντυπωσιακό. Και το κυνήγι των νάνων στην πόλη. Από Κρακοβία προς Βαρσοβία δεν προλάβαμε να πάμε είναι η μαύρη Παναγία από ότι είχα διαβάσει είναι πολύ ωραία εκκλησία αν σας βγαίνει. Γενικά η Πολωνία είναι πανέμορφη.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Καλημέρα σας!

Κλείσαμε με το αγόρι μου ταξίδι στην Πολωνία από 06/08 μέχρι 16/08.

Θα πετάξουμε και στο πήγαινε και στο έλα από Wroclaw και θα νοικιάσουμε αμάξι προκειμένου να πάμε σε όσα περισσότερα μέρη γίνεται.

Σίγουρα θα πάμε 2 βράδια Κρακοβία και 1 Βαρσοβία.

Ποιες άλλες πόλεις να δούμε; (Έχω πάει και παλιότερα και μου άρεσαν όλες οι πόλεις! Οπότε δεν ξέρω ποια να πρωτοδιαλέξω)

Θεωρείτε μπορεί να μας βγει στο πρόγραμμα να φτάσουμε ως Vilnius?

Ευχαριστώ
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Επειδή διάβασα και αρκετές από τις προηγούμενες απαντήσεις, θέλω να πω πως δεν μας ενδιαφέρει να δούμε μουσεία ούτε μας πειράζει να κουραστούμε λίγο παραπάνω.

Οπότε, θα ήθελα να μου πείτε ποιες θεωρείτε τις τοπ 10 πόλεις τις Πολωνίας για να μπορέσω να φτιάξω έναν χάρτη ταξιδιού.

Ευχαριστώ,
 

domino

Member
Μηνύματα
293
Likes
273
Επειδή διάβασα και αρκετές από τις προηγούμενες απαντήσεις, θέλω να πω πως δεν μας ενδιαφέρει να δούμε μουσεία ούτε μας πειράζει να κουραστούμε λίγο παραπάνω.

Οπότε, θα ήθελα να μου πείτε ποιες θεωρείτε τις τοπ 10 πόλεις τις Πολωνίας για να μπορέσω να φτιάξω έναν χάρτη ταξιδιού.

Ευχαριστώ,

Δεν μπορεί, το κάνεις επίτηδες για να μας δοκιμάζεις --
 
Last edited:

domino

Member
Μηνύματα
293
Likes
273
Καλημέρα σας!

Κλείσαμε με το αγόρι μου ταξίδι στην Πολωνία από 06/08 μέχρι 16/08.

Θα πετάξουμε και στο πήγαινε και στο έλα από Wroclaw και θα νοικιάσουμε αμάξι προκειμένου να πάμε σε όσα περισσότερα μέρη γίνεται.

Σίγουρα θα πάμε 2 βράδια Κρακοβία και 1 Βαρσοβία.

Ποιες άλλες πόλεις να δούμε; (Έχω πάει και παλιότερα και μου άρεσαν όλες οι πόλεις! Οπότε δεν ξέρω ποια να πρωτοδιαλέξω)

Θεωρείτε μπορεί να μας βγει στο πρόγραμμα να φτάσουμε ως Vilnius?

Ευχαριστώ

Vilnius?

1 Poznan, Berlin. Leipzig. Dresden, Prague. Brno, Lodz ειναι διπλα σου - Τα εχετε δει;

2 Η Πολωνία έχει πάμφθηνα, καθαρά και συνεπή τραίνα. Εξαιρετικές αστικές συγκοινωνίες . Τελειώστε με πόλεις χωρίς άγχος parking κτλ και νοικιάστε αυτοκίνητο για Tatras. Στο Zakopane και Poprad θα περασετε 4-5 υπεροχες μερες .
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Επειδή διάβασα και αρκετές από τις προηγούμενες απαντήσεις, θέλω να πω πως δεν μας ενδιαφέρει να δούμε μουσεία ούτε μας πειράζει να κουραστούμε λίγο παραπάνω.

Οπότε, θα ήθελα να μου πείτε ποιες θεωρείτε τις τοπ 10 πόλεις τις Πολωνίας για να μπορέσω να φτιάξω έναν χάρτη ταξιδιού.

Ευχαριστώ,
Gdansk φυσικά.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Vilnius?

1 Poznan, Berlin. Leipzig. Dresden, Prague. Brno, Lodz ειναι διπλα σου - Τα εχετε δει;

2 Η Πολωνία έχει πάμφθηνα, καθαρά και συνεπή τραίνα. Εξαιρετικές αστικές συγκοινωνίες . Τελειώστε με πόλεις χωρίς άγχος parking κτλ και νοικιάστε αυτοκίνητο για Tatras. Στο Zakopane και Poprad θα περασετε 4-5 υπεροχες μερες .
Έχεις απόλυτο δίκιο! Μου έδωσες φοβερή ιδέα να συνδυάσουμε Πολωνία με Τσεχία (έμφαση στην Πολωνία)!

Οπότε λέμε (στην παρένθεση ο αριθμός των βραδιών σε κάθε πόλη):
Wroclaw (1)
Prague (1)
Brno (1)
Zakopane (1)
Krakow (2)
Warsaw (2)
Gdansk (1)
Wroclaw (1)

Πώς σου φαίνεται; Θα έβαζες ή θα έβγαζες από κάπου βραδιά;
Brno, Ostrava ή κάπου άλλο το δεύτερο βράδυ στην Τσεχία?

Ευχαριστώ πολύ
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Χελο χελοο!

Τελικά αλλάξαμε τα πλάνα μας (μετά από αρκετό ψάξιμο) και η τελική διαδρομή (κλείσαμε και ξενοδοχεία και όλα) είναι:
  1. Κρακοβία (2 βράδια)
  2. Ζακοπάνε (1 βράδυ)
  3. Βαρσοβία (1 βράδυ - έχουμε γνωστό εκεί οπότε θα μας τα δείξει όλα γρήγορα)
  4. Κάουνας (2 βράδια - με εκδρομή Βίλνιους / Τρακάι)
  5. Λίμνες Μασουρίας (1 βράδυ)
  6. Gdansk (2 βράδια)
  7. Wroclaw (1 βράδυ)

Οποιοδήποτε σχόλιο ή συμβουλή για κάποια από τα παραπάνω μέρη ευπρόσδεκτα.

Αν πιστέυεται ότι κάτι δεν βγαίνει, είμαστε ανοιχτοί σε αλλαγές.

Ευχαριστώ
 

merkourios

Member
Μηνύματα
67
Likes
478
Επόμενο Ταξίδι
;
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Καλημέρα σε όλους! Για το Αουσβιτς υπάρχει μόνο μια ελληνόφωνη, επίσημη ξεναγός! Είναι εξαιρετική! Το όνομα της είναι Άννα! Το email της [email protected] και το Facebook της sto.mouseio.me.ksenago
 

Antonio100288

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Καλησπέρα σας. Σκεφτόμαστε Σεπτέμβριο να επισκεφτούμε την Πολωνία για 5 μέρες. Δυστυχώς η άδεια δεν μας δίνει την ευκαιρία για περισσότερες μέρες.
Θα το εκτιμούσα πολύ να μου πει κάποιος που την έχει επισκεφτεί για αυτές τις μέρες τι θα ήταν καλύτερο να κάνουμε.
Έχω διαβάσει ότι η Κρακοβία είναι από τις πιο όμορφες πόλεις, και σκεφτόμαστε να μείνουμε εκεί. Από εκεί και πέρα με βάση την Κρακοβία στις 5 αυτές μέρες τι άλλο θα μπορούσαμε να δούμε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom