Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Δεν έκατσα να εξηγηήσω τί έιναι και τί δεν είναι. Ωστόσο, τι διαφορετικό είπαμε;;; Wendel λέγεται το μαγαζί και αποτελεί εγγύηση! Έχει σημασία κάτι παραπάνω;;;
Απλή ενημέρωση έκανα για τον επίδοξο ταξιδιώτη για να γνωρίζει ότι μπορεί να βρει τη συγκεκριμένη αλυσίδα και στη Κρακοβία και πιθανόν και σε άλλες πόλεις.

Όσο για το πώς γυρίσαμε την Βαρσοβία , δεν έχω μπροστά μου το πρόγραμμα που ακολουθήσαμε λόγω μετακόμισης. Ωστόσο, όταν το έχω μπροστά μου μπορώ να το αναρτήσω. Εμείς ξεκινούσαμε 7 το πρωί το τουρ! Αν κάποιος διαθέτει μονάχα 1-2 ημέρες δεν απαιτεί αν δει κάθε σημείο φανερό και κρυφό, αλλά να πάρει μία γεύση..και αυτή τη γεύση μπορεί να την πάρει άνετα σε 1 ημέρα κάποιος.

Επίσης, τον τόνο σου, που ενέχει ειρωνεία, δεν μπορώ να τον επεξηγήσω..
Επειδή κάποιοι θεωρείτε πως είστε ειδήμονες στα ταξίδια ( και μπορεί να είστε δεν το αμφισβητώ) θαρρείτε πως είστε αυθεντίες και έχετε το δικαίωμα της έπαρσης και της ειρωνείας; Υπάρχουν και πιο σημαντικά πράγματα σε αυτή τη ζωή! Στο κάτω-κάτω για ταξίδια μιλάμε , όχι για πυρηνική φυσική! Αν θεωρείτε πως κάνει κάποιος λάθος μπορείτε να το συζητήσετε με ωραιότερο τρόπο!
Είναι έκφραση διαφωνίας και όχι ειρωνία. Αν ήμουν ειδήμων απλά δεν θα συμμετείχα στο φόρουμ. Συγγνώμη που σας ζητάω να τεκμηριώσετε την απάντησή σας και την παρότρυνσή σας σε έναν συμφορουμίτη να αφιερώσει ένα 5ωρο στη πρωτεύουσα της χώρας.
 
Μηνύματα
39
Likes
233
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Απλή ενημέρωση έκανα για τον επίδοξο ταξιδιώτη για να γνωρίζει ότι μπορεί να βρει τη συγκεκριμένη αλυσίδα και στη Κρακοβία και πιθανόν και σε άλλες πόλεις.



Είναι έκφραση διαφωνίας και όχι ειρωνία. Αν ήμουν ειδήμων απλά δεν θα συμμετείχα στο φόρουμ. Συγγνώμη που σας ζητάω να τεκμηριώσετε την απάντησή σας και την παρότρυνσή σας σε έναν συμφορουμίτη να αφιερώσει ένα 5ωρο στη πρωτεύουσα της χώρας.
Κι η ειρωνεία καλά κρατεί!!! Το υφολογικο πλαισιο που τιθεται κατι διαμορφωνει και τη διαθεση!. Μην αστειευομαστε μεταξυ μας. Ειρωνεια ηταν και συνεχιζετε στον ιδιο παλμο! Ειναι ο τροπος που ζητειται (γενικοτερα) κατι , οχι το τί ζητειται.
Το προσπερναμε..λοιπον!
Καλο ξημερωμα..
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Ειδικά η Βαρσοβία γυρίζεται σε μισή ημέρα , όχι σε 1!
Αν όμως δεν υπήρχε η παρέμβαση του @Triplover πιθανόν να μένατε σε αυτή την διατύπωση και συνεπώς να δίνατε λανθασμένη εικόνα στον συμφορουμίτη που ζήτησε τις πληροφορίες. Η επόμενη ανάρτησή σας αναιρεί την προηγούμενη.....

αυτή τη γεύση μπορεί να την πάρει άνετα σε 1 ημέρα κάποιος.
Τελικά τι ισχύει μισή ημέρα η μία?
Αφού έχετε την καλή διάθεση να συμμετέχετε στο φόρουμ και να δίνετε χρηστικές πληροφορίες καλό θα είναι σε φράσεις του τύπου << η πόλη γυρνιέται σε μία ημέρα>> να ακολουθεί και μία διευκρίνηση, για να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις, όπως αυτή:
Όσο για το πώς γυρίσαμε την Βαρσοβία , δεν έχω μπροστά μου το πρόγραμμα που ακολουθήσαμε λόγω μετακόμισης. Ωστόσο, όταν το έχω μπροστά μου μπορώ να το αναρτήσω. Εμείς ξεκινούσαμε 7 το πρωί το τουρ! Αν κάποιος διαθέτει μονάχα 1-2 ημέρες δεν απαιτεί αν δει κάθε σημείο φανερό και κρυφό, αλλά να πάρει μία γεύση..και αυτή τη γεύση μπορεί να την πάρει άνετα σε 1 ημέρα κάποιος.
 
Μηνύματα
39
Likes
233
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αν όμως δεν υπήρχε η παρέμβαση του @Triplover πιθανόν να μένατε σε αυτή την διατύπωση και συνεπώς να δίνατε λανθασμένη εικόνα στον συμφορουμίτη που ζήτησε τις πληροφορίες. Η επόμενη ανάρτησή σας αναιρεί την προηγούμενη.....


Τελικά τι ισχύει μισή ημέρα η μία?
Αφού έχετε την καλή διάθεση να συμμετέχετε στο φόρουμ και να δίνετε χρηστικές πληροφορίες καλό θα είναι σε φράσεις του τύπου << η πόλη γυρνιέται σε μία ημέρα>> να ακολουθεί και μία διευκρίνηση, για να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις, όπως αυτή:
Γι αυτο συζητουν οι ανθρωποι..για να εξηγουν και να επεξηγουν. Συγγνωνη για την τρομερη διευκρινιση που μου διεφυγε. Θα σκοτωνα ανθρωπο με αυτο μου το λαθος.
Χαλαρωστε ρε παιδια!! Αν ειναι δυνατον δηλαδη!υπαρχουν κι οι καθ υπερβολη εκφρασεις κι εκτος αυτου ας αντιμετωπιζουμε το καθετι ως αυτο που ειναι..κι οχι ως κατι υπερσημαντικο.
Ημαρτον δηλαδη! Αν μια ελλειψη διευκρινισης χρηζει ειρωνειας και επιθεσης: σταυρωστε με!!!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Συγγνωνη για την τρομερη διευκρινιση που μου διεφυγε. Θα σκοτωνα ανθρωπο με αυτο μου το λαθος.
Κάποιες φορές είναι ωραίο πράγμα η ειρωνεία, συμφωνείς? :bleh:

Αν ειναι δυνατον δηλαδη!υπαρχουν κι οι καθ υπερβολη εκφρασεις κι εκτος αυτου ας αντιμετωπιζουμε το καθετι ως αυτο που ειναι..κι οχι ως κατι υπερσημαντικο.
Συμφωνώ ότι υπάρχουν οι υπερβολικές εκφράσεις στον λόγο αλλά καλό είναι να τις χρησιμοποιούμε με άτομα που μας ξέρουν και γνωρίζουν τον τρόπο έκφρασής μας. Με άσχετους μπορεί να δοθούν εσφαλμένες εντυπώσεις. :)

Ημαρτον δηλαδη! Αν μια ελλειψη διευκρινισης χρηζει ειρωνειας και επιθεσης: σταυρωστε με!!!
Τώρα που είδες την επίθεση δεν κατάλαβα αλλά δεν έχει και πολύ σημασία.
Μία επισήμανση έκανα, αν θες την ακολουθείς. Σταματώ εδώ. Καλό βράδυ.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.416
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Γεια σας προγραμματίζω ταξίδι στην Πολωνία τον Αύγουστο 17-24/8 με τον άντρα μου και το κοριτσάκι μας 4 ετών με ακόμα 1 παρέα των ίδιω ατόμων και έχω βγάλει κάποιο πρόγραμμα αλλά θα ήθελα να μου πείτε αν είναι εφικτό ή να με καθοδηγήσετε για καλύτερο προγραμματισμό. Φτάνουμε πρωί 6,15 Βαρσοβία θα παραλάβουμε αυτοκίνητο που θα ενοικιάσουμε και θα ξεκινήσουμε το ταξίδι για το Zoo Safari Borysew που απέχει 1,5 ώρα και μετά από αυτό θα καταλήξουμε για διανυκτέρευση στο Βρότσλαβ. Την επομένη μέχρι αργά το απόγευμα ξενάγηση στην πόλη και μετά θα κατευθυνθούμε Κρακοβία 3 ώρες ταξίδι και διανυκτέρευση. Θα αφιερώσουμε 2 ολόκληρες μέρες για ξενάγηση στην Κρακοβία (Πύργος Βάβελ,Αουσβιτς,αλατορυχεία και παλιά πόλη) και 1 ολοήμερη εκδρομή στο Ζακοπάνε/Όρη Τάτρα. Την επόμενη θα ξεκινήσουμε πρωί με κατεύθυνση την Βαρσοβία και ενδιάμεσους σταθμούς στο Κάτοβιτσε και Τσεστόχοβα. Μας μένουν 2 μέρες Βαρσοβία και σκεφτόμουν την 1 μέρα να την αφιερώσω στην πόλη και την άλλη για εκδρομή στο Κάστρο Μαλμπορκ το οποίο έχει απόσταση 3 ώρες. Νομίζετε ότι είναι εφικτό ή θα είναι δύσκολο και κουραστικό? Σας ευχαριστώ και συγνώμη για την μεγάλη μου ανάρτηση
Καλησπέρα! Γυρίσαμε στις 17 του μήνα από Κρακοβία! Αουσβιτς και αλατορυχεία την ίδια μέρα άπλα γνώμη μου είναι όχι! Θα είστε κομμάτια μετά. Γενικά η Κρακοβία είναι παραμυθένια και σίγουρα θα περάσετε σούπερ! Από τι κατάλαβα θέλετε σε όσο λιγότερο χρόνο να δείτε όσα περισσότερα! Αν ας πούμε μείνετε 2 βράδια Κρακοβία μπορείτε να πάτε π.χ Σάββατο πρωί αλατωρυχεία και Κυριακή πρωί Άουσβιτς και μόλις τελειώνετε από αυτά βόλτα στην πόλη να δείτε τα βασικά της! Έτσι είναι καλύτερα!
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για μένα εξαρτάται από την περίοδο που θα πας. Αν πας καλοκαίρι που η μέρα είναι μεγαλύτερη σε 3 μέρες νομίζω την έχεις δει την Βαρσοβία και σε δύο αν το τρέξεις αρκετά. Παίζει ρόλο και το τι θες να δεις αν είσαι τύπος των μουσείων ή απλά της βόλτας, αν θέλεις να πας σε πάρκα αν σε ενδιαφέρει να δεις το κομάτι της Βαρσοβίας πέρα από το κέντρο.
Εμείς μείναμε 2 μέρες στη Βαρσοβία, θα ήθελα και μία τρίτη για να είμαστε λίγο πιο χαλαροί.Σε μία μέρα βλέπεις κάποια πράγματα επιφανειακά. Μπορείς να κάνεις μία βόλτα από το παλάτι της Κουλτούρας προς την παλιά πόλη περνώντας από κάποια must see αξιοθέατα και να δεις το ιστορικό κέντρο σε μία μέρα. Εβραική συνοικία, συνοικία Πράγας, μουσεία Κοπέρνικου και απελευθέρωσης walking tour, παλάτι της Κουλτούρας, πάρκο Λαζιένκι κλπ δεν βλέπεις σε μία μέρα. Πάντως η Κρακοβία επειδή έχει αλατωρυχεία και Άουσβιτς χρειάζεται 3-4 γεμάτες. Συμφωνώ με @Thanos92 όχι αλατωρυχεία και Άουσβιτσ την ίδια μέρα ακόμα και με δικό σου αμάξι. Οπωσδήποτε free walking tour και στις δύο πόλεις κι αν είναι δυνατόν με το που θα φτάσετε για να πάρετε μία γεύση της κάθε πόλης και μετά να εμβαθύνετε.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Σίγουρα θα είναι κουραστικό, δεν το συζητάμε. Οι συνιστώσες που συντελούν στην εκάστοτε δυσκολία ενός ταξιδιού είναι πολλαπλές. Δεν έγκεται μονάχα στην χιλιομετρική απόσταση ( σημαντική παράμετρος!!!!), αλλά και στην ευκολία του κάθε ταξιδιώτη. Το πώς/πόσο αντέχει, το τί αντέχει και το τί έχει ανάγκη να δει! Υπάρχουν άνθρωποι που αγαπούν τα ταξίδια αλλά δεν τους αφορά τα μουσειακό σημεία μιας πόλης/χώρας. Θεωρούν άλλα πράγματα σημαντικά. Άλλος μπορεί να θέλει να γνωρίσει την επαρχία, άλλος απλώς να δει πώς ζει ο κόσμος γυρνώντας όλη μέρα 24 ώρες.. Άλλος μπορεί να τα θέλει όλα.
Κανόνες λοιπόν τέτοιου τύπου δεν υπάρχουν!
Τώρα αν θέλετε να δείτε ό,τι ιστορικό σημείο ( και μουσεία εννοώντας) , όλη την παλιά πόλη, όλη την νέα πόλη κ.ο.κ. εξονυχιστικά , αυτό δεν χρειάζεται να είσαι αυθεντία για να πεις σε κάποιον: όχι δεν γυρνιέται!
Αν όμως καλύπτεσθε,
1)το πρωί: με έναν περίπατο στην παλιά πόλη που ΝΑΙ είναι εφικτός σε ελάχιστες ώρες (στον Βασιλικό Δρόμο που συνδέει το παλάτι του Wilanow με το κάστρο της παλιάς πόλης, μια σοκολάτα στην Wendel και μία βόλτα στην αγορά,
2)το μεσημέρι: στο μουσείο της Εξέγερσης , το οποίο θεωρώ ΚΟΡΥΦΗ! ,
3) και το απόγευμα βόλτα στην καινούρια πόλη σταματώντας για φαγητό όπου σας αρέσει, για καφέ στα γραφικά στενά της αλλά και για μια μικρή στάση στο μουσειο της Μαρί Κιουρί : ΝΑΙ αυτό είναι εφικτό..και θα έχετε πάρει μια πολύ όμορφη γεύση!
4) κι αντέχετε το βράδυ για φαγητο σε γραφικά εστιατόρια στην παλιά πόλη.

Κάποια στιγμή ίσως ξανά γυρίσετε για να κλείσετε αρκετές τρύπες. Αρκετά κουραστικό ΟΛΟ αυτό σε μία ημέρα! Αλλά μπορείτε να το κάνετε. Εξαρτάται από εσάς και μόνο. Εμείς εχουμε γυρίσει χωρες και χώρες και δεν κοιμόμασταν πάνω από 4-5 ώρες κάθε ημέρα.. Τρέχουμε από μουσείο σε μουσείο, από συνοικία σε συνοικία, πίνουμε 20λεπτους καφέδες σε ιστορικά καφέ και αυτή η κούραση μας δίνει ενέργεια. Έτσι μας αρέσει να ζούμε! Ο καθένας έχει τους χρόνους και τις προτεραιότητες του. :)
Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Καλησπέρα! Γυρίσαμε στις 17 του μήνα από Κρακοβία! Αουσβιτς και αλατορυχεία την ίδια μέρα άπλα γνώμη μου είναι όχι! Θα είστε κομμάτια μετά. Γενικά η Κρακοβία είναι παραμυθένια και σίγουρα θα περάσετε σούπερ! Από τι κατάλαβα θέλετε σε όσο λιγότερο χρόνο να δείτε όσα περισσότερα! Αν ας πούμε μείνετε 2 βράδια Κρακοβία μπορείτε να πάτε π.χ Σάββατο πρωί αλατωρυχεία και Κυριακή πρωί Άουσβιτς και μόλις τελειώνετε από αυτά βόλτα στην πόλη να δείτε τα βασικά της! Έτσι είναι καλύτερα!
Ευχαριστώ πολύ Θάνο! Ψάχνω ακόμα να το οργανώσω για να μπορέσω να δω όσο το δυνατό πιο πολλά πράγματα
 
Last edited by a moderator:

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ειδικά η Βαρσοβία γυρίζεται σε μισή ημέρα
Και σε μια ώρα γυρίζεται αμα θες. Παίρνεις το αυτοκίνητο και τη γυρνας. Το θέμα είναι φυσικά υποκειμενικό και ανάλογο με τα γούστα του καθενός, το πόση ώρα θέλει ο καθένας να αφιερώσει σε κάθε τι, κλπ. Προς τι οι καυγάδες;
 
Μηνύματα
39
Likes
233
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Και σε μια ώρα γυρίζεται αμα θες. Παίρνεις το αυτοκίνητο και τη γυρνας. Το θέμα είναι φυσικά υποκειμενικό και ανάλογο με τα γούστα του καθενός, το πόση ώρα θέλει ο καθένας να αφιερώσει σε κάθε τι, κλπ. Προς τι οι καυγάδες;
Αυτό ακριβώς υποστήριξα κι εγώ και έπεσαν να με φάνε.. πως παραπληροφορώ τον κόσμο κ.ο.κ.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Αυτό ακριβώς υποστήριξα κι εγώ και έπεσαν να με φάνε.. πως παραπληροφορώ τον κόσμο κ.ο.κ.
Λυπάμαι πολύ για όλη αυτή την συζήτηση που έγινε ρε παιδιά εγώ ήθελα να οργανώσω το ταξίδι μου και ζήτησα λίγες πληροφορίες για να το συντονίσω! Κατάληξα από τις πληροφορίες που μου δώσατε ότι όντως ήταν πολλά αυτά που έβαλα μέσα και αφαίρεσα το ZOO και θα αποφασίσω σύντομα για το αν θα αφαιρέσω το Wroklaw ή το Μαλπροκ για να τα ευχαριστηθώ καλύτερα. Σας ευχαριστώ πάντως για τα κατατοπιστικά σας σχόλια!
 

Annakar

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
καλησπέρα παιδια! Μολις κλείσαμε με φίλη 5 μερες Πολωνία με άφιξη στο αεροδρομιο της lawica στο Πόζναν. Θα θέλαμε να μας διαφωτισετε. Ημέρα άφιξης δευτερα απογευμα οποτε αναγκαστικά θα μείνουμε στο Πόζναν. Απο εκει και έπειτα Εχουμε τρεις γεματες μερες διαθέσιμες προς αξιοποίηση και την τελευταια ημέρα παραςκευη επιστροφη παλι απο Πόζναν. Επομένως θα ηθελα να μας πείτε πως μπορουμε να τις γεμίσουμε ώστε να δουμε οσο το δυνατον περισσότερα πραγματα οπως βαρσοβια κρακοβια κλπ. Θα θέλαμε λεπτομέρειες για τις μετακινήσεις μιας και θα μετακινηθούμε μονο με τρένο ή λεωφορειο και γενικότερα οπως μπορει ο καθένας να μας βοηθήσει με τις πληροφορίες του θα του ημασταν υποχρεωμένες!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom