Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Κι εγώ συμφωνώ με τις προτάσεις να συνδυάσεις το Ποζναν με Βρότσλαβ ή Γκντανσκ. Αυτό που έχω να προσθέσω είναι ότι θα ήταν μεγαλύτερη ευκολία οι διανυκτερεύσεις να έχουν τη μορφή 2-2 κι όχι 1-2-1. Π.χ. 1η μέρα διανυκτέρευση στο Πόζναν, 2η μέρα γυρίζεις όλο το Πόζναν με διανυκτέρευση επίσης εκεί, 3η μέρα αναχώρηση (κατά προτίμηση πρωινή) για Βρότσλαβ/Γκντανσκ, 4η μέρα γυρίζεις το Βρότσλαβ/Γκντανσκ με διανυκτέρευση εκεί και 5η μέρα επιστρέφεις Πόζναν και κατευθείαν αεροδρόμιο. Έτσι θα αλλάξεις μόνο 2 φορές ξενοδοχείο κι όχι 3, δηλαδή θα ανοίξεις και θα κλείσεις τη βαλίτσα μια φορά λιγότερο.

Επίσης αν επιλέξεις Γκντανσκ αντί για Βρότσλαβ, φρόντισε να του δώσεις λίγο χρόνο παραπάνω αν θέλεις να επισκεφθείς Σόποτ ή/και κάστρο Μάλμπορκ. Ο παραπάνω χρόνος μπορεί να δοθεί είτε με 1 διανυκτέρευση στο Πόζναν και 3 στο Γκντανσκ είτε με 2 και 2, αλλά πρωινή αναχώρηση την 3η μέρα αν ακολουθήσεις αυτό το πρόγραμμα.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Φρόντισε να τσεκάρεις τον καιρό για την περίοδο που θες να πας περίπου... Αν πας την άνοιξη και έχει καλες θερμοκρασίες,θα είναι πολύ ωραία στο Γκντανσκ. Αν δεις ότι οι θερμοκρασίες θα είναι πολύ χαμηλές, καλύτερα να επιλέξεις Βροτσλαβ γιατί το Γκντανσκ είναι δίπλα στη θάλασσα,και το κρύο δεν θα αντέχεται, όποτε δεν θα το απολαύσεις.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Να δείτε τι στο Modlin; Μόνο ένα κάστρο έχει που αξίζει.
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Ισπανίας
Να δείτε τι στο Modlin; Μόνο ένα κάστρο έχει που αξίζει.
Όχι λες? Το κάνουμε έτσι για να μην γυρνάμε πίσω Βαρσοβία και ξανά προς Γκντανσκ. Ούτως ή άλλως θα έχουμε τρεις μέρες να πάρουμε γεύση κι από την Βαρσοβία.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Για καφέ ή χαλάρωση (2-3 ώρες) μια χαρά είναι. Παραπάνω, δεν...
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Ισπανίας
Για καφέ ή χαλάρωση (2-3 ώρες) μια χαρά είναι. Παραπάνω, δεν...
Κι εμείς δεν νομίζω να δαπανήσουμε περισσότερο χρόνο.. Ο μόνος ενδοιασμός είναι αν η τιμή του συνάλλαγματος από πολη σε πόλη διαφέρει; πχ Βαρσοβία περισσότερα ανταλλακτηρια άρα και καλύτερο συναλλαγμα από ότι Γκντανσκ μοντλιν που είναι μικρότερες πόλεις.. Θανάση έχεις εικόνα;
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Ισπανίας
Αν πληρωνεις με καρτα, παντου το ιδιο θα ειναι.
Σωστά αλλά πρέπει να κάνουμε κι ένα μικρό ποσό τύπου για 2 ατομα 50 ευρώ ώστε να έχουμε μετρητά για 3 - 4 μέρες κι όπου μας παίρνει να χρησιμοποιούμε κάρτα με πληρωμή σε ζλοτι. Θελουμε να πάμε κατευθειαν Γκντανσκ από μοντλιν αλλά όντας πιο τουριστικό (το γκντανσκ αν έχω καταλάβει καλα) σκεφτόμαστε μήπως για το συνάλλαγμα συμφέρει περισσότερο να περάσουμε από Βαρσοβία κι από εκεί να φύγουμε γκντανσκ. Η άλλη η εναλλακτική είναι να ρισκάρουμε να μην έχουμε μετρητά καθόλου πάνω μας. Ποια είναι η γνώμη σου? 3 ημέρες θα μπορέσουμε να κινηθούμε φάμε κτλ στο γκντανσκ χωρίς καθόλου μετρητά?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Θα βγαλετε με μια χρεωστικη απο ενα ΑΤΜ απο το αεροδρομιο 50 ευρω και ειστε κομπλε για ψιλοεξοδα. Τα υπολοιπα σε καρτα, πιστωτικη.
Η τραπεζα μου μου χρεωσε 4 ευρω για την αναληψη απο το ΑΤΜ και σε επισημο rate. Πιστευεις οτι αξιζει τον κοπο να κανετε τετοια παρακαμψη για να κατεβασετε τα 4 ευρω στα 2, πχ; Πιο πολυ θα κοστισει το λεωφορειο να πατε Βαρσοβια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Καλησπέρα στην ομαδα!
Έχω διαβάσει ότι είναι καλύτερα να μετακινηθείς από το αεροδρόμιο του Modlin Βαρσοβια και μετα να πας Gdansk. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να μην φύγεις κατευθείαν από εκει. Έχω δει δρομολογια στο link των μεταφορών. Όσο χρόνο θα χάσεις στο πήγαινε έλα Βαρσοβία δεν τον κερδίζεις αν φύγεις απευθειας από Modlin; τι πρότεινετε εσείς οι πιο έμπειροι?
Αν θες να δεις κατι πραγματικα αξιολογο, αλλα θελει καποιον προγραμματισμο, προτεινω Modlin - Torun, καπου 2,5 ωρες διαδρομη. Μετα απο κει Torun-Gdansk, κανενα τριωρο. Μου αρεσε παρα πολυ αυτη η πολη, ειχαμε βαλει και διανυκτερευση και δεν το μετανιωσα. Κλεινοντας πολυ νωρις συνολικα κοστισε 6 ευρω περιπου ολο αυτο ανα ατομο, πιο λιγο απο το να πας Modlin Βαρσοβια.
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Ισπανίας
. 214-214-7309
Αν θες να δεις κατι πραγματικα αξιολογο, αλλα θελει καποιον προγραμματισμο, προτεινω Modlin - Torun, καπου 2,5 ωρες διαδρομη. Μετα απο κει Torun-Gdansk, κανενα τριωρο. Μου αρεσε παρα πολυ αυτη η πολη, ειχαμε βαλει και διανυκτερευση και δεν το μετανιωσα. Κλεινοντας πολυ νωρις συνολικα κοστισε 6 ευρω περιπου ολο αυτο ανα ατομο, πιο λιγο απο το να πας Modlin Βαρσοβια.
Ξέρεις τι? Το λιμπιστηκαμε το Τορουν διαβάζοντας την ιστορία σου αλλά νομίζω ότι θα βάλουμε πολλά μέσα για 5 μερες. Το έχουμε χωρίσει μισό μισό γκντασκ και Βαρσοβία. Πιστεύεις ότι είναι πολλές 2,5 μέρες για γκντασκ?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
. 214-214-7309

Ξέρεις τι? Το λιμπιστηκαμε το Τορουν διαβάζοντας την ιστορία σου αλλά νομίζω ότι θα βάλουμε πολλά μέσα για 5 μερες. Το έχουμε χωρίσει μισό μισό γκντασκ και Βαρσοβία. Πιστεύεις ότι είναι πολλές 2,5 μέρες για γκντασκ?
Αν βαλετε και το Malbork που θελει μιση μερα ειναι ενταξει, , και παντα αναλογα με τα μουσεια που θα δειτε, γιατι εχει κατιτις εκει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom