Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.769
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κρίνοντας από το μέγεθος της πόλης φαντάζομαι κι εγώ ότι θα είναι απλά οκ. Θα κοιτάξω αν με ενδιαφέρει και κάποια δραστηριότητα κι αν ναι θα αφήσω μεγαλύτερα περιθώρια. Ευχαριστώ.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Κρίνοντας από το μέγεθος της πόλης φαντάζομαι κι εγώ ότι θα είναι απλά οκ. Θα κοιτάξω αν με ενδιαφέρει και κάποια δραστηριότητα κι αν ναι θα αφήσω μεγαλύτερα περιθώρια. Ευχαριστώ.
Νόμιζα θα έλεγες 4 μέρες και τρόμαξα :haha::haha: Ναι, 4 ώρες είναι καλά σε γενικές γραμμές αν δεν έχεις σκοπό να κανεις κάτι συγκεκριμένο.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.769
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νόμιζα θα έλεγες 4 μέρες και τρόμαξα :haha::haha: Ναι, 4 ώρες είναι καλά σε γενικές γραμμές αν δεν έχεις σκοπό να κανεις κάτι συγκεκριμένο.
Όχι και 4 μέρες!
4 μέρες θα έχουμε στο Γκντανσκ και από αυτές τη μια λέω να πάμε στο Τορούν.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Όχι και 4 μέρες!
4 μέρες θα έχουμε στο Γκντανσκ και από αυτές τη μια λέω να πάμε στο Τορούν.
Kαι για Γκντανσκ πολλες μου φαινονται, θα μπορουσατε να βαλετε αλλη μια εκδρομη. Πχ μια μερα ολη Γκντανσκ, μια Γκντανσκ και Σοποτ, μια Γκντανσκ με λιγο Τορουν και αλλη μια με μια ακομα εκδρομη.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Kαι για Γκντανσκ πολλες μου φαινονται, θα μπορουσατε να βαλετε αλλη μια εκδρομη. Πχ μια μερα ολη Γκντανσκ, μια Γκντανσκ και Σοποτ, μια Γκντανσκ με λιγο Τορουν και αλλη μια με μια ακομα εκδρομη.
Συμφωνώ! Αν σας εμπνέουν τα μεσαιωνικά κάστρα, "κλασική" εκδρομή από το Γκντανσκ είναι και το Malbork.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.769
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το Σόποτ θα είναι σίγουρα στο πρόγραμμα.

Το πρόγραμμα σε γενικές γραμμές το έχω σκεφτεί καπως ετσι (είχα σκοπό να το γράψω εδώ την επόμενη εβδομάδα που θα το έχω μελετήσει πιο καλά, αλλά μιας και ρώτησα για το Τορουν, το γράφω τώρα):
1. Άφιξη απόγευμα - βράδυ στο Γκντανσκ
2. Πρωί Γκαντσκ και αξιοθέατα - μεσημέρι Μουσείο Β'Π.Π. - απόγευμα Σόποτ
3. Εκδρομή στο Τορουν - επιστροφή απόγευμα και υπόλοιπο ημέρας στο Γκντανσκ
4. Πτήση επιστροφής στις 18:30
Για την τελευταία μέρα εξετάζω διάφορες επιλογές:
Westerplatte και ξανά Γκντανσκ ή/και Σόποτ
περιοχή της Κασουβίας (Szymbark)
χερσόνησος Hel ή "χερσόνησος" (spit) του Βιστούλα για παραλίες και δαση
Elblagκ καιFrombork (μου αρέσει το Frombork αλλά δε βλέπω να υπάρχει καλή σύνδεση με το Γκντανσκ)
κάστρο Malbork (πράγματι η πιο κλασική επιλογή, όπως λέει η @underwater, αν και εμφανισιακά το κάστρο δε με εντυπωσιάζει και τόσο)
Αυτά τα ολίγα.
(Αν δε χρειαζόταν βίζα μπορεί να έμπαινε το Καλίνινγκραντ στο πρόγραμμα).
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Η διαδρομη απο και προς Τορουν ειναι καμποσες ωρες. Το "υπολοιπο μερας στο Γκντανσκ" νομιζω οτι θα ειναι πολυ πολυ μικρο.
Το Φρομποργκ το ειχα κι εγω στο ματι, αλλα η συνδεση ηταν γριφος, οποτε ακυρο. Μια λυση ειναι απο Ελμπλαγκ με ταξι. Ιστορικα συνδεεται με τον Κοπερνικο, εχει περισσοτερο ενδιαφερον απο οσο ενα απλο χωριο.
Δεν ξερω γιατι σου φαινεται "λιγο" το Μαλμπορκ, εμενα μου φανηκε υποβλητικοτατο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έκανα το ίδιο πρόγραμμα πριν ένα μήνα (Τριήμερο Αγ. Πνεύματος). Το ίδιο το κέντρο του Gdansk (χωρίς μουσεία) είναι μισή μέρα υπόθεση. Βάλε και ένα δίωρο στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Αλληλεγγύης, κι έχεις ένα απόγευμα για το Sopot. Το Torun θα σου φάει αρκετό χρόνο, αλλά αξίζει. Όπως αξίζει και το Malbork (που είναι και world heritage), για την τελευταία μέρα (και έχεις και χρόνο το μεσημέρι για μέρος από το κέντρο του Gdansk, αν την πρώτη μέρα σου μείνουν εκκρεμότητες).
Το Sopot είναι ενδιαφέρον μεν, αλλά δεν είναι και για πολλά πολλά. Αν δε σου βγαίνει, μπορείς και να το περιορίσεις ακομη και σε 30'.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.769
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Η διαδρομη απο και προς Τορουν ειναι καμποσες ωρες. Το "υπολοιπο μερας στο Γκντανσκ" νομιζω οτι θα ειναι πολυ πολυ μικρο.
Με το flixbus είναι 2 ώρες και 15 λεπτά και με μια τοπική εταιρεία λίγο λιγότερο, οπότε είναι εντάξει. Δεν είναι και κοντά αλλά έχουμε κάνει και πιο μακρινές εκδρομές.

Το Φρομποργκ το ειχα κι εγω στο ματι, αλλα η συνδεση ηταν γριφος, οποτε ακυρο. Μια λυση ειναι απο Ελμπλαγκ με ταξι.
Ο γρίφος του Frombork λύθηκε! Υπάρχει λεωφορείο από το Έλμπλαγκ. Στην αρχή νόμιζα κι εγώ ότι χρειάζεται αυτοκίνητο, γιατί στο rome2rio δε βγάζει την επιλογή του λεωφορείου. Ωστόσο το βρήκα εδώ:
https://www.inyourpocket.com/gdansk/Frombork/Getting-to-Frombork
Πάντως αποκλείστηκε έτσι και το Frombork, γιατί χρειάζονται το λιγότερο δύο ώρες για να πας και δε νομίζω να μπορεί να σε κρατήσει για πάνω από δύο ώρες.

Όσον αφορά το Μάλμπορκ, ίσως και να πάμε και να αποφασίσουμε εκείνη την ώρα αν θα μπούμε, αν φυσικά έχει εισιτήρια.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.769
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έκανα το ίδιο πρόγραμμα πριν ένα μήνα (Τριήμερο Αγ. Πνεύματος). Το ίδιο το κέντρο του Gdansk (χωρίς μουσεία) είναι μισή μέρα υπόθεση. Βάλε και ένα δίωρο στο Ευρωπαϊκό Κέντρο Αλληλεγγύης, κι έχεις ένα απόγευμα για το Sopot. Το Torun θα σου φάει αρκετό χρόνο, αλλά αξίζει. Όπως αξίζει και το Malbork (που είναι και world heritage), για την τελευταία μέρα (και έχεις και χρόνο το μεσημέρι για μέρος από το κέντρο του Gdansk, αν την πρώτη μέρα σου μείνουν εκκρεμότητες).
Το Sopot είναι ενδιαφέρον μεν, αλλά δεν είναι και για πολλά πολλά. Αν δε σου βγαίνει, μπορείς και να το περιορίσεις ακομη και σε 30'.
Κατατοπιστικότατος. Εκανες δύο ή τρεις διανυκτερεύσεις στο Γκντανσκ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom