Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και θα θέλα κάποιος να μου δώσει πλήροφορίες σχετικά με ένα ταξίδι που ετοιμάζω στην Πολωνία.(αν υπάρχει κάποιο σχετικό λινκ με αντίστοιχη συζήτηση καλοδεχούμενο!!) Συγκεκριμένα μόλις έκλεισα εισιτήρια για αρχές Οκτώμβρη......πετάω απο Θεσσαλονίκη για Γκντάνσκ με ryanair και επιστρέφω απο Κρακοβία.. Έτσι λοιπόν αναγκαστικά θα ξεκινήσω το τουρ μου απ τον Βορρά και έχω στην διάθεση μου 10 μέρες...Μπόρει κάποιος να μου πει σε ποιά μέρη να πάω, πόσο χρόνο να αφιερώσω σε κάθε μέρος, και αν σε κάποια πόλη αξίζει να νοικίασω αυτοκίνητο για να δώ πιό απομακρυσμένα αξιοθέατα;
Χαίρετε και καλώς ήρθες! Περιμένοντας τις απαντήσεις των μελών μπορείς να πάρεις πληροφορίες από το παρόν θέμα, όπου μεταφέρθηκε το μήνυμά σου, αλλά και από αυτά τα θέματα: https://www.travelstories.gr/community/forums/Ευρώπη.19/?prefix_id=80
και αυτές τις ιστορίες: https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=80
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.770
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έχει πάει κανείς στο Bydgoszcz; Το ταξίδι επιστροφής από το Τορούν στο Γκντανσκ με τρένο γίνεται μέσω Bydgoszcz. Αξίζει να μείνω δύο ώρες στην πόλη ή να πάρω το πρώτο τρένο για Γκντανσκ;
 

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Καλημερα θελω τα φωτα σας για οποιον ξερει... επειδη βαρεθηκα την Ιταλια σκεφτομαι το επομενο ταξιδι να το κανω στην Πολωνια... θα ειναι εβδομαδιαιο (πεμπτη με πεμπτη ) λογω πτησεων απο Κερκυρα και θελω να ακουσω προτασεις που να παω τι να δω.. και δεν θα ηθελα να μεινω μονο Βαρσοβια ... Σας ευχαριστω !!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλημερα θελω τα φωτα σας για οποιον ξερει... επειδη βαρεθηκα την Ιταλια σκεφτομαι το επομενο ταξιδι να το κανω στην Πολωνια... θα ειναι εβδομαδιαιο (πεμπτη με πεμπτη ) λογω πτησεων απο Κερκυρα και θελω να ακουσω προτασεις που να παω τι να δω.. και δεν θα ηθελα να μεινω μονο Βαρσοβια ... Σας ευχαριστω !!
Υπάρχουν πολλές συζητήσεις και ιστορίες στο φόρουμ, κάνε μια αναζήτηση για τη χώρα και θα πάρεις απαντήσεις σε αυτά που ρωτάς. Επιγραμματικά, Κρακοβία (+αλατωρυχεία+Άουσβιτς), Wroclaw, Gdansk (+Sopot, Gdynia, κάστρο Malbork), Torun, Poznan.
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Καλησπέρα στην παρέα. Θα βρίσκομαι Πολωνία 9-16 Ιουλίου ( άφιξη 9 πρωί Modlin, αναχώρηση 16 πρωί πάλι Modlin). Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω πρόγραμμα:

• 9 και 10 Βαρσοβία.
• 11 και 12 Βρότσλαβ ( flixbus)
•13, 14 και 15 Κρακοβία ( flixbus) και Άουσβιτς
•15 απόγευμα γρήγορο τρένο για Βαρσοβία, τελευταίο βράδυ Βαρσοβία για τελευταίες μπύρες και βότκες
• 16 πρωί αναχώρηση

Το Βρότσλαβ το έβαλα γιατί μου φαίνεται αρκετά όμορφο και ενδιαφέρον και έχει και το concept με τους νάνους σε όλη την πόλη.
Δεν είμαι ιδιαίτερα των μουσείων και εκθέσεων, όπου πάω κυρίως περπατάω πολύ στην πόλη, βόλτα σε ωραίες γειτονιές, ψάχνω street art κλπ.
 

domino

Member
Μηνύματα
297
Likes
275
Καλησπέρα στην παρέα. Θα βρίσκομαι Πολωνία 9-16 Ιουλίου ( άφιξη 9 πρωί Modlin, αναχώρηση 16 πρωί πάλι Modlin). Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω πρόγραμμα:

• 9 και 10 Βαρσοβία.
• 11 και 12 Βρότσλαβ ( flixbus)
•13, 14 και 15 Κρακοβία ( flixbus) και Άουσβιτς
•15 απόγευμα γρήγορο τρένο για Βαρσοβία, τελευταίο βράδυ Βαρσοβία για τελευταίες μπύρες και βότκες
• 16 πρωί αναχώρηση

Το Βρότσλαβ το έβαλα γιατί μου φαίνεται αρκετά όμορφο και ενδιαφέρον και έχει και το concept με τους νάνους σε όλη την πόλη.
Δεν είμαι ιδιαίτερα των μουσείων και εκθέσεων, όπου πάω κυρίως περπατάω πολύ στην πόλη, βόλτα σε ωραίες γειτονιές, ψάχνω street art κλπ.
Δες το zakopane αντί για wroclaw
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Καλησπέρα στην παρέα. Θα βρίσκομαι Πολωνία 9-16 Ιουλίου ( άφιξη 9 πρωί Modlin, αναχώρηση 16 πρωί πάλι Modlin). Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω πρόγραμμα:

• 9 και 10 Βαρσοβία.
• 11 και 12 Βρότσλαβ ( flixbus)
•13, 14 και 15 Κρακοβία ( flixbus) και Άουσβιτς
•15 απόγευμα γρήγορο τρένο για Βαρσοβία, τελευταίο βράδυ Βαρσοβία για τελευταίες μπύρες και βότκες
• 16 πρωί αναχώρηση

Το Βρότσλαβ το έβαλα γιατί μου φαίνεται αρκετά όμορφο και ενδιαφέρον και έχει και το concept με τους νάνους σε όλη την πόλη.
Δεν είμαι ιδιαίτερα των μουσείων και εκθέσεων, όπου πάω κυρίως περπατάω πολύ στην πόλη, βόλτα σε ωραίες γειτονιές, ψάχνω street art κλπ.
Καλό είναι το πρόγραμμα. Το Ζακοπάνε είναι συμπαθητικό για δύο ώρες βόλτα εκτός και αν πας στα βουνά. Το Βρότσλαβ είναι πανέμορφο.
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Καλό είναι το πρόγραμμα. Το Ζακοπάνε είναι συμπαθητικό για δύο ώρες βόλτα εκτός και αν πας στα βουνά. Το Βρότσλαβ είναι πανέμορφο.
Κ εγώ αυτό σκεφτόμουνα, ότι είναι για λίγες ώρες. Έχω διαβάσει και την πολύ ωραία ιστορία σου με την πεζοπορία και τις 5 λίμνες, αν το βάλω θα μπει μόνο με την προοπτική του βουνού ( με πιο εύκολη διαδρομή από τη δικιά σου).
Αλλιώς θα επιμεινω για Βρότσλαβ.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εγώ θα πρότεινα να κανεις όλες τις διαδρομές με τρένο για περισσότερη άνεση και εξοικονόμηση χρόνου.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το Βροτσλαβ ειναι πανεμορφο.Μειναμε μία μερα,θελαμε λιγο παραπανω οποτε στις 2 εισαι σουπερ.Η πλατεια ειναι σουπερ εχει πολυ ομορφα καφε και εστιατορεια.
 

gio87

Member
Μηνύματα
124
Likes
706
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Εκουαδορ
Εγώ θα πρότεινα να κανεις όλες τις διαδρομές με τρένο για περισσότερη άνεση και εξοικονόμηση χρόνου.
Σ'ευχαριστώ, έχει και τις προσφορές 10-12€ ένα μήνα πριν, οπότε μάλλον τρένο θα επιλέξω!!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα στην παρέα. Θα βρίσκομαι Πολωνία 9-16 Ιουλίου ( άφιξη 9 πρωί Modlin, αναχώρηση 16 πρωί πάλι Modlin). Θα ήθελα την γνώμη σας για το παρακάτω πρόγραμμα:

• 9 και 10 Βαρσοβία.
• 11 και 12 Βρότσλαβ ( flixbus)
•13, 14 και 15 Κρακοβία ( flixbus) και Άουσβιτς
•15 απόγευμα γρήγορο τρένο για Βαρσοβία, τελευταίο βράδυ Βαρσοβία για τελευταίες μπύρες και βότκες
• 16 πρωί αναχώρηση

Το Βρότσλαβ το έβαλα γιατί μου φαίνεται αρκετά όμορφο και ενδιαφέρον και έχει και το concept με τους νάνους σε όλη την πόλη.
Δεν είμαι ιδιαίτερα των μουσείων και εκθέσεων, όπου πάω κυρίως περπατάω πολύ στην πόλη, βόλτα σε ωραίες γειτονιές, ψάχνω street art κλπ.
Μια χαρά είναι το πρόγραμμα. Wroclaw είναι στο top-3 των Πολωνικών πόλεων για εμένα. Για να μη σου πω ότι μ' αρέσει πιο πολύ κι από Κρακοβία οπότε πάει στο νούμερο 2.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom