Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Κ εγώ αυτό σκεφτόμουνα, ότι είναι για λίγες ώρες. Έχω διαβάσει και την πολύ ωραία ιστορία σου με την πεζοπορία και τις 5 λίμνες, αν το βάλω θα μπει μόνο με την προοπτική του βουνού ( με πιο εύκολη διαδρομή από τη δικιά σου).
Αλλιώς θα επιμεινω για Βρότσλαβ.
Θα μπορούσα να περάσω μία βδομάδα στο Ζακοπάνε, με ορειβασίες όμως. Σαν κωμόπολη μου άρεσε πολύ θα έλεγα. Αλλά είναι για ένα πέρασμα. Το Βρότσλαβ από την άλλη είναι πραγματικά πανέμορφο. Έχει ποτάμι, πάρκα, αρχιτεκτονική, πανεπιστήμιο και μία κεντρική πλατεία που δεν εχει να ζηλέψει σε τίποτα από τις αντίστοιχες σε Κρακοβία και Βαρσοβία. Δεν υπάρχει σύγκριση Βρότσλαβ και Ζακοπάνε.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Έχω διαβάσει και την πολύ ωραία ιστορία σου με την πεζοπορία και τις 5 λίμνες...
Αλλιώς θα επιμεινω για Βρότσλαβ.
Πάντως έχω και μια μικρή ιστορία με αρκετές φωτογραφίες για το Βρότσλαβ. Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά και ίσως σας βοηθήσει στη τελική σας επιλογή.
 

gifru

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους!
Πάμε Πολωνία (Κατοβίτσε με Wizzair) 28/7-4/8.
Σκεφτηκα πρόγραμμα και θα ήθελα να ρωτήσω εαν εγκρίνετε,
28/7 1 μέρα Κατοβίτσε -Wrοclow
φθάνουμε πρωί 11:55 λέμε να μην το (Κατοβίτσε) δούμε καθόλου και να πάμε Worclow. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?
28-29/7 2 μέρες Wrοclow
29-31/7 3 μέρες Warsow
1-3/8 3 μέρες Krakow
4/8 Κατοβίτσε (αναχώρηση 06:00 πρωι)

1) Λέμε να μη δουμε καθόλου το Κατοβίτσε
2) Να κάνουμε αυτη τη διαδρομή ή ανάποδα δηλ. (Κατοβίτσε, Κρακοβία, Βαρσοβία, Βλοτσε, Κατοβίτσε?)
3) Να μείνουμε δίπλα στο αεροδρόμιο Κατοβίτσε όχι ομως στα Novotel κλπ? Θα υπάρχει κατι οικονομικό?
Δεν είδα κάποια άλλη πρόταση εδω απο το φόρουμ.

Σας ευχαριστώ!!!!
Καλά να περάσετε όλοι όπου πάτε !!
Τζίνα
 

gifru

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Πάντως έχω και μια μικρή ιστορία με αρκετές φωτογραφίες για το Βρότσλαβ. Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά και ίσως σας βοηθήσει στη τελική σας επιλογή.
Γειά σου Triplover ,
Πού θα βρω αυτη τη μικρή σου ιστορία στο Wroclaw?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Γειά σου Triplover ,
Πού θα βρω αυτη τη μικρή σου ιστορία στο Wroclaw?
https://www.travelstories.gr/community/threads/Μιάμιση-μέρα-στους-νάνους-του-Βρότσλαβ.58775/

Όσον αφορά το πρόγραμμά σας είναι μια χαρά. Βέβαια δεν ξέρω αν θα προλάβετε να κάνετε πάνω από μια εκδρομή από την Κρακοβία, αλλά δεν έγινε τίποτα.

Για ξενοδοχείο δεν ξέρω.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Καλησπέρα σε όλους!
Πάμε Πολωνία (Κατοβίτσε με Wizzair) 28/7-4/8.
Σκεφτηκα πρόγραμμα και θα ήθελα να ρωτήσω εαν εγκρίνετε,
28/7 1 μέρα Κατοβίτσε -Wrοclow
φθάνουμε πρωί 11:55 λέμε να μην το (Κατοβίτσε) δούμε καθόλου και να πάμε Worclow. ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ?
28-29/7 2 μέρες Wrοclow
29-31/7 3 μέρες Warsow
1-3/8 3 μέρες Krakow
4/8 Κατοβίτσε (αναχώρηση 06:00 πρωι)

1) Λέμε να μη δουμε καθόλου το Κατοβίτσε
2) Να κάνουμε αυτη τη διαδρομή ή ανάποδα δηλ. (Κατοβίτσε, Κρακοβία, Βαρσοβία, Βλοτσε, Κατοβίτσε?)
3) Να μείνουμε δίπλα στο αεροδρόμιο Κατοβίτσε όχι ομως στα Novotel κλπ? Θα υπάρχει κατι οικονομικό?
Δεν είδα κάποια άλλη πρόταση εδω απο το φόρουμ.

Σας ευχαριστώ!!!!
Καλά να περάσετε όλοι όπου πάτε !!
Τζίνα
Πήγαμε εμείς πέρσι και κάναμε πολύ ωραίο πρόγραμα. Βρότσλαβ υπέροχο. Μην χάσετε τον ζωολογικό κήπο και το ενυδρείο τους! Επίσης το βράδυ ρωτήστε για τα νερά που χορεύουν είναι πανέμορφο θέαμα και ψάξτε για το κυνήγι των νάνων αν έχετε μικρά παιδιά μαζί σας. Για Βαρσοβία θα ήταν καλύτερα να αφήσετε 2 μέρες και 4 για Κρακοβία. Χρειάζεται 1 μέρα για το Ζακοπάνε που είναι πολύ όμορφο, σχεδόν 1 μέρα για τα αλατορυχία και είναι και το Αουσβιτς οπόταν για να μην πιεστείτε για όλα αφήστε 1 μέρα για το καθένα και 1 μέρα για την Κρακοβία χαλαρά για βαρκάδα και να δείτε και την πόλη με το κάστρο της Βάβελ.
 

gifru

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
https://www.travelstories.gr/community/threads/Μιάμιση-μέρα-στους-νάνους-του-Βρότσλαβ.58775/

Όσον αφορά το πρόγραμμά σας είναι μια χαρά. Βέβαια δεν ξέρω αν θα προλάβετε να κάνετε πάνω από μια εκδρομή από την Κρακοβία, αλλά δεν έγινε τίποτα.

Για ξενοδοχείο δεν ξέρω.
Triplover σε ευχαριστώ πολύ!Πήρα τις συμβουλές σου σοβαρά και τώρα σκέφτομαι να κάτσουμε πιο πολύ Κρακοβία. Καλά πολύ γελασα με το ότι έγραψες "μικρή ιστορία" για το Βρότσλαβ .Εκεί έχεις γράψει τόσες πληροφορίες.Θα τις μελετήσω όταν έχω χρόνο. Αγορασα κι ένα lonely planet να έχουμε. Το Ζακοπανε δεν ξέρω αν θα το προλάβουμε.Σίγουρα θα πάμε αλατωρυχεία και Άουσβιτς.Αξιζεο ίσως να την επισκεφθούμε και κάποιο χειμώνα. Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι
 

gifru

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Πήγαμε εμείς πέρσι και κάναμε πολύ ωραίο πρόγραμα. Βρότσλαβ υπέροχο. Μην χάσετε τον ζωολογικό κήπο και το ενυδρείο τους! Επίσης το βράδυ ρωτήστε για τα νερά που χορεύουν είναι πανέμορφο θέαμα και ψάξτε για το κυνήγι των νάνων αν έχετε μικρά παιδιά μαζί σας. Για Βαρσοβία θα ήταν καλύτερα να αφήσετε 2 μέρες και 4 για Κρακοβία. Χρειάζεται 1 μέρα για το Ζακοπάνε που είναι πολύ όμορφο, σχεδόν 1 μέρα για τα αλατορυχία και είναι και το Αουσβιτς οπόταν για να μην πιεστείτε για όλα αφήστε 1 μέρα για το καθένα και 1 μέρα για την Κρακοβία χαλαρά για βαρκάδα και να δείτε και την πόλη με το κάστρο της Βάβελ.
ΕMMELEIA καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρησιμότατες πληροφορίες σου!Είναι θυσαυρος αυτό το forum.Οπως και ο Τriplover συμβουλεύει ετσι θα το οργανώσω.Δηλ. θα προσθέσω χρόνο στην Κρακοβία και θα αφαιρέσω λίγο από Βρότσλαβ και Βαρσοβία. Ελπίζω να δω και να πάρω μια δυνατή ανάμνηση και γεύση από τη χώρα.Πολυ θα ήθελα να προλάβω και το Ζακοπανε.Λες τώρα που το σκέφτομαι να αφήσω τις πόλεις κ να παρω τα βουνά?Και να έρθω στις πόλεις άλλοτε που θα είμαι κ μεγαλύτερη κ δε θα με πηγαίνουν τα πόδια μου?Ωχ πολλές σκέψεις έρχονται εν όψει ταξιδιών...
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
ΕMMELEIA καλημέρα! Σε ευχαριστώ πολύ για τις χρησιμότατες πληροφορίες σου!Είναι θυσαυρος αυτό το forum.Οπως και ο Τriplover συμβουλεύει ετσι θα το οργανώσω.Δηλ. θα προσθέσω χρόνο στην Κρακοβία και θα αφαιρέσω λίγο από Βρότσλαβ και Βαρσοβία. Ελπίζω να δω και να πάρω μια δυνατή ανάμνηση και γεύση από τη χώρα.Πολυ θα ήθελα να προλάβω και το Ζακοπανε.Λες τώρα που το σκέφτομαι να αφήσω τις πόλεις κ να παρω τα βουνά?Και να έρθω στις πόλεις άλλοτε που θα είμαι κ μεγαλύτερη κ δε θα με πηγαίνουν τα πόδια μου?Ωχ πολλές σκέψεις έρχονται εν όψει ταξιδιών...
Αν αφήσεις 4 μέρες στην Κρακοβία μπορείς άνετα μονοήμερο στο Ζακοπάνε και σίγουρα θα σε ανταμείψει! Είναι πανέμορφο! 2 μέρες Βρότσλαβ, 2 Βαρσοβία και 4 Κρακοβία είναι μια χαρά!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Triplover σε ευχαριστώ πολύ!Πήρα τις συμβουλές σου σοβαρά και τώρα σκέφτομαι να κάτσουμε πιο πολύ Κρακοβία. Καλά πολύ γελασα με το ότι έγραψες "μικρή ιστορία" για το Βρότσλαβ .Εκεί έχεις γράψει τόσες πληροφορίες.Θα τις μελετήσω όταν έχω χρόνο. Αγορασα κι ένα lonely planet να έχουμε. Το Ζακοπανε δεν ξέρω αν θα το προλάβουμε.Σίγουρα θα πάμε αλατωρυχεία και Άουσβιτς.Αξιζεο ίσως να την επισκεφθούμε και κάποιο χειμώνα. Ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι
Το Ζακοπάνε είναι συμπαθητικό, αλλά όχι κάτι για να αξίζει το χρόνο της μεταφοράς και τη θυσία μίας ημέρας. Βέβαια, αν είναι για πεζοπορία αλλάζει το πράγμα, γιατί είναι απίστευτα όμορφα τα μέρη.

Ωστόσο είμαι της γνώμης ότι ακόμα και αν οι 4 μέρες ειναι γεμάτες, θα πρέπει να θυσιάσετε Αλατορυχεία ή Άουσβιτς για να χωρέσετε ημερήσια στα όρη Τάτρα. Οι δύο μέρες για Κρακοβία είναι οριακές. Αν είστε λάτρεις της πεζοπορίας και του βουνού, να πάτε Ζακοπάνε. Αλλά καλό θα ήταν αν θυσιάσετε αλατορυχεία ή Άουσβιτς. Εμείς ως παρέα πήγαμε στα Αλατορυχεία (μισή μέρα), αλλά την ημέρα της δεύτερης εκδρομής οι φυσιολάτρεις πήραμε τα βουνά και οι λοιποί πήγαν στο Άουσβιτς.

Τέλος, αν αποφασίσετε να πάτε στο Ζακοπάνε, σας έχω και μία δεύτερη μικρή ιστοριούλα.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Μία-μέρα-στο-zacapone-Ορειβασία-στα-Όρη-Τάτρα.58040/
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum!θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει ενα 3 ημερο στο Γκντασκ η στο Βροκλαου?λενε οτι το γκντασκ ειναι μαγικο ειδικα τον χειμωνα..σκεφτομαι για ενα ταξιδακι μεταξυ νοεμβριου-δεκεμβριου..!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum!θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει ενα 3 ημερο στο Γκντασκ η στο Βροκλαου?λενε οτι το γκντασκ ειναι μαγικο ειδικα τον χειμωνα..σκεφτομαι για ενα ταξιδακι μεταξυ νοεμβριου-δεκεμβριου..!
Και οι δύο αξίζουν πολύ, είναι από τις πιο όμορφες πολωνικές πόλεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.990
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom