Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Θα βγαλετε με μια χρεωστικη απο ενα ΑΤΜ απο το αεροδρομιο 50 ευρω και ειστε κομπλε για ψιλοεξοδα. Τα υπολοιπα σε καρτα, πιστωτικη.
Η τραπεζα μου μου χρεωσε 4 ευρω για την αναληψη απο το ΑΤΜ και σε επισημο rate. Πιστευεις οτι αξιζει τον κοπο να κανετε τετοια παρακαμψη για να κατεβασετε τα 4 ευρω στα 2, πχ; Πιο πολυ θα κοστισει το λεωφορειο να πατε Βαρσοβια.
Αυτό είναι αναλόγως την τράπεζα, ας τσεκάρει να δει τι ισχύει για την τράπεζα του. Μπορεί και να μην έχει τόση μεγάλη χρέωση. Πάντως θα είσαι μια χαρά αν πληρώνεις με κάρτα. Την δέχονται παντού.
Όσο για το Τορουν,δεν έχω πάει ακόμα, θα πάω το σκ, αλλά μου έχουν πει ότι δεν αξίζει και τόσο να ξοδέψεις δυο μέρες εκεί, γιατί είναι μικρή πόλη :confused: Και να έχεις και την Κρακοβια στα σχέδια σου κάποτε. Προσωπικά η Βαρσοβια δεν μ’αρεσε, την Κρακοβια την λάτρεψα :p
 
Last edited:

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Ισπανίας
Αυτό είναι αναλόγως την τράπεζα, ας τσεκάρει να δει τι ισχύει για την τράπεζα του. Μπορεί και να μην έχει τόση μεγάλη χρέωση. Πάντως θα είσαι μια χαρά αν πληρώνεις με κάρτα. Την δέχονται παντού.
Όσο για το Τορουν,δεν έχω πάει ακόμα, θα πάω το σκ, αλλά μου έχουν πει ότι δεν αξίζει και τόσο να ξοδέψεις δυο μέρες εκεί, γιατί είναι μικρή πόλη :confused: Και να έχεις και την Κρακοβια στα σχέδια σου κάποτε. Προσωπικά η Βαρσοβια δεν μ’αρεσε, την Κρακοβια την λάτρεψα :p
Ευχαριστώ για την ενημέρωση!Θα το κοιτάξω! Ναι η Κρακοβία και το βρορσλαβ αναμένονται να μπουν σε 2η επίσκεψη στη χώρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αυτό είναι αναλόγως την τράπεζα, ας τσεκάρει να δει τι ισχύει για την τράπεζα του. Μπορεί και να μην έχει τόση μεγάλη χρέωση. Πάντως θα είσαι μια χαρά αν πληρώνεις με κάρτα. Την δέχονται παντού.
Όσο για το Τορουν,δεν έχω πάει ακόμα, θα πάω το σκ, αλλά μου έχουν πει ότι δεν αξίζει και τόσο να ξοδέψεις δυο μέρες εκεί, γιατί είναι μικρή πόλη :confused:
Το Τορουν ειναι η γενετειρα του Κοπερνικου. Εχει ειδικου ενδιαφεροντος μουσεια. Αν δεν πας, σε μια μερα την κανεις βολτα.
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Ισπανίας
Αν βαλετε και το Malbork που θελει μιση μερα ειναι ενταξει, , και παντα αναλογα με τα μουσεια που θα δειτε, γιατι εχει κατιτις εκει.
Ναι σκεφτόμαστε στο γυρισμό προς βαρσοβία να κάνουμε στάση στο Malbork. Αρα στην ουσία μένουν κάτι λιγοτερο από 2 ημέρες για το Γκντασκ. Ίσως το Tορούν να μπει στην επόμενη επίσκεψη στη χώρα! :p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Ναι σκεφτόμαστε στο γυρισμό προς βαρσοβία να κάνουμε στάση στο Malbork.
Η σκεψη σας ειναι αριστη και κερδιζετε χρονο. Το τρενο για το Μαλμπορκ ειναι αυτο που παει Βαρσοβια. Κλειστε εισιτηρια νωριτερα, περιλαμβανεται και audioguide που ειναι απαραιτητο και για να μη χαθειτε στο καστρο :confused:
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Ευχαριστώ για την ενημέρωση!Θα το κοιτάξω! Ναι η Κρακοβία και το βρορσλαβ αναμένονται να μπουν σε 2η επίσκεψη στη χώρα.
Κρακοβια-Βροτσλαφ-Ποζναν-Τορουν σου προτείνω για την επόμενη φορά λοιπόν :p
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Ισπανίας
Η σκεψη σας ειναι αριστη και κερδιζετε χρονο. Το τρενο για το Μαλμπορκ ειναι αυτο που παει Βαρσοβια. Κλειστε εισιτηρια νωριτερα, περιλαμβανεται και audioguide που ειναι απαραιτητο και για να μη χαθειτε στο καστρο :confused:
Εννοείς εισητήρια για το κάστρο ή για το τραίνο;; μπερδευτηκα! :rolleyes-80:
To audioguide νομιζα οτι είναι εξτρα. όχι;; Γενικά έλεγα να μην κλείσω τα εισητήρια του κάστρου και του τραίνου για το πήγαινε προς βαρσοβία αλλά να τα βγάλω κατ' ευθειαν στο κισσέ just in case που ξεφύγουμε του προγράμματος και κάτι γίνει στο κάστρο (να με σταματήσει κανας ιπποτης, λέμεεε τώρα:p). Αλλά γενικά υπολογίζω για Malbork 3 ώρες και να βάλω πλας ενα 40λεπτο για πηγαινε έλα στο σταθμό του τραίνου. Πόσες ώρες είχες δαπανήσει στο κάστρο αν θυμάσαι;


Κρακοβια-Βροτσλαφ-Ποζναν-Τορουν σου προτείνω για την επόμενη φορά λοιπόν :p
Αν έχω διαθέσιμο ενα 7-8ημερο σίγουρα!:xalara:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Εννοείς εισητήρια για το κάστρο ή για το τραίνο;; μπερδευτηκα! :rolleyes-80:
To audioguide νομιζα οτι είναι εξτρα. όχι;; Γενικά έλεγα να μην κλείσω τα εισητήρια του κάστρου και του τραίνου για το πήγαινε προς βαρσοβία αλλά να τα βγάλω κατ' ευθειαν στο κισσέ just in case που ξεφύγουμε του προγράμματος και κάτι γίνει στο κάστρο (να με σταματήσει κανας ιπποτης, λέμεεε τώρα:p). Αλλά γενικά υπολογίζω για Malbork 3 ώρες και να βάλω πλας ενα 40λεπτο για πηγαινε έλα στο σταθμό του τραίνου. Πόσες ώρες είχες δαπανήσει στο κάστρο αν θυμάσαι;
Νομιζω οτι χρειαστηκα 3-4 ώρες και μετα επεσε και πεινα, οπότε βάλε άλλη μια ώρα. Κάνε κατ' εκτίμηση, εγώ κλείνω τα πάντα απο πριν just in case δεν βρω ουτε εισιτήριο για το κάστρο ούτε για το τρένο, τα οποία θα με ανησυχούσαν περισσότερο. Υπολόγισε ότι στις 3 πρέπει να βγεις απο το κάστρο αναγκαστικά (Απρίλη αυτό, πιθανόν το καλοκαίρι να πηγαίνει πιο αργά)
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Το Malbork χρειάζεται σίγουρα κανένα 3ωρο έχει αρκετό περπάτημα. Υπολόγισε και 20-30 λεπτά περπάτημα από το σταθμό μέχρι το κάστρο συν τον χρόνο για κανένα καφεδάκι στο γυρισμό ή φαγητό. Τον Αύγουστο που το επισκέφτηκα τα εισιτήρια του τρένου και του κάστρου τα είχα βγάλει επιτόπου. Απλά είχα σημειώσει τα πιθανά δρομολόγια και τις ώρες των τρένων που θα χρησιμοποιούσα. Γύρω στο μισάωρο ήταν η διαδρομή από Γκνάνσκ. Είχε μία σχετική ουρά στα γκισέ στο κάστρο αλλά δεν καθυστερούσαν καθόλου και σου έδιναν και audioguide που το παρέδιδες φεύγοντας σε άλλο σημείο. Ηταν ανοιχτό μέχτι τις 19.00 εσωτερικά και 20.00 εξωτερικά. Αξίζει μην το χάσετε και να βγάλετε και όμορφες φωτογραφίες!! Είναι τόσο μεγάλο που δεν χωράει ολόκληρο στη φωτογραφική μηχανή!!
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Ισπανίας
Το Malbork χρειάζεται σίγουρα κανένα 3ωρο έχει αρκετό περπάτημα. Υπολόγισε και 20-30 λεπτά περπάτημα από το σταθμό μέχρι το κάστρο συν τον χρόνο για κανένα καφεδάκι στο γυρισμό ή φαγητό. Τον Αύγουστο που το επισκέφτηκα τα εισιτήρια του τρένου και του κάστρου τα είχα βγάλει επιτόπου. Απλά είχα σημειώσει τα πιθανά δρομολόγια και τις ώρες των τρένων που θα χρησιμοποιούσα. Γύρω στο μισάωρο ήταν η διαδρομή από Γκνάνσκ. Είχε μία σχετική ουρά στα γκισέ στο κάστρο αλλά δεν καθυστερούσαν καθόλου και σου έδιναν και audioguide που το παρέδιδες φεύγοντας σε άλλο σημείο. Ηταν ανοιχτό μέχτι τις 19.00 εσωτερικά και 20.00 εξωτερικά. Αξίζει μην το χάσετε και να βγάλετε και όμορφες φωτογραφίες!! Είναι τόσο μεγάλο που δεν χωράει ολόκληρο στη φωτογραφική μηχανή!!
Δηλαδή από το σταθμό πηγαινε έλα ειναι 20-30 λεπτα ή μονο η μία διαδρομή χωρίς την επιστροφή;
Τώρα μπορεί να ρωτάω χαζα πράγματα αλλά θέλω να δω αν θα κλείσω και τα εισητήρια του τραίνου.

Όσο για το φαγητο καφέ αξίζει στο Malbork στην πόλη; Θυμάστε που είχατε πάει κι αν εννοείται είχατε μείνει ευχαριστημένοι.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Δηλαδή από το σταθμό πηγαινε έλα ειναι 20-30 λεπτα ή μονο η μία διαδρομή χωρίς την επιστροφή;
Τώρα μπορεί να ρωτάω χαζα πράγματα αλλά θέλω να δω αν θα κλείσω και τα εισητήρια του τραίνου.

Όσο για το φαγητο καφέ αξίζει στο Malbork στην πόλη; Θυμάστε που είχατε πάει κι αν εννοείται είχατε μείνει ευχαριστημένοι.
Ναι η μία διαδρομή είναι περίπου 1,5-2 χιλιόμετρα από σταθμό μέχρι κάστρο διασχίζεις πεζόδρομο χαζεύεις λίγο μαγαζιά 20-30 λεπτά υπολόγιζε.
Εμείς είχαμε πιεί καφεδάκι φεύγοντας από το κάστρο συναντάς τα Mac Donalds ακριβώς απέναντι είναι το
Dom Czekolady.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Όσοι έχετε πάει στο Τορούν θεωρείτε ότι 4 ώρες είναι οκ για την πόλη ή είναι λίγες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom