Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Καλησπέρα! Την πρώτη μέρα αναγκαστικά όπως είπες Πόζναν. Λοιπόν όσον αφορά για Βαρσοβία, Κρακοβία δεν είναι και δίπλα, οπότε μπορεί να είναι λίγο ταλαιπωρία.
Δες εδώ για δρομολόγια για τρένα και ώρες https://www.intercity.pl/en/ και εδώ με λεωφορείο http://www.polskibus.com/en/index.htm το λεωφορείο είναι πιο φθηνό σχεδόν πάντα, αλλά πιο αργό, οπότε ίσως βολέψει με τρένο να μετακινηθείτε. Έτσι πρόχειρα όπως το σκέφτομαι, την επόμενη θα μπορούσατε να πάτε μια μονοήμερη Βρότσλαβ (είναι πολύ όμορφα) και από κει να πάτε Κρακοβία και από κει για Βαρσοβία και μετά πίσω πάλι Πόζναν. Αλλά δεν θα έχετε αρκετό χρόνο για την κάθε πόλη (Βαρσοβία - Κρακοβία). Πες μου τι ακριβώς σε ενδιαφέρει να δεις και αν μπορέσω να σε βοηθήσω στο να το οργανώσετε όσο καλύτερα γίνεται.
 

Annakar

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
ευχαριστω για τα Λίνκ. Απ´οτι ειδα τα πρωινά τρένα ειναι αρκετά γρηγορα δεν ξερω βέβαια καθολου με τιμές τι παιζει. Γενικα θα θέλαμε να δουμε οσα περισσότερα μπορουμε ας πουμε και το αουσβιτς θα θέλαμε και τα αλατορυχεια αλλα δεν ξερουμε τι μας συμφέρει χρονικά για αυτο ιςως θα πρεπει να απορρίψουμε καποια. Γενικότερα Σκεφτόμασταν Δευτερα να μείνουμε Πόζναν Τριτη πρωι τρένο για βαρσοβια να την δουμε και να μείνουμε το βραδυ εκει και έπειτα τεταρτη πολυ πρωι αναχώρηση για κρακοβια διαμονή τεταρτη και πεμπτη (όπου θα μπορούσαμε να δουμε το αουσβιτς και τα αλατορυχεια) και κατόπιν παραςκευη πρωι παλι Πόζναν και αεροδρομιο για επιστροφη Αθηνα η πτήση ειναι στις 16:00 την παραςκευη. Άρα δεν ξερουμε κατα ποσο ειναι εφικτό το παραπάνω πλάνο. Όσον αφορά το τρένο πρεπει να κλείσουμε εισιτήρια ή θα βρουμε κατα την άφιξη μας;
Επισης υπάρχει απευθείας τρένο απο Κρακοβια για Πόζναν ή πρεπει να γυριςουμε βαρσοβια και απο εκει να παρουμε για Πόζναν;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
ευχαριστω για τα Λίνκ. Απ´οτι ειδα τα πρωινά τρένα ειναι αρκετά γρηγορα δεν ξερω βέβαια καθολου με τιμές τι παιζει. Γενικα θα θέλαμε να δουμε οσα περισσότερα μπορουμε ας πουμε και το αουσβιτς θα θέλαμε και τα αλατορυχεια αλλα δεν ξερουμε τι μας συμφέρει χρονικά για αυτο ιςως θα πρεπει να απορρίψουμε καποια. Γενικότερα Σκεφτόμασταν Δευτερα να μείνουμε Πόζναν Τριτη πρωι τρένο για βαρσοβια να την δουμε και να μείνουμε το βραδυ εκει και έπειτα τεταρτη πολυ πρωι αναχώρηση για κρακοβια διαμονή τεταρτη και πεμπτη (όπου θα μπορούσαμε να δουμε το αουσβιτς και τα αλατορυχεια) και κατόπιν παραςκευη πρωι παλι Πόζναν και αεροδρομιο για επιστροφη Αθηνα η πτήση ειναι στις 16:00 την παραςκευη. Άρα δεν ξερουμε κατα ποσο ειναι εφικτό το παραπάνω πλάνο. Όσον αφορά το τρένο πρεπει να κλείσουμε εισιτήρια ή θα βρουμε κατα την άφιξη μας;
Επισης υπάρχει απευθείας τρένο απο Κρακοβια για Πόζναν ή πρεπει να γυριςουμε βαρσοβια και απο εκει να παρουμε για Πόζναν;
Ουσιαστικά δηλαδή το Ποζναν δεν το βλέπετε σχεδόν καθόλου, κάνετε ένα πολύ σύντομο πέρασμα από Βαρσοβία και από Κρακοβία βλέπετε τα πέριξ και όχι την πόλη (γιατί το να χωρέσετε αλατορυχεία και άουσβιτς σε 1 μέρα είναι σκότωμα). Επίσης η Κρακοβία από το Πόζναν είναι ώρες πολλές, κανένα 5ωρο σίγουρα με τραίνο ή λεωφορείο. Το Πόζναν-Βαρσοβία είναι 2μιση ώρες και το Βαρσοβία-Κρακοβία άλλες 2μιση με το γρήγορο τραίνο. Το πρόγραμμα σας βάσει αυτών δε θα έλεγα ότι βγαίνει.

Άποψη μου. Πετάξτε την Κρακοβία που δεν βολεύει γεωγραφικά. Σπάστε το ταξίδι σε Πόζναν-Βρότσλαβ, και απολαύστε δύο αρκετά όμορφες πόλεις. Διαφορετικά κάντε το Πόζναν-Βαρσοβία. Το να χωρέσετε κι άλλη πόλη σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα θα σας φάει αρκετό χρόνο δυστυχώς.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Λοιπόν μια χαρά είναι έτσι όπως το σκέφτεστε , Τρίτη πρωί πάτε Βαρσοβία με τρένο, γιατί έχει πιο πολλά δρομολόγια και αρκετά πρωί (τώρα είδα ας πούμε ότι είναι γύρω στα 12 ευρώ, αλλά οι τιμές αλλάζουν ανάλογα και πότε θα τα κλείσετε). Στη Βαρσοβία πάτε μια βόλτα παλιά πόλη, επίσης υπάρχουν αν θέλετε να πάτε σε κάποιο μουσείο μπορείτε να μπείτε εδώ https://www.tripadvisor.com.gr/Attr...9-Warsaw_Mazovia_Province_Central_Poland.html και να δείτε τι σας ενδιαφέρει. Το βράδυ μπορείτε να βγείτε για ποτάκι στη Nowy Świat έχει πολλά μπαρ και κλαμπ
εγεγε.png


ενδεικτικά σου δείχνω τώρα ένα μαγαζί που θυμάμαι που είχα πάει, γενικά είναι ωραία. Εγώ είχα μείνει στο Oki Doki Hostel και πραγματικά ήταν πάρα πολύ ωραία, γνώρισα και αρκετό κόσμο και βγαίναμε κάθε βράδυ. Την επόμενη πάτε Κρακοβία, θα πρότεινα με λεωφορείο γιατί είναι γύρω στα 18 zloty τώρα που το βλέπω, ενώ το τρένο ξεφεύγει, αλλά το λεωφορείο κάνει γύρω στις 5 ώρες, ενώ το τρένο ανάλογα και ποιο θα πάρετε μπορείτε να το κάνετε και σε λιγότερο από 3. Εσείς αποφασίζετε τι σας βολεύει καλύτερα. Κρακοβία στην ουσία θα έχετε μιάμιση μέρα, οπότε εγώ θα άφηνα τα αλατορυχεία και πήγαινα μόνο Άουσβιτς. Όταν θα φτάσετε κάνετε μια βόλτα παλιά πόλη, αλλά και στην εβραϊκή συνοικία είναι πολύ όμορφα και την επόμενη μέρα πάτε Άουσβιτς. Την επόμενη φεύγετε με τρένο για Πόζναν (με λεωφορείο έχει μόνο το απόγευμα και δεν βολεύει) όπου και έχει αρκετά πρωινά δρομολόγια.
 

Raccoon

Member
Μηνύματα
74
Likes
153
Επόμενο Ταξίδι
Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Δεν διαφωνώ με την marguis, δεν προλαβαίνετε να δείτε και πολλά και θα τα δείτε με τη ψυχή στο στόμα, αλλά επειδή μου είπες ότι θέλετε Βαρσοβία - Κρακοβία για αυτό και είπα τα παραπάνω.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Θεωρω πως οι μερες σε συνδυασμο με την τοποθεσια(Ποζναν) ειναι ιδανικα για Γκντανσκ. Τριτη πρωι με τραινο για Γκντανσκ, πεμπτη μεσημερι προς απογευμα επιστροφη. Εχετε γεματες 2 μερες στο Γκτανσκ και 1μιση μερα στο Ποζναν. Ειναι καλα ετσι πιστευω. Το να βαλετε Βαρσοβιες, κρακοβιες κλπ δε λεει κατα τη γνωμη μου. Ειναι πολεις που θελουν 4 μερες η καθε μια θεωρω. Αν τις βαλετε και τις δυο και το Ποζαν θα ειστε ολη την ωρα στο τρεξιμο. Περισσοτερη ωρα θα τρωτε στα ΜΜΜ παρα στις πολεις :p .

Αν ντε και καλα θελατε Βαρσοβια και Κρακοβια ισως θα ηταν καλυτερα η επιστροφη για Ελλαδα να ειχε κλειστει απο Κρακοβια ωστε να κανατε Ποζναν - Βαρσοβια - Κρακοβια. Ακομα κι ετσι ομως χρειαζονται τουλαχιστον 6 μερες κατα τη γνωμη μου απλα να παρετε μια γευση...

Η αποφαση φυσικα δικη σας αναλογα ποσο θελετε να ειναι ενα ταξιδι - τρεξιμο ή ενα πιο ηρεμο ταξιδι.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
@Annakar έχετε όλη τη ζωή μπροστά σας για να δείτε και Βαρσοβία και Κρακοβία και τα πάντα όλα. Είναι και η Ράιν που έχει καμία δεκαριά πόλεις της Πολωνίας σε εξαιρετικές τιμές. Δεν βλέπω κανέναν λόγω να κάνετε απλά περάσματα από τις πόλεις αυτές, οι οποίες πιστέψτε με είναι πολύ ωραίες και αξίζουν κάτι παραπάνω.

Προτιμήστε Βρότσλαβ ή Γκντανσκ. Το Βρότσλαβ είναι πανέμορφο. Η κεντρική του πλατεία είναι στα ίδια επίπεδα, και μπορεί και ανώτερη από Κρακοβία. Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα Γκντανσκ που είναι πιο απόμακρο σε σχέση με άλλους προορισμούς. Σε επόμενο γεμάτο ταξίδι μπορείτε κάλλιστα να συνδυασετε Βαρσοβία, Κρακοβία και Βρότσλαβ.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Και εγώ νομίζω πως θα είναι υπερβολή να βάλετε Βαρσοβια και Κρακοβια γιατί οι αποστάσεις είναι αρκετά μεγάλες. Καλύτερα Γκντανσκ που είναι και πολύ όμορφο,και ίσως Βροτσλαβ. Η Κρακοβια και η Βαρσοβια είναι ταξίδια από μόνες τους. (Εγώ σήμερα έφτασα Ποζναν by the way και,αν και βράδυ, η πόλη μου έδωσε μια πολύ όμορφη εντύπωση και είναι αρκετά ιδιαίτερη για τα δεδομένα μου,καθώς δεν είχα ξαναταξιδεψει βόρεια!)
 

Annakar

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα και παλι!!! Εν τελει αποφασίσαμε να δουμε το Πόζναν και ειμαςτε ανάμεσα στην Βαρσοβια και το Βροτσλαβ. Θα θέλαμε συγκεκριμένες πληροφορίες για όποιον μπορει να μας βοηθήσει. 1ον ποιο ειναι το οικονομικο τρένο; Γιατι απ οτι κοιτάμε Με το intercity βγαινει περιπου 80€ το άτομο πηγαινε-Ελα(αουτς) 2ον ειναι απαραίτητη η κράτηση με τρένο; Με το λεωφορειο τι ισχυει;;; 3ον τι αξίζει πιο πολυ σε τρεις γεμάτες μερες που εχουμε διαθέσιμες ώστε να δουμε πραγματα και να εχει ζωή η πόλη. Το βροτσλαβ ή η Βαρσοβια;; Ευχαριστούμε!!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπέρα και παλι!!! Εν τελει αποφασίσαμε να δουμε το Πόζναν και ειμαςτε ανάμεσα στην Βαρσοβια και το Βροτσλαβ. Θα θέλαμε συγκεκριμένες πληροφορίες για όποιον μπορει να μας βοηθήσει. 1ον ποιο ειναι το οικονομικο τρένο; Γιατι απ οτι κοιτάμε Με το intercity βγαινει περιπου 80€ το άτομο πηγαινε-Ελα(αουτς) 2ον ειναι απαραίτητη η κράτηση με τρένο; Με το λεωφορειο τι ισχυει;;; 3ον τι αξίζει πιο πολυ σε τρεις γεμάτες μερες που εχουμε διαθέσιμες ώστε να δουμε πραγματα και να εχει ζωή η πόλη. Το βροτσλαβ ή η Βαρσοβια;; Ευχαριστούμε!!
Νομίζω ότι για το τρένο μπορείς να βγαλεις εισητηριο λίγο πριν την διαδρομή. Για το λεωφορείο πρέπει να το κλείσεις γιατί συνηθως είναι γεμάτα. Θα σου συνιστούσα τρένο με τα χίλια, συνηθως αυτό προτιμούν οι Πολωνοί. Είναι πιο ακριβό αλλά δεν θα κανεις τόση ώρα όση με το λεωφορείο, και ούτε θα αναγκάζεσαι να είσαι στριμωγμένος σε μια μικρή θέση για ώρες (αν έχεις θέματα με κλειστοφοβία ειδικά εγώ δεν θα το πρότεινα καθόλου :p ) Από εκεί και πέρα εγώ θα σου πρότεινα να εκμεταλλευτείς την τοποθεσια και να προσπαθήσεις να πας Βροτσλαβ ή Γκντανσκ,που είναι μέρη που νομίζω δεν θα σκεφτόσουν να οργανώσεις ένα ταξίδι μόνο και μόνο για να τα δεις. Κρακοβια και Βαρσοβια φυσικά και αξίζουν αλλά θα μπορούσες να τις δεις σε ένα άλλο ταξίδι. Ποτε ταξιδεύεις;
 
Last edited:

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
καλησπέρα παιδια! Μολις κλείσαμε με φίλη 5 μερες Πολωνία με άφιξη στο αεροδρομιο της lawica στο Πόζναν. Θα θέλαμε να μας διαφωτισετε. Ημέρα άφιξης δευτερα απογευμα οποτε αναγκαστικά θα μείνουμε στο Πόζναν. Απο εκει και έπειτα Εχουμε τρεις γεματες μερες διαθέσιμες προς αξιοποίηση και την τελευταια ημέρα παραςκευη επιστροφη παλι απο Πόζναν. Επομένως θα ηθελα να μας πείτε πως μπορουμε να τις γεμίσουμε ώστε να δουμε οσο το δυνατον περισσότερα πραγματα οπως βαρσοβια κρακοβια κλπ. Θα θέλαμε λεπτομέρειες για τις μετακινήσεις μιας και θα μετακινηθούμε μονο με τρένο ή λεωφορειο και γενικότερα οπως μπορει ο καθένας να μας βοηθήσει με τις πληροφορίες του θα του ημασταν υποχρεωμένες!!!!
Δεν μας είπες ποια εποχή θα πας. Να υποθέσω ότι θα έχεις τουλάχιστον 1 μήνα για την αναχώρηση...
Μιας και το καλοκαίρι επισκέφτηκα την Πολωνία μπορώ να σου προτείνω ένα πρόγραμμα.
Δευτέρα κοιμάσαι Πόζναν. Τρίτη τρένο για Βρότσλαβ. Θα κλείσεις εισιτήριο από την ιστοσελίδα https://www.intercity.pl/en/ Βάλε από Poznań Główny σε Wrocław Główny και μπορείς να το αγοράσεις μέχρι 1 μήνα νωρίτερα εξασφαλίζοντας πολύ καλή τιμή. Για π.χ. έβαλα 19/3 και κοστίζει 30 ζλότι. Κοιμάσαι 2 βράδια στο Βρότσλαβ και επιστρέφεις Πόζναν Πέμπτη πρωί για 1 βράδυ και επιστροφή.
Υ.Γ. Εαν είχες έστω 1 ημέρα παραπάνω θα μπορούσες από το Βρότσλαβ να πάρεις πτήση για Γκντάνσκ με Ryanair (έχει πτήσεις Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο και κόστος 10 ευρώ). Επιστροφή με τρένο Πόζναν και τέλος εκδρομής!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom