Πολωνία Πολωνία πρόγραμμα

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Δεν είναι ότι δεν θα βρείτε τι να κάνετε, αλλά σε 2-3 μέρες θα έχετε δει όλα τα βασικά (και παραπάνω από μια φορές).

Αν έχετε 5-6 μέρες διαθέσιμες βάλτε μαζί και Κρακοβία ή Gdansk.
κρακοβία θα πάμε απο 23-25 (το αρχικό πλάνο) και θα πηγαίναμε Βαρσοβία 25-28/12/23
απλά τώρα η φίλη μου εισηγήθηκε αντί να φύγουμε 28 να μείνουμε οσ 31/12 και σκέφτουμε τόσες μέρεσ αν αξίζει ...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
καλημέρα σας! καλή βδομάδα! Πάλι με απορίες ;)
για όσους πήγαν Βαρσοβία...αν μείνω περισσότερες απο 3 μέρες, πχ 5 μέρες έχει πράγματα να κάνουμε, ή θα βαρεθούμε;
Αν βάλεις και μουσεία ή/και παλάτια τότε θα έχεις πολλά πράγματα να γεμίσεις τον χρόνο σου στην πόλη.
Να προτείνω ως πολύ καλά το μουσείο επιστημών του Κοπέρνικου, το μουσείο της εξέγερσης της Βαρσοβίας, το μουσείο του Σοπέν, το Μουσείο - Ανάκτορο Wilanow και το Παλάτι Łazienki (με τους κήπους τους αυτά τα 2 τελευταία).
Έχει κι πολλά άλλα ενδιαφέροντα μουσεία να δεις αλλά αυτό προφανώς εξαρτάται από τα γούστα του καθενός.

Αν πάλι δεν είστε των μουσείων προσθέστε μια πόλη ακόμα. Για μένα Γκντανσκ (πιο κοντά στην Βαρσοβία) και Βρότσλαβ (πιο κοντά στην Κρακοβία) είναι ιδανικές πόλεις για 2 μέρες.
 
Last edited:

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
Αν βάλεις και μουσεία ή/και παλάτια τότε θα έχεις πολλά πράγματα να γεμίσεις τον χρόνο σου στην πόλη.
Να προτείνω ως πολύ καλά το μουσείο επιστημών του Κοπέρνικου, το μουσείο της εξέγερσης της Βαρσοβίας, το Μουσείο - Ανάκτορο Wilanow, το μουσείο του Σοπέν και το Παλάτι Łazienki (με τους κήπους τους αυτά τα 2 τελευταία).
Έχει κι πολλά άλλα ενδιαφέροντα μουσεία να δεις αλλά αυτό προφανώς εξαρτάται από τα γούστα του καθενός.

Αν πάλι δεν είστε των μουσείων προσθέστε μια πόλη ακόμα. Για μένα Γκντανσκ (πιο κοντά στην Βαρσοβία) και Βρότσλαβ (πιο κοντά στην Κρακοβία) είναι ιδανικές πόλεις για 2 μέρες.
ευχαριστώ για τις προτάσεις...σίγουρα στο μουσείο του Κοπέρνικου, τώρα για τα άλλα δεν νομίζω (εξάλλου οι κήποι Δεκέμβρη δεν λέει κάτι, αν κρίνω απο άλλες πόλεις, ίδια περίοδο)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.019
καλημέρα σας! καλή βδομάδα! Πάλι με απορίες ;)
για όσους πήγαν Βαρσοβία...αν μείνω περισσότερες απο 3 μέρες, πχ 5 μέρες έχει πράγματα να κάνουμε, ή θα βαρεθούμε;
3 φτανουν, δεν ειναι και κανενα Παρισι, 2-3 γειτονιες μεγαλες εχει στο κεντρο να γυρισεις.
Βαλε Τορουν με καμια διανυκτερευση Ειτε το Γκντανσκ, αλλα θελει και μιση μερα στο Μαλμπορκ που ειναι εγκλημα να μην πας.
 

Viajero93

Member
Μηνύματα
54
Likes
202
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική, Κούβα
Γεια χαρά κι από μένα!
Μετά από αρκετό ψάξιμο και βλέποντας και τι τιμές παίζουν γενικά, καταλήξαμε με την παρέα μου να πάμε κι εμείς Πολωνία τον ερχόμενο Απρίλη. Έχω διαβάσει και έχω δει τα καλύτερα από πολλές ιστορίες εδώ, οπότε Πόλσκα ιτ ιζ.
Το ταξίδι θα είναι Αθήνα-Βαρσοβία-Αθήνα. Θα έχουμε στη διάθεσή μας 7 διανυκτερεύσεις και η σκέψη είναι είτε 3 διανυκτερεύσεις Κρακοβία και 4 Βαρσοβία ή το αντίστροφο.
Σίγουρα μες στο πρόγραμμα κατά την παραμονή μας στην Κρακοβία μία μέρα θα πάει σε επίσκεψη σε Άουσβιτς-Μπιρκενάου και μία άλλη στα αλατωρυχεία, οπότε θεωρώ ότι 3 νύχτες εκεί χρειάζονται σίγουρα ώστε να πάρουμε και μια γεύση της πόλης και να πιούμε και τις μπύρες μας 🍺
Θεωρείτε ότι οι υπόλοιπες 4 στη Βαρσοβία είναι πολλές ή θα είναι οκ για να δούμε την πόλη και να πάμε και κάποια ημερήσια κάπου κοντά;
Είναι μήπως καλύτερα να τις κάνουμε αντίστροφα και να κάνουμε μια επιπλέον ημερήσια στο Κατοβίτσε ή κάπου αλλού κοντά στην Κρακοβία;
Έχει πέσει και μια ιδέα μήπως βάζαμε μια εμβόλιμη διανυκτέρευση στο Βρότσλαβ, που μου έχει κάνει κλικ από αυτά που έχω δει, ή και κάπου αλλού αλλά σκέφτομαι μήπως καλύτερα να επικεντρωθούμε σε Κρακοβία και Βαρσοβία σε αυτήν την πρώτη επίσκεψη στην χώρα και να αφήσουμε άλλους προορισμούς για επόμενο ταξίδι.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Κρακοβια θελει σιγουρα 4 ολοκληρες μερες (3Δ) για να την απολαυσεις, μαζι με Αουσβιτς (1μ) και Αλατορυχειο (1/2μ)
Βαρσοβια 2Δ ειναι αρκετες, γιατι με μια καλη ημερησια περιηγηση ~12 χιλ την καλυπτεις.
Οποτε συμπληρωσε την διαφορα (1-2Δ) με το υπεροχο Βροτσλαβ, αφου το να πας και να φυγεις για αεροδρομιο αναχωρησης, ειναι χρονικα μεγαλο
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
155
Likes
193
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή - Παταγονία
Κρακοβια θελει σιγουρα 4 ολοκληρες μερες (3Δ) για να την απολαυσεις, μαζι με Αουσβιτς (1μ) και Αλατορυχειο (1/2μ)
Βαρσοβια 2Δ ειναι αρκετες, γιατι με μια καλη ημερησια περιηγηση ~12 χιλ την καλυπτεις.
Οποτε συμπληρωσε την διαφορα (1-2Δ) με το υπεροχο Βροτσλαβ, αφου το να πας και να φυγεις για αεροδρομιο αναχωρησης, ειναι χρονικα μεγαλο
Θα έλεγα ότι η Βαρσοβία χρειάζεται 3 μέρες οπωσδήποτε. Άρα βάλε Κρακοβία 4 ημέρες. Μην υποτιμάς τη Βαρσοβ7. Πανέμορφη πόλη και έχει πολλά να δεις!
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Γεια χαρά κι από μένα!
Μετά από αρκετό ψάξιμο και βλέποντας και τι τιμές παίζουν γενικά, καταλήξαμε με την παρέα μου να πάμε κι εμείς Πολωνία τον ερχόμενο Απρίλη. Έχω διαβάσει και έχω δει τα καλύτερα από πολλές ιστορίες εδώ, οπότε Πόλσκα ιτ ιζ.
Το ταξίδι θα είναι Αθήνα-Βαρσοβία-Αθήνα. Θα έχουμε στη διάθεσή μας 7 διανυκτερεύσεις και η σκέψη είναι είτε 3 διανυκτερεύσεις Κρακοβία και 4 Βαρσοβία ή το αντίστροφο.
Σίγουρα μες στο πρόγραμμα κατά την παραμονή μας στην Κρακοβία μία μέρα θα πάει σε επίσκεψη σε Άουσβιτς-Μπιρκενάου και μία άλλη στα αλατωρυχεία, οπότε θεωρώ ότι 3 νύχτες εκεί χρειάζονται σίγουρα ώστε να πάρουμε και μια γεύση της πόλης και να πιούμε και τις μπύρες μας 🍺
Θεωρείτε ότι οι υπόλοιπες 4 στη Βαρσοβία είναι πολλές ή θα είναι οκ για να δούμε την πόλη και να πάμε και κάποια ημερήσια κάπου κοντά;
Είναι μήπως καλύτερα να τις κάνουμε αντίστροφα και να κάνουμε μια επιπλέον ημερήσια στο Κατοβίτσε ή κάπου αλλού κοντά στην Κρακοβία;
Έχει πέσει και μια ιδέα μήπως βάζαμε μια εμβόλιμη διανυκτέρευση στο Βρότσλαβ, που μου έχει κάνει κλικ από αυτά που έχω δει, ή και κάπου αλλού αλλά σκέφτομαι μήπως καλύτερα να επικεντρωθούμε σε Κρακοβία και Βαρσοβία σε αυτήν την πρώτη επίσκεψη στην χώρα και να αφήσουμε άλλους προορισμούς για επόμενο ταξίδι.
Για εμένα 2 διανυκτερεύσεις Βαρσοβία είναι αρκετές. Κρακοβία θες 3 διανυκτερεύσεις για να δεις με την ησυχία σου Άουσβιτς και Αλατωρυχεία.

Οπότε, τις 2 άλλες διανυκτερεύσεις θα τις έβαζα Wroclaw ή, αν θέλετε κάτι πιο εναλλακτικό, και μέσα στη φύση θα πρότεινα Zakopane (1 ώρα με λεωφορείο από Κρακοβία) ή ενοικίαση αμαξιού και εξερεύνηση της ευρύτερης περιοχής των Masurian Lakes (κοντά στη Βαρσοβία).
 

eirinijs

Member
Μηνύματα
95
Likes
8
Καλησπερα και απο μενα... εχετε καμια προταση για οργανωμενη εκδρομη απο κρακοβια για ζακοπανε ;;
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Καλησπερα και απο μενα... εχετε καμια προταση για οργανωμενη εκδρομη απο κρακοβια για ζακοπανε ;;
Εμείς το είχαμε κάνει με αμάξι μόνοι μας.

Ωστόσο, θα σου πρότεινα, ανάλογα των προτιμήσεών σας, να βρείτε ένα πρόγραμμα που να περιλαμβάνει είτε zakopane & thermal spa, είτε zakopane & βόλτα στα Tatra, είτε κάτι οργανωμένο που θα σας πάνε και για σκι (ανάλογα τι εποχή πάτε).

Ενδεικτικά:
https://www.getyourguide.com/krakow...ing_uuid=60a8375b-610c-4aea-b8c9-b5fc8ab5ace5
https://www.getyourguide.com/krakow...ing_uuid=60a8375b-610c-4aea-b8c9-b5fc8ab5ace5
 

Eleftheriala

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα! Λέμε να επισκεφτούμε με το αγόρι μου την Πολωνία για 7 μέρες τον Φεβρουάριο. Θελουμε οπωσδήποτε να εντάξουμε και το zakopane στην εκδρομή μας. Ιδανικά έχουμε σκεφτεί Βαρσοβια 1 διανυκτέρευση, Κρακοβια 3 διανυκτερευεις , Ζακαπονε 3 διανυκτερευσεις. Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό;
Επίσης, θα μας προτείνατε να κινηθούμε με τρένο ή να νοικιάσουμε αυτοκίνητο;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom