Πορτογαλία Πορτογαλία

Μηνύματα
5
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Αγαπητή Ζήνα. Εγώ έμενα για 5 μέρες στο Φάρο. Από εκεί νοικιάσαμε αμάξι και γυρίσαμε Λισσαβόνα ( που θα πας εσύ ) ,Portmao το οποίο είναι τουριστικό θέρετρο (έχει κανά 2 ταβέρνες με ωραίο φαι και απολαμβάνεις τη θέα του ωκεανού)και πήγαμε Σεβίλλη που είναι 2-3 ώρες με αμάξι από το Φάρο και αξίζει να την επισκεφθείς. Κατά τα άλλα μπορείς να δεις έναν όμορφο πέτρινο οικισμό Azenhas Do Mar και το Quinta da Regaleira (πανέμορφο κάστρο) τα οποια βρίσκονται όλα στην περιοχή της Sintra.

Επιλέγεις και παίρνεις.
 

Zina11

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Αγαπητή Ζήνα. Εγώ έμενα για 5 μέρες στο Φάρο. Από εκεί νοικιάσαμε αμάξι και γυρίσαμε Λισσαβόνα ( που θα πας εσύ ) ,Portmao το οποίο είναι τουριστικό θέρετρο (έχει κανά 2 ταβέρνες με ωραίο φαι και απολαμβάνεις τη θέα του ωκεανού)και πήγαμε Σεβίλλη που είναι 2-3 ώρες με αμάξι από το Φάρο και αξίζει να την επισκεφθείς. Κατά τα άλλα μπορείς να δεις έναν όμορφο πέτρινο οικισμό Azenhas Do Mar και το Quinta da Regaleira (πανέμορφο κάστρο) τα οποια βρίσκονται όλα στην περιοχή της Sintra.

Επιλέγεις και παίρνεις.
Ευχαριστώ πολύ.Το αμάξι μας "ζορίζει" λίγο γιατί έχουμε μάθει να είμαστε "ανάποδοι" οδηγοί εδώ που μένω. Σημειώνω τις προτάσεις σου ωστόσο και τις ψάχνω πάραυτα!Σεβίλλη είχαμε επισκεφθεί πρόπερσι σε ένα ονειρικό-παρά τους 47 βαθμούς- ταξίδι στην Ανδαλουσία. Επιδεικνύω εσωτερική αντίσταση αυτή τη φορά για να μην επισκεφθώ πάλι την Ισπανία (δεν χορταίνεται αυτή η χώρα!) και να επιλέξω τη γείτονα!Ευχαριστώ και πάλι
 

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Πόρτο οπωσδήποτε!!!!
Την λατρεψα αυτή τη πόλη σε όλα της...
Άνθρωποι φαγητό κρασιά....
Μαγική πόλη...
Εμεινα τρεις μέρες και δε τη χορτασα...
Να πας οπωσδήποτε...
Λισαβονα επίσης ονειρική αλλά κάπως μεγάλη για τα γούστα μου..
Ενώ το Πόρτο γυρίζεται με ποδαρακια ...
 

Zina11

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Πόρτο οπωσδήποτε!!!!
Την λατρεψα αυτή τη πόλη σε όλα της...
Άνθρωποι φαγητό κρασιά....
Μαγική πόλη...
Εμεινα τρεις μέρες και δε τη χορτασα...
Να πας οπωσδήποτε...
Λισαβονα επίσης ονειρική αλλά κάπως μεγάλη για τα γούστα μου..
Ενώ το Πόρτο γυρίζεται με ποδαρακια ...
Σε ευχαριστώ, Νικόλα. Θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να επισκεφθώ και το Πόρτο, έστω για μια γεύση δύο ημερών!
 

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Σε ευχαριστώ, Νικόλα. Θα κάνω τα αδύνατα δυνατά να επισκεφθώ και το Πόρτο, έστω για μια γεύση δύο ημερών!
Να ντυθεις καλά γιατί αν και καλοκαίρι είχε 11 βαθμούς...
Οι βόλτες πανω στη γέφυρα θα σου μείνουν αξέχαστες ειδικά όταν σουρουπωνει...
Πάρτε ένα κρασί και καθιστε κάτω στα σκαλάκια (απ την απέναντι πλευρά) δίπλα στη γέφυρα , η αίσθηση είναι μαγική...
Έχει τρομερά μαγαζάκια που μπορείς να φας και να πιεις...
Εμείς πήγαμε και σε ακριβά εστιατόρια (αν είσαι λάτρης του σούσι το Gull σίγουρα θα σε αποζημιώσει, εκεί οι ανθρώποι είναι καλλιτέχνες του είδους) αλλά και σε μαγαζια πάνω στους κεντρικούς δρόμους που πέρα από τρομερές ποικιλίες τυριών μπορείς να δοκιμάσεις όσο και όσα κρασιά θέλεις μέχρι να αποφασίσεις αυτό που θα σου αρέσει...
Τι να σου λέω...αν πας θα καταλάβεις τι εννοώ!!!
 

Zina11

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Να ντυθεις καλά γιατί αν και καλοκαίρι είχε 11 βαθμούς...
Οι βόλτες πανω στη γέφυρα θα σου μείνουν αξέχαστες ειδικά όταν σουρουπωνει...
Πάρτε ένα κρασί και καθιστε κάτω στα σκαλάκια (απ την απέναντι πλευρά) δίπλα στη γέφυρα , η αίσθηση είναι μαγική...
Έχει τρομερά μαγαζάκια που μπορείς να φας και να πιεις...
Εμείς πήγαμε και σε ακριβά εστιατόρια (αν είσαι λάτρης του σούσι το Gull σίγουρα θα σε αποζημιώσει, εκεί οι ανθρώποι είναι καλλιτέχνες του είδους) αλλά και σε μαγαζια πάνω στους κεντρικούς δρόμους που πέρα από τρομερές ποικιλίες τυριών μπορείς να δοκιμάσεις όσο και όσα κρασιά θέλεις μέχρι να αποφασίσεις αυτό που θα σου αρέσει...
Τι να σου λέω...αν πας θα καταλάβεις τι εννοώ!!!
11 Βαθμούς?!Good to know!Με τις περιγραφές σου τώρα με κάνεις να θέλω να αποκλείσω τη μονοήμερη εκδρομή στη Σίντρα και να αφιερώσω τρεις μέρες στο Πόρτο!
 

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
11 Βαθμούς?!Good to know!Με τις περιγραφές σου τώρα με κάνεις να θέλω να αποκλείσω τη μονοήμερη εκδρομή στη Σίντρα και να αφιερώσω τρεις μέρες στο Πόρτο!
Ναι είχαμε πάει τελη ιουλη και είχε γυρω στους 25 βαθμούς το μεσημέρι και 11 με 14 το βράδυ... αφού μας προσέφεραν και κουβερτουλες στο εστιατόριο να σκεπαστουμε χαχα
Είχαν πάρει και το euro τότε (εμείς πήγαμε ακριβώς την επομένη μέρα) και ήταν μέσα στη τρέλα και στο χαμόγελο όλοι... ζεστοι άνθρωποι με ευγένεια...
Δε θέλω να σε επηρρεάσω μιας και τα γούστα μου είναι περίεργα (ας πουμε δε μ άρεσε καθόλου ή βερκελωνη που όλοι την αποθεώνουν) αλλά νομίζω πως θα ενθουσιαστείς και εσύ... μη φας το χρόνο σου σε μουσεία κλπ δεν έχει και πολλά...ή μαγεία αυτής της πόλης είναι οι απλές βολτουλες...
 

Zina11

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Ναι είχαμε πάει τελη ιουλη και είχε γυρω στους 25 βαθμούς το μεσημέρι και 11 με 14 το βράδυ... αφού μας προσέφεραν και κουβερτουλες στο εστιατόριο να σκεπαστουμε χαχα
Είχαν πάρει και το euro τότε (εμείς πήγαμε ακριβώς την επομένη μέρα) και ήταν μέσα στη τρέλα και στο χαμόγελο όλοι... ζεστοι άνθρωποι με ευγένεια...
Δε θέλω να σε επηρρεάσω μιας και τα γούστα μου είναι περίεργα (ας πουμε δε μ άρεσε καθόλου ή βερκελωνη που όλοι την αποθεώνουν) αλλά νομίζω πως θα ενθουσιαστείς και εσύ... μη φας το χρόνο σου σε μουσεία κλπ δεν έχει και πολλά...ή μαγεία αυτής της πόλης είναι οι απλές βολτουλες...
Ούτε εγώ ενθουσιάστηκα με Βαρκελώνη, αντιθέτως έχω ερωτευτεί τη Μαδρίτη και τη νότια Ισπανία...Προτιμώ πιο "αληθινές" και "γήινες" πόλεις.
 

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Ούτε εγώ ενθουσιάστηκα με Βαρκελώνη, αντιθέτως έχω ερωτευτεί τη Μαδρίτη και τη νότια Ισπανία...Προτιμώ πιο "αληθινές" και "γήινες" πόλεις.
Ή Μαδριτη είναι βασίλισσα τι να λέμε τώρα υπέροχη πόλη...
Έτσι ακριβώς είναι και το Πόρτο... θα νιωσεις οικία με το που πατήσεις το πόδι σου...
Ούτε μετρό ούτε λεωφορεία χρειάζεται όλα με τα πόδια...
Ή θέα από το κάστρο ψηλά θα σε τρελάνει ειδικά το βράδυ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Να ντυθεις καλά γιατί αν και καλοκαίρι είχε 11 βαθμούς...!
Επιβεβαιώνω, είχα παει Ιούλη και δεν ξέρω βαθμούς αλλά φορούσαμε σε στρώσεις τα καλοκαιρινά ρούχα που είχαμε και παλι δεν την παλεύαμε.
 

N1kolas

Member
Μηνύματα
23
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ρωμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα
Επιβεβαιώνω, είχα παει Ιούλη και δεν ξέρω βαθμούς αλλά φορούσαμε σε στρώσεις τα καλοκαιρινά ρούχα που είχαμε και παλι δεν την παλεύαμε.
Ακριβώς....
Ίσα που βγαζαμε παλτό ζακετες κλπ για να το παίξουμε λίγο μοντέλα με τη φωτογραφική και μετά κατευθείαν κουκουλωμα χαχα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom