Πορτογαλία Πορτογαλία

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Εμεις εχουμε παει ενα ταξιδι Λισαβονα και Πορτο και ενα μονο Πορτο.
Η Β. Πρτογαλια ειναι ενα ειδικο ταξιδι και θα εξαρτηθει απο το αν εχετε σκοπο να ξαναπατε. Αν πατε μονο μια φορα, 5+2 για τις δυο μεγαλες πολεις ειναι οκ πλανο. Αλλιως μεγαλωνετε το ταξιδι σε 5+5 μερες και τα βλεπετε ολα.
Το ταξιδι με το λεωφορειο ειναι μια χαρα. Εχω κανει τη διαδρομη και με τρενο, καμια διαφορα στους χρονους η την ανεση. Απλα ακριβοτερο το τρενο.
Προσοχη στη βραδινη αφιξη στη Λισαβονα. Εμεις κλεισαμε περσι μεσημεριανη για να μη βρεθουμε χωρις μετρο αν υπαρξει καθυστερηση.
Η αλήθεια αυτό με αγχώνει με την βραδυνή πτήση αλλά δεν έχει κάτι άλλο. Αν δεν έχει μετρό μπορεί να πάρουμε uber. Δεν είναι εύκολο να ξαναγίνει αυτό το ταξίδι γιατί είναι πολύ ακριβά τα αεροπορικά και μιας και είμαστε 5 άτομα βγαίνουν όλα αρκετά γιαυτό ήθελα να δω και τις 2 πόλεις σε αυτό το ταξίδι
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Διαφορά λεωφορείο και τρένο μπορεί να μην έχουν, δεν ξέρω. Αλλά το τρένο το παίρνεις από Santa Appolonia ενώ το λεωφορείο από Sete Rios ή Οriente.
 
Last edited:

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.820
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
To uber ειναι μια καλή λύση για να φύγεις από το αεροδρομιο . Επειδή και γω όταν ειχα παει, είχε μονο βραδυνή εξυπηρετηθηκαμε από το νυχτερινο λεωφορείο, αλλά μέναμε στη πλατεία moniz στο hotel mundial και έτσι μας άφησε έξω από το ξενοδοχείο.

Μείναμε 4 νύχτες Λισαβόνα και 2 Πόρτο, και μετακινηθηκαμε με flixbus το οποιο ήταν πάρα πολύ οικονομικό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα με το μετρό. Έχω φτάσει μεσάνυχτα στο αεροδρόμιο και πάλι μετρό πρόλαβα με άνεση. Από την άλλη επειδή είστε πολλά άτομα να σας βολεύει και το Uber
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Δεν νομίζω να έχετε πρόβλημα με το μετρό. Έχω φτάσει μεσάνυχτα στο αεροδρόμιο και πάλι μετρό πρόλαβα με άνεση. Από την άλλη επειδή είστε πολλά άτομα να σας βολεύει και το Uber
Ευχαριστώ πολύ! Τα ξενοδοχεία μου βγαίνουν πολύ ακριβά και βρίσκω διαμερίσματα που μάλλον θα μας βολέψουν σαν 5μελή οικογένεια.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Η αλήθεια αυτό με αγχώνει με την βραδυνή πτήση αλλά δεν έχει κάτι άλλο. Αν δεν έχει μετρό μπορεί να πάρουμε uber. Δεν είναι εύκολο να ξαναγίνει αυτό το ταξίδι γιατί είναι πολύ ακριβά τα αεροπορικά και μιας και είμαστε 5 άτομα βγαίνουν όλα αρκετά γιαυτό ήθελα να δω και τις 2 πόλεις σε αυτό το ταξίδι
Όντως καλοκαίρι ειδικά φωτιά και λάβρα τα αεροπορικά. Αν μιλάμε για once in a lifetime ταξίδι κι η καρδιά σου λεει Πόρτο, στο διήμερο θα δεις τα βασικά. Μακάρι ωστόσο κάποια στιγμή να μπορέσετε να επιστρέψετε και να αφιερώσετε στο Norte το χρόνο που του αξίζει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Όντως καλοκαίρι ειδικά φωτιά και λάβρα τα αεροπορικά. Αν μιλάμε για once in a lifetime ταξίδι κι η καρδιά σου λεει Πόρτο, στο διήμερο θα δεις τα βασικά. Μακάρι ωστόσο κάποια στιγμή να μπορέσετε να επιστρέψετε και να αφιερώσετε στο Norte το χρόνο που του αξίζει.
Εχω πεταξει στο Πορτο απο Μιλανο με 20 ευρω Αυγουστο. Αυτες οι τιμες μεσω Ιταλιας δεν υπαρχουν πλεον. Αλλα η Πορτογαλια συνδεεται πολυ φθηνα με Ισπανια και Γαλλια, κατι 20ρικα για Παρισι. Οποιος αντεχει λιγη ταλαιπωρια, μπορει να ριξει πολυ την τιμη με ενδιαμεση σταση. Εμεις περσι τη ριξαμε με σταση στη Μαδριτη.
Συνηθως βρισκω συνδυασμο χειροκινητα, δεν περιμενω να βγαλει τον συνδυασμο το skyscanner.
 
Last edited:

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Εχω πεταξει στο Πορτο απο Μιλανο με 20 ευρω Αυγουστο. Αυτες οι τιμες μεσω Ιταλιας δεν υπαρχουν πλεον. Αλλα η Πορτογαλια συνδεεται πολυ φθηνα με Ισπανια και Γαλλια, κατι 20ρικα για Παρισι. Οποιος αντεχει λιγη ταλαιπωρια, μπορει να ριξει πολυ την τιμη με ενδιαμεση σταση. Εμεις περσι τη ριξαμε με σταση στη Μαδριτη.
Συνηθως βρισκω συνδυασμο χειροκινητα, δεν περιμενω να βγαλει τον συνδυασμο το skyscanner.
Μόλις έκανα διάφορες αναζητήσεις αλλά βγαίνει πιο πολύ το αεροπορικό γιατί είναι ήδη ακριβό από Λάρνακα. Βρίσκω με aegean από Λάρνακα μέσω Αθήνας 303 ευρώ με 10 κιλά αποσκευή.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Μόλις έκανα διάφορες αναζητήσεις αλλά βγαίνει πιο πολύ το αεροπορικό γιατί είναι ήδη ακριβό από Λάρνακα. Βρίσκω με aegean από Λάρνακα μέσω Αθήνας 303 ευρώ με 10 κιλά αποσκευή.
Η επιστροφη μεσω Ζυριχης με Swiss ειναι αρκετα φθηνοτερη. Στα 5 ατομα ειναι σεβαστο το ποσο. Συνδεδεμενα εισιτηρια, χωρις αγχος για απωλεια πτησης.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλή χρονιά.
Για μετακινήσεις εντός της Πορτογαλίας να προτιμήσω τρένα ή λεωφορεία;
Ποιο site προτείνετε για εισιτήρια τρένων;
Παρατήρησα πολύ καλές τιμές με flixbus.
Ευχαριστώ.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.765
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλή χρονιά.
Για μετακινήσεις εντός της Πορτογαλίας να προτιμήσω τρένα ή λεωφορεία;
Ποιο site προτείνετε για εισιτήρια τρένων;
Παρατήρησα πολύ καλές τιμές με flixbus.
Ευχαριστώ.
Εγώ ταξίδεψα Λισαβόνα Πόρτο με τη Gipsyy με 4,99!
Απίστευτη τιμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom