Πορτογαλία Πορτογαλια?

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Και μια αλλη ερωτηση, ξερετε περιπου ποιες περιοχες ειναι εντος κεντρου και καλες? δε θελω να φοβομαστε το βραδυ (δυο κοριτσια γαρ) να γυρισουμε, ουτε να πρεπει να αλλαξουμε απειρα μεσα για να φτασουμε στο καλο κομματι της πολης.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Πήγαμε αυθημερον αεροπορικώς στο Πόρτο από τη Λισαβονά στις 30/12/2015. Φτάσαμε στις 10:00 και περίπου στις 13:00 έπιασε καταρρακτώδης βροχή η οποία δε σταμάτησε ποτέ μέχρι να φύγουμε. Εν ολίγοις, εκ των υστέρων καταλήξαμε ότι δεν έπρεπε να αναλώσουμε 1 ημέρα από τις 6 συνολικές μέρες της εκδρομής στη Λισαβόνα, για το Πόρτο. Από ό,τι είδαμε μας στο Πόρτο άρεσε τόσο πολύ, που όποιος με ρωτάει αυτό που ρωτάς και συ του λέω να μην αναλώσει μέρα ειδικά αυθημερόν, αλλά να οργανώσει αργότερα ολόκληρο ταξίδι μόνο στο Πόρτο και τη γύρω περιοχή. Και εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω. όσον αφορά στη Λισαβώνα, για μένα κάθε μέρα εκεί είναι κέρδος! καλά να περάσετε
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Πήγαμε αυθημερον αεροπορικώς στο Πόρτο από τη Λισαβονά στις 30/12/2015. Φτάσαμε στις 10:00 και περίπου στις 13:00 έπιασε καταρρακτώδης βροχή η οποία δε σταμάτησε ποτέ μέχρι να φύγουμε. Εν ολίγοις, εκ των υστέρων καταλήξαμε ότι δεν έπρεπε να αναλώσουμε 1 ημέρα από τις 6 συνολικές μέρες της εκδρομής στη Λισαβόνα, για το Πόρτο. Από ό,τι είδαμε μας στο Πόρτο άρεσε τόσο πολύ, που όποιος με ρωτάει αυτό που ρωτάς και συ του λέω να μην αναλώσει μέρα ειδικά αυθημερόν, αλλά να οργανώσει αργότερα ολόκληρο ταξίδι μόνο στο Πόρτο και τη γύρω περιοχή. Και εγώ αυτό σκοπεύω να κάνω. όσον αφορά στη Λισαβώνα, για μένα κάθε μέρα εκεί είναι κέρδος! καλά να περάσετε
γιατι τοσο ωραιο πια το Πορτο? ακομη και με βροχη? με τρενο πηγατε η με αμαξι?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Το θεμα με τη βροχη το ειχα στο προηγουμενο ταξιδι στο Πορτο. Δεν ειχα δει τιποτα. Αυτη τη φορα ο καιρος ηταν ιδανικος. Ε τι να λεμε τωρα, ειναι λιγοτερο τουριστικο απο τη Λισαβωνα και αφανταστα γραφικο. Υποθετω οτι πριν πατε καπου ριχνετε μια ματια σε φωτογραφιες. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι ψαροχωρι, πολη ειναι αλλα περπατιεται. Η Λισαβονα ειναι πρωτευουσα, αλλα μεγεθη, οι συγκοινωνιες ειναι απαραιτητες.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@Kitten25 Το Πόρτο είναι εξαιρετικό και είναι κρίμα να το ξεπετάξεις σε λίγες ώρες. Αν και μου αρέσει περισσότερο η Λισαβόνα, το Πόρτο ίσως είναι πιο ατμοσφαιρικό και έχει έναν μοναδικό χαρακτήρα.

Αν ξαναπήγαινα Πορτογαλία για 1 βδομάδα θα έκανα ξανά το ίδιο πρόγραμμα. 2-3 μέρες Πόρτο με έξτρα κάποια εκδρομή σε κοντινή πόλη ή την κοιλάδα του Douro και τις υπόλοιπες μέρες Λισαβόνα.

Αν δεν την έχεις δει, διάβασε την λεπτομερή ιστορία που έχω γράψει για να ξεκαθαρίσεις πολλά και να κάνεις τον προγραμματισμό σου.
https://www.travelstories.gr/community/threads/senhora-do-mar-Η-κυρά-της-θάλασσας-portugal.50725/
 

julientn

Member
Μηνύματα
22
Likes
31
Συμφωνώ απόλυτα με τους προλαλήσαντες...
Το Πόρτο είναι πανέμορφη πόλη! Αρχοντική!
Χρειάζεται ένα διήμερο..
Επίσης για μονοήμερη θα πρότεινα εκδρομή στην μεσαιωνική Guimaraes και στο Bom Jesus do Monte. Και το ψαροχώρι Aveiro είναι πολύ όμορφο.
Η ιστορία του giannismits είναι παρά πολύ καλή, διάβασε την σίγουρα!
Ήταν λίγο άτυχος βέβαια με τον καιρό... (sorry @giannismits )
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας! τελικα ακυρη η Πορτογαλια , δε μας καλυπταν τα μιλια και ειχε κ πολυωρη ανταποκριση γ αυτες τις ημερομηνιες, οποτε το αφησαμε για Μοναχο ή Αμστερνταμ...
 

stakar

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Καλησπέρα,
αν και δεν γράφω συχνά διαβάζω αρκετό καιρό το forum μιας και το βρίσκω πάρα πολύ κατατοπιστικό σε πολλά ταξίδια!! Μπράβο σ ολους !
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω ειναι για ενα ταξίδι που λεμε να παμε 2 ατομα σε Πορτογαλία και ειδικότερα για το κόστος εισιτηρίων.
Βρήκα για 4/4/2018 με iberia ATH-LIS €72 και επιστροφή 10/4/18 PORTO-MIL-ATH €61 , το άτομο. Είναι καλές οι τιμές ή να περιμένω ?
Δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα των τιμών και απο την μια φοβάμαι μηπως ανέβουν οι τιμές κι από την άλλη μήπως κατέβουν και τις έχω πληρώσει παραπάνω !
Ευχαριστώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Καλησπέρα,
αν και δεν γράφω συχνά διαβάζω αρκετό καιρό το forum μιας και το βρίσκω πάρα πολύ κατατοπιστικό σε πολλά ταξίδια!! Μπράβο σ ολους !
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω ειναι για ενα ταξίδι που λεμε να παμε 2 ατομα σε Πορτογαλία και ειδικότερα για το κόστος εισιτηρίων.
Βρήκα για 4/4/2018 με iberia ATH-LIS €72 και επιστροφή 10/4/18 PORTO-MIL-ATH €61 , το άτομο. Είναι καλές οι τιμές ή να περιμένω ?
Δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα των τιμών και απο την μια φοβάμαι μηπως ανέβουν οι τιμές κι από την άλλη μήπως κατέβουν και τις έχω πληρώσει παραπάνω !
Ευχαριστώ
Κλείσε άμεσα, μιλάμε για Πάσχα και οι τιμές δεν πρόκειται να κατέβουν. Ειναι και παρά πολύ καλές, την ίδια περίοδο με αυτό το ποσό θα πετάς εσωτερικό.
Το καλοκαίρι που βρήκα το Μιλανο Πορτο με 27 ευρώ, σύντομα ανέβηκε κατά 100 ευρώ?
Πρόσεχε, έχεις διανυκτέρευση στ Μαδρίτη, εγώ το θεωρώ ωραίο αυτό, αλλά φτάνεις σε άλλη ημερομηνία.
 
Last edited:

stakar

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Σ ευχαριστώ πολύ, θα κλείσω άμεσα, αν κ έλεγα μήπως περίμενα μεχρι BlackFriday, αλλά και πάλι δεν πιστεύω να γίνει και κάτι το τρομακτικό σε μειώσεις !
Ελπιζω πάντως να μην μας κάνει καμμιά ντρίπλα η Rynair με τις πτήσεις και ακυρώσει , γιατί μ αυτήν θα γυρίσουμε !!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Θα την απέφευγα για το επόμενο διάστημα. Δες αν σε συμφέρει να κλείσεις μέσω airtickets με άλλη εταιρεία χρησιμοποιώντας εκπτωτικού κωδικούς Vodafone για να πάρεις μείωση σε κάθε εισιτήριο και να κλείσεις με καμία πιο αξιόπιστη, πχ πάλι Iberia. Καμία φορά αλλάζει ώρες πτήσης και δεν τη θεωρώ ιδανική για ανταπόκριση την ίδια ημέρα

Το πακέτο Porto Μαδρίτη Αθήνα η Iberia το δίνει στα 61 ευρώ. Θα έχεις διανυκτέρευση Μαδρίτη, αλλά τουλάχιστον αξιοπιστια και ενιαίο εισιτήριο. Αν έχεις περιθώριο να βάλεις άλλο ένα βράδυ είναι καλύτερη επιλογή και θα έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Σπάνια τιμή νομίζω για τέτοια περίοδο.
 
Last edited by a moderator:

stakar

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Σ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Κι εμένα με την Rynair δεν μου καθόταν καλά απ την αρχή λόγω των θεμάτων των προηγούμενων περιόδων. Θα δω πως θα το συνδυάσω τώρα, γιατί πρέπει 10/4 να είμαστε πίσω !
Σ ευχαριστώ και πάλι
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom