Ποση ωρα πριν την πτηση,φτανετε στο αεροδρομιο ;

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Οταν ταξιδευω αεροπορικως εχω αγχος και θελω να ξεκιναω αρκετα νωρις απο το σπιτι,ωστε να καλυψω,οποια καθυστερηση στο δρομο και οποιαδηποτε εμπλοκη μπορει να προκυψει στο αεροδρομιο...
Ειδα αυτο το αρθρο και ηθελα να ρωτησω και σας....εισαστε της τελευταιας στιγμης η σαν και μενα,θελετε να πηγαινετε νωρις;
http://www.cntraveler.com/daily-tra...irport-arrival?s_cid=social_20140713_27698776
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Εξαρτάται από το αν γνωρίζω το αεροδρόμιο και τις συνθήκες που επικρατούν σ αυτό. Θεσσαλονίκη πχ ξέρω ότι, αν δεν είναι καλοκαίρι και συγκεκριμένη ώρα που φεύγουν τσάρτερ, σε δέκα λεπτά μπορώ να έχω περάσει τον έλεγχο και να είμαι στην πύλη. Αν πέσεις σε κόσμο όμως εκεί την πάτησες με τα δύο μόνο σημεία ελέγχου και το ένα μόνο ν αφήνεις αποσκευή.
Στην Αθήνα είναι καλύτερα, όλα πάντα γίνονται ακόμα πιο γρήγορα και οι πύλες είναι κοντά.
Και πλεόν που δεν κάνω τσεκ ιν σε αεροδρόμια, δεν υπάρχει λόγος να φτάσω πολύ νωρίτερα.

Για εξωτερικό και ταξίδια εντός Ευρώπης επιδιώκω να ειμαι μιάμιση ώρα νωρίτερα. Επειδή έχω και στο μυαλό μου μη συμβεί κάτι στη διαδρομή και αργήσω, βάζω και μισή ώρα παραπάνω περιθώριο.

Γενικά όμως μου αρέσουν τα αεροδρόμια, τα μεγάλα, και να περνάω χρόνο εκεί.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εξαρτάται από το αν γνωρίζω το αεροδρόμιο και τις συνθήκες που επικρατούν σ αυτό. Θεσσαλονίκη πχ ξέρω ότι, αν δεν είναι καλοκαίρι και συγκεκριμένη ώρα που φεύγουν τσάρτερ
Και για πες ποιες μέρες είναι αυτές τώρα τον αύγουστο; Κοίταξα το πρόγραμμα του αεροδρομίου και για 2 αυγούστου Σάββατο 11.30 φεύγει μία Αθήνα, μια wizz για Βουδαπέστη(11.10), μια Ryanair για όσλο(11.20) και γω για Gatwick.
Εγώ φτάνω από ΑΘήνα στις 09.30. Ν΄απελπιστώ ή λόγω low cost που δεν δίνουν και πολλοί βαλίτσες θα είμαι οκ;
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.330
Likes
3.489
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Και για πες ποιες μέρες είναι αυτές τώρα τον αύγουστο; Κοίταξα το πρόγραμμα του αεροδρομίου και για 2 αυγούστου Σάββατο 11.30 φεύγει μία Αθήνα, μια wizz για Βουδαπέστη(11.10), μια Ryanair για όσλο(11.20) και γω για Gatwick.
Εγώ φτάνω από ΑΘήνα στις 09.30. Ν΄απελπιστώ ή λόγω low cost που δεν δίνουν και πολλοί βαλίτσες θα είμαι οκ;
Άπλα είσαι ...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Και για πες ποιες μέρες είναι αυτές τώρα τον αύγουστο; Κοίταξα το πρόγραμμα του αεροδρομίου και για 2 αυγούστου Σάββατο 11.30 φεύγει μία Αθήνα, μια wizz για Βουδαπέστη(11.10), μια Ryanair για όσλο(11.20) και γω για Gatwick.
Εγώ φτάνω από ΑΘήνα στις 09.30. Ν΄απελπιστώ ή λόγω low cost που δεν δίνουν και πολλοί βαλίτσες θα είμαι οκ;
Στο τσακ. Αν έχεις καμμιά καθυστέρηση, Τ.Π.Α.Χ.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Τηρώ ευλαβικά το δύωρο πριν την πτήση.Έχω το κεφάλι μου ήσυχο και μ'αρέσει να χαζεύω και να τρώω κάτι πριν την πτήση γιατί στην πτήση μπορεί τίποτα να μην είναι του γούστου μου και να τη βγάλω νηστική.Για πτήσεις εσωτερικού νομίζω μία με μιάμιση αρκεί.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.297
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Όταν κάναμε check-in στο αεροδρόμιο φτάναμε 2-3 ώρες νωρίτερα και για να χαζέψουμε και λίγο. Τώρα με το online μία με μιάμιση ώρα νωρίτερα (με λίγο άγχος από τη μεριά μου). Αν φεύγουμε από μεγάλο αεροδρόμιο βέβαια κοιτάμε να φτάσουμε νωρίς για να μη βρούμε ουρές στον έλεγχο ή για να έχουμε χρόνο για το περπάτημα ως τις πύλες! Εξαρτάται
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Και γω για πτήσεις εξωτερικού έχοντας κάνει online check in προγραμματίζω να είμαι στο αεροδρόμιο μιάμιση ώρα πριν την πτήση.. Δηλαδή καμιά ώρα πριν το boarding time.
 

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Δύο με δυόμιση ωρες. Κανένα άγχος και κανένα τρέξιμο. Πάντα υπάρχει κατι στα
αεροδρομια για να περάσει ευχάριστα η ωρα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.151
Μέλη
38.913
Νεότερο μέλος
PanagiotisCPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom