Ποση ωρα πριν την πτηση,φτανετε στο αεροδρομιο ;

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.630
Εξαρταται απο την πτηση, τον προορισμο, το αεροδρομιο, τη δουλεια. Π.χ. ATH-SKG εχω φτασει και 30' πριν, κατευθειαν μετα για την πυλη. Σε υπερατλαντικα ταξιδια οπωσδηποτε 2 ωρες πριν, να ρουφηξουμε ατμοσφαιρα αεροδρομιου, ιεροτελεστια ειναι κι αυτη. Α, κι η χαλαρωση στο lounge ειναι κατι που πλεον αναζητω.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Για να φτάσω στο αεροδρόμιο της πτήσης μου συνήθως μεσολαβούν τρία τραίνα η λεωφορεία και 200 με 250 χιλιόμετρα. Οπότε για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο τα κλείνω με κάποια διαφορά ώρας. Αν όλα πάνε ρολόι θα φτάσω 3 ώρες πριν, με τις όποιες καθυστερήσεις 2 ώρες...Να προλάβω να πάρω και μια ανάσα και να βολτάρω στο αεροδρόμιο που μου αρέσει χωρίς να πνίγομαι από το άγχος της τελευταίας στιγμής...
Προσέχουμε για να έχουμε.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Οταν δεν εχω κλεισει εισιτηριο πηγαινω στο αεροδρομιο ότι ωρα μου καπνισει.
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Εφόσον έχω κάνει online check in και πάω μόνο για να παραδώσω τις βαλίτσες, 1:30 ώρα πριν. Αν δεν έχω κάνει πάω πιο νωρίς για να μην φάω καμία μεγάλη ουρά περιμένοντας. Στο JFK 3 1/2 ώρες πρίν, για κάθε ενδεχόμενο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
3 1/2 ώρες για "κάθε ενδεχόμενο", ούτε καν για κάτι συγκεκριμένο! Δεν πάτε καμιά βδομάδα πιο πριν, να είστε πιο σίγουροι?
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Εφόσον έχω κάνει online check in και πάω μόνο για να παραδώσω τις βαλίτσες, 1:30 ώρα πριν. Αν δεν έχω κάνει πάω πιο νωρίς για να μην φάω καμία μεγάλη ουρά περιμένοντας. Στο JFK 3 1/2 ώρες πρίν, για κάθε ενδεχόμενο.
Σε μεγάλο αεροδρόμιο, με δύσκολα μέτρα ασφαλείας -έτσι όπως τουλάχιστον ανακοινώθηκαν πριν από μερικές μέρες και με μεγάλη κίνηση στο δρόμο, δεν θα διακινδύνευα την πτήση για να κάτσω μια ώρα ακόμα στη Ν.Υόρκη. Έχω δει πολλούς εξυπνάκηδες να χάνουν τις πτήσεις τους επειδή πήγαν την τελευταία στιγμή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.046
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το ξέρετε ότι το check-in deadline στο JFK είναι 60 λεπτά έτσι; Αυτό σημαίνει ότι προλαβαίνετε, με σχετική άνεση, να φτάσετε στην πτήση σας αν είστε στο check-in 60' πριν την πτήση. Ακόμα και με βαλίτσες. Να βάλουμε και 10-15' ακόμα για παν ενδεχόμενο;
 

billvar

Member
Μηνύματα
132
Likes
166
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μιάμιση με δυο ώρες συνήθως! Να έχεις μια σχετική ηρεμία αλλά να μη βαρεθείς κιόλας! Ειδικά σε μικρά αεροδρόμια.
 

giotamike

Member
Μηνύματα
87
Likes
170
Επόμενο Ταξίδι
USA
Εμένα μου αρέσει να είμαι στο αεροδρόμιο νωρίτερα. Δεν θέλω να τρέχω την τελευταία στιγμή, ειδικά όταν πρόκειται για μεγάλες πτήσεις. Στο Ντουμπάι κάτσαμε μια ώρα στην ουρά για να παραδώσουμε τις βαλίτσες ενώ στην Κίνα δεν θυμάμαι από πόσες ουρές περάσαμε χάνοντας πολύ ώρα έως ότου περάσουμε όλους τους ελέγχους. Από εκεί και πέρα, σαφώς και θέλω να κάνω βόλτα στα dutu free (που μόνο free δεν είναι) ή να έχω χρόνο να παραδώσω το ενοικιαζόμενο αμάξι κλπ κλπ. Όπως βέβαια έγραψα στην αρχή η ώρα ισχύει ανάλογα με το αεροδρόμιο και την πτήση. Από εκεί και πέρα, ο καθένας όπως τον βολεύει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.114
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom