Που ΔΕΝ θα πηγαινα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν κατάλαβα ακριβώς το crash test Dubai-Las Vegas. Κι εγώ όπως και η Έρση τα κατατάσσω περίπου στην ίδια κατηγορία : Κάποιοι είχαν τη μαγκιά να χτίσουν "παλάτια στην άμμο" (όπως λεs Traveller) και να τα μοσχοπουλάνε στους τουρίστες. Σ' όποιον αρέσουνε (τα μέρη) για τους άλλους δεν θα μπορέσουνε.

Απλά Τraveller, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είσαι τόσο οξύς στους χαρακτηρισμούς σου για τους ταξιδιώτες άλλων προορισμών από αυτούς που ενδιαφέρουν εσένα.
Νομίζω ότι ταξιδιώτης είναι αυτός που μπορεί να επισκεφτεί, να γνωρίσει και να αξιολογήσει διαφορετικά την κάθε χώρα, τον κάθε πολιτισμό, τον κάθε "μύθο" που κουβαλάει.
Αν κάποιος γοητεύεται από τις πυραμίδες, δεν σημαίνει πως θα προσπεράσει αδιάφορα το Κάστρο του Windsor π.χ. Κάθε μέρος έχει την ιδιαιτερότητα του, τη γοητεία του. Κι αν θέλεις, κάθε ταξίδι καλύπτει διαφορετικές φάσεις της ζωής μας, διαφορετικές ψυχικές ανάγκες κ.τλ.
Μου έχει τύχει να περνάω ένα ολόκληρο διήμερο στο Metropolitan Museum της Νέας Υόρκης και - άλλοτε - με τον ίδιο ενθουσιασμό, σαν μικρό παιδί να κάνω rollercoaster με το γιο μου στην Disneyland.
Το ένα δεν ακυρώνει το άλλο.
Κι εμένα δεν μου αρέσουν οι προορισμοί με φοίνικες, απλώστρες και παραλίες αλλά μπορώ να καταλάβω και να σεβαστώ απόλυτα την επιλογή κάποιου φίλου που τα επιλέγει για γαμήλιο ταξίδι, ας πούμε.
Προσωπικά, θα έλεγα Πομπηία και ξερό ψωμί... Αλλά αυτό δεν είναι αντικειμενικό, είναι υποκειμενικό, δεν συμφωνείς;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Απλά Τraveller, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είσαι τόσο οξύς στους χαρακτηρισμούς σου για τους ταξιδιώτες άλλων προορισμών από αυτούς που ενδιαφέρουν εσένα.
Νομίζω ότι ταξιδιώτης είναι αυτός που μπορεί να επισκεφτεί, να γνωρίσει και να αξιολογήσει διαφορετικά την κάθε χώρα, τον κάθε πολιτισμό, τον κάθε "μύθο" που κουβαλάει.
Πρώτα απ όλα είπαμε κουβέντα κάνουμε και γούστο του καθενός είναι να πηγαίνει όπου θέλει όπως γούστο δικό μου είναι να έχω την άποψή μου.
Greta αν εσένα σου άρεσε το Dubai με γειά σου με χαρά σου αλλά μην πειράζεσαι αν εγώ θεωρώ αυτό τον προορισμό σαβούρα...Την γνώμη μου λέω... Αν θεωρείς οτι το Dubai έχει ιδιαιτερότητα, γοητεία , πολιτισμό και καλύπτει τις ψυχικές σου ανάγκες εμένα μου περισσεύει... Σε άλλους αρέσει ο Κούλογλου και σε άλλους η Πάνια άλλοι ακούνε κλασσική και άλλοι Γονίδη γούστα είναι αυτά... δεν πρέπει να αισθανόμαστε άσχημα με ότι πιστεύουμε ούτε να κατηγορούμε τον άλλον σαν οξύ αν δεν ταυτίζονται οι απόψεις μας...
Μην πας να βγάλεις όμως το άσπρο μαύρο τι σχέση έχουν οι Πυραμίδες, ο πύργος του Windsor, το Metropolitan , οι όμορφες παραλίες και η Πομπηία με τον τουριστικό αχταρμά του Dubai?? Παραδέξου απλά ότι σου αρέσει ρε αδερφέ το Dubai και μην μπλέκεις τα άλλα μέρη...

Για το crash test ήμουν πιστεύω σαφέστατος, τι δεν κατάλαβες?? Ότι οι Η.Π.Α είναι κάτι το διαφορετικό από τα Εμιράτα ή ότι το τοπίο του Canyon είναι καλύτερο από την έρημο του Dubai??

Προς Έρση.
Ερση δεν σε ρώτησα γενικά που θα ήθελες να ζήσεις , αλλά ειδικά μεταξύ Εμιράτων και Η.Π.Α τι θα προτιμούσες... Περιμένω απάντηση...
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
εγω δεν θα πηγαινα στην αιθιοπια γιατι δεν αντεχω να ξερω οτι διπλα μου πεθαινουν παιδακια και εγω ζω στην χλιδη και για τον ιδιολογω αποφευγω και την ινδια μια που και εκει πεθαινει πολλης κοσμος.δεν μπορω να καταλαβω πως εινναι δυνατον να διασκεδαζεις κ να τρως οταν ξερεις οτι το αλλο διπλα σου πεθαινει..δεν το αντεχω.θα γυριζα με καταθλιψη
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οσον αφορα το Ντουμπαι , Λας Βεγκας κλπ..κατασκευασματα , εμενα δε μου αρεσουν και δεν θα πηγαινα σαν αυτονομο ταξιδι , αλλα σε ενα στοποβερ σιγουρα θα εβγαινα απο περιεργεια -οπως λεει και η Ντινα η διαφημιση-δυσφημιση και μονο μου κινει την περιεργεια!
Αλοιμονο , εδω βγηκα στη Ντοχα δε θα βγω στο Ντουμπαι!Εξαλλου και οι περισσοτεροι που συμμετεχετε στη συζητηση εδω εχετε παει ή θα πατε.

Η μονη μου αντιθεση με το συγκεκριμενο μερος (Ντουμπαι) ειναι η αλογιστη σπαταλη των φυσικων πορων και η αλλοιωση των φυσικων χαρακτηριστικων της περιοχης. Πως στο καλο συντηρειται αυτη η πιστα σκι μεσα στην ερημο? Δεν ειμαι ειδικη στο θεμα , αλλα φοβαμαι και να σκεφτω τις επιπτωσεις που εχει στη θαλασσια και χερσαια ζωη το τεραστιο αποτυπωμα του Ντουμπαιλαντ! Κι εγω ειμαι της γνωμης οτι πρεπει να περπαταμε 'αναλαφρα' στη γη για να αφηνουμε οσο το δυνατο μικροτερο αποτυπωμα φευγοντας.

Μου φαινεται οτι αυτη η ψυχωση γενικα που εχουμε με το καλυτερο , ακριβοτερο , μεγαλυτερο και τελειοτερο οδηγει κατ'επεκταση στο αφυσικο και εκτος πραγματικοτητας. Αλλαζουμε το χαρτη στηνοντας νησια , αλλαζουμε το κλιμα , ε , θα αλλαξουμε και πλανητη στο τελος!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Το "ΔΕΝ θα ήθελα να πάω" στην πραγματικότητα για μένα δεν αποτελεί τίποτα άλλο παρά την τελευταία θέση στη λίστα ταξιδιωτικών προτεραιοτήτων μου. Είμαι μισθωτός και κάνω κυριολεκτικά αιματηρές οικονομίες για να τις ξοδέψω στο Dubai ή στο Las Vegas όταν τεράστιος αριθμός προορισμών με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον για μένα βρίσκονται πολύ ψηλά στην παραπάνω λίστα και είναι απόλυτα βέβαιο οτι δεν πρόκειται να επισκεφθώ ποτέ. Νάμαστε καλά να ταξιδεύουμε εκεί που θέλουμε.
Aυτό με εκφράζει απόλυτα.:clap:

Η μονη μου αντιθεση με το συγκεκριμενο μερος (Ντουμπαι) ειναι η αλογιστη σπαταλη των φυσικων πορων και η αλλοιωση των φυσικων χαρακτηριστικων της περιοχης. Πως στο καλο συντηρειται αυτη η πιστα σκι μεσα στην ερημο? Δεν ειμαι ειδικη στο θεμα , αλλα φοβαμαι και να σκεφτω τις επιπτωσεις που εχει στη θαλασσια και χερσαια ζωη το τεραστιο αποτυπωμα του Ντουμπαιλαντ! Κι εγω ειμαι της γνωμης οτι πρεπει να περπαταμε 'αναλαφρα' στη γη για να αφηνουμε οσο το δυνατο μικροτερο αποτυπωμα φευγοντας.
Κι αυτό επίσης.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
δεν μπορω να καταλαβω πως εινναι δυνατον να διασκεδαζεις κ να τρως οταν ξερεις οτι το αλλο διπλα σου πεθαινει..δεν το αντεχω.θα γυριζα με καταθλιψη
Καταλαβαινω και συμμεριζομαι αυτο που λες , αλλα το βλεπω λιγο διαφορετικα..Τα παιδακια πεθαινουν και οταν χορευω στα μπουζουκια στην πατριδα μου. Επειδη τυχαινει να μου αρεσουν οι χωρες που δεν ειναι ιδιαιτερα προηγμενες , δεν πηγαινω με γκρουπ και επιλεγω καταλυματα και φαγαδικα που ιδιοκτητες ειναι ντοπιοι και σε μερη που δεν ειναι ιδιαιτερα τουριστικα - πλην ελαχιστων εξαιρεσεων. Πιστευω οτι ετσι ενισχυω οικονομικα τους μη προνομιουχους ή τουλαχιστον καποιον ντοπιο και οχι το γραφειο ή τα μαγαζια που εχουν συμβαση και σας πηγαινουν να ψωνιζετε.
Παιρνοντας μαζι ρουχα των παιδιων μας που δεν τους κανουν , παιγνιδια , στυλο ειδη σχολειου κλπ..πιστεψε με βοηθαει πολυ , δε χρειαζεται να λεμε τι κανουμε ή τι μπορουμε να κανουμε.
Με το να μην πας καθολου δε βοηθας...με το να πας με συγκεκριμενο τροπο και αποψη ειναι καλυτερο.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Παιρνοντας μαζι ρουχα των παιδιων μας που δεν τους κανουν , παιγνιδια , στυλο ειδη σχολειου κλπ..πιστεψε με βοηθαει πολυ , δε χρειαζεται να λεμε τι κανουμε ή τι μπορουμε να κανουμε.
Με το να μην πας καθολου δε βοηθας...με το να πας με συγκεκριμενο τροπο και αποψη ειναι καλυτερο.
Ετσι ακριβώς ειναι.
Και επειδή έχεις ήδη αποκτήσει προσωπική άποψη απο την επαφή μαζί τους, εχεις την ευκαιρία να βοηθήσεις πιο πολύ οταν επιστρέψεις στο σπίτι.
Οι τρόποι ειναι γνωστοι.
Κυρίως ενισχύοντας διεθνεις ανθρωπιστικές οργανώσεις (Γιατροί χωρίς συνορα, ActionAid,UNICEF κλπ)
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Traveller

Πρώτα απ όλα είπαμε κουβέντα κάνουμε και γούστο του καθενός είναι να πηγαίνει όπου θέλει όπως γούστο δικό μου είναι να έχω την άποψή μου.

Αν δεν βιαζόσουν τόσο να απαντήσεις δεν θα με ανάγκαζες να κάνω quote στα ίδια μου τα ποστ (κάτι που απεχθάνομαι). Σου λεω λοιπόν στην προηγούμενη σελίδα:

Λέω:
Όσο για Ντουμπάι, Ντίσνεϊλαντ, κι όλους αυτούς τους τεχνητούς παραδείσους... για μένα έχουν ένα μόνο ενδιαφέρον : Πως μπορούν περιοχές χωρίς παράδοση, ιστορία, πολιτισμό, μνήμεια - να δημιουργήσουν από το τίποτα ένα ελκυστικό κιτς.
Ξέρω πως οι λέξεις "ελκυστικό" και "κιτς" αποτελούν σχήμα οξύμωρο. Αλλά μόνο έτσι μπορώ να περιγράψω τέτοιους προορισμούς. Θέλω, λοιπόν, τους επισκεφτώ ΜΙΑ φορά, αλλά σαφώς δεν είναι και για χόρταση.
Λες:
Greta αν εσένα σου άρεσε το Dubai με γειά σου με χαρά σου
Aυτό κατάλαβες από την παράθεση μου που σου ξαναθύμισα;

Λες:
αλλά μην πειράζεσαι αν εγώ θεωρώ αυτό τον προορισμό σαβούρα...
Εγώ γιατί να πειραχτώ, εμίρης είμαι ή καμήλα; Απλά αναφέρθηκα στους οξείς χαρακτηρισμούς (βλ. σαβούρα) που έκανες...

Λες:
Αν θεωρείς οτι το Dubai έχει ιδιαιτερότητα, γοητεία , πολιτισμό και καλύπτει τις ψυχικές σου ανάγκες εμένα μου περισσεύει...
Μπορείς να μου πεις ένα σημείο των ποστ μου όπου αναφέρω τις λέξεις "ιδιαιτερότητα- γοητεία - πολιτισμός=Ντουμπάι;
Hello?
"Ελκυστικό κιτς" δεν το χαρακτήρισα;

Και τώρα πάμε στο κερασάκι στην τούρτα!

Λες:
Σε άλλους αρέσει ο Κούλογλου και σε άλλους η Πάνια άλλοι ακούνε κλασσική και άλλοι Γονίδη γούστα είναι αυτά...
Πρώτον να σου πω ότι τον Κούλογλου δεν τον έχεις πάρει εργολαβία.
Σε παραπέμπω στο ποστ μου εδώ που αναφέρω εκτενώς την εκπομπή του Στέλιου Κούλογλου για τη γενιά των 700 Ευρώ.
http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=1371&page=2

Αντίθετα για την Πάνια δεν έχω ποστάρει(ακόμα).
Και έχεις δίκιο: Δεν μου αρέσει η κλασική μουσική.
Μου αρέσει η προκλασική. Και ιδιαίτερα ο Albinoni.

Κι όσο είμαστε στο θεματάκι, κι επειδή καλό είναι πρώτα να διαβάζουμε τον άλλον και μετά να γράφουμε (κάτι που από τα συμφραζόμενα σου, μάλλον δεν προκύπτει)

Λέω:
Αν κάποιος γοητεύεται από τις πυραμίδες, δεν σημαίνει πως θα προσπεράσει αδιάφορα το Κάστρο του Windsor π.χ. Κάθε μέρος έχει την ιδιαιτερότητα του, τη γοητεία του. Κι αν θέλεις, κάθε ταξίδι καλύπτει διαφορετικές φάσεις της ζωής μας, διαφορετικές ψυχικές ανάγκες κ.τλ.
Μου έχει τύχει να περνάω ένα ολόκληρο διήμερο στο Metropolitan Museum της Νέας Υόρκης και - άλλοτε - με τον ίδιο ενθουσιασμό, σαν μικρό παιδί να κάνω rollercoaster με το γιο μου στην Disneyland.
Το ένα δεν ακυρώνει το άλλο.
Λες:
Μην πας να βγάλεις όμως το άσπρο μαύρο τι σχέση έχουν οι Πυραμίδες, ο πύργος του Windsor, το Metropolitan , οι όμορφες παραλίες και η Πομπηία με τον τουριστικό αχταρμά του Dubai?? Παραδέξου απλά ότι σου αρέσει ρε αδερφέ το Dubai και μην μπλέκεις τα άλλα μέρη...
Λέω (σε απάντηση που ήδη έχω ποστάρει):
Νομίζω ότι ταξιδιώτης είναι αυτός που μπορεί να επισκεφτεί, να γνωρίσει και να αξιολογήσει διαφορετικά την κάθε χώρα, τον κάθε πολιτισμό, τον κάθε "μύθο" που κουβαλάει.
Λες:
Για το crash test ήμουν πιστεύω σαφέστατος, τι δεν κατάλαβες?? Ότι οι Η.Π.Α είναι κάτι το διαφορετικό από τα Εμιράτα ή ότι το τοπίο του Canyon είναι καλύτερο από την έρημο του Dubai??
Ότι δεν κατάλαβες κι εσύ: Ότι ένα μουσείο είναι διαφορετικό από ένα θεματικό πάρκο, ένας κατασκευασμένος παράδεισος διαφορετικός από μια κατάθεση αιώνων, ένα εικαστικό happening διαφορετικό από την Guernica του Picasso κι ο Γονίδης διαφορετικός από τον Albinoni.

Υποκλίνομαι στον δεύτερο αλλά δεν θα λογοδοτήσω όποτε και αν μου κάνει κέφι ν' ακούσω τον πρώτο. Άσε που θεωρώ τον Μητροπάνο πολύ σπουδαιότερο τραγουδιστή - μέχρι να τον ποινικοποιήσουμε κι αυτόν, έτσι όπως πάμε...
Γιατί και η τέχνη (κλασική, έντεχνη ή λαϊκή) είναι κι αυτή ένα μαγευτικό ταξίδι: Ταξίδι ψυχής!

Δικαίωμα σου να απαξιώνεις τις ταξιδιωτικές επιλογές μελών με εκφράσεις τύπου "σαβούρα".
Αλλά επειδή... scripta manent δικαίωμα και του κάθε μέλους να μας κρίνει από τον τρόπο, το ύφος και το ήθος που κατατίθενται σε αυτόν τον φιλόξενο χώρο.

Πλησιάζει μεσάνυχτα, πάω να φάω πατάτες τηγανητές και αυγά μάτια :clap:.
Καληνυχτίζω την παρέα!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πλησιάζει μεσάνυχτα, πάω να φάω πατάτες τηγανητές και αυγά μάτια :clap:.
Καληνυχτίζω την παρέα!
Μεσάνυχτα με πατάτες τηγανιτές και αυγά μάτια!! Για να ξορκίσεις τα κακά πνεύματα; Ωραία μέθοδος. Δεν την ήξερα:haha::haha:
 

koyrsaros_gr

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
δεν υπαρχει λογος αντιπαραθεσης στο θεμα ταξιδια ...
ο καθενας μας εχει διαφορετικη αποψη για το τι εστι διακοπες....

εμενα π.χ. μου αρεσουν τα χλιδατα ξενοδοχεια, η καθαριοτητα και τα σπα.
και το θεωρω χαζο εκ μερους μου να ξοδεψω εναν σκασμο λεφτα για τα εισητηρια μου σε εναν μακρινο προορισμο και να περιοριστω σε μια καλυβα για την διαμονη μου και την ψυχαγωγια μου(εκφραζω δικες μου αποψεις χωρις να θελω να παρεξηγηθω με κανενα)
αν και κυριως θελω να ταξιδευω με μηχανη δεν μου αρεσει να κανω καμπινκ.
το να παω σε εναν προορισμο, οπως προαναφερθηκε απο αλλους, οπου επικρατει φτωχεια,στρατιωτικες κατοχες και μερη οπου μπορει να κινδυνευσει η σωματικη μου ακεραιοτητα,με συγχωρητε αλλα θα το αποφυγω.
παω διακοπες για να ξεκουραστω, αλλα εκει που θα παω προσπαθω να γνωρισω ντοπιους, να δω τροπους ζωης και συμπεριφορας(τεραστια ποικιλια στην ελλαδα), να φωτογραφισω με το μυαλο μου μερη και προσωπα οπου θα τα εχω wallpaper στα ταξιδιωτικα μου ονειρα.
μου προκαλει ενδιαφερον και το ντουμπαι, και η αιγυπτος και το μεξικο καθως επισης η γαλλια,γερμανια,ιταλια κ.λπ.
το καθε μερος ειναι διαφορετικο και ετσι θα πρεπει να το αντιμετωπιζουμε.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.234
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ο καθένας βλέπει διαφορετικά τα ταξίδια του. Προσωπικά ποτέ δεν έχω δει ούτε ένα ταξίδι μου ως "διακοπές". Συνήθως στα ταξίδια μου είμαι υπέρ κινητικός, κάνω περισσότερα πράγματα απ'όσα κάνω και όταν ζω στην καθημερινότητά μου.

Επομένως, παρ'ότι δεν έχω απάντηση για το πού ΔΕΝ θα πήγαινα όσον αφορά συγκεκριμένο μέρος, ξέρω ότι ΔΕΝ θα πήγαινα σε μέρη που δεν έχουν να μου προσφέρουν δημιουργικές ασχολίες. Γι'αυτό και ορισμένα από τα εξωτικά μέρη που προσφέρουν άπλα, χαλάρωση, παραλία και θάλασσα μόνο, μου είναι αδιάφορα.


Και μια παράκληση προς όλους που ανακατεύονται στην συζήτηση: σας παρακαλώ μείνετε στο ΘΕΜΑ μας, που αφορά το πού ΔΕ θα ταξιδεύατε και γιατί. Το θέμα του πώς αξιολογεί ο καθένας τα ταξίδια και τους προορισμούς έχει ξανασυζητηθεί, και έχει υπέρ-εξαντληθεί, μη βγαίνετε λοιπόν εκτός θέματος.
 

koyrsaros_gr

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
on topik λοιπον

ενα απο τα μερη οπου δεν θα πηγαινα ειναι η κουβα....
απο φιλους οπου την επισκευτηκαν μου ειπαν το εξης ''ο μυθος της κουβας καταριφθηκε''
με την υπαρχουσα κατασταση στα πολιτικα της δεν θα αισθανομουν ασφαλης( εχω και αμερικανικο διαβατηριο ο ατιμος).
δεν θα πηγαινα στην κουβα γιατι δεν θελει να προσφερει τιποτα σε εναν τουριστα(ασχετα αν βγαζει πολλα απο τον τουρισμο).
δεν θα πηγαινα σε μια χωρα οπου εχει ειδικο νομισμα για τους τουριστες(δεν ειναι δυνατον απο τα ισχυροτερα νομισματα στον κοσμο να ειναι της κουβας και το ευρω)
αλλα χαιρομαι οσους πηγαν και περασαν θαυμασια και μαγευτικα στην κουβα
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom