Που έχετε ταξιδέψει 2+ φορές επειδή ενθουσιαστήκατε;

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αν βγάλουμε τις πόλεις για σπουδές ή για δουλειές νομίζω και για μένα το Βερολίνο ήταν η καρμική πόλη (με την ευκαιρία ένα μεγάλο ευχαριστώ στην easyjet, αν και μου τα πήρε κάτι 200άρια της τελευταίας στιγμής). Αν βγάλουμε επίσης την Κωνσταντινούπολη που για μας τους βόρειους είναι κάτι σαν επιστροφή στο σπίτι, νομίζω πάντα ήμουν ευχαριστημένος να επιστρέφω στο Μόναχο κυρίως, αλλά και στο Μιλάνο. Πόλεις που πήγα αρκετές φορές αλλά δεν τις χόρτασα Λονδίνο και Μαδρίτη.
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Η πόλη που ερωτεύτηκα και ξαναπήγα και 2η φορά είναι η Πράγα🤩🤩🤩,την οποία την επισκέφτηκα με γκρουπ Χριστούγεννα το 2014 πρώτη φορά και ξαναπήγα μόνη μου το 2019!!! Θεωρώ ότι η Πράγα είναι μια παραμυθούπολη και ειδικά την περίοδο των Χριστουγέννων🥰🎄!!! Και λατρεμένη πόλη επίσης που πήγα και θα είχα ξαναπάει αλλά λόγω των συνθηκών (άτιμε COVID 🤬)μείναμε πίσω στα σχέδια,είναι η Πόλη των Πόλεων η Κωνσταντινούπολη που για μένα μια φορά ίσον καμία στην πόλη αυτή!!!Απλα παίρνεις μια γεύση!!!!Ανυπομονω να ξαναπάω και να την γυρίσω όσο περισσότερο μπορώ!!!
 

Attachments

Sam-chal

Member
Μηνύματα
861
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Εγώ πάντως σε καμία από τις χώρες που έβαλα δεν πήγα για αυτούς τους λόγους (την περίοδο ενός έτους που έζησα Σκωτία την εξαίρεσα από τις υπόλοιπες φορές που έχω πάει Ηνωμένο Βασίλειο).

Ζω για τη στιγμή που θα με πληρώσει κάποιος για να ταξιδέψω κάπου για επαγγελματικούς λόγους, έστω που θα μου καλύψει μεταφορικά και ημερήσια έξοδα (ακόμα δε μου έχει τύχει), ενώ για χάρη έρωτα μόνο μέχρι τη Βόρεια Ελλάδα έχει φτάσει η χάρη μου. :haha:

Γενικά θεωρώ ότι υπάρχει μια άποψη ότι είναι απαραίτητο να "ερωτευτείς" ένα μέρος για να μπεις στον κόπο να το επισκεφτείς ξανά. Ίσως να έχει να κάνει και με τη fast food κουλτούρα της εποχής που εστιάζει στην ποσότητα και όχι στην ποιότητα, οπότε το "λογικό" φαίνεται να "συλλέγεις" όσο περισσότερες χώρες/πόλεις μπορείς και όχι να εστιάζεις εις βάθος σε λιγότερες.

Προσωπικά δεν "κεραυνοβολήθηκα" με όλες τις χώρες στις οποίες έχω πάει παραπάνω από μία φορά, αλλά σίγουρα όλες μου έκαναν κλικ. Και η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές μπορεί να μας δοθεί ένα έναυσμα κι έτσι να ξαναεπισκεφτούμε ένα χ μέρος από τα δέκα που ενδεχομένως να έχουμε στο μυαλό μας (φιλικό πρόσωπο που μένει εκεί, φτηνά εισιτήρια, κάποιος γάμος, μια συναυλία κλπ). Δεν το βρίσκω κακό.
Είχα την τύχη να κάνω 3 15θήμερα ταξίδια με πληρωμένα μεταφορικά και διαμονή (Παρίσι, Λονδίνο, Ιταλία [Νάπολη & Φλωρεντία]) κάπου 2-3 ώρες "εκπαίδευση" και μετά ελεύθερα καθώς και τα 2 Σαββατοκύριακα ελεύθερα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Και 6 φορές Βελιγράδι, γιατί ενθουσιάστηκα ΤΟΤΕ, όντας ελεύθερος στα 20+ μου :cool:
Χτύπησες φλέβα, 21 φορές στο σύνολο, από το 2009 μέχρι το 2021 (3 φορές φέτος). Μέσα σε μια δεκαετία έχει αλλάξει τελείως η πόλη και έχει εκμοντερνιστεί με λίγο άχαρο τρόπο, αλλά παραμένει η πιο δυναμική επιλογή για 3μερο escape. Ειδικά όταν προ COVID είχε πτήσεις η Aegean από Αθήνα Παρασκευή απόγευμα και Δευτέρα επιστροφή 8:30 το πρωί.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Χτύπησες φλέβα, 21 φορές στο σύνολο, από το 2009 μέχρι το 2021 (3 φορές φέτος). Μέσα σε μια δεκαετία έχει αλλάξει τελείως η πόλη και έχει εκμοντερνιστεί με λίγο άχαρο τρόπο, αλλά παραμένει η πιο δυναμική επιλογή για 3μερο escape. Ειδικά όταν προ COVID είχε πτήσεις η Aegean από Αθήνα Παρασκευή απόγευμα και Δευτέρα επιστροφή 8:30 το πρωί.
Προ κόβιντ και προ κρίσης (τότε που ήμασταν νέοι δηλαδης), είχε φουλαρισμα το αυτοκίνητο Παρασκευή, 8 ώρες δρόμο από Λάρισα, επιστροφή Δευτέρα μεσημέρι. 😁
Τώρα με τον μικρό προτιμάμε στάση στο Νόβι Σαντ, να πω την αλήθεια.

ΥΓ.: Αυτό το "21 φορές" μου θύμισε γνωστό μου που πήγαινε επί δύο χρόνια κάθε μήνα για μια εβδομάδα Ουκρανία. Μιλάει και τη γλώσσα βέβαια.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.010
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Ε, μόνο εγώ; Ας είναι καλά η Ράιαν, ειδάλλως η αιώνια θα ήταν Λάρισα, χωρίς τις καφεδάρες κιόλας 😎
Ξυνεσαι εσύ για καβγά αλλά ο άλλος δεν έχει τσιμπήσει ακόμα, μάλλον βαριέται... 😀
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048

Laloa

Member
Μηνύματα
67
Likes
433
Λατρεύω το ποδήλατο, τα κτίρια και το vibe που έχει αυτή η πόλη.. Κοπεγχάγη για τους λάτρεις του ποδηλάτου αχαστη για πολλές φορές. Προσωπικά την έχω επισκεφτεί 3 φορές και δεν έχω βαρεθεί καμία φορά.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βρε, τα λένε αυτά στο travelstories; Άκου δεν ενθουσιάστηκες με τη Ρώμη. Ενθουσιάστηκες, ενθουσιάστηκες....
α μην το λες. το καλοκαιρι μου ελεγε ενας γερμανος οτι η κρητη κ η ροδος δεν λενε μπροστα στη ανταλυα. γιατι εκει με τα ιδια λεφτα ειχε κ τα ποτα included. εκαστος με τα κριτηρια του. τα μεταξωτα βρακια ειναι γνωστο τι θελουν..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.704
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom