Που θα θέλατε να ζείτε αν δεν ζούσατε εκεί που ζείτε...;

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ή έχεις μεγάλη φαντασία ή έχεις μπερδευτεί τρομερά. μήπως έχεις κάνει εσύ μπάνιο στη Γερμανία και κρίνεις εξ΄ιδίων τα αλλότρια; γιατί εγώ στο Βερολίνο γεμίζω τη μπανιέρα μου και χαλαρώνω , τώρα τα περι μπάνιου είναι μάλλον απεικάσματα.
.
το σχόλιο του Samion προφανώς πήγαινε σε εμένα;)
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Δεν ξέρω παιδιά εσείς τι λέτε, εγώ πάντως θα προτιμούσα έναν προορισμό με πολύ ήλιο φοίνικες φθηνή ζωή και συμπαθητικούς ανθρώπους... Κο Σαμούι ή Ζανζιβάρη μάλλον.. Μήπως εν όψει κρίσης να το σκεφτώ λίγο πιο σοβαρά;;;;;
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Βραζιλία , Ταϊλανδή ,Βιετνάμ κάπου δηλαδή που με 10 ευρώ ημερήσιος να περνάς τέλια , εδώ ??? ούτε 100 δεν φτάνουνε και όσο και να δουλεύεις πάντα θα είσαι φτωχός και κάποια αρπαχτικά πλουσιότερα !
Μα συγγνώμη, όταν ζεις στις συγκεκριμένες χώρες, όπου το κόστος ζωής είναι χαμηλό, ο μισθός σου θα είναι αντίστοιχα χαμηλός, οπότε δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Στο Berlin γιατι ειναι arm und sexy και εχω εξασφαλισει την καλυτερη παρεα.....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ή έχεις μπερδευτεί τρομερά.
λυπάμαι πραγματικά.
το ποιος έχει μπερδευτεί τρομερά πρέπει να το κατάλαβες τώρα διαβάζοντας όλα τα ποστ και όχι μόνο τα δικά μου..
νόμιζα ότι το θέμα ήταν μια χαλαρή και φιλική συζήτηση, όχι μόνο ξερή παραθεση υποκειμενικών ποστ.
κρίμα τα smileys..:)
ας συνεχίσουν οι υπόλοιποι.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
(κάπου υπάρχει παρόμοιο θέμα νομίζω)

Εχει δίκιο ο Defkalion, παρόμοιο θέμα υπάρχει εδώ http://www.travelstories.gr/γενικά-περί-ταξιδιών/164-μονιμη-κατοικια-στο-εξωτερικο.html

Και για να απαντήσω και στην ερώτηση, η ιδανική πόλη για μένα δεν ξέρω ποιά θα μπορούσε να είναι, αλλά θα έπρεπε να έχει τις παρακάτω προδιαγραφές: φιλική προς τον πολίτη, οργανωμένη, καθαρή, με αρκετό πράσινο, μεσογειακή θερμοκρασία και να έχει απαραιτήτως θάλασσα.

Ξέρω, ξέρω πιθανότατα θα μου πείτε για τη Βαρκελώνη. Δεν έχω πάει όμως, οπότε διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.:D
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Εχει δίκιο ο Defkalion, παρόμοιο θέμα υπάρχει εδώ http://www.travelstories.gr/γενικά-περί-ταξιδιών/164-μονιμη-κατοικια-στο-εξωτερικο.html

Και για να απαντήσω και στην ερώτηση, η ιδανική πόλη για μένα δεν ξέρω ποιά θα μπορούσε να είναι, αλλά θα έπρεπε να έχει τις παρακάτω προδιαγραφές: φιλική προς τον πολίτη, οργανωμένη, καθαρή, με αρκετό πράσινο, μεσογειακή θερμοκρασία και να έχει απαραιτήτως θάλασσα.

Ξέρω, ξέρω πιθανότατα θα μου πείτε για τη Βαρκελώνη. Δεν έχω πάει όμως, οπότε διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.:D
Εγω θα σου πω το Γκετσο, απλα ενα μικρο προβλημα το εχουμε: μεσογειακή θερμοκρασία ! Μονο αυτο του λειπει! :)
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αν ήθελα μια καλά οργανωμένη πόλη : την Κοπεγχάγη
Αν ήθελα μιά ζωή μποέμ : το Παρίσι
Αν ήθελα διασκέδαση : τη Βαρκελώνη
Αν ήθελα να ζω ελεύθερα : το Άμστερνταμ
Αν ήθελα πλούτο : το Λος Άντζελες
Αν ήθελα μια ήσυχη ζωή : τη Στοκχόλμη
Αν ήθελα ιστορία : τη Ρώμη
Αν ήθελα μεγαλοπρέπεια : το Λονδίνο
Αν ήθελα να ζω στο παραμύθι : το Αλέπι
Αν ήθελα όλα τα παραπάνω : το Βερολίνο
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αποφευγω εδω και καιρο να απαντησω σε αυτη την ερωτηση..
σημερα , μετα απο συζητηση που ειχα με καποιους φιλους , σκεφτηκα οτι οταν μου ερχεται στο μυαλο το Βερολινο με κανει να χαμογελαω.....
Εκει θα ηθελα να ζω... Σε μια πολη που θα με κανει να χαμογελαω συνεχεια...
 

KIKA

Member
Μηνύματα
107
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΡΡΡΡΡΡΩΜΗΗΗΗΗΗΗ!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ..ΜΠΟΡΩ?!!
..εγω θα επελεγα καπου στην ολλανδια!υπεροχη παραμυθενια ολλανδια!!
 

greengeorge

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Τρανσυλβανία
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Δρέσδη !!! ναι αν μιλάμε για ανθρώπινες πόλεις, καθώς και Λουγκάνο , Βιέννη , Βερολίνο.Τουλάχιστον απ'όσες εγώ έχω επισκεφθεί.
Και βέβαια η Βαρκελώνη θα μπορούσε να προστεθεί στις προαναφερόμενες αλλά απορρίπτεται λόγω του άκρατου σοβινισμού των Ισπανών.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Απο τα μερη που εχω παει θα διαλεγα Μπολονια ή Μιλανο ως μεγαλος λατρης της Ιταλιας γενικοτερα .. Απο τα μερη-ονειρο ζωης ισως να διαλεγα Τζαμαικα ή Αργεντινη :) .. γιατι τετοια τρελα με το βερολινο βρε παιδια; δεν μου ειχε κανει τετοια εντυπωση οταν ειχα παει ..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom