Που μπορώ να ταξιδέψω Απρίλιο και Μάιο χωρίς περιορισμούς λόγω του κορονοϊού;

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Το αρχικό πλάνο ήταν να πάμε Μαλαισία και Σιγκαπούρη.
Δεν βαριεσαι ρε φίλε..... και εγω σχεδίαζα πριν λιγες ημερες να παω για ποτάκι σε ενα ωραιο μπαρ δίπλα απο το σπίτι μου, και τελικά κατέληξα (σε ψυχαγωγικό πλαισιο εξόδου) να χαζευω τα μαρουλια στον Γαλαξία που -όπως και να ΄χει- δίνει στην δραχμη αξία...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Για Φιλιππίνες πάντως δεν κυκλοφορεί τίποτα, έχουν σταματήσει και οι συγκοινωνίες μεταξύ πόλεων.
Χθες ο πρόεδρός τους ανακοίνωσε οτι όποιος δεν υπακούει στα μέτρα θα πυροβολείται!
:haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
Μπορεί να θέλει να πάει για να διαπιστώσει πόσο εννοεί ο πρόεδρος των Φιλιππινων αυτό που λέει....
Στα σοβαρά τώρα συμφωνώ με τους αποπάνω. Πουθενά .
Κλειστά σύνορα, εφαρμογή σκληρών μέτρων και κάθε μέρα ανακοινώνονται κι άλλα. Άσε που και να μπορούσες να πας αν σε έβαζαν σε καραντίνα ή αν ανακοινωνόταν απαγόρευση κυκλοφορίας αφότου έφτανες, θα έμενες κλεισμένος σε ένα δωμάτιο, οπότε πάλι θα ήταν σαν να μην πήγες.

Για τη Δομινικανή Δημοκρατία που ανέφερες, ισχύει πως η απαγόρευση κυκλοφορίας πήρε και παράταση. Από τις 5 και μετά δεν κυκλοφορείς....

https://www.infobae.com/america/age...de-por-otros-15-dias-toque-de-queda-nocturno/
 
Μηνύματα
67
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
España? We'll see.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μόνο ως τρολια μπορώ να το πάρω αυτό το post, γιατί δεν είναι δυνατόν να μην έχεις ενημερωθεί ότι οι μόνες πτήσεις που γίνονται είναι εσωτερικού και μια Βρυξέλλες την εβδομάδα. Δεν συζητάω καν για το γεγονός ότι έχουμε απαγορευση κυκλοφορίας και κλειστά σύνορα με όλους τους γείτονες πλην Βουλγαρίας.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Στο αεροδρόμιο πως ακριβώς θα φτάσεις?Έχουμε και στην Ελλάδα περιορισμους στην κυκλοφορία και δεν θυμάμαι να υπάρχει αντίστοιχος SMS κωδικός...
Μπορεί να ευελπιστεί ότι σε κάνα 1- 2 βδομάδες όλα θα κυλούν φυσιολογικά.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Στο αεροδρόμιο πως ακριβώς θα φτάσεις?Έχουμε και στην Ελλάδα περιορισμους στην κυκλοφορία και δεν θυμάμαι να υπάρχει αντίστοιχος SMS κωδικός...

Άμα σκέφτεται να φτάσει στις Φιλιππίνες που o Πρόεδρος μιλάει για πυροβολισμό όσων σπάνε την καραντίνα, οι συνέπειες του να φύγει από εδώ του φαίνονται παιχνιδάκι.Θα πάει να ζήσει επικίνδυνα στις Φιλιππίνες.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Φίλε μου σου έχω την λύση...ταξίδι στην Βιρμανία..μόλις γίνει η χαλάρωση των μέτρων..20 κρούσματα σύνολο..ωραίος προορισμός..
 
  • Like
Reactions: DrG

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Λοιπόν, καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για τις πληροφορίες. Δεν μπορώ να απαντήσω σε όλα. Θα πω σε σχέση με τα ερωτήματα, ότι η ανάρτηση ήταν σοβαρή. Ο Απρίλιος είναι ο μήνας που κάνω κάθε χρόνο τα εξωτικά μου ταξίδια. Συνήθως μαλώνω επί 3 μήνες με τη γυναίκα μου, επειδή δεν μπορεί να πάρει άδεια από τη δουλειά της. Και τώρα, αυτό το 45 μέρες αναστολής της σύμβασής της το είδα ως θείο δώρο. Τρελαίνομαι να έχω 45 μέρες διαθέσιμες και να μην μπορώ να πάω κάπου.
Ως προς τον κορονοϊό, προσωπικά δεν τρελαίνομαι. Δεν φοβάμαι ότι θα κολλήσω εκεί που θα πάω, καθώς δεν έχω σκοπό να πάω σε πολυσύχναστα μέρη. Τάργκετ έχω συνήθως μικρά εξωτικά νησιά, τα οποία ούτως ή άλλως δεν έχουν πολύ κόσμο, πόσο μάλλον τώρα λόγω του κορονοϊού.
Στο αεροδρόμιο θα πάω με χαρτί που λέει πάω αεροδρόμιο γιατί έχω πτήση. Ναι, δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, αλλά σιγά μη με πιάσουν, αλλά και να με πιάσουν, θα βάλω τα 150 ευρώ του προστίμου στα έξοδα του ταξιδιού. Άλλωστε, εδώ ο άλλος πήγε με χαρτάκι που έγραφε πάω στη γκόμενα να κάνω σεξ! Στο δικό μου θα κολλήσουν;
Όσο για την ερώτηση αν βαριέμαι να ψάξω να βρω τις πληροφορίες, πλάκα με κάνετε; ( για να το πω και σαλλλλλονικιώτικα ). Εσείς εδώ μέσα ξέρετε περισσότερα κι από το Google!!!
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους. Βλέπω τελικά να τρώμε π**λο. Μόνο για το Μεξικό δεν διάβασα κάτι, αλλά φαντάζομαι ότι κι εκεί το ίδιο θα γίνεται. Πάω λοιπόν να συνεχίσω την ιστορία μου για το προπέρσινο ταξίδι στο Μεξικό, περασμένα μεγαλεία και βλέποντάς τα να κλαις!
Καλή ευκολία σε όλους!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Στο αεροδρόμιο θα πάω με χαρτί που λέει πάω αεροδρόμιο γιατί έχω πτήση. Ναι, δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, αλλά σιγά μη με πιάσουν, αλλά και να με πιάσουν, θα βάλω τα 150 ευρώ του προστίμου στα έξοδα του ταξιδιού.
Αχα, δηλαδή αψηφάς και το ότι είμαστε αυτή τη στιγμή σε καραντίνα και μάλιστα το δηλώνεις κι ευθαρσώς με αυτόν τον τρόπο.
Οκ, τώρα έγινε ακόμα πιο τραγικό απ' ότι ήταν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
Αχα, δηλαδή αψηφάς και το ότι είμαστε αυτή τη στιγμή σε καραντίνα και μάλιστα το δηλώνεις κι ευθαρσώς με αυτόν τον τρόπο.
Οκ, τώρα έγινε ακόμα πιο τραγικό απ' ότι ήταν.
Άρθρο 285 - Ποινικός Κώδικας (Νόμος 4619/2019) - Παραβίαση μέτρων για την πρόληψη ασθενειών

1. Όποιος παραβιάζει τα μέτρα που έχει διατάξει ο νόμος ή η αρμόδια αρχή για να αποτραπεί η εισβολή ή η διάδοση μιας μεταδοτικής ασθένειας τιμωρείται: α) με φυλάκιση έως τρία έτη ή χρηματική ποινή αν από την πράξη μπορεί να προκύψει κοινός κίνδυνος για ζώα, β) με φυλάκιση και χρηματική ποινή αν από την πράξη μπορεί να προκύψει κίνδυνος μετάδοσης της ασθένειας σε αόριστο αριθμό ανθρώπων.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.753
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom