Κύθηρα Που να μεινω στα κυθηρα??

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ευχαριστώ για την απάντηση. Απότι καταλαβα από τα προηγουμενα , και απο τη στιγμή που σκοπός είναι να κυκλοφορήσουμε στο νησί, καλό είναι να μένουμε νοτιοτερα ώστε να είναι πιο εύκολη η προσβαση με αυτοκίνητο σε παραλίες κ βραδινές βόλτες. Ο Ποταμός ως χωριό σου δίνει περισσότερα προφανως αν περνας εκεί τη μέρα σου αλλά ως τοποθεσία είναι πιο δύσκολη η προσβαση στα περίξ του νησιού... Δεν ισχύει?
Απο τον Ποταμό πιο κοντά για μπάνιο είναι η Αγια Πελαγία,η φυρρή Άμμος, η κακιά Λαγκαδά, οι φούρνοι,η πλατιά άμμος κα. Έχουν το μειονέκτημα όμως οτι είναι βόρεινες παραλιες αρα τις πιάνουν τα μελτέμια. Επίσης ο Ποταμός έχει μπαράκια όπως και η Αγ.πελαγία. στο Δρυμώνα είναι μονο για πινετε τον καφέ που θα φτιάξετε εσείς το πρωι, και για ρηλαξ το βράδυ στο δωματιο. Όλα τα αλλα θα τα κάνετε εκτός του χωριού. Αν σας αρέσει το κατάλυμα προτιμηστε το. Είναι 5' με το αυτοκίνητο απο το λιβάδι και 10' απο Χωρα. Τα πιο 'πολλά' μπαράκια είναι Χώρα και Καψαλι
 

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κανένας συμφορουμίτης να μας δώσει τα φώτα του για πραγματικά καλό μέλι; Οποιαδήποτε πληροφορία για χωριο/κατάστημα/παραγωγό θα ήταν παραπάνω από χρήσιμη. Για κάποιο λόγο τα περισσότερα μέλια που εχουμε δοκιμάσει αν και είναι φανταστικά σε γεύση και άρωμα, μου φαίνονται πολύ ρευστά (=νοθευμένα με το καχύποπτο μυαλό μου;;;;) Είδαμε μεχρι μέλι με αναγραφόμενη ημερομηνία λήξεως Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! ΥΓ το νησί είναι μαγεία ♥
 

EleniPa42

Member
Μηνύματα
48
Likes
24
Γύρισα από Κύθηρα....το νησί υπέροχο.πολύ καλύτερο απ' ότι το περιμένα και με πολύ όμορφες παραλίες. 'Ισως θα προτιμούσα να πάω εποχή με λιγότερο κόσμο.
Έμεινα στα σπίτια του Βασίλη στο Καψάλι. Λίγο τσιμπημένα αλλά η θέα από το μπαλκόνι φανταστική. Κατα τ'άλλα το δωμάτιο ήταν οκ, τίποτα ιδιαίτερο.
εδώ έχω βάλει κάποιες φωτογραφίες από τα αγαπημένα μου
μέρη:
fbclid=IwAR0S1R5rmQ8KpUll2mUSE3ENAQ2evO8Q53dnOAPtMy0i1A6NZWuwl3hrZro
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Κανένας συμφορουμίτης να μας δώσει τα φώτα του για πραγματικά καλό μέλι; Οποιαδήποτε πληροφορία για χωριο/κατάστημα/παραγωγό θα ήταν παραπάνω από χρήσιμη. Για κάποιο λόγο τα περισσότερα μέλια που εχουμε δοκιμάσει αν και είναι φανταστικά σε γεύση και άρωμα, μου φαίνονται πολύ ρευστά (=νοθευμένα με το καχύποπτο μυαλό μου;;;;) Είδαμε μεχρι μέλι με αναγραφόμενη ημερομηνία λήξεως Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! ΥΓ το νησί είναι μαγεία ♥
Καλημέρα! Χαίρομαι πολύ που σας αρέσει το νησί. Για μέλι πάντα προτιμώ εκείνο που προέρχεται απο την περιοχή της Αγίας Μόνης, αναγράφεται πάνω στο βάζο. Είναι περιοχή που έχει μόνο θυμάρι (όπως ανεβαίνουμε απο το λιμάνι προς τα ενδώτερα ). Θα το βρεις και σε super market πχ στο Λουράντο στα Κοντολιάνικα. Δεν γνωρίζω πολλά απο μέλια αλλά δεν νομίζω ότι η ρευστότητα είναι ενδεικτική νοθείας.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Γύρισα από Κύθηρα....το νησί υπέροχο.πολύ καλύτερο απ' ότι το περιμένα και με πολύ όμορφες παραλίες. 'Ισως θα προτιμούσα να πάω εποχή με λιγότερο κόσμο.
Έμεινα στα σπίτια του Βασίλη στο Καψάλι. Λίγο τσιμπημένα αλλά η θέα από το μπαλκόνι φανταστική. Κατα τ'άλλα το δωμάτιο ήταν οκ, τίποτα ιδιαίτερο.
εδώ έχω βάλει κάποιες φωτογραφίες από τα αγαπημένα μου
μέρη:
fbclid=IwAR0S1R5rmQ8KpUll2mUSE3ENAQ2evO8Q53dnOAPtMy0i1A6NZWuwl3hrZro
Καταπληκτικές φωτογραφίες! Κι απο καιρό βλέπω πετύχατε τον καλύτερο! Η καλύτερη εποχή για το νησί είναι ή μέχρι 20 Ιουλίου ή μετά τις 20-25 Αυγούστου. Τα σπίτια του Βασίλη νομίζω ότι είναι σχεδόν ιδανικά (απο πλευράς τοποθεσίας) για κάποιον που θέλει να πηγαίνει με τα πόδια για μπάνιο ή για ποτό.
 

EleniPa42

Member
Μηνύματα
48
Likes
24
Καταπληκτικές φωτογραφίες! Κι απο καιρό βλέπω πετύχατε τον καλύτερο! Η καλύτερη εποχή για το νησί είναι ή μέχρι 20 Ιουλίου ή μετά τις 20-25 Αυγούστου. Τα σπίτια του Βασίλη νομίζω ότι είναι σχεδόν ιδανικά (απο πλευράς τοποθεσίας) για κάποιον που θέλει να πηγαίνει με τα πόδια για μπάνιο ή για ποτό.
Ναι ο καιρός ήταν καλός. Μόνο κάποιες μέρες είχε πολύ αέρα αλλά κι αυτό καλό ήταν γιατί δρόσιζε.
Εμείς στο Καψάλι μόνο μία φορά κάναμε μπάνιο και ένα βράδυ φάγαμε στον Μάγο. Μου φάνηκε αρκετά τουριστικό μέρος για τα γούστα μου. Ωστόσο η τοποθεσία για διαμονή νομίζω είναι η καλύτερη. Ούτως ή άλλως γυρίζαμε το νησί όλη μέρα και το βράδυ που θέλαμε να φάμε κάπου κοντά είχαμε την επιλογή Χώρα, Καψάλι ή Λιβάδι. Το 15αυγουστο πήγαμε στον πανηγύρι του Ποταμού αλλά μου φάνηκε κουραστική η διαδρομή για βράδυ.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Είδαμε μεχρι μέλι με αναγραφόμενη ημερομηνία λήξεως
Πλέον με το νέο κανονισμό είναι υποχρεωτική η αναγραφή ημ.λήξης αν το προϊόν πρόκειται να διατεθεί και στο εμπόριο. Φυσικά είναι πλασματικη αυτή και πιο πολύ χρησιμεύει για να ιχνηλατειται ο αριθμός παρτίδας. Η ρευστότητα, το χρώμα, το άρωμα και η γεύση έχουν να κάνουν με τις ανθοφοριες που υπήρχαν κάθε φορά διαθέσιμες,σε καμία περίπτωση δεν αποτελούν ένδειξη νοθείας.
 

jetry

Member
Μηνύματα
41
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικό
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σχετικά με το μέλι :) Αυτό για την ημερομηνία λήξης δεν το ήξερα! Όντως γευστικά το μέλι που δοκιμάσαμε δεν παίζεται! Όπως και τα παξιμαδακια του Καραβά και η βρεχτολαδεα τους γενικοτερα (αν τη λέω καλά!) Τα λάτρεψα τα Κυθηρα ακόμη και με το μεγάλο λάθος της διαμονής.. τελευταία στιγμή αποφασίστηκε ο προορισμός και το μόνο κατάλυμα που βρίσκαμε σε τιμή που να μας βολεύει ήταν η Αγία Πελαγία.. μέγα λάθος.. για τα υπόλοιπα θα επανέλθω μόλις συνέλθω από την επιστροφή στην πόλη..
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σχετικά με το μέλι :) Αυτό για την ημερομηνία λήξης δεν το ήξερα! Όντως γευστικά το μέλι που δοκιμάσαμε δεν παίζεται! Όπως και τα παξιμαδακια του Καραβά και η βρεχτολαδεα τους γενικοτερα (αν τη λέω καλά!) Τα λάτρεψα τα Κυθηρα ακόμη και με το μεγάλο λάθος της διαμονής.. τελευταία στιγμή αποφασίστηκε ο προορισμός και το μόνο κατάλυμα που βρίσκαμε σε τιμή που να μας βολεύει ήταν η Αγία Πελαγία.. μέγα λάθος.. για τα υπόλοιπα θα επανέλθω μόλις συνέλθω από την επιστροφή στην πόλη..
Χαίρομαι πολύ που σου άρεσε το νησί. Οντως η Αγία Πελαγία έχει αρκετά καταλύματα αλλά την πιάνει ο βορριάς και είναι αρκετά απομακρυσμένη απο τα υπόλοιπα χωριά. Την επόμενη φορά θα τα ευχαριστηθείτε καλύτερα. Σχετικά με τα παξιμάδια να ξέρεις ότι τα βρίσκεις (του Καραβά και των Καρβουνάδων) στον ΑΒ και στο Σκλαβενίτη. Θέλει προσοχή όμως γιατί πολλοί θέλοντας να καρπωθούν την "καταγωγή" αναφέρουν το όνομα του νησιού, χωρίς να είναι απο εκεί. Των Καρβουνάδων είναι σε διάφανη/πορτοκαλί συσκευασία και έχουν τον χάρτη του νησιού.
 

matinaki_kt

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Παιδιά καλησπέρα!
Είναι πολύ χρήσιμα όλα αυτά που μεταφέρετε από την εμπειρία σας στα Κύθηρα. Ευχαριστούμε πολύ!
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Εμείς έχουμε διαθέσιμες ημερομηνίες μόνο 9-16 Αυγούστου. Γενικά το νησί πλημμυρίζει από κόσμο ή είναι σχετικά πιο ήσυχα αν το συγκρίνεις με άλλα νησιά? Υπάρχει άραγε περίπτωση να μη βρίσκουμε να κάτσουμε? Τέλος, έχει κανείς υπόψιν του οικονομικά δωμάτια?
 

EleniPa42

Member
Μηνύματα
48
Likes
24
Παιδιά καλησπέρα!
Είναι πολύ χρήσιμα όλα αυτά που μεταφέρετε από την εμπειρία σας στα Κύθηρα. Ευχαριστούμε πολύ!
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Εμείς έχουμε διαθέσιμες ημερομηνίες μόνο 9-16 Αυγούστου. Γενικά το νησί πλημμυρίζει από κόσμο ή είναι σχετικά πιο ήσυχα αν το συγκρίνεις με άλλα νησιά? Υπάρχει άραγε περίπτωση να μη βρίσκουμε να κάτσουμε? Τέλος, έχει κανείς υπόψιν του οικονομικά δωμάτια?

Καλημέρα,
πήγα τον 15αυγουστο του 2019 και μπορώ να πω ότι είχε κόσμο το νησί αλλά όχι τόσο όσο σε Κυκλάδες 15αυγουστο. Είναι και μεγάλο νησί οπότε δεν το καταλαβαίνεις τόσο. Πέτυχα κάποιες παραλίες μετά τις 12 γεμάτες... όπως Μελιδόνι, Φούρνοι, Χαλκό κι αυτό γιατί είναι μικρές και οργανωμένες. Σ αυτές να πάτε σχετικά νωρίς το πρωί. Για φαγητό πηγαίναμε νωρίς...γύρω στις 8 οπότε δεν είχαμε θέμα. Βρίσκαμε παντού. Μετά τις 10 το βράδυ το πάρκινγκ της χώρας ήταν γεμάτο.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Παιδιά καλησπέρα!
Είναι πολύ χρήσιμα όλα αυτά που μεταφέρετε από την εμπειρία σας στα Κύθηρα. Ευχαριστούμε πολύ!
Ήθελα να κάνω μια ερώτηση.Εμείς έχουμε διαθέσιμες ημερομηνίες μόνο 9-16 Αυγούστου. Γενικά το νησί πλημμυρίζει από κόσμο ή είναι σχετικά πιο ήσυχα αν το συγκρίνεις με άλλα νησιά? Υπάρχει άραγε περίπτωση να μη βρίσκουμε να κάτσουμε? Τέλος, έχει κανείς υπόψιν του οικονομικά δωμάτια?
Καλημέρα!
Απ'οτι φαίνεται έχεις διαβάσει τα προηγούμενα ποστ, αρα εχεις ενα μπούσουλα για το πού είναι προτιμότερο να κλείσεις διαμονή.

Θα πρέπει να βιαστείς πολύ γιατί οι ημερομηνίες που θέλεις είναι full season. Γενικά, ακόμα και αυτές τις μέρες δεν νοιώθεις οτι το νησί είναι πλημμύρα στον κόσμο. Οπως εύστοχα είπε και η EleniPa, κάποιες μικρές παραλίες γεμίζουν γρήγορα, αρα πρέπει να πάτε νωρίς. Εστιατόρια υπάρχουν αρκετά, δεν χρειάζεται κράτηση, υπάρχουν εναλλακτικές σε όλα τα χωριά, αν δεν βρείτε στο ένα πάτε στο άλλο.

Ο,τι άλλο θες στη διάθεσή σου
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom